Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Γιά αρχή νομίζω ότι ο τίτλος τα λέει όλα....

Πέρασαν πολλά χρόνια απο τότε που ξεκίνησα με μιά μικρή γυάλα...απο τότε που πέρασα σε ενυδρείο γλυκού νερού...απο τότε που πέρασα σε δίσκους....και τέλος απο τότε που ασχολήθηκα με το θαλασσινό ενυδρείο.

Στην συνέχεια υπήρξαν πολλοί λόγοι ,που με κράτησαν μακρυά απο το αγαπημένο μου χόμπυ,με σπουδαιότερο τις συχνές μετακομίσεις.

Στην περασμένη λοιπόν πορεία μου, θα μπορούσα να πω, ότι καθώς δεν υπήρχε η πολυτέλεια της on-line ενημέρωσης, ασχολήθηκα αμέτρητες ώρες με διάβασμα ειδικών βιβλίων για τα θαλασσινά ενυδρεία, με αποτέλεσμα να στήσω με αρκετά μεγάλη επιτυχία ένα θαλασσινό (Fish only)ενυδρείο 550 περίπου λίτρων.Βεβαίως το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν αυτο της υψηλής θερμοκρασίας κατά τους θερινούς μήνες και όποιες πατέντες και εαν εφάρμοσα δεν μπόρεσα να βρώ ουσιαστική λύση.

Ετσι λοπόν αποφάσησα, ότι εαν κάποια στιγμή ,ξαναέστινα πάλι το ενυδρειο μου, απαράιτητα θα συνοδευόνταν απο ψυκτικό μηχάνημα.

Τώρα πλέον έχω μετακομίσει μόνιμα στο πατρικό μου, (λίγο έξω απο το Νάυπλιο), το οποίο επισκευάζω και μέσα στους επόμενους μήνες θα μπορέσω να μείνω μέσα.

Νομίζω ότι πιά, μπορώ να επαναφέρω στην ζωή μου το συγκεκριμένο άθλημα του θαλασσινού και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι, με πρώτη σκέψη τον χώρο που θα ενσωματωθεί.Αφού αρχικά αυτή η θέση έχει βρεθεί και είναι η ιδανικότερη(σχεδόν εντοιχισμένο..)θα πρέπει να προχωρήσω παραπέρα.

Αρχικά να σας πω ότι το τότε ενυδρείο το έχω ακόμη και μου φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση, αφού το είχα αποθηκεύσει σε καλό μέρος.Σήμερα το πρωί το γέμισα με νερό, απλά γιά να δοκιμάσω τις αντοχές του, αφού μην ξεχνάμε ότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια απο τότε.....λέω να το αφήσω γεμάτο αρκετές ημέρες γιά να δω την συμπεριφορά των ενώσεων.

Θα πρέπει ακόμη να σας πω ότι απο τότε μου έχουν μείνει αρκετά μηχανήματα όπως εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτες, ηλεκτρική σκούπα, κυκλοφορητές, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να τα αντικαταστήσω όλα, αφού πλέον έχουν εξεληχέί πολύ τα πράγματα.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας σχετικά με την επαναεισαγωγή μου στα θαλασσινά ενυδρεία, αφού η αλήθεια είναι ότι έχω ξεχάσει πολλά πράγματα...μου είναι σαν να ξεκινάω απο την αρχή!!

Βασικά αυτη την φορά θελω να συνδιάσω ψάρια μαζί με κάποια μορφή Ref, αλά δεν ξέρω αυτό μέχρι ποιό βαθμό γίνεται.Επίσης θα με βοηθούσε πολύ μιά δική σας εκτίμηση κόστους εκτός ενυδρείου-βάσης-ψάρια, και ψυκτικού μηχανήματος, αλά με όλα τα άλα που χρειάζονται μέσα γιά ένα καλό ξεκίνημα.

Δεν θέλω να σας ζαλίσω άλο, αλά πιστέψτε με, μπορεί να έχω ξαναασχοληθεί με θαλασσινό, αλά είναι σαν να τα έχω ξεχάσει όλα.Σκεφτείτε και να μην είχα διαβάσει τίποτα απο εδω μέσα!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ φίλε καλως ήρθες ξανά στη θαλασσινή παρέα μας!!

Το ότι έχεις ξεχάσει σχεδόν τα πάντα από τότε που ασχολήθηκες με το θαλασσινό, δες το από τη θετική πλευρά του, εφόσον έχουν αλλάξει αρκετά θεωρίες και πρακτικές διαδεδομένες πριν από 10 χρόνια. Φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις με fish only και στη πορεία να το μετατρέψεις σε reef. Η βάση για το παραπάνω είναι να ξεκινήσεις με μία αρκετά ικανή ποσότητα ζωντανού βράχου. Επίσης δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν το ενυδρείο σου ήταν άδειο για τόσα πολλά χρόνια υπάρχει περίπτωση οι σιλικόνες των ενώσεων να έχουν ξεραθεί και δυστυχώς δεν είναι σίγουρο ότι κάτι τέτοιο θα φανεί στις πρώτες ημέρες που θα το γεμίσεις ή στους πρώτους μήνες.

