Jump to content

Φυσικοι καθαριστες


Recommended Posts

Εχω το ενυδρειο 75L 11μερες για την ωρα εχω τα εξης:BETA SPLEDENS,P.SCALARIE,GOURAMI,ORANDA TELESCOPE και ενα APPLE SNAIL.στις 15 μερες λεω να βαλω και κανα δυο ακομα ψαρακια η ερωτηση μου ειναι τι καθαριστες προτεινετε? το σαλιγγαρακι κανει δουλεια? το φιλτρο αποδιδει 350L/h. Σημειωση πως δεν εχω αληθινα φυτα! δεν εχω ακομη την εμπειρια :thumbdown: Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις 11 ημερες και εχεις ολα αυτα μεσα(BETA SPLEDENS,P.SCALARIE,GOURAMI,ORANDA TELESCOPE) κακιστα

1ον δεν επρεπε να βαλεις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως ψαρι μεσα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,αυτο περνει περιπου 23-28 ημερες.Μετα το περας των ημερων θα μπορεσεις να βαλεις καποια ψαρια για αρχη,αλλα σιγα σιγα.

2ον τα ψαρια που εβαλες δεν ταιριαζουν απο πλευρα θερμοκρασιας και ποιοτητας νερου.Τα BETAS δεν ταιριαζουν με SCALARIE,GOURAMI, γιατι καλο θα ηταν να μενουν μονα τους 1M + 3F. απο την αλλη τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και δεν πανε με τροπικα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις 11 ημερες και εχεις ολα αυτα μεσα(BETA SPLEDENS,P.SCALARIE,GOURAMI,ORANDA TELESCOPE) κακιστα

1ον δεν επρεπε να βαλεις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως ψαρι μεσα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,αυτο περνει περιπου 23-28 ημερες.Μετα το περας των ημερων θα μπορεσεις να βαλεις καποια ψαρια για αρχη,αλλα σιγα σιγα.

2ον τα ψαρια που εβαλες δεν ταιριαζουν απο πλευρα θερμοκρασιας και ποιοτητας νερου.Τα BETAS δεν ταιριαζουν με SCALARIE,GOURAMI, γιατι καλο θα ηταν να μενουν μονα τους 1M + 3F. απο την αλλη τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και δεν πανε με τροπικα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ενυδρειο 75L 11μερες για την ωρα εχω τα εξης:BETA SPLEDENS,P.SCALARIE,GOURAMI,ORANDA TELESCOPE και ενα APPLE SNAIL.στις 15 μερες λεω να βαλω και κανα δυο ακομα ψαρακια η ερωτηση μου ειναι τι καθαριστες προτεινετε? το σαλιγγαρακι κανει δουλεια? το φιλτρο αποδιδει 350L/h. Σημειωση πως δεν εχω αληθινα φυτα! δεν εχω ακομη την εμπειρια :thumbdown: Ευχαριστω!

Αν εννοείς ότι το έχεις 11 ημέρες σε λειτουργία και έβαλες ψάρια μέσα, τότε υπάρχει πρόβλημα αφού το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο, Για το στρώσιμο διάβασε εδώ. Τώρα, το άλλο σημαντικό πρόβλημα είναι τα ψάρια (!). Ο μονομάχος (betta splendens) αν είναι αρσενικός πρέπει να είναι μόνος του, αλλά και θηλυκός να είναι δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα. Τα σκαλάρια (ένα είναι ?) θα μπορούσαν να παραμείνουν με τα gourami αν και από άλλες περιοχές. Το oranda δε, είναι εντελώς εκτός τόπου αφού είναι χρυσόψαρο (κρύου νερού). Εν τω μεταξύ όλα αυτά είναι σε 75 λίτρα... Το oranda μόνο του θέλει καμιά πενηνταριά τα δε σκαλάρια άλλα τόσα το καθένα (και ψηλό ενυδρείο). Το ερώτημα δεν είναι τί καθαριστές χρειάζεται το ενυδρείο αλλά τι ενυδρείο θέλεις να στήσεις. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να επιστρέψεις όλα τα ψάρια πίσω στο κατάστημα και να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα αφού πρώτα διαβάσεις μερικά πράματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

παντος και σε ενα βιβλιο που διαβασα σχετικα με το στρωσημο δεν νομιζω πως πρεπει τοσες πολες μερες. σημερα τελειωσαν οι μερες που εριχνα βιολογικες καλιεργειες και εκανα και το τεστ της τετρα το 5 σε 1 και το τεστ αμονιας και ειμαι σε καλα επιπεδα. και οσο για τις θερμοκρασιες διαβασα τον ατλα που εχω κ δεν εχου διαφορες θερμοκρασιας ειναι ολα απο 25-27 βαθμους. εκτος απο το χρυσοψαρο που δεν ειμαι σιγουρος. παντος τωρα μετα απο αυτα τα λαθη τι κανουμε? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παντος και σε ενα βιβλιο που διαβασα σχετικα με το στρωσημο δεν νομιζω πως πρεπει τοσες πολες μερες. σημερα τελειωσαν οι μερες που εριχνα βιολογικες καλιεργειες και εκανα και το τεστ της τετρα το 5 σε 1 και το τεστ αμονιας και ειμαι σε καλα επιπεδα. και οσο για τις θερμοκρασιες διαβασα τον ατλα που εχω κ δεν εχου διαφορες θερμοκρασιας ειναι ολα απο 25-27 βαθμους. εκτος απο το χρυσοψαρο που δεν ειμαι σιγουρος. παντος τωρα μετα απο αυτα τα λαθη τι κανουμε? ευχαριστω

