Jump to content

Επιλογή Φίλτρου


concarp9

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σκεφτόμουν να αλλάξω το φίλτρο στο ενυδρείο μου και έλεγα να πάρω ένα από εκείνα που λειτουργούν με αεραντλία (παραθέτω φώτο) και επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αντίστοιχο θα ήθελα κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει να μου πει αν είναι αποτελεσματικά και το ίδιο αποδοτικά με τα φίλτρα που λειτουργούν με μοτεράκι. Το θέλω για ενυδρείο 22lt. Επίσης ιδιαίτερα χρήσιμες θα μου ήταν προτάσεις και συμβουλές περί μεγέθους, μάρκας, συντήρησης και αγοράς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! 

61P4UmvBK6L._AC_SX425_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ενυδρεία σαν το δικό σου , με γαρίδες, σαλιγκάρια ή κάποιον μονομάχο, καλό είναι.. 

Δεν είναι φυσικά σαν τα εσωτερικά, μιας και η αντλία γυρίζει τα λίτρα του ενυδρείου πολύ γρηγορότερα και καθαρίζει καλύτερα το νερό.

Βιολογία όμως κρατάει και το αεροφιλτρο, επομένως σε λίγα λίτρα δεν είναι λάθος επιλογή.

Αλλά εφόσον υπάρχει κάποιο φίλτρο , δεν βρίσκω τον λόγο να μπει αεροφιλτρο.

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tsala έγραψε:

Για μικρά ενυδρεία σαν το δικό σου , με γαρίδες, σαλιγκάρια ή κάποιον μονομάχο, καλό είναι.. 

Δεν είναι φυσικά σαν τα εσωτερικά, μιας και η αντλία γυρίζει τα λίτρα του ενυδρείου πολύ γρηγορότερα και καθαρίζει καλύτερα το νερό.

Βιολογία όμως κρατάει και το αεροφιλτρο, επομένως σε λίγα λίτρα δεν είναι λάθος επιλογή.

Αλλά εφόσον υπάρχει κάποιο φίλτρο , δεν βρίσκω τον λόγο να μπει αεροφιλτρο.

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου. Σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί πριν από λίγο καιρό πήρα νέο φίλτρο, το sera fil 60, το οποίο τελικά αποδείχτηκε ότι είναι πολύ για τα συγκεκριμένα λίτρα, καθώς επικρατεί πολλή μεγάλη ταραχή απ΄ την ροή του νερού και έτσι σκέφτηκα να πάρω κάποιο που θα μπορώ να του βάλω και siporax, μιας και τα μικρότερα φίλτρα με μοτεράκι απ΄το sera που ήδη έχω δεν έχουν χώρο για siporax. Μέχρι πόσα λίτρα είναι αποτελεσματική η λειτουργία τους; 

 

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι σου ειναι καλο, μικρο... απλα εχει λιγο δυνατοτερη αντλια.

το δουλεψες με spray bar?  αν οχι δοκιμασε το.

αν το εχεις δοκιμασει , βγαλτο και βαλε την εξοδο να κοιταει προς το τζαμι , για να εκτονωνεται η ροη..

αν βρεις αεροφιλτρο σαν το αυτο της φωτο, που δεχεται βιολογικο υλικο, ειναι καλυτερα..

συνηθως δουλευονται εως και 40 λιτρα.

Στα μικρα φιλτρακια που δεν εχουν χωρο για βιολογικο υλικο, κοβουμε το σφουγγαρακι στην μεση και συμπληρωνουμε βιολογικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το serafil 60 το έχω δει για ενυδρείο 45 λίτρα. Είναι πολύ για 22 ακόμα και με το σπρέι μπαρ.

Να πω πως δεν είχα ποτέ φίλτρο τύπου σαν κ αυτό της φωτογραφίας για να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά τα βλέπω για καλύτερα από θέμα ροής,μηχανικής φίλτρανσης ακόμα και χώρο για βιολογία από τα εσωτερικά που πιάνουν και πολύ χώρο και κάνουν και το ενυδρείο πλυντήριο. Αντικειμενικά όμως τα καλύτερα φίλτρα για νάνο είναι τα κρεμαστά ή καπακιού χωρίς κυκλοφορητή με τα τελευταία να έρχονται μαζί με το ενυδρείο.

Στο συγκεκριμένο φαντάζομαι πως τα σφουγγάρια βγαίνουν και ξεπλένονται. Εγώ θα το δοκίμαζα πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, καλύτερα πάρε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15647123/ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ-ΦΙΛΤΡΩΝ-SERA-FILTER-CATRIDGE-SERAFIL-60-120.html

πρόσθεσέ το στο φίλτρο σου, μπαίνει πρόσθετο, μπορείς να βάλεις όσα σου επιτρέπονται από το ύψος σου!

