Jump to content

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


john

Recommended Posts

Το θαλασσινό νερό στο πρώτο ενυδρείο είναι αποκλειστικά με νερό βρύσης και μαγειρικό αλάτι

Ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω!

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νερό βρύσης και μαγειρικό αλάτι :D:D:D:D:D

και ολα πανε μια χαρα????οντως θα θελαμε λεπτομεριες οπως λεει και ο Νικος

Link to comment
Share on other sites

:angry2: ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΛΕΓΟΜΑΙ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΙΠΤΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ SITE ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ!!! :D

ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΡΟΔΟ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ), ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ. ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΩΣ ΦΑΓΗΤΟ :hysterical: ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΥΝΙΘΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ....

ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ, ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΔΩΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΥΠΟΚΑΜΠΟΥΣ ΚΤΛ. (ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ) :D

ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΕΙΡΕΣ!!! ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑΝ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΘΑΛΛΑΣΙΩΝ ΟΡΓΑΝΗΣΜΩΝ.

ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΕΞΩΠΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΕΝΥΔΡΙΩΝ ΑΝ ΕΞΕΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΙΠΟΥ ΕΞΩΠΛΙΣΜΟΥ. (1000 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ USA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 40% ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ) ΑΝ ΕΞΕΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΡΙΧΕΝΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΜΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ). ΠΟΥ ΑΠΟΣΒΕΝΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΙΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΩΝ ΤΡΟΠΙΚΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΓΝΟΕΙ!!!!!!! :hysterical: ΠΙΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΡΑ ΠΟΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΓΑΡΙΔΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΘΑ ΖΗΛΕΥΑΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑ;ΦΕΡΘΩ ΣΕ ΦΥΤΙΚΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ (ΣΠΥΡΟΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΤΥΠΩΝ, ΑΝΕΜΟΝΕΣ, ΚΤΛ.)

ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΑΝΟΙΞΕ ΝΕΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ) ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΙΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙΑ, ΥΠΟΚΑΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ Η ΑΓΝΩΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΑΝ.... ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΥΠΟΚΑΜΠΟΙ ΨΟΦΟΥΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ :hysterical: ΑΧΧΧΧΧ....

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ.....ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΓΝΩΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ :D .

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΣΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΧΕΧΕΧΕ

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΗΚΑ ΑΛΛΑ Η ΔΥΣΛΕΞΙΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΚΑΙΡΟ!!!!1 :D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες Στεφανε!!!!!!!!! :D

Ο ενθουσιασμος σου και η εμπειρια σου ειναι αυτο που χρειαζομαστε και περιμενουμε τη συμμετοχη σου!!

Αν μπορεις πες μας μερικα πραγματα ακομα για το ενυδρειο σου και βεβαια ανεβασε και φωτογραφιες!!! Επισης πως εχεις προσβαση σε τοσα ειδη ?? και καρχαριες ??? :D :D

Καλυτερα ανοιξε ενα καινουργιο θεμα για να συζηταμε εκει μονο για το δικο σου ενυδρειο !!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Στέφανε.

Και εγώ με τη σειρά μου σε καλωσορίζω στο forum και ειδικά σ'αυτή τη στήλη.

Πιστεύω ότι οι γνώσεις και οι εμπειρίες σου θα αναβαθμίσουν πολύ το "Μεσογειακό Ενυδρείο".

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[TI DEN MPORITE NA KATALABETE?

TO ALATI EINAI TO GNOSTO  KALAS .

11091[/snapback]

τα αλάτια που χρησιμοποιούνται στα θαλασσινά ενυδρεία είναι εμπλουτισμένα και επεξεργασμένα ώστε να δίνουν στα ψάρια και σε όσους οργανισμούς που υπάρχουν στο ενυδρείο τα κατάλληλα στοιχεία και ιχνοστοιχεία (και άλλα πολλά)και στις σωστές ποσότητες που χρειάζονται

όλα αυτά είναι πράγματα που δεν τα έχει το μαγειρικό αλάτι γνώμη μου είναι ότι κάνεις λάθος (αν ήταν έτσι δεν θα δίναμε τόσα λεφτά στο ενυδρειακο αλάτι .) και ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποια στιγμή μια και στερείς από τους οργανισμούς στοιχεία που χρειάζονται .

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ :D

ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΙΡΟΝΟΝΤΑΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ...

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΣΥΜΠΛΙΡΩΝΕΙ ΑΠΛΑ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ......

ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ.