Φυσικά το ψυκτικό είναι μια από τις προτεραιότητες που πρέπει να έχει κάποιος όμως στη περίπτωση σου θεωρώ πως η αγορά του θα μπορούσε να γίνει από το επόμενο καλοκαίρι με την προυπόθεση ότι θα ξεκινήσεις την εισαγωγή ψαριών από Σεπτέμβρη. Αλλωστε χρειάζεται μια περίοδος κουραρίσματος και στρωσίματος του ζωντανού σου βράχου και άμμου που όσο μεγαλύτερη είναι τόσο καλύτερα αποτελέσματα βλέπεις σε βάθος χρόνου.

Ενα από τα κυριότερα που θα χρειαστείς είναι ένα καλό skimmer με ικανότητα τουλάχιστον διπλάσια από τα λίτρα σου. Ισως θα πρέπει να κάνεις κάποιες επαφές με κάποια μαγαζιά πρώτα και μετά να ρωτήσεις τη γνώμη μας για τον υποψήφιο εξοπλισμό σου, εφόσον κάποιοι από εμάς τον χρησιμοποιούμε ή έχουμε ακούσει για ανάλογες περιπτώσεις. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς κάποιο φίλτρο για μηχανικό και χημικό καθαρισμό ενώ αν η ποσότητα ζωντανού βράχου και άμμου που βάλεις είναι ικανή δεν θα χρειαστείς εξωτερικό βιολογικό φίλτρο. Γενικά πολλοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν φίλτρα άμμου για fish only ενυδρεία, όμως στη πορεία προς reef θα το αποσύρεις και θα προσθέσεις περισσότερο ζωντανό βράχο. Επίσης πρέπει να σκεφθεις εξαρχής την αγορά αντίστροφης όσμωσης για να έχεις την καλύτερη ποιότητα νερού δυνατόν.

Η διαδικασία με τότε που ξεκίνησες και περιγράφεις δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα και περιλαμβάνει διάβασμα και πάλι διάβασμα. Απλά σήμερα υπάρχει το Aquazone να βοηθάει σε τυχόν απορίες και να δίνει επεξηγήσεις σε αυτά που διαβάζουμε μέσω της εμπειρίας των μελών του :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλως ήρθες ξανά στη θαλασσινή παρέα μας!!

Το ότι έχεις ξεχάσει σχεδόν τα πάντα από τότε που ασχολήθηκες με το θαλασσινό, δες το από τη θετική πλευρά του, εφόσον έχουν αλλάξει αρκετά θεωρίες και πρακτικές διαδεδομένες πριν από 10 χρόνια. Φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις με fish only και στη πορεία να το μετατρέψεις σε reef. Η βάση για το παραπάνω είναι να ξεκινήσεις με μία αρκετά ικανή ποσότητα ζωντανού βράχου. Επίσης δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν το ενυδρείο σου ήταν άδειο για τόσα πολλά χρόνια υπάρχει περίπτωση οι σιλικόνες των ενώσεων να έχουν ξεραθεί και δυστυχώς δεν είναι σίγουρο ότι κάτι τέτοιο θα φανεί στις πρώτες ημέρες που θα το γεμίσεις ή στους πρώτους μήνες.

Φυσικά το ψυκτικό είναι μια από τις προτεραιότητες που πρέπει να έχει κάποιος όμως στη περίπτωση σου θεωρώ πως η αγορά του θα μπορούσε να γίνει από το επόμενο καλοκαίρι με την προυπόθεση ότι θα ξεκινήσεις την εισαγωγή ψαριών από Σεπτέμβρη. Αλλωστε χρειάζεται μια περίοδος κουραρίσματος και στρωσίματος του ζωντανού σου βράχου και άμμου που όσο μεγαλύτερη είναι τόσο καλύτερα αποτελέσματα βλέπεις σε βάθος χρόνου.

Ενα από τα κυριότερα που θα χρειαστείς είναι ένα καλό skimmer με ικανότητα τουλάχιστον διπλάσια από τα λίτρα σου. Ισως θα πρέπει να κάνεις κάποιες επαφές με κάποια μαγαζιά πρώτα και μετά να ρωτήσεις τη γνώμη μας για τον υποψήφιο εξοπλισμό σου, εφόσον κάποιοι από εμάς τον χρησιμοποιούμε ή έχουμε ακούσει για ανάλογες περιπτώσεις. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς κάποιο φίλτρο για μηχανικό και χημικό καθαρισμό ενώ αν η ποσότητα ζωντανού βράχου και άμμου που βάλεις είναι ικανή δεν θα χρειαστείς εξωτερικό βιολογικό φίλτρο. Γενικά πολλοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν φίλτρα άμμου για fish only ενυδρεία, όμως στη πορεία προς reef θα το αποσύρεις και θα προσθέσεις περισσότερο ζωντανό βράχο. Επίσης πρέπει να σκεφθεις εξαρχής την αγορά αντίστροφης όσμωσης για να έχεις την καλύτερη ποιότητα νερού δυνατόν.

