Jump to content

Πιθανό πρόβλημα με χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλημέρα!! Γενικά από όυι κατάλαβες, πριν πας στο pet shop, ρώτα εδώ πρώτα...Το pet shop να πουλήσει θέλει....Όχι τπτ άλλο μην σπαταλάς άδικα και χρήματα. Εδώ ο κόσμος θα σε κατευθύνει στοχευμένα για όλα περι ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dearangelo έγραψε:

καλημέρα, πως πάει το ψαράκι σου?

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Χθες τα μετέφερα και τα τρία σε μια μεγάλη λεκάνη με καθαρό νερό από κανάτα και έβαλα και το φίλτρο και τα άφησα σε μια γωνία και σκέπασα με ένα σκούρο πανί κάπως να περιορίζεται το φως..
Ο μικρούλης γυροφέρνει αργά-αργά σε όλη τη λεκάνη, χαμηλά. Χθες μόλις μπήκε στο νερό ήταν σαν να επέπλεε και να προσπαθούσε να "κρατηθεί"..

Σήμερα είναι κατά πολύ ελάχιστα πιο δραστήριος (αν μπορώ να το πω έτσι..) από ότι τις 2 τελευταίες μέρες.. Δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν έχει που να κρυφτεί..

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα!! Γενικά από όυι κατάλαβες, πριν πας στο pet shop, ρώτα εδώ πρώτα...Το pet shop να πουλήσει θέλει....Όχι τπτ άλλο μην σπαταλάς άδικα και χρήματα. Εδώ ο κόσμος θα σε κατευθύνει στοχευμένα για όλα περι ενυδρείου

Καλημέρα! Νομίζω το κατάλαβα για τα καλά, έστω και έτσι .. ? Λόγω του ότι ο μαθητής μου, που μου χάρισε τα ψαράκια, έχουν κι αυτοί στο σπίτι τους ίδια "ενυδρεία" και χρυσόψαρα, νόμιζα ότι απλά ακολουθώντας κάποια "βασικά" θα ήταν μια χαρά ..αλλά... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

Το ψαράκι είναι σε άθλια κατάσταση και δύσκολα θα ζήσει..

Βάλε τα χρυσόψαρα σε ένα κουτί αποθήκευσης 60+ λίτρα (πάρε από σούπερ μάρκετ) με αεραντλία , το τοτέμ το πετάς στο συρτάρι.

και βάλε αλάτι φυσικό χωρίς πρόσθετα..

Στον αβ έχει το Χίων, φυσικό αλάτι.

Η δοσολογία είναι 2γραμμαρια κάθε καθαρό λίτρο νερού.

Ένα κουτάλι της σούπας, είναι περίπου 15γρ.

 

Διαλύεις πρώτα πολύ καλά το αλάτι σε ένα δοχείο με νερό από το ενυδρείο κι έπειτα το ρίχνεις.

Κάθε μέρα θα αλλάζεις το μισό νερό του κουτιού αποθήκευσης (μόνο με αντιχλωριο) και με νερό ίδιας θερμοκρασίας με το νερό των ψαριών και προσθέτεις στο νέο νερό το ανάλογο αλάτι που έβγαλες.. πάντα το διαλύεις πριν μπει στα ψάρια.

Αν πχ κάνεις αλλαγη 10 λίτρα , θα διαλύσεις εκεί 20 γρ. Αλατιού.

 

Αυτό το συνεχίζεις κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλά το ψάρι.αν "βγάλει" τις πρώτες μέρες , πάνε στο πετ σοπ και πάρε sera Bactopur. 

Από φαι επειδή δεν υπάρχει βιολογία , ταιζεις λίγο μερα παρά μέρα.

