Jump to content

Άλγη...


Recommended Posts

Ρε παιδιά υπάρχει τίποτα που να μπορούμε να πολεμήσουμε την άλγη ..??

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο του ενυδρειου να καταλαβουμε περι τινος προκειται...

 

Η αλγη ειναι ο φυσιολογικος τροπος που η φυση εχει για να καταπολεμα την ρυπανση.

Εαν εχεις σωστες ισοροποιες δεν θα εχεις και εμφανεις αλγες γιατι κατα τα αλλα παντα υπαρχουν απλα δεν τις βλεπουμε και ειναι εκει για να επεμβουν αν κατι δεν παει καλα.

 

Η σωστη ιχθυοφορτωση, η τακτικη συντηρηση, ο εξοπλισμος,η φιλτρανση, αζωτουχες ενωσεις νερου, φωτισμος, CO2, φυτα κλπ ειναι παραμετροι που μας απασχολουν στην σωστη διατηρηση ισοροποιας στο ενυδρειο μας.

Το να πας σε ενα ζουμι του εμποριου για την καταπολεμηση τους απλα θα λυση εν μερη το προβλημα προσωρινα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε καμια φωτο του ενυδρειου να καταλαβουμε περι τινος προκειται...

 

Η αλγη ειναι ο φυσιολογικος τροπος που η φυση εχει για να καταπολεμα την ρυπανση.

Εαν εχεις σωστες ισοροποιες δεν θα εχεις και εμφανεις αλγες γιατι κατα τα αλλα παντα υπαρχουν απλα δεν τις βλεπουμε και ειναι εκει για να επεμβουν αν κατι δεν παει καλα.

 

Η σωστη ιχθυοφορτωση, η τακτικη συντηρηση, ο εξοπλισμος,η φιλτρανση, αζωτουχες ενωσεις νερου, φωτισμος, CO2, φυτα κλπ ειναι παραμετροι που μας απασχολουν στην σωστη διατηρηση ισοροποιας στο ενυδρειο μας.

Το να πας σε ενα ζουμι του εμποριου για την καταπολεμηση τους απλα θα λυση εν μερη το προβλημα προσωρινα....

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες σε όλα είμαι κομπλέ έχω co2 καλό φωτισμό καλή φίλτρανση και με είχαν ενημερώσει πως θα έχω και άλγη και είναι τελείως φυσιολογική κάνω συχνές αλλαγές νερού και καλό καθάρισμα προσπαθώ να περιορίσω την άλγη μου απλώς ρωτάω μήπως υπάρχει και κάτι extra να βοηθήσω για να μην κάθομαι και τραβάω πάνω από τα φυτά την άλγη ειδικά αυτά τα Μόντε Κάρλο είναι ευαίσθητα ....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει που έχω παραπάνω φωτισμό από τις ώρες που πρέπει να έχω κανονικά και το κρατάω λίγο παραπάνω για να το χαζεύω τα βράδια και από τότε Νομίζω πώς παρατήρησα περισσότεροι άλγη Αν δεν κάνω λάθος...?

Έγινε επεξεργασία - Giannis Gialouris
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις για alge scrubber σε συνδιασμο με  uv Sterilizer

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

Ίσως να φταίει που έχω παραπάνω φωτισμό από τις ώρες που πρέπει να έχω κανονικά και το κρατάω λίγο παραπάνω

το φως πανω απο 9 ωρες , πολλες φωρες προκαλει αλγες.

Για να σε βοηθησουμε πρεπει να δωσεις πληροφοριες-

1- πόσο τρεχει το ενυδρειο (αν οχι πανω απο 3-4 μηνες - τοτε ειναι φυσιολογικο να εχεις αλγη, ακομα στρωνει). Λιτρα ενυδρειου;

2- Καλος φωτισμος για σενα, μπορει να ειναι κακος φωτισμς για μενα..... συγκεκριμένα - τοσες λαμπες Τ5(led) ή κατι αλλο... και Kelvin kai Lumen.

CO2- πόσο; Εχεις drop cheker;

3-Λιπασματα; Πόσο, πότε.

