Jump to content

επιστροφή στα ενυδρεία


bill1997crack

Recommended Posts

Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω ένα δεύτερο κουτάκι ,για να βάλω μέσα κ τον άνθρακα κ την χαετο .Δλδ χρεισιμοποιω τον σκιμμερ για 5 πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

@Δημητρης Τ κατάλαβα αυτό που μου λες και έλεγα να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο φίλτρο  (αυτό μου είχε μείνει απλά το έβαλα για παράδειγμα ) αν ήταν ποιο μάκρη ας πούμε με 3 κουτιά όποτε θα κατέβαινε ποιο χαμηλά θα μπορούσα να βάλω στο πρώτο κουτί το χαμηλότερο σφουγγαράκι για να κρατάει την βρώμα 2ο από πάνω άνθρακα και στο τελευταίο για το φώσφορο; Για το πρόβλημα τις ροής λόγο του τζαμιού έλεγα μήπως πάρω την έξοδο του φίλτρου και την βάζω μέσα από την επάνω πλευρά του ενυδρείου; Για να γίνετε ένας κύκλος αλλά τώρα αν νομίζετε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όπως το σκέφτομαι να ξανά δω τις άλλες επιλογές sump με τρύπημα στη πλάτη του ενυδρείου στο οποίο με τρομάζει λίγο γενικά στη λειτουργία του όσον αφορά το θόρυβο , η μετά να δω την επιλογή αγοράς Καινούργιου ενυδρείου με υποδομή για κάτι τέτοιο στη πλάτη όπως π.χ το fluval m40 η αντίστοιχους κύβους απλά εδώ θα ξεφύγουμε σε τιμή που δεν θα το ήθελα γιατί θα προτιμούσα να διαθέσω αυτά τα λεφτά βράχους Κοραλία κλπ , αλλά βασικός γνώμονας είναι να γίνει σωστά 

C0D99CF7-2F7D-4386-86A3-12F2C535AE77.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bill1997crack έγραψε:

@Δημητρης Τ κατάλαβα αυτό που μου λες και έλεγα να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο φίλτρο  (αυτό μου είχε μείνει απλά το έβαλα για παράδειγμα ) αν ήταν ποιο μάκρη ας πούμε με 3 κουτιά όποτε θα κατέβαινε ποιο χαμηλά θα μπορούσα να βάλω στο πρώτο κουτί το χαμηλότερο σφουγγαράκι για να κρατάει την βρώμα 2ο από πάνω άνθρακα και στο τελευταίο για το φώσφορο; Για το πρόβλημα τις ροής λόγο του τζαμιού έλεγα μήπως πάρω την έξοδο του φίλτρου και την βάζω μέσα από την επάνω πλευρά του ενυδρείου; Για να γίνετε ένας κύκλος αλλά τώρα αν νομίζετε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όπως το σκέφτομαι να ξανά δω τις άλλες επιλογές sump με τρύπημα στη πλάτη του ενυδρείου στο οποίο με τρομάζει λίγο γενικά στη λειτουργία του όσον αφορά το θόρυβο , η μετά να δω την επιλογή αγοράς Καινούργιου ενυδρείου με υποδομή για κάτι τέτοιο στη πλάτη όπως π.χ το fluval m40 η αντίστοιχους κύβους απλά εδώ θα ξεφύγουμε σε τιμή που δεν θα το ήθελα γιατί θα προτιμούσα να διαθέσω αυτά τα λεφτά βράχους Κοραλία κλπ , αλλά βασικός γνώμονας είναι να γίνει σωστά 

 

Φίλε μου το δικό μου το πήρα πρόσφατα καινούργιο από χομπίστα 100 ευρώ 1χ60χ55 extra clear το μπροστά τζαμί.υπαρχουν ευκαιρίες ,απλά δεν κάνω σαμπ από επιλογή κ ψάχνω εναλλακτικες λύσεις.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα σκέφτηκα μήπως αντί για γυαλί να χρησιμοποιήσω plexiglass οποί ειναι αρκετά ποιο εύκολο στη διαχείριση του από την άποψη ότι μπορώ να φτιάξω και χωρίσματα      

