Jump to content

S.O.S Καθαρισμός τζαμιού ενυδρείου S.O.S


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα των Aqua φίλων....

Έχω μέγα θέμα με ένα μεταχειρισμένο Juwel vision 260 ενυδρείο που αγόρασα πρόσφατα...

Έχει στο 1/3 περίπου στο πάνω μέρος περιμετρικά εσωτερικά του τζαμιού συννεφάκια από δεν ξέρω και γω τι είναι...?..

Άλατα? Ασβέστιο? και τα 2 μαζι? .....

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής : ξύδια , λεμόνια , ακουα φόρτε , ξυραφάκια , viakal , ...τίποτα..δεν βγαίνει με τίποτα!!

Αφού είχα βάλει όλα αυτά, τα υπολείμματα των οποίων είχαν πέσει στον πάτο , το γέμισα μέχρι πάνω με νερό και το άφησα για 2 μέρες μπας και 

μουλιάζοντας τελικά βγουν...αμ δε.??...

δεν ξέρω τι να κάνω...βοηθήστε με plsssss.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Fearbit έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα των Aqua φίλων....

Έχω μέγα θέμα με ένα μεταχειρισμένο Juwel vision 260 ενυδρείο που αγόρασα πρόσφατα...

Έχει στο 1/3 περίπου στο πάνω μέρος περιμετρικά εσωτερικά του τζαμιού συννεφάκια από δεν ξέρω και γω τι είναι...?..

Άλατα? Ασβέστιο? και τα 2 μαζι? .....

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής : ξύδια , λεμόνια , ακουα φόρτε , ξυραφάκια , viakal , ...τίποτα..δεν βγαίνει με τίποτα!!

Αφού είχα βάλει όλα αυτά, τα υπολείμματα των οποίων είχαν πέσει στον πάτο , το γέμισα μέχρι πάνω με νερό και το άφησα για 2 μέρες μπας και 

μουλιάζοντας τελικά βγουν...αμ δε.??...

δεν ξέρω τι να κάνω...βοηθήστε με plsssss.....

Εμεινε μονο ξυσιμο με ξυραφακι...... Προσεχε να μην γρατζουνισεις το τζάμι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Fearbit έγραψε:

Εχω γράψει στο ποστ μου και ξυραφάκια...εννοώ το ξύσιμο με ξυραφάκι..?

Μήπως τελικά είναι μεσα στ τζαμι...??? Σα υδρατμοι κάτι?? Με ένα πιστολάκι μαλλιών μπορεί να γίνει δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος farming again and again έγραψε:

Μήπως τελικά είναι μεσα στ τζαμι...??? Σα υδρατμοι κάτι?? Με ένα πιστολάκι μαλλιών μπορεί να γίνει δουλειά 

Μέσα στο τζάμι γίνεται να μπουν ? Όταν ξύνω τα σημεία αυτά με ξυραφάκι ...φαίνεται και αισθάνομαι πως δεν είναι λεία η επιφάνεια του τζαμιού ...

 συγκριτικά με το υπόλοιπο τζάμι που δεν έχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να είναι από μέσα... Αλλά αφου λες οτι τ αισθάνεσαι... Τότε τρίψιμο η μόνη λυση.... Ίσως βραστό νερό με ξυδι κ σόδα να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει ... χυμός λεμονιού με σόδα...αλάτι με σφουγγάρι για τρίψιμο ..έριξα και βραστό νερό...τίποτα...βέβαια το βραστό νερό που έριξα με το που το ρίχνω πάει στον πάτο...

δεν κάθεται και πολύ στο σημείο που έχει το θέμα..και δεν μπορώ να ξαπλώσω το ενυδρείο γιατί είναι και μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Fearbit έγραψε:

Τα έχω δοκιμάσει ... χυμός λεμονιού με σόδα...αλάτι με σφουγγάρι για τρίψιμο ..έριξα και βραστό νερό...τίποτα...βέβαια το βραστό νερό που έριξα με το που το ρίχνω πάει στον πάτο...

δεν κάθεται και πολύ στο σημείο που έχει το θέμα..και δεν μπορώ να ξαπλώσω το ενυδρείο γιατί είναι και μεγάλο...