Link to comment
Share on other sites

τα αλάτια που χρησιμοποιούνται στα θαλασσινά ενυδρεία είναι εμπλουτισμένα και επεξεργασμένα ώστε να δίνουν στα ψάρια και σε όσους οργανισμούς που υπάρχουν στο ενυδρείο τα κατάλληλα στοιχεία και ιχνοστοιχεία (και άλλα πολλά)και στις σωστές ποσότητες που χρειάζονται

όλα αυτά είναι πράγματα που δεν τα έχει το μαγειρικό αλάτι γνώμη μου είναι ότι κάνεις λάθος (αν ήταν έτσι δεν θα δίναμε τόσα λεφτά στο ενυδρειακο αλάτι .) και ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποια στιγμή μια και στερείς από τους οργανισμούς στοιχεία που χρειάζονται .

11100[/snapback]

TO ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΉΜΑΤΑ ΕΊΝΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΠΙΚΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ . ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΛΙΤΡΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ.(ΑΝΔΡΙΚΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ John

Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, όπως αναφέρεις ότι το αλάτι που πωλείται στα καταστήματα παρέχεται για χρήση σε "Τροπικό ενυδρείο". Αλλά και το αλάτι που πωλείται στα Super Markets παρέχεται για χρήση σε "Ελληνηκή κουζίνα".

Και αυτό γιατί το αλάτι όταν βγαίνει απο τις αλυκές επιδέχεται μεγάλης επεξεργασίας πριν φτάσει στην τελική του μορφή και να γίνει κατάλληλο για μαγειρική χρήση.

Επίσης κατα την διάρκεια της εξάτμισης του θαλασσινού νερού στις αλυκές, ορισμένα συστατικά του νερού χάνονται υπο μορφή αέριας φάσης ή μετατρέπονται σε άλλα χημικά προιόντα με την επίδραση της υπεριώδους ακτινοβολίας του ήλιου.

Ακόμα και τα αλάτια που πωλούνται στα pet shop για ενυδρειακή χρήση και που προέρχονται απο αλυκές, όπως για παράδειγμα είναι της εταιρείας Red Sea, εμπλουτίζονται με ορισμένα στοιχεία πριν φτάσουν στην τελική τους εμπορική μορφή.

Επειδή όμως η τεχνική σου παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να με πληροφορήσεις την αναλογία ανάμειξης νερού βρύσης-μαγειρικού αλατιού.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι αδιάλειπτα με το ενυδρείο από 12 ετών και είμαι 42. Έχω ασχοληθεί με σχεδόν τα πάντα. Σαν το Μεσογειακό που έχω τώρα δεν βάζω κανένα.

Όσο για το αλάτι που λέτε σαν το κάλας δεν είναι κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη καλώς ήρθες στο aquazone!

Θα είναι πολύ ευχάριστο να μοιραστείς τις εμπειρίες σου μαζί μας.

Mπορείς να μας κάνεις μία παρουσίαση του ενυδρείου στην κατηγορία "καλώς ήρθατε" και να μας περιγράψεις την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το αλατι, θα συμφωνησω και εγω οτι το καλας δεν ειναι και οτι καλύτερο.Ακόμη, ολο το θαλασσινό νερό του κόσμου αποτελειται απο τα ιδια συστατικα, αλλα σε διαφορετικες συγκεντρώσεις.Αυτο συμβαινει γιατι δεν υπαρχει καμια θαλασσα που να ειναι τελειως απομονωμενη απο τις άλλες.Η μεσόγειος απλά έχει όλα τα συστατικά που έχει και το νερό οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, αλλά σε μεγαλύτερη συγκέντρωση. Για αυτό τα αλάτια που προορίζονται για χρήση σε τροπικό ενυδρείο κάνουν μια χαρα και για το μεσογειακο. Π.χ. η αλατότητα στα τροπικά ενυδρεία θα έπρεπε να είναι γύρω στο 1,024-1,026, ενώ στην μεσόγειο το έχω μετρήσει προσωπικά στην θάλασσα στο 1,032.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αλάτι που λέτε σαν το κάλας δεν είναι κανένα.

11641[/snapback]

Εμένα αυτή η απάντηση προσωπικά δεν με καλύπτει .δεν τεκμηριώνεις γιατί το καλας είναι το καλύτερο .

Εγώ θα ξαναπώ ότι ειπώθηκε παραπάνω

Το καλας είναι επεξεργασμένο αλάτι που σημαίνει ότι έχουν αφαιρεθεί βασικά στοιχεία που είναι απαραίτητα στους θαλάσσιους οργανισμούς .το αλάτι που χρησιμοποιούμε στα reef και γενικά στα τροπικά θαλασσινά ενυδρεία δεν έχει τόσες διαφορές οι διαφορές είναι απλά σε μερικές ποσότητες κάποιων συστατικών (λιγότερο ca κτλ) και στην αλατοτιτα τις μεσόγειου που οφείλετε στο ότι είναι κλειστή θάλασσα .

Τέλος να πω το ότι απλά ζούνε και κολυμπάνε τα ψάρια δεν σημαίνει ότι περνάνε και καλά και τους προσφέρουμε τα απαραίτητα.