Η διαδικασία με τότε που ξεκίνησες και περιγράφεις δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα και περιλαμβάνει διάβασμα και πάλι διάβασμα. Απλά σήμερα υπάρχει το Aquazone να βοηθάει σε τυχόν απορίες και να δίνει επεξηγήσεις σε αυτά που διαβάζουμε μέσω της εμπειρίας των μελών του :wootwoot:

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ γιά το πρώτο μήνυμα βοήθειας.....

Σε ότι αφορά τις σκέψεις σου, συμφωνώ απόλυτα, τόσο με τις προτάσεις, όσο και με τους ενδιασμούς σου.

Να σου πω, ότι το ενυδρείο δεν πρόκειται να στηθεί πριν τον Οκτώβριο, αφού τότε υπολογίζω να μπω στο σπίτι, και φυσικά το παλιό μου ενυδρείο μέχρι τότε θα το δοκιμάζω συνεχώς γεμάτο με νερό.Νομίζω ότι εαν έχει πρόβλημα έως τότε θα πρέπει να το έχει βγάλει.Εαν δεν έχει καλά...εαν έχει θα αγοράσω κάποιο άλο στα ίδια η και περισσότερα λίτρα.Τώρα, σε σχέση με το ψυκτικό μηχάνημα αυτό θα αποφασιστεί το επόμενο καλοκαίρι, αφιού έτσι και αλοιώς αυτό το καλοκαίρι δεν πρόκειται να στήσω τίποτα.

Η σκέψη σου γιά περισσότερο ζωντανό βράχο μου φαίνεται πολύ δελεαστική απο τα φίλτρα άμου.

Τι ακριβώς ενοούμε και τι πρέπει να κάνω με την αντίστροφη όσμωση;..συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός, αλά σκέφτομαι άμεσα να προχωρήσω στην αγορά κάποιων μηχανημάτων, έτσι ώστε στο στήσιμο να μην μου πέσουν όλα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι ένα μηχανικό φιλτράρισμα του νερού της βρύσης ώστε να παίρνουμε νερό σχεδόν απόλυτης καθαρότητας χωρίς βαρέα μέταλα και λοιπά επιβλαβή άλατα. Με αυτόν τον τρόπο ξέρουμε ακριβώς τι βάζουμε στο ενυδρείο μας και αφαιρούμε επιβλαβή για εμάς αλλά θρεπτικά συστατικά για άλγες και κυανοβακτήριο. Επίσης με την αντίστροφη όσμωση ή reverse osmosis (RO) όπως μπορείς να δεις αλλού δεν έχεις ανάγκη για αντιχλώριο εφόσον κατακρατείτε με τα υπόλοιπα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι ένα μηχανικό φιλτράρισμα του νερού της βρύσης ώστε να παίρνουμε νερό σχεδόν απόλυτης καθαρότητας χωρίς βαρέα μέταλα και λοιπά επιβλαβή άλατα. Με αυτόν τον τρόπο ξέρουμε ακριβώς τι βάζουμε στο ενυδρείο μας και αφαιρούμε επιβλαβή για εμάς αλλά θρεπτικά συστατικά για άλγες και κυανοβακτήριο. Επίσης με την αντίστροφη όσμωση ή reverse osmosis (RO) όπως μπορείς να δεις αλλού δεν έχεις ανάγκη για αντιχλώριο εφόσον κατακρατείτε με τα υπόλοιπα στοιχεία.

Να'σαι καλά...σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Βig Blue

.καλώς όρισες στο θαλασσινό AQUAZONE :wootwoot: ..

το ότι έχεις ξεχάσει αυτά που έκανες πριν 10 χρόνια .. δεν θα έχει καμία αρνητική συνέπεια .. αντιθέτως ..

από αυτά που έγραψες και με τον τρόπο που τα έγραψες καταλαβαίνω ότι είσαι αποφασισμένος να κάνεις ένα σύγχρονο σύστημα με δυνατότητες , σωστή υποδομή για μακρόχρονη συμβίωση ..

για αυτό το λογο θα σου πρότεινα να αποκτήσεις καινούρια δεξαμενή όσο το δυνατόν μεγαλύτερη με σύστημα υπερχείλισης και φρεάτιο αποστράγγισης για την τοποθέτηση του εξοπλισμού σου .. το ψυκτικό μπορεί να περιμένει την επόμενη χρονιά .. όπως βλέπω δεν βιάζεσαι να ξεκινήσεις .. το φθινόπωρο είναι καλύτερα να ξεκινήσεις για πολλούς λόγους ..

