Jump to content

Εστρωσε τελικα??


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

το ενυδρειο μου ειναι 85 λιτρων με εξωτερικο φιλτρο Eheim2213. Τα υλικά φιλτραρισματος που εχω βαλει κατα σειρα απο κατω προς τα πανω ειναι

Α)πολυ λιγο μακαρονι που ειχε περισεψει απο καποιον γνωστο

Β)μπε σφουγγαρι

Γ)substrat

Δ)ασπρο σφουγγαρι

Καταρχην το setup του φιλτρου τι λετε ειναι οκ??

Τωρα βρισκομαι στη διαδικασια στρωσιματος με χρηση αμμωνιας(10%). Την πρωτη μερα εριξα 16 σταγονες αμμωνιας και συνεχισα ετσι, μετα απο περιπου 2 εβδομαδες εμφανιστηκε το Νο2 το οποιο ηταν στα υψη και αμεσως μειωσα την αμμωνια στις 8 σταγονες.

Σημερα μετα απο 23μερες οι μετρησεις μου με υγρα τεστ ειναι

ΝΗ3/ΝΗ4=0 (τεστ της tetra)

NO2=0 (API)

NO3=5 (API)

τη θερμοκρασια την εχω στους 32 βαθμους

Εστρωσε τελικα το φιλτρο? ή λιγο υπομονη ακομα??

Αυτο που με παρεξενευει παντως ειναι τα χαμηλα επιπεδα ΝΟ3, δεν εχω κανει καμμια αλλαγη νερου, και δεν εχω βαλει ακομα καποιο φυτο. Το μονο που εχω βαλει μεσα ειναι ενα ξυλο για ενυδριακη χρηση, υποστρωμα της sera και χαλικακι. Λετε να υπαρχει καποιο προβλημα με το ΝΟ3?

Ευχαριστω για το χρονο σας

φιλικα

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εστρωσε καλα.αμμωνια βαζεις ακομη;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει κάποιο λάθος.... Ή το τεστ των νιτρικών δεν δουλεύει σωστά ή δεν δουλεύει σωστά... Είναι αδύνατο χωρίς αλλαγές να μην σου έχει ανεβάσει νιτρικά... Απλά αδύνατον! Πάρε από φίλο σου ένα άλλο τεστ και μέτρα να δεις τι θα σου δείξει.

Επίσης, για να δεις αν έχει στρώσει, ρίξε άλλη μια φορά σταγόνες αμμωνίας και κοίτα την επόμενη μέρα τιμές αμμωνίας και νιτρωδών. Αν συνεχίζουν να είναι μηδενικά, σημαίνει πως έστρωσε. Παρ' όλα αυτά με ρέγουλα τα ψάρια στην αρχή :thumbdown:

Εννοείται πως θα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού πριν βάλεις μέσα ψάρια για να πέσουν τα νιτρικά που σίγουρα έχεις...

Link to comment
Share on other sites

ναι αμμωνια συνεχιζω και ριχνω καθημερινα απο 8 σταγονες.

και μενα μου φαινεται πολυ περιεργο αυτη η τιμη των νιτρικων, περιμενα να ηταν σε πολυ υψηλα επιπεδα. Το κακο ειναι πως στη περιοχη μου ειναι ενα μαγαζι που ασχολειται με ενυδρεια(κακος επαγγελματιας που σου λεει οτι να 'ναι) και δεν εχει υγρα τεστ αλλα μονο στικ 5σε1, οποτε ειναι λιγο δυσκολο να βρω αλλο. Αν και αυτο που εχω τωρα ειναι της ΑPI και το πηρα προσφατα.

Σημερινες μετρησεις

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=15 περιπου

Αυτο που σκεφτομαι να κανω τωρα ειναι μια 50% αλλαγη νερου και απο αυριο να παρω κανα δυο ψαρακια για αρχη! Ποια η γνωμη σας? να προχωρησω?

Link to comment
Share on other sites

προχωρα αλλα για αρχη βαλε καποιο ανθεκτικο ψαρι π.χ zebra denio,goldfish κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

προχωρα αλλα για αρχη βαλε καποιο ανθεκτικο ψαρι π.χ zebra denio,goldfish κ.τ.λ

Kαι μετά τι...?τι θα το κάνει το ψάρι?θα το πετάξει?θα το δώσει?Αυτός είναι αρκετά μακάβριος τρόπος και κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν τον συνιστώ....

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε κάποια ψάρια, που επειδή καλός η κακώς απο τη φύση του είναι ανθεκτικά .....ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ........ :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

... Ποια η γνωμη σας? να προχωρησω?

Επειδή τα νούμερα δεν είναι φυσιολογικά, εγώ δε θα προχωρούσα.

Κάτι είναι λάθος ή με το στρώσιμο ή με τα τεστ.

Επειδή οι σίγουρες μετρήσεις χρειάζονται και στην πορεία, όχι μόνο στο στρώσιμο, δεν μπορείς να τις αποφύγεις.

Λύσε αυτό το θέμα πρώτα για να μη ρισκάρεις να λύνεις χειρότερα αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...