Jump to content

Recommended Posts

πριν 58 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

παιρνει αρκετό χρόνο.. ισως και 24ωρο... αλλα οι ιδιες οι μητέρες δεν τα τρώνε ενωσω ειναι σε διαδικασία γέννας... οι γυρω απο αυτήν τα ορέγονται συνήθως... αν εχεις γεννήστρα, βαλε την... για τις επόμενες 10 ωρες... μέχρι να "ξεφουσκώσει"...

τις ξέρεις τις γεννήστρες?

εχει κατι επιπλέουσες κατασκευες με εσχάρα στη μέση όπου τα μικρά πεφτουν στο κάτω τμήμα της γεννίστρας, τα μικρά, όταν γεννηθπουν, κάθονται εντελώς κατω, στα χαλίκια και κρυβονται, σε 6-12 ωρες, ανεβαίνουν στο ψηλά προς την επιφανεια, εκει εναι κα΄λό να έχει επιπλέον κερατόφυλλο... να κρύβονται... μετα τις δυο τρεις μερες συνήθως τα βγάζουν πέρα μονα τους...

Ναι έχω και γενιστρα αλλά δεν την χρησιμοποιώ έχω ένα ενυδρείο που Ρίχνω τα μικρά  έχω γενιστρα που έχω κόψει των πάτο και μολης τα γεννάει φεύγουν στο ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

τελικα γέννησε κι αλλα? τα βρήκες? τα μαζεψες?

 

Ναι γενισε 27

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτές της ταμπλετες σε ενυδρείου που υπάρχουν γαριδες?

Δεν γράφει κάπου πια στοιχεία  περιέχει και σε τι ποσότητες 

20200328_185756.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

οχι, αλλα σε γενικες γραμμές, για τους μέσους όρους σε συνηθισμένα ενυδρεία και οι ποσότητες που περιέχουν, ειναι εντάξει, εξαλλου ειναι σερα, δεν την λές και κορυφή, αλλα ειναι μια πολύ γνωστη και καθιερωμένη στο χωρο εταιρεία...ακολουθησε τις προτεινόμενες δοσολογίες και θα εισαι ασφαλής...

 

 

λέει, ασφαλής για ολα τα ασπόνδυλα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

οχι, αλλα σε γενικες γραμμές, για τους μέσους όρους σε συνηθισμένα ενυδρεία και οι ποσότητες που περιέχουν, ειναι εντάξει, εξαλλου ειναι σερα, δεν την λές και κορυφή, αλλα ειναι μια πολύ γνωστη και καθιερωμένη στο χωρο εταιρεία...ακολουθησε τις προτεινόμενες δοσολογίες και θα εισαι ασφαλής...

 

 

λέει, ασφαλής για ολα τα ασπόνδυλα...

Εγώ χρησιμοποιώ τα λιπασμα seahem excel,  flourish και potassium ρίχνουν τα λιπασματα κανονικά  αλλά από τότε πότε έβαλα της γαριδες περιορισα τα λιπασματα και εκοωα της ταμπλέτες λόγο της ευεσθισιας  και είδα να μιονετε η αναπτιξη αρκετά του ehinodurus και criptocorine και λεω να ξανα βάλω 

Link to comment
Share on other sites

βαλε, αλλα μην φοβασαι και τα υγρά, όσο ειναι σε δοσολογίες με τις προτεινόμενες... το κάλιο δεν ειναι κακό, ουτε ο σίδηρος... σαν ιχνοστοιχεία, αλλωστε οι ποσότητες ειναι ελάχιστες, οι διαλύσεις τους μεγάλες...

καποια απο τα φυτα, όπως ο εχινοδωρος, θα ωφεληθουν απο τη ριζική λίπανση, άλλα πάλι, όχι και τόσο, κυρίως (stem) αυτα που αναπτύσουν ριζες όσο ψηλώνουν...

δεν εχω τεράστια πείρα, αλλα ποτέ δεν διαβασα να υπάρχει φαινόμαινο δηλητιρίασης απο λιπάσματα, εκτός εάν... ριξεις υπερβολικά πολύ, αλλα και πάλι,δεν εχω υπόψιν μου κατι τετοιο...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

βαλε, αλλα μην φοβασαι και τα υγρά, όσο ειναι σε δοσολογίες με τις προτεινόμενες... το κάλιο δεν ειναι κακό, ουτε ο σίδηρος... σαν ιχνοστοιχεία, αλλωστε οι ποσότητες ειναι ελάχιστες, οι διαλύσεις τους μεγάλες...

καποια απο τα φυτα, όπως ο εχινοδωρος, θα ωφεληθουν απο τη ριζική λίπανση, άλλα πάλι, όχι και τόσο, κυρίως (stem) αυτα που αναπτύσουν ριζες όσο ψηλώνουν...

δεν εχω τεράστια πείρα, αλλα ποτέ δεν διαβασα να υπάρχει φαινόμαινο δηλητιρίασης απο λιπάσματα, εκτός εάν... ριξεις υπερβολικά πολύ, αλλα και πάλι,δεν εχω υπόψιν μου κατι τετοιο...