αν αποφασίσεις να κινηθείς με υπομονή θα έχεις αρκετό χρόνο για το σχεδιασμό και την επιλογή του σωστού εξοπλισμού ..

περιληπτικά θα σου πω ότι θέλει προσοχή η επιλογή του φωτισμού , η κυκλοφορία του νερού , η τοποθέτηση και η διάταξη του βράχου και τις άμμου , κλπ. και η επιλογή των οργανισμών που θα φιλοξενήσεις είναι καθοριστικής σημασίας για το σχεδιασμό και τον εξοπλισμό.. σου προτείνω να ασχοληθείς με αυτό το θέμα για αρχή ..

η αντίστροφη όσμωση είναι ουσιαστικά ένα φίλτρο νερού που κάνει το νερό της βρύσης κατάλληλο για τα ενυδρεία μας ..

δεν υπάρχει μόνο αυτός ο τρόπος .. ούτε είναι ο καλύτερος .. αλλά είναι αρκετά πρακτικός και οικονομικός με συνέπεια να έχει ευρύτατη αποδοχή από τους χομπίστες ..

το μέγεθος και η ρουτίνα του ενυδρείου καθορίζουν και τον τύπο- αποδοτικότητα της α/ο που είναι κατάλληλος .. αν και εδώ ισχύει ότι το μεγαλύτερο είναι και το καλύτερο ..

αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι κατά τη λειτουργία της απορρίπτει πολύ νερό .. για κάθε λίτρο καθαρού νερού πετάς περίπου 4 λίτρα .. αν έχεις λουλούδια τα ποτίζεις με αυτό το νερό .. δεν είναι πόσιμο ..

όπως επίσης ότι θέλει συντήρηση ταχτική ανάλογα με την ποιότητα του εισερχομένου νερού .. υπάρχουν τρόποι για να ξέρεις πότε θέλει συντήρηση ..

αν το νερό της βρύσης είναι χάλια και πολύ ακριβό . ίσος να σε συμφέρει η στήλη απιονισμού

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

φίλε Βig Blue

.καλώς όρισες στο θαλασσινό AQUAZONE :wootwoot: ..

το ότι έχεις ξεχάσει αυτά που έκανες πριν 10 χρόνια .. δεν θα έχει καμία αρνητική συνέπεια .. αντιθέτως ..

από αυτά που έγραψες και με τον τρόπο που τα έγραψες καταλαβαίνω ότι είσαι αποφασισμένος να κάνεις ένα σύγχρονο σύστημα με δυνατότητες , σωστή υποδομή για μακρόχρονη συμβίωση ..

για αυτό το λογο θα σου πρότεινα να αποκτήσεις καινούρια δεξαμενή όσο το δυνατόν μεγαλύτερη με σύστημα υπερχείλισης και φρεάτιο αποστράγγισης για την τοποθέτηση του εξοπλισμού σου .. το ψυκτικό μπορεί να περιμένει την επόμενη χρονιά .. όπως βλέπω δεν βιάζεσαι να ξεκινήσεις .. το φθινόπωρο είναι καλύτερα να ξεκινήσεις για πολλούς λόγους ..

αν αποφασίσεις να κινηθείς με υπομονή θα έχεις αρκετό χρόνο για το σχεδιασμό και την επιλογή του σωστού εξοπλισμού ..

περιληπτικά θα σου πω ότι θέλει προσοχή η επιλογή του φωτισμού , η κυκλοφορία του νερού , η τοποθέτηση και η διάταξη του βράχου και τις άμμου , κλπ. και η επιλογή των οργανισμών που θα φιλοξενήσεις είναι καθοριστικής σημασίας για το σχεδιασμό και τον εξοπλισμό.. σου προτείνω να ασχοληθείς με αυτό το θέμα για αρχή ..

η αντίστροφη όσμωση είναι ουσιαστικά ένα φίλτρο νερού που κάνει το νερό της βρύσης κατάλληλο για τα ενυδρεία μας ..

δεν υπάρχει μόνο αυτός ο τρόπος .. ούτε είναι ο καλύτερος .. αλλά είναι αρκετά πρακτικός και οικονομικός με συνέπεια να έχει ευρύτατη αποδοχή από τους χομπίστες ..

το μέγεθος και η ρουτίνα του ενυδρείου καθορίζουν και τον τύπο- αποδοτικότητα της α/ο που είναι κατάλληλος .. αν και εδώ ισχύει ότι το μεγαλύτερο είναι και το καλύτερο ..

αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι κατά τη λειτουργία της απορρίπτει πολύ νερό .. για κάθε λίτρο καθαρού νερού πετάς περίπου 4 λίτρα .. αν έχεις λουλούδια τα ποτίζεις με αυτό το νερό .. δεν είναι πόσιμο ..

