Jump to content

ΓΕΝΕΤΟΥΡΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΩΝ!


Recommended Posts

Εχω 2 αγγελοψαρα(αρσενικο-θυλικο),που εδω και 1,5 μηνα συνεχεια μου κανουν αυγα....σε διαφορα μερη του ενυδρειου μου....

Το θεμα ειναι-επειδη ειμαι αρχαριος-,πως δεν ξερω με πιον τροπο μπορω να κανω τα αυγα να εκολαυθουνε και να γινουν τελικα ψαρακια.

Δοκιμασα να τα αφησω στο ενυδρειο,μαζι με τους..γονεις τους και τα αλλα ψαρια που ειχα(χρυσοψαρα .....ξιφοφορο....γλυφτη.....γατοψαρο.)...αλλα προφανως το βραδυ που εκλεισα τα φωτα,τα υπολοιπα ,εφαγαν τα αυγα..

Την επομενη φορα που γεννησαν(μετα απο 10 περιπου μερες),μετεφερα τα υπολοιπα ψαρια και αφησα στο ενυδρειο ,μονο τα αγγελοψαρα με τα αυγα τους...αλλα το αποτελεσμα και παλι ηταν το ιδιο.Τιποτα,αν και τα αυγα ειχαν φτασει νομιζω σε καλο σημειο εκολαψης,μιας και ειχαν ασπρισει πολλα ...αλλα και παλι μετα απο 3 μερες που τα ειχα στο ενυδρειο....εξαφανηστικαν!

Μετα απο μια εβδομαδα περιπου,γεννησαν και παλι.Τα αφησα μονα τους στο ενυδρειο με τα αυγα τους και μεσα σε λιγες μονο ωρες.....εφαγαν τα αγγελοψαρα τα ιδια τους τα αυγα!

Χθες ηταν η τεταρτη φορα που γεννησαν και αυτη τη φορα απομακρυνα τα αυγα τους απο τους...γονεις τους...

Δεν ξερω αν εκανα καλα,αλλα ..πειραματιζομαι μηπως και βρω την λυση..

Οποιος γνωριζει τι γινετε και πως σε αυτες τις περιπτωσεις,παρακαλω να μου πει τι πρεπει να κανω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ

Παραξενεύουμε λιγάκι διότι σύμφωνα με το προφίλ σου έχεις ένα ενυδρείο 45 λίτρα και έχεις μέσα όλα αυτά τα ψάρια!!!???

Αν είναι έτσι τότε είναι πάρα πολλά και ασυμβίβαστα τα ψάρια σου. Πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα.

Όσο αφορά για της γέννες των σκαλαριών ρίξε μια ματιά εδώ και αν δεν καταλάβεις κάτι ξανά ρώτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11120

Σα συμπληρώσω δεν είναι μόνο να γεννηθούν τα ψαράκια αλλά μετά την γέννα θέλουν ειδική τροφή (LIquifry, Artemia)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ

Παραξενεύουμε λιγάκι διότι σύμφωνα με το προφίλ σου έχεις ένα ενυδρείο 45 λίτρα και έχεις μέσα όλα αυτά τα ψάρια!!!???

Αν είναι έτσι τότε είναι πάρα πολλά και ασυμβίβαστα τα ψάρια σου. Πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα.

Όσο αφορά για της γέννες των σκαλαριών ρίξε μια ματιά εδώ και αν δεν καταλάβεις κάτι ξανά ρώτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11120

Σα συμπληρώσω δεν είναι μόνο να γεννηθούν τα ψαράκια αλλά μετά την γέννα θέλουν ειδική τροφή (LIquifry, Artemia)

Κατ'αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Μετα,εδω και 20 περιπου μερες,εχω στο ενυδρειο μου μονο τα 2 σκαλαρια μαζι με το γατοψαρο.

Οπως εξηγησα και στη εισαγωγη που εκανα και τη περιγραφη τησ ολης καταστασης,δοκιμασα και να τα αφησω και μονα τους,χωρις αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο μου,μαζι με τα αυγα τους,αλλα και παλι την μια φορα δεν εκολαυθηκαν-αν και εμειναν μεσα 3 μερες- και την αλλη μεσα σε λιγες μονο ωρες τα ιδια τα σκαλαρια-που σημειωτεον,οταν τη πρωτη φορα που γεννησαν τα ειχα μαζι με αλλα ψαρια,ηταν υπερ-προστατευτικα στα αυγα τους-,εφαγαν τα αυγα τους σε μερικες ωρες μονον.