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σήμερα βρήκα χρόνο να κάνω κάποιες δόκιμες και μετρήσεις και διαπίστωσα τα εξής αυτό που σκέφτηκα με το χώρισμα στο πίσω μέρος δεν θα λειτουργήσει σωστά καθώς ο χώρος που μένει θα ειναι αρκετά περιορισμένος σε πλάτος 20 εκ, τα αντίστοιχα ενυδρεία τέτοιου τύπου έχουν σχήμα κύβου που βοηθάει σε κάτι τέτοιο ενώ το δικό μου που ειναι παραλληλογραμμο δεν θα βοηθήσει, επόμενος επιστρέφουμε στο sump όπου ειναι και ποιο σωστό με χώρο και για αναπλήρωση και ότι άλλο χρειαζετε τώρα για την δημιουργία του  διάβασα  αυτό  και μαλλον πρέπει να κάνω το νούμερο 4 με την απλή μούφα.   @submarine1981  από τις φωτογραφίες σου αν κατάλαβα καλά το νερό πεφτει στο πρώτο θάλαμο με τον βράχο αυτό υπερχειλίζει και περνάει στον δεύτερο. τώρα το θέμα μου ειναι το έξεις, δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να γίνουν 2 τρύπες, και πως πρέπει να υπολογίσω πόσο μεγάλη θα ειναι η τρυπά που θα γίνει και το ύψος αυτής. Μονό ο θόρυβος έχει μείνει να με προβληματίζει 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει 1 τρύπα. Αλλά το ειχα πάρει απο αγγελία. Αν θα είχα την δυνατότητα θα εκανα 2 τρυπες. Ο λόγως ειναι οτι σε περίπτωση που η μια βουλώσει για άγνωστο λόγω εχεις την αλλη. Επίσης εχω την εντύπωση οτι το νερο μοιράζεται και στις 2 οπότε περνάει λιγοτερη ποσότητα μέσα, με λιγότερους στροβιλισμούς και άρα λιγότερο θόρυβο. Αυτο ομως θα πρέπει να μας το επιβεβαιώσει κάποιος  που έχει 2 τρυπες. 

 

Συνήθως τις τρύπες τις κάνουν Φ32 ή Φ25. Παει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρειου και την ποσότητα του νερού που θα κατεβαίνει κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 τρύπες σε βοηθούν να έχεις απόλυτα αθόρυβη υπερχείλιση (συν το θέμα της ασφάλειας που είπε ο @submarine1981

Ιδανικά κάνεις μαπλκόνι υπερχείλισης είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό, αλλά και χωρίς μπαλκόνι μπορείς να το κάνεις.  

Στο σωλήνα που έιναι συνδεδεμένος στην μία  τρύπα βάζεις μία βάνα με σκοπό να κλείνεις τη ροή ώστε να κατεβάζει νερό χωρίς καθόλου αέρα με σκοπό το πολύ λίγο νερό που δεν περνάει από την πρώτη να  περνάει από τη δεύτερη που η είσοδός της είναι πιο ψηλά παό την πρώτη. Δες φώτο  

Ο πρώτος σωλήνας που κατεβάζει νερό χωρίς καθόλου αέρα (για να μην κάνει θόρυβο) κατεβάζει το 95% του νερού που πάει στο sump και στο σημείο που το νερό μπαίνει στο sump ο σωλήνας είναι βυθισμένος 3-4 cm  κάτω από τηστάθμη του νερού στο sump. Σε αυτό τον πρώτο σωλήνα χρησιμοποιείς υπερχείλιση durso (δες πάλι φώτο) για να μην κάνει ήχοα από σιφωνάρισμα και ναπαίρνει αέρα.)

Μπορεί να ακούγονται λίγο δύσκολα αυτά αλλά δεν είναι. Αν δεις μερικές φώτο ή καλύτερα αν δεις κάποια υπερχείλιση να λειτουργεί θα καταλάβεις αμέσως πως λειτουργεί. 

 

Αν το κάνεις σωστά πραγματικά δεν ακούς απολύτως τίποτα όσο νερό και αν κατεβάζεις. Εγώ κατεβάζω 5000 λίτρα και είναι απόλυτα αθόρυβη. 