όπως επίσης ότι θέλει συντήρηση ταχτική ανάλογα με την ποιότητα του εισερχομένου νερού .. υπάρχουν τρόποι για να ξέρεις πότε θέλει συντήρηση ..

αν το νερό της βρύσης είναι χάλια και πολύ ακριβό . ίσος να σε συμφέρει η στήλη απιονισμού

καλή συνέχεια !

Διάβασα με πολύ προσοχή, όσα μου γράφεις και τα κρατάω πολύ καλά στο κασίδι μου...

Η αλήθεια είναι ότι, μέχρι τώρα στην ζωή μου προσπαθώ ότι κάνω να το κάνω όσο πιό καλά μπορώ.Αυτο μερικές φορές έχει κόστος χρόνου και τσέπης ,αλά δεν μπορώ να κάνω αλλοιώς.Πές το πείσμα, πές το βίτσιο, πές το όπως θέλεις.Αν είναι να κάνω κάτι ημίμετρο δεν το κάνω καθόλου.Ετσι και σε αυτη την περίπτωση θέλω να ξεκινήσω αργά αλά στεθερά και χωρίς σημαντικές παραχωρήσεις.Το ότι μέσα στο νερό δεν θα αναπνέω εγώ, δεν μπορεί να με κάνει λιγότερα υπεύθυνο για την ζωή στον βυθό του δικού μου ενυδρείου.

Ετσι λοιπόν αφού διάβασα αρκετά και εδω, κατέληξα στην αγορά νέου ενυδρείου με σύστημα υπερχήλησης-sump και με ψυκτικό μηχάνημα που παράλληλα θα εκτελεί και χρέη θερμοστάτη,ενώ βεβαίως πολύ μεγάλο βάρος θέλω να δώσω και στον φωτισμό. Νομίζω ότι για Reef είναι περισσότερο απο απαραίτητα.

Ηδη έχω στα χέρια μου μιά πρώτη προσφορά με ισχύ γιά λίγες ημέρες και σας την παραθέτω.Να σας διευκρινήσω ότι παρακάτω αναφέρω τιμές εκτός του ενυδρείου,και φυσικά με σκοπό το όσο μπορώ και οικονομικά καλύτερο αποτέλεσμα.

1)Sump 482€

2)Eheim κυκλοφορητής 1262Lit/h

3)Skimmer V2 1200 374€

4)Ηydor Korallia κυκλοφορητής 3200Lit/h 118€

5)Live Sand Carib Sea 508€

6)40 κιλά ζωντανό βράχο 520€

7)TMC Βιολογικό υλικό 15 Lit 66€

8)Φωτιστικό sfiligoi 2x150w, 4x25w

9)Ψυκτικό μηχάνημα TECO TR20 με UV και θερμοστάτη 965€

10)Ταίστρα EHEIM 52€

11)Αντίστροφη όσμωση Seachem 400 Lit 692 €

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€

13)Φωτιστικό Τ5 Arcadia Marine White T5 55cm 48,60€( γιά το sumb)

.....μετά απο κάποια έκπτωση που πέτυχα η τιμή συνολικά είναι 4.730 €.

Σε αυτην θα πρέπει να υπολογίσω και το κόστος της δεξαμενής χωρίς ντουλάπια βάσης και ντουλάπια καπακιών, αφού θα τα φτειάξει ο μαραγκός που θα κάνει τις υπόλοιπες δουλειές στι σπίτι.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα προιόντα που έχω επιλέξει ,καθώς και την παραπάνω προσφορά τιμών και βεβαίως εαν κρίνετε κάτι όχι και τόσο απαραίτητο, η κάτι άλο που δεν έχω εντάξει στις επιλογές μου να μου το πείτε πριν κάνω καμιά πατατιά!!!!

..και κάτι άλο///πόσο μπορεί να μου στοιχήσει μιά δεξαμενή 550 περίπου λίτρων,χωρίς επάνω και κάτω καπάκια επένδυσης μαζί με την βάση της(μόνο τα σίδερα);

Σας ευχαριστώ πολύ.....η άποψη και η βοήθειά σας ,μου είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προχωράμε γρήγορα από ότι βλέπω στο σχεδιασμό, προσοχή όμως μη βιάζεσαι στην υλοποίηση :wootwoot:

Πολύ καλή η ιδέα σου τελικά για αγορά καινούργιου ενυδρείου με sump θα σου λύσει τα χέρια και πολλά προβλήματα. Οταν λες sump με 482 ευρώ τι διαστάσεις εννοείς και δεύτερον είναι έτοιμο ή φτιαχτό?

Κυκλοφορητές θέλεις περισσότερους να υπολογίζεις τουλάχιστον 20 φορές τα λίτρα σου, αν θέλεις να στηρίζεσαι στη βιολογία του βράχου σου. Καλύτερα περισσότεροι μικρότεροι παρά 2 τεράστιοι 6.000λτ/ώρα ας πούμε ώστε να μπορείς να καλύπτεις αρκετές ζώνες.