Η συμβατότητα δεν έχει να κάνει μόνο με την θερμοκρασία. Έχει να κάνει με την λιγότερο ή περισσότερο επιθετική συμπεριφορά, με τη διατροφή, με το τελικό μέγεθος, με τις παραμέτρους νερού (ph, Gh κλπ) με τη θερμοκρασία, με το περιβάλλον προέλευσης (και με άλλα που σίγουρα ξεχνάω). Στον άτλαντα (αν εννοείς του axelrod) δεν δίνονται πληροφορίες συμβατότητας απλά στοιχεία περιβάλλοντος διαμονής και παραμέτρων νερού. Τα stick τεστ δεν είναι αξιόπιστα να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ. Οι καλλιέργειες βακτηριδίων (tetra safe start, stresszyme κλπ) μπορούν να βοηθήσουν το στρώσιμο αλλά μόνο οι μετρήσεις θα δείξουν. Πάρε υγρά τεστ ΝH3/NH4, NO2, NO3, PH και μέτρα κανονικά να δεις τι γίνεται. Συνέχισε να βάζεις βακτήρια και δώσε όλα τα ψάρια εκτός από τα gourami -αν επιμένεις να κρατήσεις ψάρια- κάτι για το οποίο διαφωνώ αφού νομίζω ότι πρέπει ακόμη να ελεγχθεί αν είναι στρωμένο. Αν επιμένεις να κρατήσεις ψάρια μέσα, κάνε αλλαγές νερού τουλάχιστον, γύρω στο 30% δύο φορές τη βδομάδα και παρακολούθησε με ευλάβεια την αμμωνία και NO2 αλλά και ΝΟ3.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

...παντος τωρα μετα απο αυτα τα λαθη τι κανουμε?

Να μην διαβάζεις τόσο πολύ αυτά τα "βιβλία" που έχεις, αλλά εδώ, στο φόρουμ...

...Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να επιστρέψεις όλα τα ψάρια πίσω στο κατάστημα και να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα αφού πρώτα διαβάσεις μερικά πράματα...

Και ένα ενυδρείο ΔΕΝ στρώνει σε τόσο λίγες ημέρες ΜΟΝΟ με "βιολογικές καλλιέργειες" ή ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη τα ψαρια στο καταστημα ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα!Θα συμφωνησω με τους φιλους που σου λενε να επιστρεψεις τα ψαρια.Ο λογος, λοιπον, δεν ειναι μονο αν εχει στρωσει το ενυδρειο αλλα και η ασυμβατοτητα μεταξυ των ψαριων αλλα και τα ακαταλληλα λιτρα σου για αυτα.Επισης, οταν λες οτι απο τα στικ βλεπεις οτι παει καλα το πραγμα, τι εννοεις;Τι τιμες παιρνεις;

Γνωμη μου ειναι να παρεις υγρα τεστ που ειναι σαφως πιο αξιοπιστα και στην πορεια του χρονου πιο οικονομικα!

Αποφασισε-συζητησε τι ενυδρειο θες να φτιαξεις, κανε σωστα τη διαδικασια του στρωσιματος ( που κατα τη γνωμη μου δεν εχει στανταρ χρονικη διαρκεια, οπως λες), και στη συνεχεια αρχιζεις σιγα σιγα να βαζεις τα ψαρια που θες για να φτιαξεις το ενυδρειο που ονειρευεσαι!

Τελος, γνωμη μου ειναι να μην βιαστεις και δεν θα το μετανιωσεις! :thumbdown:

Καλη συνεχεια και περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. θελω να προσθεσω οτι σημερα το γκουραμι πεθανε.και τα αλλα για την ωρα ειναι μια χαρα. για την αμονια εχω υγρα τεστ η οποια ειναι στο 0 (βαση χρωματος του τεστ). σχετικα με το στρωσημο διαβασα σε ενα βιβλιο της τετρα οτι βαζοντας τα 2 χαπακια (bactozym) γινετε μια κρουστα που προστατευει και βοηθαει τα βακτηρια να αναπτηχθουν και δεν χρειαζετε ακομα και στην εκινηση του ενυδρειου να περιμενεις τοσο πολυ αλλα μονο μια ημερα. που ετσι κ εκανα! θα ηθελα γνωμες σχετικα με το θεμα με τα χαπακια αυτα! Οσο για την επιστροφη το σκεφτομαι πολυ σοβαρα! ειναι λιγο ασυμβατα μεταξυ τους. εχω 1 σκαλαρι και λεω και για 2ο δεν με παιρνει απο υψος? το υψος του ενυδρειου ειναι 45,5

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Κατα τη γνωμη μου το ενυδρειο σου ειναι οριακο ακομα και για ενα σκαλαρι, οποτε θασε συμβουλευα να μην το σκεφτεσαι καν για δευτερο.Επισης, θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι για πολυ την επιστροφη καποιων ψαριων (ή ολων και μετα βλεπεις τι βαζεις) γιατι μπορει να εχεις και αλλες απωλειες!

Τελος, ειμαι φιλος των φυσικων μεθοδων και οχι των χημικων προσθετων, δηλαδη ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της χωρις βιασυνες και δεν θα χασεις! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι καλή δυναμη υπομονή και διάβασμα και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...