 

Ιδανικά κάποιοι βάζουν και 3η τρύπα με την είσοδο να είναι πιο ψηλά από τις άλλες 2 με σκοπό αν μπουκώσουν οι 2 να λειτουργεί σαν ασφάλεια. Αυτό όμως είναι κυρίως για πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία. Εξάλλου ο δεύτερος σωλήνας από τον οπόιο περνάει ελάχιστη ποσότητα νερού λειτουργεί και για ασφάλεια. 

 

 

durso32mm.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@thediscusman λοιπόν νομίζω ότι το κατάλαβα, θέλω μόνο κάποιες διευκρινίσεις  οι τρύπες λογικά σε μένα  32mm δεν ειναι μεγάλες για 60 λίτρα ?  λοιπόν πάμε τώρα στην υπερχείλιση  αν κατάλαβα σωστά ο πρώτος σωλήνας  durso  το κομματι που τράβηξα γραμμή στη φωτογραφία ειναι αυτό που ειναι  μέσα στο νερό σωστά; όποτε μόλις φτάσει το νερό στο βελάκι ξεκινάει η κάθοδος; τώρα στη δεύτερη τρυπά μπαίνει σκέτη μια μουφα με γωνιά ας πούμε στα μισά τις πρώτης ώστε αν υπάρχει πρόβλημα και ανέβει η στάθμη να κατεβεί από την δεύτερη; να υποθέσω ότι αυτά τα εξαρτήματα μπορώ να τα βρω σε είδη με υδραυλικά; όταν λέμε μπαλκόνι ειναι αυτό εδώ; (foto 2η), το οποίο επιτρέπει να μην κατεβαίνει η στάθμη σε όλο το ενυδρειο, και για να μην πάει τίποτα μέσα; και τέλος να επιχειρήσω να ανοίξω μόνος μου τις τρύπες σε ενυδρειο με τζάμι 5mm  η ειναι ριψοκινδυνο να σπάσει;  έχω δει βίντεο που το κάνουν άλλα όλα είναι με χοντρά τζάμια

Σας ευχαριστώ ξανά όλους για το χρόνο που αφιερώνετε για να μου απαντήσετε?      

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bill1997crack said:

θέλω μόνο κάποιες διευκρινίσεις  οι τρύπες λογικά σε μένα  32mm δεν ειναι μεγάλες για 60 λίτρα

Ναι για σένα μεγάλες είναι, πας σε πιο μικρή διατομή. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα προσέξει το μέγεθος του ενυδρείου σου. Θα μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για ένα τόσο μικρό ενυδρείο; Όχι ότι είναι αχρείαστο το sump στα νάνο, αντιθέτως ίσως είναι και πολύ πιο σημαντικό, απλά λέω μήπως έκανες ένα λίγο μεγαλύτερο να μπορείς να χαρείς και κάποια ζωντανά περισσότερο.

 

7 hours ago, bill1997crack said:

λοιπόν πάμε τώρα στην υπερχείλιση  αν κατάλαβα σωστά ο πρώτος σωλήνας  durso  το κομματι που τράβηξα γραμμή στη φωτογραφία ειναι αυτό που ειναι  μέσα στο νερό σωστά; όποτε μόλις φτάσει το νερό στο βελάκι ξεκινάει η κάθοδος;

Ακριβώς, μόλις η στάθμη φτάσει εκεί ξεκινα το νερό να υπερχειλίζει προς τα κάτω. Τώρα αν θα είναι μέσα στο νερό ή έξω εξαρτάται από το που θα τοποθετήσεις τους σωλήνες της υπερχείλισης, αν θα έχεις δηλαδή μπαλκόνι και θα είναι εξωτερικά μέσα στο μπαλκόνι υπερχείλισης ή αν θα είναι μέσα στο ενυδρείο, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Η φιλοσοφία όμως είναι η ίδια, ότι δηλαδή το νερό από αυτό τον πρώτο σωλήνα φεύγει χωρίς καθόλου αέρα.