Το V2 skimmer είναι καλό και χρησιμοποιώ ανάλογο ως κρεμαστό, για μέσα σε sump όμως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για H&S, κοίταξε το.

Με 500 λίτρα ενυδρείο μπορείς να βασιστείς σε 75 περίπου κιλά βράχο μόνο και να μη χρησιμοποίησεις ξένη βιολογία.

Σε καμία περίπτωση μην αγοράσεις 692 ευρώ RO της Seachem. Κοίταξε εδώ http://www.ro-man.gr/ είναι επιλογή που έχουν κάνει οι περισσότεροι χομπίστες, φθηνές και αξιόπιστες. Κοίτα κάτι αντίστοιχο με την seachem 6 σταδίων Εδώ

Το ψυκτικό καλό όμως νομίζω πως η uv είναι καλύτερα να είναι ξεχωρστή γιατί βουλώνει με το καιρό και είναι δύσκολο στην αλλαγή. Επίσης έτσι μειώνεται και η ροή μέσα από το ψυγείο. Τα λέω εκ πείρας όπου πλέον δεν την έχω τοποθετήσει μετά την τελευταία φορά που κάηκε.

Για το φωτιστικό χρειάζεται μελέτη για το τι τελικά θα κάνεις reef ή fish only. Ας πόυμε τόσο πολύ φως χωρίς να έχεις τα κοράλλια τι θα το κάνεις. Αρα καταλήγουμε στον αρχικό σχεδιασμό μας fish only, light reef ή reef all the way?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με πολύ προσοχή, όσα μου γράφεις και τα κρατάω πολύ καλά στο κασίδι μου...

Η αλήθεια είναι ότι, μέχρι τώρα στην ζωή μου προσπαθώ ότι κάνω να το κάνω όσο πιό καλά μπορώ.Αυτο μερικές φορές έχει κόστος χρόνου και τσέπης ,αλά δεν μπορώ να κάνω αλλοιώς.Πές το πείσμα, πές το βίτσιο, πές το όπως θέλεις.Αν είναι να κάνω κάτι ημίμετρο δεν το κάνω καθόλου.Ετσι και σε αυτη την περίπτωση θέλω να ξεκινήσω αργά αλά στεθερά και χωρίς σημαντικές παραχωρήσεις.Το ότι μέσα στο νερό δεν θα αναπνέω εγώ, δεν μπορεί να με κάνει λιγότερα υπεύθυνο για την ζωή στον βυθό του δικού μου ενυδρείου.

Ετσι λοιπόν αφού διάβασα αρκετά και εδω, κατέληξα στην αγορά νέου ενυδρείου με σύστημα υπερχήλησης-sump και με ψυκτικό μηχάνημα που παράλληλα θα εκτελεί και χρέη θερμοστάτη ενώ βεβαίως πολύ μεγάλο βάρος θέλω να δώσω και στον φωτισμό. Νομίζω ότι για Reef είναι περισσότερο απο απαραίτητα.

Ηδη έχω στα χέρια μου μιά πρώτη προσφορά με ισχύ γιά λίγες ημέρες και σας την παραθέτω.Να σας διευκρινήσω ότι παρακάτω αναφέρω τιμές εκτός του ενυδρείου,και φυσικά με σκοπό το όσο μπορώ και οικονομικά καλύτερο αποτέλεσμα.

1)Sump 482€ διαστάσεις ? σχεδιασμός?

2)Eheim κυκλοφορητής 1262Lit/h καλός και μάλλον αρκετός για επιστροφή από το sump σε 550 λτ ενυδρείο

3)Skimmer V2 1200 374€

4)Ηydor Korallia κυκλοφορητής 3200Lit/h 118€

5)Live Sand Carib Sea 508€πόσα κιλά?

6)40 κιλά ζωντανό βράχο 520€αυτή είναι η τιμή συνήθως .. να μάθεις προέλευση και πότε έγινε η εισαγωγή

7)TMC Βιολογικό υλικό 15 Lit 66€δεν το χρειάζεσαι

8)Φωτιστικό sfiligoi 2x150w, 4x25w είναι μια εταιρία με μέλλον … αλλά δεν θα αγόραζα τώρα από αυτήν

9)Ψυκτικό μηχάνημα TECO TR20 με UV και θερμοστάτη 965€

10)Ταίστρα EHEIM 52€

11)Αντίστροφη όσμωση Seachem 400 Lit 692 €ακριβή σε κάθε περίπτωση ..

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ μ αυτά έκανε το μπάνιο της η Κλεοπάτρα μήπως ?

13)Φωτιστικό Τ5 Arcadia Marine White T5 55cm 48,60€( γιά το sumb)

.....μετά απο κάποια έκπτωση που πέτυχα η τιμή συνολικά είναι 4.730 €.