 

Αν τηρήσεις κατά γράμμα αυτά που σου γράφω, ίσως το ψαράκι έχει κάποιες ελπίδες να σωθεί (αν δεν είναι ήδη αργά)

 

Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!
Αυτό μπορώ να το κάνω και σήμερα? στη λεκάνη εννοώ.. Μέχρι αύριο που ανοίγει το πετ..
Γενικά, σήμερα ποιο είναι το επόμενο βήμα? Να καθαρίσω το μισο νερό του "ενυδρείου", να βάλω μέσα το πλεκο  και στη λεκάνη να έχω τα χρυσόψαρα και να βάλω αλάτι..?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!
Αυτό μπορώ να το κάνω και σήμερα? στη λεκάνη εννοώ.. Μέχρι αύριο που ανοίγει το πετ..
Γενικά, σήμερα ποιο είναι το επόμενο βήμα? Να καθαρίσω το μισο νερό του "ενυδρείου", να βάλω μέσα το πλεκο  και στη λεκάνη να έχω τα χρυσόψαρα και να βάλω αλάτι..?

Ναι, το πλεκο βαλε  στο μικρο ενυδρειο, μετα την αλλαγη νερου.

Λεκανη πόσα λιτρα ειναι;Δεν βαζεις αλατι στ λεκανη! πρωτα παρε ενα δοχειο και εκει το διαλύεις πριν μπει στα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λεκανη πόσα λιτρα ειναι;

Διάμετρος γύρω στα 45 και ύψος γύρω στα 19,5 (έχω αφαιρέσει 4-5cm)
Δεν ξέρω πόσα ακριβώς χωράει..

Έγινε επεξεργασία - zoex
Link to comment
Share on other sites

3,14*ακτίνα τετράγωνο*ύψος, 3,14*(225*225)*(195-50μμ), νομιζω κάπου 22 λίτρα...

ΔΙΌΡΘΩΣΗ!

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoex said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Χθες τα μετέφερα και τα τρία σε μια μεγάλη λεκάνη με καθαρό νερό από κανάτα και έβαλα και το φίλτρο και τα άφησα σε μια γωνία και σκέπασα με ένα σκούρο πανί κάπως να περιορίζεται το φως..
Ο μικρούλης γυροφέρνει αργά-αργά σε όλη τη λεκάνη, χαμηλά. Χθες μόλις μπήκε στο νερό ήταν σαν να επέπλεε και να προσπαθούσε να "κρατηθεί"..

Σήμερα είναι κατά πολύ ελάχιστα πιο δραστήριος (αν μπορώ να το πω έτσι..) από ότι τις 2 τελευταίες μέρες.. Δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν έχει που να κρυφτεί..

ευχαριστω πολύ για τις ευχές,

τον πλέκο, χάρισέ τον, εχω δει μεγαλους τέτοιους, συμαπθητικότατους κατα τα άλλα, σε πετσόπ, επιστροφές καθώς μαγάλωσαν, που δεν ξέρουν τι να τους κάνουν...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βαζεις αλατι στ λεκανη! πρωτα παρε ενα δοχειο και εκει το διαλύεις πριν μπει στα ψάρια.

ναι, εννοούσα όλη τη διαδικασία με το αλάτι.
Βρήκα αυτό..Κάνει?

23.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Διάμετρος γύρω στα 45 και ύψος γύρω στα 19,5 (έχω αφαιρέσει 4-5cm)
Δεν ξέρω πόσα ακριβώς χωράει..

V=πR2h   3.14Χ(22.5Χ22.5)Χ19

Περιπου 30λ. Πολυ λιγο για τα ψαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, natateo said:

V=πR2h   3.14Χ(22.5Χ22.5)Χ19

Περιπου 30λ. Πολυ λιγο για τα ψαρια.

 

ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑ... ΝΑΙ ΥΨΟΣ 19-4,5

image.png.c956275c6804cb1bcd70bc032c2ff70f.pngimage.png.c432c3a96f0b71e2cc57924041f5e04c.png

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

ναι, εννοούσα όλη τη διαδικασία με το αλάτι.
Βρήκα αυτό..Κάνει?

23.jpg

Αυτο κάνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα μαθηματικά δεν το έχω :)

Πόσο καιρό μπορώ να τα έχω μέσα στο πλαστικό?

