Jump to content

Τροφή pellet για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Σήμερα καθώς τάισα το χρυσόψαρο τροφή σε μορφή πέλλετ παρατήρησα το εξής. Πρήξιμο στην κοιλιά κ μια ελαφριά έλλειψη υπερκινητικότητας που έχει συνήθως. Το ερώτημα Μ είναι αν το πέλλετ του προκάλεσε βαρυστομαχια

Link to comment
Share on other sites

Zεματισε λιγο αρακα και του ριχνεις χωρις την φλουδα. Τα πελλετ και γενικος οι τροφες του καλο ειναι να ειναι βυθιζομενες για να μην ρουφαει αερα.

Link to comment
Share on other sites

Θύμησε μου τι είδος χρυσόψαρου είναι..

Fancy ή με μονή ουρά;

 

Link to comment
Share on other sites

Fancy ειναι. Επειδή δεν είναι βυθιζόμενα τα μουλιαζω πρώτα κ μετά ταιζω για αυτό μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rigas Stamboulis έγραψε:

Fancy ειναι. Επειδή δεν είναι βυθιζόμενα τα μουλιαζω πρώτα κ μετά ταιζω για αυτό μου έκανε εντύπωση.

Μην ταιζεις για λιγες μερες και δωσε μονο βρασμενο αρακα αφαιρωντας την φλουδα. Λειτουργει σαν καθαρτικο.

Οσο και να μουλιασεις την τροφη εαν τα χρυσοψαρα ρουφουν απο την επιφανεια αερα κινδυνευουν.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο αρακα οπως σου ειπε και ο Rik και παρακολουθα το..

Δοκιμασε και καποιες τροφες που βυθιζονται ,πχ. αυτη ,για να μην ταλαιπωρεισαι και δωσε ποικιλια τροφων (και φυτικες , πχ. λαχανικα βρασμενα , σπιρουλινα) , να μην τρωει μονο μια.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα αρακά κ έστρωσε. Τα πέλλετ τα μουλιαζω κ μτ βυθίζονται κανονικά.  Ξέρω ότι δεν κάνει να τρώνε από την επιφάνεια. Τροφή του δίνω αρακά πέλλετ κ 2 οιδών φλεικς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρακά να δίνεις αν υπάρχει πρόβλημα, όχι σαν σταθερή διατροφή.. καλύτερα προτίμησε σπανάκι, μπρόκολο,κολοκυθακι κ.α. για συχνή τροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολλές τροφές για ψάρια βυθού πλούσια σε πρωτεΐνες και φυτικές ίνες που θα τους κάνουν ιδιαίτερο καλο χωρις να ρισκάρεις. Καλή συνεχεια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μιας κ ανέφερες τροφές βυθού στις διακοπές όταν λείπετε ποιες τροφές προτιμάτε?

Link to comment
Share on other sites

καμία ?

 

Αν λειπεις 4-5 μερες , δεν εχεις κανενα θεμα απολυτως!

αν λειπες πανω απο βδομαδα , βρες καποιον να παει μια-δυο φορες να ριξει λιγη τροφη.

Και κανεναν να μην βρεις, τα χρυσοψαρα αντεχουν πολλες μερες χωρις τροφη ,ακομα και 10 μερες  .. απλα μην λυσαξει και απο την πεινα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rigas Stamboulis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Μιας κ ανέφερες τροφές βυθού στις διακοπές όταν λείπετε ποιες τροφές προτιμάτε?

Συμφωνω με τον tsala, μια απο τα ιδια κανω και εγω με τα σκαλαρια μου.

Απλα εαν λειπεις καιρο και ειναι καποιος να ταιζει που και που, προτιμω τροφες με περισσοτερη φυτικη ινα και λιγοτερο πρωτεΐνες, ειδικα ζωικες, για να μην επιβαρυνεται το νερο του ενυδρειου πολυ και το βρω πολυ χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Επίσης , αν αυτός που θα ταιζει είναι κάποιος ανίδεος με το χόμπι , πάντα ετοιμάζουμε μερίδες της τροφής , πχ σ ένα αλουμινόχαρτο , για να μην έχουμε αλλά μετά... Και έχουν πάει και τα ψάρια διακοπές... στον άλλο κόσμο.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tsala έγραψε:

Σωστά!

Επίσης , αν αυτός που θα ταιζει είναι κάποιος ανίδεος με το χόμπι , πάντα ετοιμάζουμε μερίδες της τροφής , πχ σ ένα αλουμινόχαρτο , για να μην έχουμε αλλά μετά... Και έχουν πάει και τα ψάρια διακοπές... στον άλλο κόσμο.

Αστα να πανε...... την εχω πατησει ετσι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...