Ριξε ένα ωραιότατο κεζαπ η αλλιώς υδροχλωρικό οξυ... Κ νομίζω θα καθαρίσει... Το πως θα καθαρίσει τ ενυδρείο από τ κεζαπ δεν ξέρω... Αλλά αφου εχεις ρίξει τόσα πολλα θέλει ήδη καθαρισμα 

Link to comment
Share on other sites

52-6000060011.jpg

Να πάρεις ξινο η αλλιώς κιτρικο οξυ. Θα βρέξεις την επιφάνεια και θα ρίξεις την σκόνη πάνω στα αλατα και αστω κανα δεκαλεπτο να μαλακωσουν τα αλατα. Μετα με μια ξύστρα πλακιδίων θα φύγουν με λίγο υπομωνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

Ριξε ένα ωραιότατο κεζαπ η αλλιώς υδροχλωρικό οξυ... Κ νομίζω θα καθαρίσει... Το πως θα καθαρίσει τ ενυδρείο από τ κεζαπ δεν ξέρω... Αλλά αφου εχεις ρίξει τόσα πολλα θέλει ήδη καθαρισμα 

Υδροχλωρικό οξύ δεν ειναι το άκουα φόρτε? το εχω δοκιμάσει και αυτό..Κέτσαπ δεν δοκίμασα ακόμα ?..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Να πάρεις ξινο η αλλιώς κιτρικο οξυ. Θα βρέξεις την επιφάνεια και θα ρίξεις την σκόνη πάνω στα αλατα και αστω κανα δεκαλεπτο να μαλακωσουν τα αλατα. Μετα με μια ξύστρα πλακιδίων θα φύγουν με λίγο υπομωνη.

Αυτό το ξινό τέτοιες μέρες απο οπου να το πάρω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Fearbit έγραψε:

Αυτό το ξινό τέτοιες μέρες απο οπου να το πάρω?

Σουπερμάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος farming again and again έγραψε:

Σουπερμάρκετ

Απλά μν πάρεις πολλα θα σε κοιτάνε περιεργα .... 

Link to comment
Share on other sites

Απο τον μπακαλι η σούπερ. Αν έχει διαβρωθει το τζαμι παντως μπορει να μείνει θαμπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Απο τον μπακαλι η σούπερ. Αν έχει διαβρωθει το τζαμι παντως μπορει να μείνει θαμπο.

Και πως καταλαβαίνω εάν έχει διαβρωθεί το τζάμι?

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγουν τα αλατα και η επιφάνεια είναι αγρια θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξινό ... είναι πιο γερό σαν καθαριστικό απο το άκουα φόρτε? έχω δει σε κάτι βιντεάκια στο Youtube που χρησημοποιούνε ένα προιόν ονόματι Barkeeper's Friend Cleanser..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Το ακουαφόρτε είναι ποιο δυνατό οξύ, ανάλογα την πυκνότητα του αλλα μπορει και να σου θαμπωσει το γυαλί.

Θα πρέπει να μουσκεψεις το σημείο για να βάλεις το κιτρικο που είναι σαν σκόνη και να το αφήσεις να δράσει. Αν δεν φύγει μετά και με την ξύστρα φοβάμαι μήπως έχει διαβρωθει το γυαλί. Το συγκεκριμμενο προιον δεν το γνωριζω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Fearbit έγραψε:

Εχω γράψει στο ποστ μου και ξυραφάκια...εννοώ το ξύσιμο με ξυραφάκι..?

Μπορει να μην εξυσες καλα. Πηρες την ξυστρα, που σου εβαλε φωτο ο @Rik; Μερικες φορες θελει δυναμη, για να φυγει. Και φευγει σαν σκονη, οταν ξυνεις.

Εγω ειχα ξυστρα για κεραμικες εστιες, μια χαρα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Fearbit έγραψε:

....Κέτσαπ δεν δοκίμασα ακόμα ?..


Όχι κέτσαπ .... κεζάπ (δλδ ακουα φορτε στα Βορεια) ;)

 

Εφοσον ειναι αδειο γυρισε το σε μια πλευρα που πασχει...Ριξε ακουα φορτε και αφηστε το να μουλιασει λιγα λεπτα και με ξυραφακι πχ σαν αυτο που εδειξε ο @Rik δωσε πονο...

Μεγαλη προσοχη σε χερια,ματια και φυσικα ανοιχτα παραθυρα ...

Βαλε αν θελεις και μια φωτογραφια να δουμε την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και πάλι με λευκό ξύδι. Αν μπορείς να το ξαπλώσεις θα είναι ευκολοτερο. Αλλιώς... κόλλα με ταινία την άκρη από μεμβράνη τροφίμων χαμηλότερα από το σημείο ώστε να δημιοργήσεις μια τσέπη. Βρέξε με άφθονο λευκό ξύδι χαρτι κουζίνας, κάντο σαν κομπρέσα πάνω στο σημείο και γύρνα την μεμβράνη από το χείλος του ενυδρείου προς τα έξω για να κολλήσει και να κρατήσει την κομπρέσσα σαν έμπλαστρο . Αστο 1-2 μέρες. Με μια ξύστρα κεραμικής κουζίνας θα φύγει μια χαρά. Το βασικό είναι ο χρόνος και όχι η δραστικότητα της ουσίας.