Γέμισέ το με siporax. Και βιολογικό υλικό και μειωμένη ροή λόγω μεγαλύτερης και δυσκολότερης διαδρομής! Αν βάλεις και κανα εκατοστό πάχος βαμβάκι ανάμεσα σφουγγάρι και siporax, είσαι σούπερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

το φιλτρακι σου ειναι καλο, μικρο... απλα εχει λιγο δυνατοτερη αντλια.

το δουλεψες με spray bar?  αν οχι δοκιμασε το.

αν το εχεις δοκιμασει , βγαλτο και βαλε την εξοδο να κοιταει προς το τζαμι , για να εκτονωνεται η ροη..

αν βρεις αεροφιλτρο σαν το αυτο της φωτο, που δεχεται βιολογικο υλικο, ειναι καλυτερα..

συνηθως δουλευονται εως και 40 λιτρα.

Στα μικρα φιλτρακια που δεν εχουν χωρο για βιολογικο υλικο, κοβουμε το σφουγγαρακι στην μεση και συμπληρωνουμε βιολογικο.

Δοκίμασα να γυρίσω την έξοδο προς το τζάμι, ακόμα και το spray bar προς διάφορες κατευθύνσεις αλλά και πάλι το κάνει σούπα. Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο αεροφίλτρο, αν έχεις κάτι κατά νου...

 

 

Έγινε επεξεργασία - concarp9
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Να σου πω την αλήθεια, καλύτερα πάρε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15647123/ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ-ΦΙΛΤΡΩΝ-SERA-FILTER-CATRIDGE-SERAFIL-60-120.html

πρόσθεσέ το στο φίλτρο σου, μπαίνει πρόσθετο, μπορείς να βάλεις όσα σου επιτρέπονται από το ύψος σου!

Γέμισέ το με siporax. Και βιολογικό υλικό και μειωμένη ροή λόγω μεγαλύτερης και δυσκολότερης διαδρομής! Αν βάλεις και κανα εκατοστό πάχος βαμβάκι ανάμεσα σφουγγάρι και siporax, είσαι σούπερ!

Ευχαριστώ!!!?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος concarp9 έγραψε:

Δοκίμασα να γυρίσω την έξοδο προς το τζάμι, ακόμα και το spray bar προς διάφορες κατευθύνσεις αλλά και πάλι το κάνει σούπα?

Απλα φτιαχνεις DIY πιο μακρυ spray bar και θα δεις την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα φτιαχνεις DIY πιο μακρυ spray bar και θα δεις την διαφορά.

Το spary bar που έχει είναι ήδη αρκετά μεγάλο και οριακά χωράει, το ενυδρείο είναι cube.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το sera fil 60 σε ενυδρείο 45 λίτρα και είναι πολύ δυνατο.εχω βάλει το spray bar  και πράγματι έχει δυνατή ροή.τοση,όση να εμποδίζει και τα μολυ που είχα πριν και τα πλατυ που έχω τωρα.ειτε το γυρνουσα στο τζάμι ειτε όχι, πάντα κάπου έβγαζε πολλή ροή.ο κάθε κάδος χωράει ενάμισι σακουλάκι σιποραξ.εγω αγόρασα άλλους δύο κάδους και έχω βάλει βαμβάκι,σφουγγάρι και τριάμισι σιποραξ σακουλάκια και χωράει κι άλλο.η ροή δεν έπεσε ούτε στο ελάχιστο.θεωρω ότι για 22 λίτρα είναι πολύ δυνατό το φιλτρο.Σε ένα 30 λίτρο που έχω,έχω ένα χαιλεα απλό φιλτρακι καταρράκτη και μέχρι στιγμής φαίνεται αξιόπιστο.θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο μιας και αυτό χωράει και βαμβάκι και σφουγγάρι και σιποραξ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι και θέμα στησίματος. Εγώ έχω τζάμι επάνω και προτιμώ τα εσωτερικα. Αν όμως είσαι με ανοιχτό ενυδρείο, τα HOB είναι πολύ βολικά και δεν τρώνε χώρο εσωτερικα. Επίσης η ροή είναι πιο ομαλή. Εγώ έχω αυτό 

https://petcity.gr/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/hailea-rp-200-esoteriko-filtro-me-sfouggari-detail

Ήταν από τα λιγα που είχα βρει με τόσο χαμηλή ροή (κατεπιλογήν) για το μονομάχο μου. Το είχα σε 18αρι παλιότερα, και ήταν αξιοπρεπές στη μικρότερη ρύθμιση. Το μισό είναι γεμάτο siporax.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...