Φιλικα

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε πολύ να με πληροφορούσατε ποιά ήταν(είναι) τα μεσογειακά είδη ψαριών ή ασπονδύλων που διατηρήσατε(διατηρείτε), ζωντανά σε διάλυμα γλυκού νερού και μαγειρικού αλατιού "ΚΑΛΑΣ" και για πόσο χρονικό διαστήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πραγματικά η συνεισφορά σου θα είναι πολύτιμη. :D

Θα ήθελα να τεκμηριώσεις την άποψη σου για το μαγειρικό αλάτι ΚΑΛΑΣ μιας και το ζήτημα είναι αρκετά λεπτό και πιστεύω κανένας μας να μην θέλει να εκλάβει κάποιος αρχάριος στο χόμπι του θαλασσινού κάτι τέτοιο σαν λύση εάν δεν είναι σωστά διατυπωμένο. Το ίδιο θα παρακαλούσα και τον φίλο john. :D

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι οτι για τέτοια ζητήματα που η παγκόσμια βιβλιογραφία, οι αποδεδειγμένα έμπειροι χομπίστες αλλά και τα διάφορα fora δεν τα στηρίζουν καθόλου θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί! Όπως είπε και ο TAN έχουμε υποχρέωση να προστατέψουμε του αρχάριους φίλους μας που ίσως, επειδή βολεύει, παρασυρθούν και ακολουθούσουν τέτοιες συμβουλές! Αφορισμοί όπως "εγώ το έκανα και πετυχε" πραγματικά δεν προσθέτουν τίποτα! Το αντίθετο μάλιστα... Γι αυτό και εγώ πραγματικά παρακαλώ για διευκρινίσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΛΩΣ ΖΟΥΝΕ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής.

Άρχισα να πειραματίζομαι ως επί τούτου φτιάχνοντας νερά με διάφορα αλάτια μα πάντα στη σωστή πυκνότητα. Ο θάνατος σε κάποια ήταν ακαριαίος μα σε κάποια άλλα μετά από 24 ώρες max. Για να μη γράψω όμως την ιστορία της ζωής μου περιληπτικά σας λέω ότι. :D

1. Σε ενυδρείο 200 λίτρων έβαλα περίπου 160 λίτρα νερό ΕΥΔΑΠ.

2. Άρχισα να ρίχνω αλάτι μαγειρικό (ΚΑΛΑΣ) μέχρι να έχω την επιθυμητή πυκνότητα.

3. Το άφησα να δουλέψει 48 ώρες. (Πέμπτη, Παρασκευή). Το Σάββατο παίρνω δυο εικοσάλιτρα μπετόνια πετάγομαι μέσω Αττικής οδού μέχρι την Κακιά Θάλασσα, τα γεμίζω και συμπληρώνω το υπόλοιπο ενυδρείο.

4. Την Κυριακή πήγα για ψάρεμα.

Τις φωτογραφίες των ψαριών μου τις έχετε δει νομίζω.

Τον μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα να φωτογραφίσω είναι ο κάβουράς μου (το ΤΕΡΑΣ) και καμιά δεκαπενταριά ακόμα μικρότερα καβουράκια που ζουν μέσα στη λάβα. :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τα ψαρακια σου ζουνε οπως λες στο μαγειρικο αλατι Καλας η οποιοδηποτε αλλο, αυτο δν συμαινει πως εχουνε και τος καλυτερς των συνθηκων. Οσο για το μεσογειακο νερο, ουσιαστικα ειναι σαν το τοπικο ή το νερο που ειναι σε ολους τους ωκενους απο τον τροπικο κυκλο μεχρι την αρκτικη και ανταρκικη ιδιο. Απλα επειδη η μεσογειος ειναι ουσιαστικα κληστη θαλλασα και εχει τεραστια εξατμιση αλλα και λογο αποροφησης πολλων συστατικων για τα κοραλια που παλιοτερα σιγουρα υπηρχαν σε μεγαλυτερες ποσοτητες απο οτι σημερα, πολλες τιμες κρισιμες για αυτα εχουν παισει οπως το ασβεστιο, μαγνησιο και αλκαλικοτητα, ενω η αλατοτητα εχει αναβει λογο της εξατμισης.

Ουσιαστικα εαν βαλεις αλατι απο μια εταιρια ειδικο για αυτη τη χρηση, τοτε θα δεις πως τα ψαρακια σου μακροπροθεσμα αλλα μπορει και βραχυμπροθεσμα να δεις αλλα χρωματα, αλλη υγεια και αλλες συνθηκες. Γνωριζω προσωπικα ενα φιλο χομπιστα ο οποιος ειχε υφαλμυρα ψαρια σε μαγειρικο αλατι και παρολο που πηγαιναν καλα, οταν εβαλε ειδικο αλατι τα ψαρια του εγιναν αγνωριστα σε χρωματα, συμπεριφορα και ορεξη για φαγητο. Ηταν πραγματικα μια αξεχαστη εμπειρια αυτο το γεγονος για τη προσπαθεια για τη πλεον σωστη συντηρηση του οποιου ειδους μπορει να εχεις στο ενυδρειο σου.

