Jump to content

ερωτησουλες


Recommended Posts

καλησπερα!!!υστερα απο αρκετο καιρο επεστρεψα με νεο θεμα....τελικα το προβλημα που ειχα με τα ψαρακια μου δεν διορθωθηκε και εχασα αρκετα..την κυριακη που εκανα καθαρισμο του ενυδρειου βρηκα μεσα στο εξωτερικο φιλτρο παρα πολλα μικρα σαλιγκαρακια..(οι κλοουν που ειχα και τα ετρωγαν,απεβιωσαν)πολυ μωρακια ηταν..αυτα μπαινουν απ το φιλτρο στο ενυδρειο η τα τραβηξε το φιλτρο απ το ενυδρειο??επισης εχω εναν αμφορεα μεσα και την μερα του καθαρισμου τον εβγαλα για να τον καθαρισω,ηταν ομως στην κατω πλευρα γεματος με ενα διαφανο πραγμα σαν ζελε και ειχε και μεσα μερικα κομματακια..μηπωσ ηταν αυγα?και αν ναι,απο τι ψαρακι??κανενα δεν ειχε φουσκωμενη κοιλιτσα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!υστερα απο αρκετο καιρο επεστρεψα με νεο θεμα....τελικα το προβλημα που ειχα με τα ψαρακια μου δεν διορθωθηκε και εχασα αρκετα..την κυριακη που εκανα καθαρισμο του ενυδρειου βρηκα μεσα στο εξωτερικο φιλτρο παρα πολλα μικρα σαλιγκαρακια..(οι κλοουν που ειχα και τα ετρωγαν,απεβιωσαν)πολυ μωρακια ηταν..αυτα μπαινουν απ το φιλτρο στο ενυδρειο η τα τραβηξε το φιλτρο απ το ενυδρειο??επισης εχω εναν αμφορεα μεσα και την μερα του καθαρισμου τον εβγαλα για να τον καθαρισω,ηταν ομως στην κατω πλευρα γεματος με ενα διαφανο πραγμα σαν ζελε και ειχε και μεσα μερικα κομματακια..μηπωσ ηταν αυγα?και αν ναι,απο τι ψαρακι??κανενα δεν ειχε φουσκωμενη κοιλιτσα...

Το διάφανο ζελέ είναι αυγά σαλιγκαριών. Από ότι θυμάμαι τα σαλιγκαράκια σου είναι stagnalis (ή αλλοιώς pond snails). Κάναν και τα δικά μου κάτω από τα φύλλα της ανούμπιας. Είναι (το ζελέ) αρκετά σκληρό στην αφή και στην περίπτωσή μου χρειάστηκε αρκετά έντονο τρίψιμο για να το απομακρύνω.

Κατά πάσα πιθανότητα τα σαλιγκαράκια πήγαν μόνα τους μέσα στο φίλτρο, όταν είναι μικρά μπαίνουν πολύ εύκολα από τις σχισμές εισόδου.

Αυτά :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν αρκετα μαλακο,ισως να το προλαβα στην αρχη...δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ειχε....ανετα εφτιαχνες καρφακια το μαλλι με αυτην την ποσοτητα :):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...