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Μπορείς να δοκιμάσεις και πάλι με λευκό ξύδι. Αν μπορείς να το ξαπλώσεις θα είναι ευκολοτερο. Αλλιώς... κόλλα με ταινία την άκρη από μεμβράνη τροφίμων χαμηλότερα από το σημείο ώστε να δημιοργήσεις μια τσέπη. Βρέξε με άφθονο λευκό ξύδι χαρτι κουζίνας, κάντο σαν κομπρέσα πάνω στο σημείο και γύρνα την μεμβράνη από το χείλος του ενυδρείου προς τα έξω για να κολλήσει και να κρατήσει την κομπρέσσα σαν έμπλαστρο . Αστο 1-2 μέρες. Με μια ξύστρα κεραμικής κουζίνας θα φύγει μια χαρά. Το βασικό είναι ο χρόνος και όχι η δραστικότητα της ουσίας.

Αυτό που λες με την μεμβράνη γιατι να το κάνω?για να κρατήσει το χαρτί κουζίνας? Γιατί με αυτόν τον τρόπο  έκανα το Ακουα Φόρτε..το άφησα για μια μέρα αλλά πάλι δεν βγήκε..

Πάντως πήρα και σήμερα το Ξίνο που μου είπαν τα παλικάρια πιο πάνω να το δοκιμάσω...Αγόρασα και Οξαλικό Οξύ Διενυδρο 1Kg απο φαρμακείο γιατί είδα οτι είναι το κύριο συστατικό απο το προιόν που ανέφερα πιο πάνω..

Πάντως να ξαπλώσω το ενυδρείο δεν μπορω και το φοβάμαι γιατι είναι και το τζαμι του κυρτό ..μην έχουμε αλλα...

είδα και άλλα βιντεάκια στο youtube για καθαρισμό τζαμιών απο αλατα γενικα...και χρησημοποιούν τροχό με διάφορα  καθαριστικά...(τον τροχο που χρησημοποιούνε στα αμάξια για γυάλισμα κλπ...) θα το δοκιμάσω και αυτο....? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Fearbit έγραψε:

Αυτό που λες με την μεμβράνη γιατι να το κάνω?για να κρατήσει το χαρτί κουζίνας? Γιατί με αυτόν τον τρόπο  έκανα το Ακουα Φόρτε..το άφησα για μια μέρα αλλά πάλι δεν βγήκε..

Πάντως πήρα και σήμερα το Ξίνο που μου είπαν τα παλικάρια πιο πάνω να το δοκιμάσω...Αγόρασα και Οξαλικό Οξύ Διενυδρο 1Kg απο φαρμακείο γιατί είδα οτι είναι το κύριο συστατικό απο το προιόν που ανέφερα πιο πάνω..

Πάντως να ξαπλώσω το ενυδρείο δεν μπορω και το φοβάμαι γιατι είναι και το τζαμι του κυρτό ..μην έχουμε αλλα...

είδα και άλλα βιντεάκια στο youtube για καθαρισμό τζαμιών απο αλατα γενικα...και χρησημοποιούν τροχό με διάφορα  καθαριστικά...(τον τροχο που χρησημοποιούνε στα αμάξια για γυάλισμα κλπ...) θα το δοκιμάσω και αυτο....? 

Βαλε δυο κομμάτια φελιζόλ εκεί που είναι κυρτο κ ξαπλωσε το να κάνεις τν δουλειά σου 

Link to comment
Share on other sites

Την μεμβράνη θα την βάλεις για να μην εξατμίζεται το όποιο οξύ βάλεις. Αν έχεις ήδη δοκιμάσει και δεν αποδίδει, τότε νομίζω ότι πας σε λύση τριβείου και γυαλιστικού.

Το ξινό είναι απλά απομίμηση κιτρικού οξέος (λεμονιού). Όποιο οξύ και να επιλέξεις είναι το ίδιο. Δοκίμασε με επιμονή επι σειρά ημερών να μουσκεύεις συνέχεις το ίδιο σημείο μήπως σιγά σιγά απομακρύνεις όλο και περισσότερο.

 

Αλλιώς δοκίμασε και με WD40, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...