 

7 hours ago, bill1997crack said:

τώρα στη δεύτερη τρυπά μπαίνει σκέτη μια μουφα με γωνιά ας πούμε στα μισά τις πρώτης ώστε αν υπάρχει πρόβλημα και ανέβει η στάθμη να κατεβεί από την δεύτερη;

όχι, εδώ δεν το κατάλαβες... Το χείλος του δεύτερου είναι λίγο πάνω από την μπλε γραμμή που έκανες για τον πρώτο, περίπου 5 cm, εξαρτάται και από τον όγκο του νερού που καταβάζεις. Αν έχεις χώρο και περισσότερο, δε σε ενοχλεί αυτό. Στον πρώτο σωλήνα, έξω από το νερό, δηλαδή πριν φτάσει σο sump  βάζεις μία βάνα. Ο σκοπός της βάνας είναι να στραγγαλίσεις τη ροή με σκοπό να περνά όσο μπορεί να τραβήξει ο σωλήνας και να περισσεύει και λίγο νερό, το οποίο θα περνά από τον δεύτερο. Δηλαδή, αν ο σωλήνας Φ25 μπορεί να κατεβάσει 1000 λίτρα (υποθετικά το λέω αυτό), και εσύ θες να κατεβάζεις στο sump 800 λίτρα, εσύ στραγγαλίζεις τη ροή με τη βάνα για να αφήνει περίπου 750 λίτρα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να κατεβαίνει νερό χωρίς καθόλου αέρα και συνεπώς χωρίς καθόλου θόρυβο. Καθώς ο πρώτος σωλήνας δε μπορεί να δεχτεί περισσότερο νερό, η στάθμη ανεβαίνει ελαφρώς και τα υπόλοιπα 50 λίτρα φεύγουν από τον δεύτερο σωλήνα. Εδώ επειδή τα λίτρα είναι πολύ λίγα δεν κάνει θόρυβο.

Ο πρώτος σωλήνας που δεν περιέχει καθόλου αέρα είναι βυθισμένος 3-4 cm  κάτω από τηστάθμη του νερού στο sump για να μην πλατσουρίζει το νερό όταν πέφτει μέσα στο sump.

 

8 hours ago, bill1997crack said:

να υποθέσω ότι αυτά τα εξαρτήματα μπορώ να τα βρω σε είδη με υδραυλικά;

Σε καταστήματα με pvc σωλήνες. Θα σου που τα παιδιά από Αθήνα που μπορείς να βρεις στην Αθήνα. Εγώ από Θεσσαλονίκη παίρνω απέναντι από τα Δικαστήρια, δε θυμάμαι το όνομά του.

 

8 hours ago, bill1997crack said:

όταν λέμε μπαλκόνι ειναι αυτό εδώ; (foto 2η), το οποίο επιτρέπει να μην κατεβαίνει η στάθμη σε όλο το ενυδρειο, και για να μην πάει τίποτα μέσα;

Αυτό στη φωτογραφία είναι κουτί υπερχείλισης, μπαίνει μέσα στο ενυδρειο μπροστά από τις τρύπες, είναι πολύ λεπτό, υπερχειλίζει το νερό μέσα από τη χτένα και από τις τρύπες στο τζάμι πάει πίσω σε ένα μπαλκόνι σαν κουτί από τζάμι που είναι κολλημένο στο πίσω μέρος του ενυδρείο. Σε αυτό το μπαλκόνί κάνεις τρύπες και οι σωλήνες είναι μέσα σε αυτό. Σε κανιούργιο ενυδρείο που το κατασκευάζεις με πρόνοια να κάνεις υπερχείλιση στο πισω μέρος τοτζάμι είναι λίγο πιο χαμηλό, εκεί μπαίνει χτένα και φεύγει το νερό προς το μαπλκόνι.  

