Jump to content

Την Συμβουλή σας Παρακαλώ!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι ιδιοκτήτης καφετέριας και πέρισυ αποφάσισα να βάλω μέσα ενυδρείο. Ήμουν (και είμαι) παντελός ασχετός με το θέμα μεχρί που ψώφισαν σχεδόν όλα τα ψάρια μου και έχω αρχίσει να το βλέπω θερμότερα τελευταία και να ενδιαφέρομαι για να το ξαναστίσω λίγο καλήτερα... Το ενυδρείο μου ειναι ενα Jewel 400. Είχα μέσα εναν καρχαρία, 2 Τέξας, 1 πακού, 3 πλακόστομους, 2 γατόψαρα και 2 μικρά καρχαριάκια. Να επισιμάνω ότι το setup δεν ήταν δικιά μου επιλογή αλλα αυτου μου το πούλησε (μαγαζί). Μήν σας τα πολυλογώ άρχισα να χάνω ψάρια με τελευταίο θύμα τον καρχαρία ο οποίος είχε φτάσει τα 40cm. Τώρα έχει μέινει μόνο το πακού και ένα γατόψαρο. Φυσικά ο πωλητής που μου το πούλησε έκανε την παλαβή και γι'αυτό τον έκοψα και τώρα συνεργάζομαι με ένα άλλο παλικάρι που φαίνεται και ποιό σοβαρός.

Το θέμα είναι ότι επειδή όλοι την δουλεία τους κοιτάνε να κάνουνε και φοβάμαι μήν πιαστώ πάλυ κοροιδο θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί διαβάζω απο καιρό αυτά που γράφεται και έχω καταλάβει ότι οι πιο πολλοί εδω μέσα το κατέχετε και είστε σοβαρά άτομα.

Με ενδιαφέρει να βάλω κάτι όμορφο και ανθεκτικό χωρίς να με νοιάζει το μέγεθος και ο αριθμός. Τι με συμβουλέυεται; Να ξαναπώ οτι το μαγαζί ειναι καφετέρεια και έχει θόρυβο, κίνηση κ.λ.π

Επίσης θα μου προτείνατε να το κάνω θαλασσίνο;

Να πώ επίσης ότι δεν με νοιάζει τόσο το κόστος αρκει να γίνει μιά καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είμαι αντίθετος στη χρήση του ενυδρείου κατ' αυτό το τρόπο...

Και ειδικά μάλιστα όταν:

...το μαγαζί ειναι καφετέρεια και έχει θόρυβο, κίνηση κ.λ.π...

Αυτό σημαίνει ότι όποια ζωντανά βάλεις μέσα, θα κακοπεράσουν όσο και να τα φροντίζεις ως προς τις άλλες παραμέτρους (κάτι που εκτιμώ ότι δεν μπορεί να γίνει σωστά σε ένα τέτοιο χώρο, με πραγματικά ελάχιστες εξαιρέσεις...).

Link to comment
Share on other sites

Ντινο υπαρχουν καφετεριες και αλλα καταστηματα που διατηρουν εξαιρετικα ενυδρεια με τα ιδια ψαρια για πολλα χρονια... Υπαρχουν και αλλα εξαιρετικα ενυδρεια σε βιτρινες καταστηματων (ακομα και ενυδρειακων) σε σημεια με θορυβο, κινηση κτλ αλλα τα ψαρια (γλυκα και θαλασσινα) ειναι σε εξαιρετικη κατασταση!

Πραγματικα υπαρχει ενα επιπλεων αγχος των ψαριων αλλα ετσι δεν βοηθαμε το χομπι γενικοτερα...καποιος θα ελεγε το ιδιο και για τα δημοσια ενυδρεια οποτε πλεον ολες οι παιδευτικες διαστασεις του χομπι θα πηγεναν περιπατο...

Πιστευω οτι με τη βοηθεια ολων εδω μεσα ο kavatzas7 θα μπορεσει να διατηρισει το ενυδρειο που θελει αρκει, βεβαια, να το δει με μερακι και αγαπη!

Link to comment
Share on other sites

...εκτιμώ ότι δεν μπορεί να γίνει σωστά σε ένα τέτοιο χώρο, με πραγματικά ελάχιστες εξαιρέσεις...