Τωρα που ξαναγεννησαν απομακρυνα τα αυγα τους που ειναι πανω σε ενα φυτο-μαζι φυσικα με το φυτο τους-και τα εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειο,με νερο απο το ιδιο τουσ το ενυδρειο,οπου και γεννηθηκαν τα αυγα.

Δεν ξερω αν εκανα καλα,αλλα πρισπαθω να μαθω απο την εμπειρια των προηγοθμενων περιπτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

...οπου και γεννηθηκαν τα αυγα.

Αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχεις νύμφες δηλαδή από τα αυγά έχουν ξεμυτίσει η ουρές τους;

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Αυτη τη στιγμη τα πιο πολλα αυγα ειναι διαφανη και λιγα ειναι ασπρα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και πιο πάνω τα αυγά από τα σκαλάρια είναι πολύ ευαίσθητα στους μύκητες, εάν δεν βάλλεις στο νερό αντί fungus τότε θα είναι καθαρά θέμα τύχης εάν επιβιώσουν. Τα διαφανή αυγά πρέπει σιγά σιγά να γίνονται πιο σκούρα ώσπου κάποια στιγμή θα δεις να ξεπροβάλουν ουρίτσες από τα αυγά. Σιγά σιγά μετά θα αρχίσουν να κολυμπούν, και όσο έχουν τον σάκο τους γεμάτο δεν χρειάζεται να τα ταΐσεις. Όταν δεις ότι ο σάκος μειώνεται θα αρχίσεις να τα ταΐζεις με υγρή τροφή LIquifry Νο1, και μετά από κάποιες μέρες με ζωντανή Artemia. Αλλαγή νερού κάθε δύο μέρες καλλίτερα κάθε μέρα.

Υ.Γ.

Τα άσπρα αυγά είναι νεκρά δεν έχουν γονιμοποιηθεί ή έχουν πιάσει μύκητα, εάν έχεις σταθερό χέρι με μια σύριγγα αφαίρεσε με προσοχή τα νεκρά αυγά ώστε να προστατέψεις τα υγιή.

Καλή τύχη και εάν κάποτε κατορθώσεις να αποκτήσεις μικρά σκαλαρια θα πρέπει κάπου να τα δώσεις και αυτά που θα κρατήσεις εσύ υπολόγισε για το κάθε ένα 50 λίτρα καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και πιο πάνω τα αυγά από τα σκαλάρια είναι πολύ ευαίσθητα στους μύκητες, εάν δεν βάλλεις στο νερό αντί fungus τότε θα είναι καθαρά θέμα τύχης εάν επιβιώσουν. Τα διαφανή αυγά πρέπει σιγά σιγά να γίνονται πιο σκούρα ώσπου κάποια στιγμή θα δεις να ξεπροβάλουν ουρίτσες από τα αυγά. Σιγά σιγά μετά θα αρχίσουν να κολυμπούν, και όσο έχουν τον σάκο τους γεμάτο δεν χρειάζεται να τα ταΐσεις. Όταν δεις ότι ο σάκος μειώνεται θα αρχίσεις να τα ταΐζεις με υγρή τροφή LIquifry Νο1, και μετά από κάποιες μέρες με ζωντανή Artemia. Αλλαγή νερού κάθε δύο μέρες καλλίτερα κάθε μέρα.

Υ.Γ.

Τα άσπρα αυγά είναι νεκρά δεν έχουν γονιμοποιηθεί ή έχουν πιάσει μύκητα, εάν έχεις σταθερό χέρι με μια σύριγγα αφαίρεσε με προσοχή τα νεκρά αυγά ώστε να προστατέψεις τα υγιή.

Καλή τύχη και εάν κάποτε κατορθώσεις να αποκτήσεις μικρά σκαλαρια θα πρέπει κάπου να τα δώσεις και αυτά που θα κρατήσεις εσύ υπολόγισε για το κάθε ένα 50 λίτρα καθαρό νερό.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...