Link to comment
Share on other sites

στο πλαστικο μπορεις να τα εχεις για πολυ καιρο, χρονια.. δεν παθαινουν τπτ απο το πλαστικο..

μπορεις να φταξεις μια λιμνουλα στο σπιτι ή στο μπαλκονι με τον καιρο , αν θελεις να τα κρατησεις.. δεν ειναι αναγκη να ειναι σε γυαλι.

πχ ετοιμες πλαστικες λιμνες ή απο πλαστικη δεξαμενη νερου ή πετρελαιου ή ακομα και απο πισινες pvc.

Αλλιως οσο μεγαλωνουν ,θελουν ενυδρειο τουλαχιστον 1.20 μηκος τα common,comet και shubunkin.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

στο πλαστικο μπορεις να τα εχεις για πολυ καιρο, χρονια.. δεν παθαινουν τπτ απο το πλαστικο..

μπορεις να φταξεις μια λιμνουλα στο σπιτι ή στο μπαλκονι με τον καιρο , αν θελεις να τα κρατησεις.. δεν ειναι αναγκη να ειναι σε γυαλι.

πχ ετοιμες πλαστικες λιμνες ή απο πλαστικη δεξαμενη νερου ή πετρελαιου ή ακομα και απο πισινες pvc.

Αλλιως οσο μεγαλωνουν ,θελουν ενυδρειο τουλαχιστον 1.20 μηκος τα common,comet και shubunkin.

 

 

Θα ήθελα να τα κρατήσω, τουλάχιστον να προσπαθήσω..δεν έχω σκοπό να πάρω άλλα έτσι κι αλλιώς. Για αυτά  πάντως θα ήθελα οι συνθήκες διαβίωσής τους να είναι καλές.Όσο μπορέσω να τα κρατήσω..Θα πάρω αύριο το πλαστικό και θα ξεκινήσω τα απαραίτητα μήπως και τον σώσω τον μικρό. 
Για σήμερα, τα έχω μόνα τους στη λεκάνη, στη γωνιά τους με το φίλτρο. Τον τρίτο τον έβγαλα και τον έχω στο μικρό ενυδρείο μόνο του.Αύριο θα πάω στο πετ και θα δω..
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

στο σουπερ μαρκετ πανε για αλατι , αστο το πετ.

και να κανεις σωστες αλλαγες καθε μερα , χωρις ταισμα ή ελαχιστο μερα- παρα μερα...

αν στρωσει, τις επομενες μερες θα χρειαστεις μπολι απο καποιον χομπιστα(ωριμο βιολογικο υλικο για το φιλτρο) και μεγαλο φιλτρο , κατα προτιμηση εξωτερικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

και να κανεις σωστες αλλαγες καθε μερα , χωρις ταισμα ή ελαχιστο μερα- παρα μερα...

αν στρωσει, τις επομενες μερες θα χρειαστεις μπολι απο καποιον χομπιστα(ωριμο βιολογικο υλικο για το φιλτρο) και μεγαλο φιλτρο , κατα προτιμηση εξωτερικο.

Σήμερα έδωσα μια δυο μικρες νιφάδες, σχεδόν στο στόμα, για το comet και έφαγε σαν να μην υπαρχει αύριο. Έχει απο το Σάββατο που δεν ετρωγαν..

Αύριο θα παραγγείλω το κουτι αρχικά..

Ερώτηση..για να γεμίσω το κουτί με νερό, επειδή με την κανάτα θέλω κοντά κανά 3ωρο να γεμισω τα 20 λίτρα, δεν μιλάω καν για τα 100..Υπάρχει άλλη λύση?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Σήμερα έδωσα μια δυο μικρες νιφάδες, σχεδόν στο στόμα, για το comet και έφαγε σαν να μην υπαρχει αύριο. Έχει απο το Σάββατο που δεν ετρωγαν..

Αύριο θα παραγγείλω το κουτι αρχικά..

Ερώτηση..για να γεμίσω το κουτί με νερό, επειδή με την κανάτα θέλω κοντά κανά 3ωρο να γεμισω τα 20 λίτρα, δεν μιλάω καν για τα 100..Υπάρχει άλλη λύση?

