Jump to content

τι να κανω??


Recommended Posts

μεσα στο ενυδρειο μου ειχα εναν αμφορεα..την προηγουμενη βδομαδα που εκανα καθαρισμο τον εβγαλα για να τον καθαρισω και μετα ξεχασα να τον βαλω στο ενυδρειο....τον βρηκε η μαμα μου και τον αφησε στον νεροχυτη....λεω να μην τον ξαναβαλω μεσα στο ενυδρειο τωρα,αν ομως τον βρασω σε μια κατσαρολιτσα λετε να αποστειρωθει???

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να τον πλύνεις πρώτα πολύ καλά.

Μετά να τον βράσεις για να σκωτοθούν τα μικρόβια.

Αν θες μετά βγάλε σε μια αλλαγή κράτησε λιγο νερό απο μέσα και αφησέτον εκει για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έγιναν έτσι τα πράγματα.

Ο Αμφορέας δεν ταιριάζει μέσα σε ένα ενυδρείο.

Αστον έξω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και θέμα φαντασίας του καθενός μας.Εγω δεν θα έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αισθητικό μέρος (που όντως είναι υποκειμενικό) θα ήθελα να αναφέρω ότι μερικά αγγεία απο την κατασκευή τους έχουν μικρά ανοίγματα όπου μπορεί να παγιδευτεί ένα ψάρι (κάτι που έχει τύχει σε εμένα προσωπικά αλλα και σε άλλους γνωστούς μου)!

Κατα συνέπεια ο διάκοσμος (ακόμα και τα ξύλα, πέτρες κ.α.) θα πρέπει να ελέγχετε προσεκτικά για το άν είναι κατάλληλος να χρησιμοποιηθεί.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ακόμα και μια απότομη γωνία μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα!

:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνισω με τον kouzman....απλα ηταν η μονη λυση για να εχουν οι κλοουν μου τον δικο τουσ χωρο.....μολισ η ωρα πηγαινε 10 εμπαιναν μεσα για υπνο....τα ειχα απο μωρακια και ηταν ζευγαρακι...ηταν το σπιτακι τουσ!!κανενα αλλο ψαρακι δεν εμπαινε μεσα..και ψαχνω εστω να βρω κατι για να κρυβονται τα καινουρια μου clownακια!!χι χι!!διακοσμητικεσ προτασεις δεκτεσ!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ ωραίοι βράχοι-σπηλιές αν ψάξεις θα βρεις πολλά διακοσμητικά.Καλό ψάξιμο και καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :wootwoot:

Στο Μαρούσι που μένεις υπάρχουν κάποια μαγαζιά με πήλινα :) Θα μπορούσες να βρεις πχ κάποιο γλαστράκι σε κατάλληλο μέγεθος για τα ψαράκια σου και να το βάλεις πλαγιαστό, μισό θαμένο στο χαλίκι... Κάποια από αυτά τα διακοσμητικά θέλουν τρίψιμο ώστε να είναι τελείως λεία... Παληότερα διάβαζα σε sites για μονομάχους για την λεγόμενη "δοκιμή με την γυναικεία κάλτσα": αν το οποιοδήποτε διακοσμητικό δεν είχε κανένα σημείο ικανό να τραβήξει πόντους σε μία γυναικεία κάλτσα τότε ήταν "betta safe" :(

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοουν εαν μεγαλωσουν λιγο και ξεθαρεψουν δεν χρειαζονται σπηλιες για να κοιμηθουν.

Οι δικοι μου και στο χαλικι ξαπλωνουν και κοιμουνται και στα μεγαλα φυλλα της ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Καταφύγια για τα ψάρια μας μπορούμε να φτιάξουμε με φυσικά υλικά όπως είναι το ξύλο και η πέτρα (δεν διαφωνώ με τον πυλό αλλά ... έχω τις επιφυλάξεις μου)!

Παράλληλα, ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο παρέχει πολλές διακριτικές τοποθεσίες για να μπορούν να ηρεμίσουν τα ψάρια μας!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πηλινα ειχα σκεφτει και γω να βαλω(ο παππους μου και ο θειος μου εχουν αγγειοπλαστειο) αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει ο πηλος (σαν φυσικο και οχι σαν κατι επεξεργασμενο) θα μπορει να μπει στο ενυδρειο...μηπως μου δημιουργησει αλλα προβληματα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...