Αυτός ο τρόπος όμως δεν είναι ο μοναδικός που μπορείς να επιλέξεις. Μπορείς να το κάνεις και χωρίς μπαλκόνι, απλά με τρύπες στο τζάμι. Σε τόσο μικρό ενυδρείο όμως με πάχος τζαμιού 5cm  είναι ρίσκο να βγάλεις τρύπα σχετικά ψηλά στο ενυδρείο , ειδικά αν δεν έχει κόντρες. Μπορεί, πολύ πιθανόν δηλαδή το τζάμι να μην αντέξει κα να ραγίσει με την πίεση που θα δεχτεί. Αν επιλέξεις την πρώτη επιλογή που σου είπα, δηλαδή κουτί υπερχείλισης εσωτερικά και μπαλκόνι υπερχέιλισης πίσω, τότε η τρύπα μπορεί να είναι αρκετά πιο κάτω, σχεδόν στη μέση του ενυδρείου. Πάλι τρύπα σε τόσο λεπτό τζάμι έχει ρίσκο ότνα δεχτεί πίεση. Εγώ σε ενυδρείο με 12mm τζάμι χωρίς κόντρες φοβόμουν να κάνω τρύπα πολύ ψηλά για αυτό επέλεξα να βάλω κουτί υπερχέιλισης και έτσι η τρύπα να πάει αρκετά πιο κάτω.

Δες αν θες δωτογραφίες εδώ που εξηγώ πως έφτιαξα την δική μου υπερχείλιση με κουτί υπερχέιλισης και μπαλκόνι. Δες ειδικά το post19  που νομίζω φάινεται ξεκάθαρα. https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108494-παρουσίαση-reef-ενυδρείου/

 

ΊΣως ακούγονται λίγο δύσκολα, δεν είναι στην πραγματικότητα. Αν δεις κάποια να λειτουργεί από κοντά αμέσως θα καταλάβεις και θα μπορείς να καταλάβεις και πως δουλεύουν και οι διάφορες παραλλαγές, με μπαλκόνι ή χωρίς κτλ.. Πάντως εγώ επιμένω ότι σε μικρό ενυδρείο ίσως είναι πολύς κόπος να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

@thediscusman   Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τον κόπο να απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις, η αλήθεια είναι πως και εγώ βλέπω το τζαμί και με τρομάζει λίγο η ιδέα με τις τρύπες, όντως είναι ταλαιπωρία όλο αυτό και έχω πελαγώσει λιγάκι στο αν αξίζει από την μια θέλω κάτι μικρό, δεν θέλω αυτή την στιγμή να ξανά πάω σε μεγάλο, τώρα εδώ στο 60 λίτρο να τα βάλω έτσι μέσα όλα χύμα skimmer, αντλίες , θερμοστάτες, και το σημαντικότερο αντλία αναπληρώσει το καλοκαίρι,  θα βλέπω καθόλου ενυδρείο γιατί νομίζω μόνο καλώδια θα βλέπω  μέσα..., για αυτό τα εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα μόλις λέω εδώ ήμαστε και πάω να το κάνω βλέπω ότι ούτε το ένα βγαίνει ούτε το άλλο .... 

οποτε για μένα 2 εναλλακτικές βλέπω η το παρατάω αυτό το ενυδρείο και παίρνω  ένα έτοιμο για αυτήν την δουλειά κύβο ας πούμε ή ξεκινάω με αυτό όλα μέσα και με την πρώτη ευκαιρία κάνω την αναβάθμιση ..... όπως και να έχει σκέφτηκα την Δευτέρα να παραγγείλω αλάτι ,  αντιχλωριο βακτήρια δεν ξέρω αν θέλω κάτι άλλο (α/ο) δεν έχω ακόμα θα πάρω και να ξεκινήσω το στρώσιμο του βράχου που έτσι και αλλιώς πρέπει να γίνει πρέπει να βάλω και θερμοστάτη ; 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bill1997crack said:

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τον κόπο να απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις, η αλήθεια είναι πως και εγώ βλέπω το τζαμί και με τρομάζει λίγο η ιδέα με τις τρύπες, όντως είναι ταλαιπωρία όλο αυτό και έχω πελαγώσει λιγάκι στο αν αξίζει από την μια θέλω κάτι μικρό, δεν θέλω αυτή την στιγμή να ξανά πάω σε μεγάλο, τώρα εδώ στο 60 λίτρο να τα βάλω έτσι μέσα όλα χύμα skimmer, αντλίες , θερμοστάτες, και το σημαντικότερο αντλία αναπληρώσει το καλοκαίρι,  θα βλέπω καθόλου ενυδρείο γιατί νομίζω μόνο καλώδια θα βλέπω  μέσα..., για αυτό τα εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα μόλις λέω εδώ ήμαστε και πάω να το κάνω βλέπω ότι ούτε το ένα βγαίνει ούτε το άλλο .... 