Σε αυτην θα πρέπει να υπολογίσω και το κόστος της δεξαμενής χωρίς ντουλάπια βάσης και ντουλάπια καπακιών, αφού θα τα φτειάξει ο μαραγκός που θα κάνει τις υπόλοιπες δουλειές στι σπίτι.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα προιόντα που έχω επιλέξει ,καθώς και την παραπάνω προσφορά τιμών και βεβαίως εαν κρίνετε κάτι όχι και τόσο απαραίτητο, η κάτι άλο που δεν έχω εντάξει στις επιλογές μου να μου το πείτε πριν κάνω καμιά πατατιά!!!!

..και κάτι άλο///πόσο μπορεί να μου στοιχήσει μιά δεξαμενή 550 περίπου λίτρων,χωρίς επάνω και κάτω καπάκια επένδυσης μαζί με την βάση της(μόνο τα σίδερα);η οικονομική λύση είναι ο τζαμάς να έχει καλή σχέση με τις κατασκευές και εσύ να του πεις πως και τι να κάνει ..

η σίγουρη λύση είναι το εξειδικευμένο συνεργείο ..

Σας ευχαριστώ πολύ.....η άποψη και η βοήθειά σας ,μου είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προχωράμε γρήγορα από ότι βλέπω στο σχεδιασμό, προσοχή όμως μη βιάζεσαι στην υλοποίηση :wootwoot:

Πολύ καλή η ιδέα σου τελικά για αγορά καινούργιου ενυδρείου με sump θα σου λύσει τα χέρια και πολλά προβλήματα. Οταν λες sump με 482 ευρώ τι διαστάσεις εννοείς και δεύτερον είναι έτοιμο ή φτιαχτό?

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαστάσεις.Βήκα ένα έτοιμο που απλά έτυχε να υπάρχει και εξυπηρετεί στα συγκεκριμένα λίτρα.Θεωρείς ότι είναι ακριβό;

Κυκλοφορητές θέλεις περισσότερους να υπολογίζεις τουλάχιστον 20 φορές τα λίτρα σου, αν θέλεις να στηρίζεσαι στη βιολογία του βράχου σου. Καλύτερα περισσότεροι μικρότεροι παρά 2 τεράστιοι 6.000λτ/ώρα ας πούμε ώστε να μπορείς να καλύπτεις αρκετές ζώνες.

Exεις δίκιο.....αλλαγή λοιπόν εδω.

Το V2 skimmer είναι καλό και χρησιμοποιώ ανάλογο ως κρεμαστό, για μέσα σε sump όμως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για H&S, κοίταξε το.

Με 500 λίτρα ενυδρείο μπορείς να βασιστείς σε 75 περίπου κιλά βράχο μόνο και να μη χρησιμοποίησεις ξένη βιολογία.

Δηλαδή λές να ανεβάσω τον βράχο και να κόψω εντελώς την ξένη βιολογία;

Σε καμία περίπτωση μην αγοράσεις 692 ευρώ RO της Seachem. Κοίταξε εδώ http://www.ro-man.gr/ είναι επιλογή που έχουν κάνει οι περισσότεροι χομπίστες, φθηνές και αξιόπιστες. Κοίτα κάτι αντίστοιχο με την seachem 6 σταδίων Εδώ

Aυτό είναι πολύ σημαντικό που λές, γιατί υπάρχει σοβαρή μείωση του κόστους...αλλαγή λοιπόν και εδω...μόνο πές μου γιά ποιά απο όλλες μιλάμε;

Το ψυκτικό καλό όμως νομίζω πως η uv είναι καλύτερα να είναι ξεχωρστή γιατί βουλώνει με το καιρό και είναι δύσκολο στην αλλαγή. Επίσης έτσι μειώνεται και η ροή μέσα από το ψυγείο. Τα λέω εκ πείρας όπου πλέον δεν την έχω τοποθετήσει μετά την τελευταία φορά που κάηκε.

Απλά το σκέφτηκα, γιά το <όλα σε ένα...>

Για το φωτιστικό χρειάζεται μελέτη για το τι τελικά θα κάνεις reef ή fish only. Ας πόυμε τόσο πολύ φως χωρίς να έχεις τα κοράλλια τι θα το κάνεις. Αρα καταλήγουμε στον αρχικό σχεδιασμό μας fish only, light reef ή reef all the way?

Το Fish only αποκλείεται....Το Light reef είναι το πιό πιθανό και το reef all the way είναι μάλλον η τελική γραμμή τερματισμού μετά απο κάποιον καιρό.

Nα'σαι καλά φίλε μου...με βοηθάς απίστευτα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φίλε salTasos

Η τοποθέτησή σου στα 6-7-11 θα ληφθούν πολύ σοβαρά στα υπ'όψιν.

Σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε, σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα του forum μας.

