Jump to content

Αντικουνουπικα vs Ενυδρειων


Recommended Posts

Καλοκαιρακι ηρθε και μαζι με αυτο ηρθαν και οι πρωτοι τουριστες .Εκτος απο αυτους ομως την χωρα μας εχουν επισκεφτει απο πολυ νωρις και οι ομαδες των κουνουπιων.Σαν μια πρωτη και και καλη λυση ειναι η γνωστη σε ολους μας ταμπλετα. ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΣΟΣΣΣ για διαβαστε το παρακατω που αναγραφεται σε συσκευασια πολυ γνωστου προιοντος :

ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ: Τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο υδάτινο περιβάλλον. Για την αποφυγή κινδύνων στον άνθρωπο και το περιβάλλον να συμμορφώνεστε με τις οδηγίες χρήσεως. Μακριά από παιδιά. Αποθηκεύετε τα πλακίδια μακριά από τρόφιμα, μαγειρικά σκεύη, ποτά και ζωοτροφές σε μέρος δροσερό. Χρησιμοποιείτε τα πλακίδια με προσοχή και πάντα με ανοιχτό παράθυρο. Μην αποσυσκευάζετε τα πλακίδια αν δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσετε. Μην αλλάζετε πλακίδιο όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη με το ηλεκτρικό ρεύμα ή είναι ακόμα ζεστή. Αφήστε την πρώτα να κρυώσει. Κατά την τοποθέτηση των πλακιδίων μην τρώτε, μην καπνίζετε και μη βάζετε τα χέρια σας στα μάτια, τη μύτη και το στόμα. Πλένετε τα χέρια σας με νερό και σαπούνι μετά από κάθε αλλαγή πινακιδίου. Μην τοποθετείτε τη συσκευή πολύ κοντά ή δίπλα στο κρεβάτι σας. Μην αφήνετε τα παιδιά να πιάνουν τα πλακίδια. Μην αφήνετε τα πλακίδια σε μέρη που τα βλέπει ο ήλιος. Μη σκεπάζετε τη συσκευή με ύφασμα η οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο όταν βρίσκεται σε λειτουργία. Μην αγγίζετε τη συσκευή με μεταλλικά όργανα ή βρεγμένα χέρια. Μην χρησιμοποιείτε σε περιορισμένο χώρο. Απομακρύνετε ή καλύψτε ενυδρεία ή κλουβιά ζώων πριν την εφαρμογή. Κλείστε τα φίλτρα εξαερισμού των ενυδρείων κατά τη χρήση.

[

Εγω δεν το γνωριζα αυτο εσεις? :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη παρατηρηση φιλε .Ουτε εγω το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

Πια ζώα!!! εδώ εμένα κόντεψαν να καθαρίσουν, μια φορά την χρησιμοποίησα και κατέληξα στο νοσοκομείο. Η γιατροί είπαν υπερευαισθησία στα συστατικά της ταμπλέτας. Εσείς που δεν έχετε υπερευαισθησία τρώτε χημεία που πάει καπνός.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με έχει απασχολήσει πολύ, γιατί λόγω των πολλών ενυδρείων (και αρκετά απ' αυτά ανοικτά) το σπίτι εδώ είναι παράλληλα και εκτροφείο κουνουπιών..!

Από το ψάξιμο που έχω κάνει, δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑ αντικουνουπικό ή εντομοαπωθητικό που να μην κάνει κακό στα ενυδρεία και στους οργανισμούς που φιλοξενούνται σε αυτά. ΟΛΑ είναι επιβλαβή: ταμπλέτες, υγρά πρίζας, αλοιφές και υγρά σώματος (αν ξεχαστείς και βάλεις μετά το χέρι μέσα στο νερό, γειά σας!), ηλεκτρονικές συσκευές υπερήχων, κεριά κλπ κλπ. Αρα η μόνη λύση που μένει, είναι γλάστρες στα μπαλκόνια (αλλά και μέσα) με δυόσμο και βασιλικούς, που αν είναι σε μεγάλες ποσότητες, είναι το καλύτερο και φυσικότερο εντομοαπωθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να χαίρομαι που δεν με πλησιάζει κουνούπι ούτε γι'αστείο!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αρα η μόνη λύση που μένει, είναι γλάστρες στα μπαλκόνια (αλλά και μέσα) με δυόσμο και βασιλικούς, που αν είναι σε μεγάλες ποσότητες, είναι το καλύτερο και φυσικότερο εντομοαπωθητικό.

...οπως αλλωστε και το αναμμα απο τις σβουνιες-κοπριες των βοοειδων...αλλα που να τις βρεις και που να τις αναψεις...... :rasp::P:hysterical:

δεν ξερω αν κανει δουλεια και ενα προγραμματακι που υπαρχει για κινητα,και μεσω ηχητικων συχνοτητων ισχυριζεται οτι τα διωχνει............. :P:rasp:

*παντως για να πω την αμαρτια μου,αν και εχω καλα σκεπασμενο το ενυδρειο μου,χρησιμοποιω εδω και χρονια υγρο απωθητικο,αοσμο,και δεν ειχα καποιο προβλημα με τα ψαρακια μου....τουλαχιστο οχι εμφανεστατο.....

τι να πω..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πια ζώα!!! εδώ εμένα κόντεψαν να καθαρίσουν, μια φορά την χρησιμοποίησα και κατέληξα στο νοσοκομείο. Η γιατροί είπαν υπερευαισθησία στα συστατικά της ταμπλέτας. Εσείς που δεν έχετε υπερευαισθησία τρώτε χημεία που πάει καπνός.

Κι εγώ ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, οπότε δεν με απασχολούν αυτά και εφαρμόζω συστήματα σαν του filoxenou (πάλι με τσιμπάνε βέβαια, αλλά τα αντέχω περισσότερο από τα αντικουνουπικά).

Πάντως επειδή είναι σοβαρό θέμα και μπορεί αρκετοί να μην το γνωρίζουν, ίσως πρέπει να μπει σαν ανακοίνωση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...