Δεν εννοώ να τα παρατήσεις σε καμιά περίπτωση... Ίσως μια έτοιμη υπερχείλιση, όπως αυτή της Tunze ήταν μια καλή λύση. δεν την έχω δουλέψει, απλά σε όλες τις υπερχειλίσεις αυτές πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν εγκλωβίζεται αέρας μέσα στον σωλήνα. Ο αέρας αυτός δημιουργείται από μικροφυσαλλίδες, που σταδιακά αυξάνονται και μπορεί να μειώσουν τη ροή και στο τέλςο να σταματήσουν τη ροή εντελώς. Απλά έλεγχος χρειάζεται κάθε κάποιο διάστημα.

Το να φτιάξεις εσύ υπερχείλιση έχει μπελά, κυρίως να βρεις τους σωλήνες, να κόψεις, να κολλήσεις, να κάνεις τρύπα στο τζάμι, να υπολογίσεις σωστά τη θέση για τις τρύπες...

Οργάνωσε τις σκέψεις σου και εδώείαμστε να βοηθήσουμε σε ό,τι θες. 

8 minutes ago, bill1997crack said:

όπως και να έχει σκέφτηκα την Δευτέρα να παραγγείλω αλάτι ,  αντιχλωριο βακτήρια δεν ξέρω αν θέλω κάτι άλλο (α/ο) δεν έχω ακόμα θα πάρω και να ξεκινήσω το στρώσιμο του βράχου που έτσι και αλλιώς πρέπει να γίνει πρέπει να βάλω και θερμοστάτη ;

Η συμβουλή μου είναι οργάνωσε τον εξοπλισμό σου και μετά να γεμίσεις το ενυδρείο και να πάρεις βράχο να στρώσει. Σε γεμάτο ενυδρείο είναι όλα 10 φορές πιο δύσκολα..

Αντιχλώριο δε χρεάζεσαι αν έχεις αντίστροφη όσμωση. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια απορία που μπορεί να βοηθήσει κιάλλους....

 

Η Durso δεν πρέπει σε κάποιο σημειο να μπορεί να πάρει αερα για να μπορέσει το νερο να μπει απο το ενυδρείο μεσα και να κατεβει? 

Απο κατω θα ειναι βυθισμενο στο νερο του sump. Απο πανω μεσα στο νερό. Δεν πρέπει απο καποιο σημειο πισω πχ να εχει μια τρυπουλα να φυγει ο αερας και να αρχίσει να ρουφαει? 

 

Αν δεν εγινα κατανοητος πειτε μου να βαλω φωτο με το τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Να πω μια απορία που μπορεί να βοηθήσει κιάλλους....

 

Η Durso δεν πρέπει σε κάποιο σημειο να μπορεί να πάρει αερα για να μπορέσει το νερο να μπει απο το ενυδρείο μεσα και να κατεβει? 

Απο κατω θα ειναι βυθισμενο στο νερο του sump. Απο πανω μεσα στο νερό. Δεν πρέπει απο καποιο σημειο πισω πχ να εχει μια τρυπουλα να φυγει ο αερας και να αρχίσει να ρουφαει? 

 

Αν δεν εγινα κατανοητος πειτε μου να βαλω φωτο με το τι εννοω.

 Ναι εννοείται αυτό!! Καλά έκανες και το ανέφερες. Αρκεί μια μικρή τρύπα στο πανω μέρος. 

Στην φωτογραφία δε φαίνεται αλλά σε αυτό το σημείο έχει μια μικρή τρύπα στο σημείο που έβαλα σε κόκκινο κύκλο

1.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να σκεφτώ τα κατά / υπέρ όλων των εναλλακτικών, για να δω ποιο είναι το ποιο κατάλληλο για μένα ?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...