 

Παρε αντιχλωριο πχ seachem prime και σε 1 λεπτο το νερο ειναι ετοιμο. Μονο θερμοκρασια προσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις ένα άλλο κουτί ή πλαστικό βαρέλι ή έστω μια λεκάνη για να κάνεις τις αλλαγές.

Ας πούμε την λεκάνη που είναι τώρα.

Την γεμίζεις νερό από βρύση, βάζεις prime αντιχλωριο και την αφήνεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου.

Στα χρυσόψαρα , μην βάλεις θέρμανση , άφησε τα με θερμοκρασία δωματίου.

Στην λεκάνη ,θα προσθέτεις και θα διαλύεις το ανάλογο αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. 
Δυστυχώς, ο μικρούλης δεν άντεξε..Νομίζω κάποια στιγμή το πρωί πρέπει να αποτελειώθηκε..Ο comet έχει μεταφερθεί σε κουτί 60 λιτρο, με φίλτρο, αντιχλώριο και τώρα θα διαλύσω και αλάτι να το προσθέσω..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος zoex έγραψε:

Καλημέρα και πάλι. 
Δυστυχώς, ο μικρούλης δεν άντεξε..Νομίζω κάποια στιγμή το πρωί πρέπει να αποτελειώθηκε..Ο comet έχει μεταφερθεί σε κουτί 60 λιτρο, με φίλτρο, αντιχλώριο και τώρα θα διαλύσω και αλάτι να το προσθέσω..

Αν ειναι καλα, δεν χρειαζεται αλατι. Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε πως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι καλα, δεν χρειαζεται αλατι. Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε πως ειναι.

Για φωτογραφία δεν κάθεται, κόβει βόλτες. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω βιντεάκι.. Επίσης, ζητιανεύει και για φαί.

Link to comment
Share on other sites

Καλα φαινεται το ψαρι, αλλα αυτο το μειονέκτημα εχουν τα πλαστικα - απο πλαι δεν φαινεται τιποτα. Καλυτερα να σου πει ο @tsala το τι θα κανεις.

Στο μικρο ενυδρειο με το πλεκο αλλαζεις νερο ή το πηγες πισω στο πετσοπ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα φαινεται το ψαρι, αλλα αυτο το μειονέκτημα εχουν τα πλαστικα - απο πλαι δεν φαινεται τιποτα. Καλυτερα να σου πει ο @tsala το τι θα κανεις.

Στο μικρο ενυδρειο με το πλεκο αλλαζεις νερο ή το πηγες πισω στο πετσοπ;

 

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά διαφανές αλλά δεν κάθεται σε ένα σημειο..
Τον πλέκο δεν τον θέλουν πίσω, πήγα χθες..Τον έχω στο μικρό μόνο του..

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το ψαρακι , δηστυχως ηταν το πιο πιθανι σεναριο...

οπως σου ειπε και η natateo , αν δεν εχει κατι εξωτερικα το ψαρι (πληγες κλπ) , δεν χρειαζεται αλατι..

Απο το βιντεο φαινεται να ειναι οκ, οσο μπορω να διακρινω τουλαχιστον.

Αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι..

- βγαζεις αγγελια να χαρισεις τον πλεκο, να μην μπλεκεις με 2 αστρωτα και συνεχεις αλλαγες... 

- βγαζεις αγγελια και ζητας μπολι απο χομπιστα , για να μπολιασεις το φιλτρο του χρυσοψαρου.

-Αγοραζεις εξωτερικο φιλτρο.

 

Το ψαρι μπορει να μεινει εκει αρκετους μηνες , αν υπαρχει και στρωμμενο μεγαλο φιλτρο και εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου να αποφασισεις τι θα κανεις με ενυδρειο κλπ.

Μεχρι τοτε , αραιο ταισμα και καθημερινες σωστες αλλαγες

 

Υ.Γ : Tα ιδια ισχυουν και για τον πλεκο , μεχρι να δωθει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...