4-Μετρησεις νερου (τουλαχιστον ΝΟ3)- αν δεν υπαρχουν μακρο στοιχεια (NPK- νιτρικα,φωσφορικα,καλιο) στο νερο, τα φυτα μενουν στασιμα και πιανουν αλγη.

5- Το monte carlo δεν ειναι δυσκολο φυτο, αν το εχεις παρει σε emersed μορφη, τοτε τα παλια φυλλαρακια θα πιασουν αλγη και θα σαπισουν, θα βγαλει άλλα - υποβρυχια.

Λεω να διαβαζεις εδω λιγο-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μπορεις να δεις για alge scrubber σε συνδιασμο με  uv Sterilizer

 

Πολύ έξυπνο το βίντεο ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

το φως πανω απο 9 ωρες , πολλες φωρες προκαλει αλγες.

Για να σε βοηθησουμε πρεπει να δωσεις πληροφοριες-

1- πόσο τρεχει το ενυδρειο (αν οχι πανω απο 3-4 μηνες - τοτε ειναι φυσιολογικο να εχεις αλγη, ακομα στρωνει). Λιτρα ενυδρειου;

2- Καλος φωτισμος για σενα, μπορει να ειναι κακος φωτισμς για μενα..... συγκεκριμένα - τοσες λαμπες Τ5(led) ή κατι αλλο... και Kelvin kai Lumen.

CO2- πόσο; Εχεις drop cheker;

3-Λιπασματα; Πόσο, πότε.

4-Μετρησεις νερου (τουλαχιστον ΝΟ3)- αν δεν υπαρχουν μακρο στοιχεια (NPK- νιτρικα,φωσφορικα,καλιο) στο νερο, τα φυτα μενουν στασιμα και πιανουν αλγη.

5- Το monte carlo δεν ειναι δυσκολο φυτο, αν το εχεις παρει σε emersed μορφη, τοτε τα παλια φυλλαρακια θα πιασουν αλγη και θα σαπισουν, θα βγαλει άλλα - υποβρυχια.

Λεω να διαβαζεις εδω λιγο-

 

Καταρχάς ούτε δύο μήνες δεν έχει κλείσει σαν ενυδρείο το γνωρίζω και με έχουν ειδοποιήσει και είναι τελείως φυσιολογικό να έχω άλγη ... Για να μην Κάθομαι και γράφω το ποσό φωτισμό έχω και co2 τα έχω μελετήσει όλα και τα χω πάει βήμα βήμα πριν φτιάξω το ενυδρείο Δεν πιστεύω είμαι σε όλα ok .. το μελετά γα το όλο θέμα δύο μήνες πριν ξεκινήσω το ενυδρείο και ακόμα εννοείται πως έχω απορίες ...? Γνωρίζω πως πρέπει να έχω φωτισμό μέχρι 8 ώρες την ημέρα το αφήνω τις τελευταίες μέρες 10 ώρες δύο ώρες παραπάνω γιατί κάθομαι και το χαζεύω Και από τότε παρατήρησα πιο έντονη άλγη ... Και είπα μήπως υπάρχει κάποιο φάρμακο που να περιορίζει την άλγη ....?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το χαζευεις περισσοτερες ωρες τοτε βαλε και δευτερο timer να αναβει μονο η μια λαμπα ετσι ωστε να μην εχεις θεματα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

Και είπα μήπως υπάρχει κάποιο φάρμακο που να περιορίζει την άλγη ....?

Υπαρχουν πολλα φαρμακα, τελευταια φορα εχω δοκιμασει πριν...... 7-8 χρόνια;;; Δεν θυμαμαι ακριβος :) Τοτε ειχα https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

Αν θυμαμαι καλα , κανει δουλεια. Προτιμω να εχω πολλες γαριδες (Αμανο και νεοκαριδινα). Κανουν πολυ καλη δουλεια.

Και κανει δουλεια και υπερδοσολογια του οργανικου ανθρακα (Flourish Excel,που εχεις(νομιζω))

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχουν πολλα φαρμακα, τελευταια φορα εχω δοκιμασει πριν...... 7-8 χρόνια;;; Δεν θυμαμαι ακριβος :) Τοτε ειχα https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

Αν θυμαμαι καλα , κανει δουλεια. Προτιμω να εχω πολλες γαριδες (Αμανο και νεοκαριδινα). Κανουν πολυ καλη δουλεια.