Μονο εαν αλλαξεις και βαλεις καποιο ειδικο αλατι θα μπορεσεις να καταλαβεις τι λεμε ακριβως. Εχε το αυτο στο βαθος του μυαλου σου και οταν καποια στιγμη το κανεις θα εκπλαγεις πολυ ευχαριστα!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο εαν αλλαξεις και βαλεις καποιο ειδικο αλατι θα μπορεσεις να καταλαβεις τι λεμε ακριβως. Εχε το αυτο στο βαθος του μυαλου σου και οταν καποια στιγμη το κανεις θα εκπλαγεις πολυ ευχαριστα!!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΧΡΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ SITE ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΩ.

Link to comment
Share on other sites

παράκληση: μην γράφετε κεφαλαια γιατί φαίνεται πως φωνάζουμε στους άλλους .

Δεν σας κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν συμφωνεί με τις απόψεις σας???

Είναι φανερό ότι το καλας είναι τελείως λάθος λύσει και άσχετο το αν η όχι ζούνε η κολυμπάνε η έχουν χρώματα τα ψάρια τους κάνετε κακό??? .η εμπειρία δεν έρχεται μόνο με το χρόνο αλλά και με τις σωστές μεθόδους ,το ότι έχω ένα ενυδρείο 80 χρόνια και το συντηρώ λάθος και τα 80 χρόνια δεν με κάνει έμπειρο αλλά τυχερό που ζούνε τα ψάρια μου . η εμπειρία έρχεται μετά από πολλή διάβασμα και χρόνο και χρησιμοποιώντας πάντα σωστές μεθόδους .

Φιλικά

Κώστας Κεφάλας

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας κάνουμε λίγη υπομονή μέχρι ο john ανεβάσει το site του οπότε θα μας λυθούν πολλές απορίες.

Προσωπική μου άποψη ότι η λύση βρίσκεται κάπου στην μέση, δηλαδή ότι ούτε το κάλας μπορεί να είναι το καλύτερο αλλά ούτε το ειδικό αλάτι να είναι το μοναδικό που μπορεί κάποιος να βάλει.

Εγώ αυτό που ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που το έχουν ήδη επιχειρήσει με αφορμή σε κάτι που έγραψε o john είναι κατά πόσο είναι εύκολο ένα τέτοιο ενυδρείο. Το παρομοίασες σαν να ήταν ενυδρείο του γλυκού νερού? Οι υπόλοιποι συμφωνείται ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρειακο αλάτι είναι μονόδρομος αν θες σοβαρά να ασχοληθείς με το θαλασσινό ενυδρείο .τα ενυδρειακα είναι φαρμακευτικά αλάτια που περιέχουν πολλά στοιχεία που θέλουνε οι οργανισμοί όπως ασβέστιο κτλ .το θαλασσινό για να στηθεί και να δουλεύει σωστά και να είναι και τα ψάρια εντάξει προϋποθέτει εκτός από εμπειρία πολλή ασχολία πολλή διάβασμα και φυσικά σωστές μεθόδους οι οποίοι δεν διαφέρουν από ενός τροπικού θαλασσινού fish only η ενός reef

(με μόνη ίσως διαφορά ότι μπορείς να βάλεις με κάθε επιφύλαξη νερό από θάλασσα στο μεσογειακό), το ότι παίρνω ένα ενυδρείο του βάζω μαγειρικό αλάτι και πετώ 2-3 πέτρες μέσα και βάζο και πλαστικά φυτά μια αφίσα από ενυδρεία γλυκού νερού είναι λάθος κοιτάμε πάντα να έχουμε όσο το δυνατόν περιβάλλων πιο κοντά στο αληθινό ώστε να νιώθουν άνετα τα ψάρια και αυτό προϋποθέτει πολλή μελέτη. είναι λάθος οι διάφορες αλχημείες του τύπου αλάτι καλας είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτες για έναν που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά .έχετε ποτέ μετρήσει το νερό τις μεσογείου και μετά να μετρήσετε νερό που έχει φτιαχτεί και μαγειρικό αλάτι και νερό βρύσης ? επειδή εγώ το έκανα κάντε το και θα πάθετε πλάκα μηδενικές ποσότητες ασβεστίου αρκετά φωσφορικά κτλ ,πως λοιπόν δίνεις στα ψάρια σου το σωστό περιβάλλον?? επειδή κολυμπάνε?? Δεν το νομίζω ότι με αυτές τις συνθήκες ότι θα κολυμπάνε για πολλή καιρό

φιλικά

Κώστας Κεφάλας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...