 

Ριχνω λιπασματα (οταν θυμηθω) στο ενυδρειο με CRS - μια χαρα ειναι ολες και ολα

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2020 at 7:46 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ριχνω λιπασματα (οταν θυμηθω) στο ενυδρειο με CRS - μια χαρα ειναι ολες και ολα

Τα no3 σε ενυδρείο με red cherry πόσο πρέπει να είναι 

Γιατί είχα θέμα με χαμηλά νιτρικα και ταιζω αρκετά έχουν φτάσει σχεδόν 10 (8-9) αν είναι να μιοσω το ταισμα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Τα no3 σε ενυδρείο με red cherry πόσο πρέπει να είναι 

Γιατί είχα θέμα με χαμηλά νιτρικα και ταιζω αρκετά έχουν φτάσει σχεδόν 10 (8-9) αν είναι να μιοσω το ταισμα 

Μεχρι 20 καλα ειναι ( για neocaridina) . Αν εχεις 10, τοτε καλυτερα 10 να κρατησεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα έχει Αυγα?

20200406_150124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κοιταξεις την κοιλια της αν εχει κατι καφε μπιλακια τοτε εχει αυγα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Πρεπει να κοιταξεις την κοιλια της αν εχει κατι καφε μπιλακια τοτε εχει αυγα?

Όχι η κοιλιά δεν έχει κάτι αυτότο κίτρινο που έχει απο πάνω τι είναι δεν το ειχε στην αρχή τώρα σχιματιστικε 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή έχει αυγα στην πλάτη της.. οταν γονιμοποιηθούνε θα κατέβουν τα αυγά κάτω στην κοιλιά της και εκεί θα τα βλέπεις πως συνέχεια τα αερίζει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Αυτη τη στιγμή έχει αυγα στην πλάτη της.. οταν γονιμοποιηθούνε θα κατέβουν τα αυγά κάτω στην κοιλιά της και εκεί θα τα βλέπεις πως συνέχεια τα αερίζει!

Κατάλαβα εύχομαι πολύ γνοριζουμε πωσες μερες χρειάζονται μέχρι την εκολαυση?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gmm έγραψε:

Κατάλαβα εύχομαι πολύ γνοριζουμε πωσες μερες χρειάζονται μέχρι την εκολαυση?

 

 

Τα ωάρια ωριμάζουν σε 7-10 μέρες κι μετά θα κατέβουν κάτω στην κοιλιά τους μονο αν υπάρχει κάποιο αρσενικό να τα γονιμοποιήσει και από τότε θα χρειαστεί 3-4 βδομάδες μέχρι να τα απελευθερώσει στο ενυδρείο. Ελπίζω να έχεις μόνο γαρίδες μέσα γιατί οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου το πιο πιθανό είναι να δούνε τα μικρά σαν λιχουδιες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Τα ωάρια ωριμάζουν σε 7-10 μέρες κι μετά θα κατέβουν κάτω στην κοιλιά τους μονο αν υπάρχει κάποιο αρσενικό να τα γονιμοποιήσει και από τότε θα χρειαστεί 3-4 βδομάδες μέχρι να τα απελευθερώσει στο ενυδρείο. Ελπίζω να έχεις μόνο γαρίδες μέσα γιατί οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου το πιο πιθανό είναι να δούνε τα μικρά σαν λιχουδιες!

Οι γαριδες εχουν αυτό το κυτρινο στην πλάτη 2 εβδομάδες περίπου 

Και λογικά τα αρσενικα είναι αυτα που δεν έχουν το κίτρινο αλλά είναι αχρομα σχεδόν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Οι γαριδες εχουν αυτό το κυτρινο στην πλάτη 2 εβδομάδες περίπου 

Και λογικά τα αρσενικα είναι αυτα που δεν έχουν το κίτρινο αλλά είναι αχρομα σχεδόν 

 

Τα θηλυκα ειναι πιο μεγάλα από τα αρσενικά και έχουν πιο μεγάλα θωρακικά πτερύγια για να προστατευουν τα αυγα τους! Τα αρσενικά είναι πιο άχρωμα και με μικρότερα θωρακικά πτερύγια και φυσικά μικρότερα σε μέγεθος.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Τα θηλυκα ειναι πιο μεγάλα από τα αρσενικά και έχουν πιο μεγάλα θωρακικά πτερύγια για να προστατευουν τα αυγα τους! Τα αρσενικά είναι πιο άχρωμα και με μικρότερα θωρακικά πτερύγια και φυσικά μικρότερα σε μέγεθος.. ;) 

Αυτό είναιαρσενικό?

20200406_160521.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Αυτό είναιαρσενικό?

20200406_160521.jpg

 

Βγαλτο αν θες μια φώτο πλάγια και προς τα κάτω για ναδωτα θωρακικα του!

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Βγαλτο αν θες μια φώτο πλάγια και προς τα κάτω για ναδωτα θωρακικα του!

Αυτές οι δύο τι είναι για παράδειγμα αν μπορείς να καταλάβεις από της φοτογραφιες βέβαια 

20200406_173146.jpg

20200406_172755.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πάνω είναι αρσενικό από την ανατομία του.. το 2ο λογικα και αυτο αλλα δεν είμαι 100% σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Το πάνω είναι αρσενικό από την ανατομία του.. το 2ο λογικα και αυτο αλλα δεν είμαι 100% σιγουρος

Ωραία Άρα έχω και αρσενικες και θιλικες σοστα Αφού η μια είναι σίγουρα αρσενικό  οι αλες που έχουν το κίτρινο είναι θιλικες σίγουρα. Λογικά θα Έχω γενα 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα έχει Αυγα σοστα?

Και σε ποσες μέρες θα δω μικρά ?

Στο ενυδρείο υπάρχουν guppy μωρό 1 μηνών λετε να τα φανε?

Screenshot_20200411-225447_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...