Jump to content

Ενυδρειο χωρίς ειδικό υποστρωμα


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι αρχαρια και μόλις ξεκίνησα το πρώτο ενυδρειο του Μονομάχου μου. Όπως γράφω και στον τίτλο δεν έχει ειδικό υποστρωμα μόνο απλο μαυρο χαλίκι. Έχω μέσα δυο ανουμπιες που τα πάνε αρκετά καλα κι ένα φυσικό ξύλο. Έπεσαν στα χέρια μου από έναέναν γνωστό μου δύο ρίζες βαλισνερια σπιραλις (νομιζω). Από ότι διάβασα αυτά δεν είναι πολύ απαιτητικά φυτά και μπορούν απλά να "φυτευτούν " στο χαλίκι η στην άμμο. Μπορεί να μην ισχύει κιόλας. Εγώ τα έβαλα εδώ και μια εβδομάδα στο χαλίκι. Δεν ξερω αν έπιασαν η αν πιάσουν ποτέ, δεν χάλασαν, μόνο μερικές άκρες ψιλοχαλασαν και τις έκοψα. Υπάρχει πιθανότητα να πιάσουν ή να τα βγάλω τελειως; Επίσης Μήπως χρειαστούν κάτι σε λιπασμα; αν ναι μπορείτε να με καθοδηγήσετε μην κάνω καμία γκαφα;

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται φυτα πέρα από ανουμπιες που να δένονται πάνω σε ξύλα η πέτρες και να μην φυτεύονται. Ακόμη αν είναι εύκολο θα ήθελα προτάσεις για φυτα επιφανείας ούτε πολύ μεγάλα ούτε πολύ μικρά (γιατι πήγα να βάλω φακι, τα ρούφηξε το φιλτρο κι έγινε χαμουλης). 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Κατα ρχας καλως ηρθες ενα φυτο ειναι το κερατοφυλλο. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται φυτα πέρα από ανουμπιες που να δένονται πάνω σε ξύλα η πέτρες και να μην φυτεύονται.

Απο ευκολα: microsorum pteropus, java moss, bucephalandra

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...