Και κανει δουλεια και υπερδοσολογια του οργανικου ανθρακα (Flourish Excel,που εχεις(νομιζω))

Flourish Excel έχω ναι ... Λες να βάλω μπόλικες γαριδούλες κάνουν δουλειά?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αν θες να το χαζευεις περισσοτερες ωρες τοτε βαλε και δευτερο timer να αναβει μονο η μια λαμπα ετσι ωστε να μην εχεις θεματα.....

Αυτό έκανα αλλά παρατήρησα και πάλι περισσότεροι άλγη ....?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

Αυτό έκανα αλλά παρατήρησα και πάλι περισσότεροι άλγη ....?

Μετράς καθολου νιτρικα; Πες τιμες. Μηπως ειναι μηδενικα;

Δεν θυμαμαι τι ψαρια εχεις, αν εχεις καποια μικρα (μεχρι 4εκ), ανετα μπαινουν μικρες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μετράς καθολου νιτρικα; Πες τιμες. Μηπως ειναι μηδενικα;

Δεν θυμαμαι τι ψαρια εχεις, αν εχεις καποια μικρα (μεχρι 4εκ), ανετα μπαινουν μικρες γαριδες.

Έχω κάποιο φυτό που μου είπαν πώς ρίχνει τα νιτρικά και βάζεις λίγο για να κρατά σε ισορροπία τα νιτρικά .. Εγώ όμως σαν βλάκας έχω πολλά από αυτά τα φυτά ? λες να είναι στον πάτο τα νιτρικά ?? Δεν έχω κάνει τεστ .. cherry barb από ψαράκια έχω ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

Έχω κάποιο φυτό που μου είπαν πώς ρίχνει τα νιτρικά και βάζεις λίγο για να κρατά σε ισορροπία τα νιτρικά .. Εγώ όμως σαν βλάκας έχω πολλά από αυτά τα φυτά ? λες να είναι στον πάτο τα νιτρικά ?? Δεν έχω κάνει τεστ .. cherry barb από ψαράκια έχω ...

Πρεπει να κάνεις τεστ νιτρικων, αλλιως απλα κουναμε τον αερα.......

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτο ρε Γιαννη....... μην φοβασε δεν δαγκωνουμε  good finding nemo GIF

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε και καμια φωτο ρε Γιαννη....... μην φοβασε δεν δαγκωνουμε  good finding nemo GIF

Χαχαχαχαχα..... Θα βάλω φωτογραφίες θα στείλω τώρα τις πιο παλιές που δεν έχει άλγη... Θα στείλω αύριο φωτογραφία με το πώς είναι τώρα.. Γιατί τώρα μου έχει κλείσει το φως και δεν μπορώ να το ανοίξω θα χρειαστώ ολόκληρη ιστορία .. το πρωί θα την έχω στείλει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε και καμια φωτο ρε Γιαννη....... μην φοβασε δεν δαγκωνουμε  good finding nemo GIF

IMG_20200307_155639.thumb.jpg.e5925d52435c3188d8f075271285c2de.jpgIMG_20200307_155816.thumb.jpg.8b063f21d186262aad8c8f675dd3a126.jpgIMG_20200307_155710.thumb.jpg.0bee1c5b0f840658afb31a571952cf5c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω τις βλακείες που έχω μέσα και θα βάλω πέτρα ή ξύλο για πιο φυσικό περιβάλλον ... Απλά είχα τώρα αυτά και τα άφησα για σπηλιά ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τι ειναι αυτο το διαχωριστικο στο ενυδρειο; 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εργαλειο για πολλα κολπα!

Που μας το εκρυβες τοσο καιρο;;

Η αισθητικη ειναι προσωπικη αποψη αλλα σιγουρα πιστευω οσο θα ψαχνεσαι θα βρεις τα γουστα που σου αρεσουν περισσοτερο.

Περιμενουμε και τις φωτο με τις αλγες και τα ξαναλεμε....

Link to comment
Share on other sites

Αλγες... Δεν βλεπω....Που;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αλγες... Δεν βλεπω....Που;

Ειπε πως θα βαλει αυριο τις φοτο με την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...