...και με συγκεκριμένες προϋποθέσεις, συμπληρώνω, αφού συμφωνώ με τη φράση σου Μάνο:

...αρκει, βεβαια, να το δει με μερακι και αγαπη!

:thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

μπορεισ να διαβασεισ αρκετα πραγματα απ το φορουμ και δεν θα χρειαζεται πια να σου φτιαξει και να σου συντηρει το ενυδρειο καποιοσ που απλα ειναι αυτη η δουλεια του....αρκει απλα να βρεισ την καταλληλη θεση για να το στησεις μεσα στο μαγαζι,να εχεις θεληση και αγαπη γι αυτο που θες να ξεκινησεις και απο κει και περα θα σε βοηθησουμε ολοι μεσω του φορουμ!!!!!καλη αρχη :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Επειδή όμως το ερώτημα μου έμεινε αναπάντητο στο περί τι ψάρια να βάλω, μπορεί κάποιος να μου προτίνει κάτι;; Θα ήθελα κατι όμορφο και ανθεκτικό...και στο θέμα γλυκό η θαλασσινό τι έχετε να μου προτείνετε;;

Υπόσχομαι αν βοηθήσετε επειδή είδα ότι σκεφτεσται πολύ όριμα να βοηθήσω στό να μπεί το ενυδρείο σε ένα πιο ήσυχο και πιο ήρεμο μέρος! Έχω την πολυτέλεια να το κάνω...ξαναλέω οτι το έβαλα καθαρά για εμπορικό σκοπο αλλα μετά απο καιρό άρχισα να το πονάω και να το βλέπω πιο θερμά! :thumbdown:

Περιμένω τις συμβουλές σας!!

Link to comment
Share on other sites

σωστος

κοιτα

το θαλσσινο θεωρητε δυσκολο βεβαια για μενα το θαλασσινο εχει καποια παραπανω πραματα απο το γλυκο βλ skimmer ζωντανος βραχος αλατοτητα και αν παμε σε reef Και καποια αλλα που βεβαια δεν ειναι και καποιο βουνο να αντιμετωπησεις

απο την αλλη ενα γλυκο εχει τη δικια του γλυκα δισκου αρηκανες μαδαγασκαρη και πολλα αλλα φυτεμενα

απλος να ξερεις οτι επειδη ειναι ζωντανοι οργανσιμοι τα φοτα δε πρεπει να ειναι ολη μερα ανυχτηα ασπουμε πρπει να ανοιγουν στις 9 και να κληνουν μετα απο ενα 12

αν το μαγαζι σου το εχεις ανοιχτο ειναι πολυ ανθηγυνο για τα ψαρια να μενουν πολλες ωρες ξυπια οποτε να φροντησεις καποια στιγμη τα φοτο του ενυδρειου να κληνουν για να ξεκουραζονται οι κατοικοι του

αυτα απο μενα

αν εχω κανει λαθος σε ενα σημειο καποιος ποιο εμπειρος ας με διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά μου έχουν βάλει σε κεντρικό εστιατόριο ενυδρείο κατασκευή μέσα στον τοίχο και μακριά απο τα τραπέζια των πελατών. Εχουν λοιπόν 2 pangasius (είναι καρχαριοειδή και γίνονται πολύ μεγαλόσωμα γιαυτό χρειάζονται πάνω απο 2000λτ) καθώς επίσης και ένα πλέκο και στο διπλανό ενυδρείο έχουν 1 όσκαρ και 2 άλλα ψάρια που δεν γνωρίζω τι είναι αλλά μόλις έρθει αυτός που κάνει την συντήρηση των ενυδρείων θα τον ρωτήσω. Τα ενυδρεία είναι φυτεμένα και με βράχους και τα φώτα κλείνουν για αρκετή ώρα το μεσημέρι (δεν έχουν πολύ δυνατό φωτισμό γενικά), το κρύσταλλο είναι πολύ παχύ για να μην ενοχλούνται απο θορύβους και βέβαια είναι πολύ μακριά απο τα τραπέζια για να υπάρχει ησυχία. Είναι ανθεκτικά τα ψάρια τους αλλά γίνονται πολύ μεγαλώσομα. Δεν ξέρω αν βοήθησα απλώς κατέθεσα κάτι που έχω δει και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...