Εύχομαι να αναβιώσεις, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, τις παλιές σου αδυναμίες και ταυτόχρονα να διαδώσεις το χόμπι μας στην όμορφη περιοχή, που μένεις.

Θα συμφωνήσω με αυτά που αναφέρθηκαν, από τους προηγούμενους και θα τονίσω και εγώ την χρήση συσκευής α/ο, που είναι πολύ σημαντική.

Η απόφασή σου για την κατασκευή νέου ενυδρείου, θα με βρει απόλυτα σύμφωνο, όχι μόνο για θέματα ασφαλείας, αλλά και για το σωστό αρχικό σχεδιασμό, της όλης κατασκευής, σύμφωνα με τις σύγχρονες αντιλήψεις.

Η γνώμη μου είναι, αφού ετοιμάζεις από την αρχή το σπίτι, όπου θα μείνεις μόνιμα, να μελετήσεις πολύ καλά τον χώρο που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο σου, όσον αφορά τη θέση, την πρόσβαση σε βρύση, WC, μπαλκόνι κλπ και να μην τσιγκουνευτείς στα λίτρα.

Εκμεταλλεύσου με τον καλύτερο τρόπο το χώρο που διαθέτεις και φτιάξε τη μεγαλύτερη σε όγκο δεξαμενή, που ταιριάζει. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις.

Η δημιουργία ενός ελαφρού συστήματος τροπικού υφάλου, είναι κατά τη γνώμη μου μια πολύ καλή επιλογή, για έναν χομπίστα, που ήδη διαθέτει κάποιες γνώσεις και εμπειρία, όσον αφορά το ενυδρειακό χόμπι.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξειδικευμένα μαγαζιά στην περιοχή σου, για την προμήθεια τόσο του εξοπλισμού, όσο και της κατασκευής. Θα έλεγα να μην βιαστείς σε αγορές ή παραγγελίες αν δεν ψάξεις καλά την αγορά.

Βιαστικές κινήσεις μπορεί, εκτός από αύξηση των εξόδων, να οδηγήσουν και σε σημαντικά λάθη.

Εύχομαι καλή επιτυχία στον όλο σχεδιασμό και την υλοποίησή του.

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλωσορίσω και εγώ :( Καλό ταξίδι να έχεις :)

Ο Ανδρέας αυτο ακριβώς σου είπε για τον βράχο ,στηρίξου μόνο σε αυτόν.Αλλά για να το κάνεις χρειάζεσαι ικανή ποσότητα όπως και καλή κυκλοφορία γύρω απο αυτόν (εξού και η πρόταση για παραπάνω κυκλοφορητές) για να υποστηριξεις τον βιολογικό του ρόλο.Όσον αφορά την Α/Ο δες αυτήν : Ro-Man.gr εγώ αυτήν έχω και είμαι ευχαριστημένος :wootwoot: Υπάρχουν βέβαια και 6 σταδίων αλλά για αυτές ας μας πουν αυτοι που τις έχουν.

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σας στο θέμα.

Θα ήθελα να ξαναπώ, ότι δεν βιάζομαι στην υλοποίηση του εγχειρήματος γιά τον λόγο ότι απλά και να ήθελα δεν θα μπορούσα αυτη την στιγμή να στήσω τίποτα.Απλά έχω ξεκινήσει να βλέπω κάποια πράγματα και να ψάχνω κάποιες τιμές, αφού έρχομαι στην Αθήνα 2-3 φορές την εβδομάδα λόγω δουλειάς.

Δυστυχώς στην περιοχή που μένω το χόμπυ αυτό δεν είναι πολύ διαδεδομένο και είναι σχεδόν ακατόρθωτο να βρω κάτι ενδιαφέρον εκεί.

Τα οφέλη της συμμετοχής μου εδω στο Forum ,ήδη μέχρι στιγμής είναι ανεκτίμητα....αφού εκτός των άλλων βλέπω με τις προτάσεις σας να κατεβάζω κάπως και το συνολικό κόστος.

Βασικά θα περιμένω πρώτα να κατασκευαστεί η εσωτερική σκάλα του σπιτιού(στήνεται αυτές τις ημέρες) γιά να δω και να μετρήσω πόσος είναι ακριβώς ο χώρος που μπορώ να εκμεταλευτώ, αφού έτσι και αλοιώς μιλάμε γιά μιά μόνιμη εγκατάσταση.Μόλις είμαι έτοιμος θα σας δώσω ακριβώς τις διαστάσεις του χώρου γιά να υπολογίσουμε μαζί τις διαμέτρους της δεξαμενής.Ενοείται ότι θα εκμεταλευτώ όλο τον χώρο κάτω απο την σκάλα, απλά θα πρέπει να αφήσω στο ύψος κάποιον χώρο γιά να μπορώ να δουλεύω στην δεξαμενή.Με την ευκαιρεία και απο την εμπειρία σας, πόσος θα πρέπει να είναι αυτός;Ετσι και αλλοιώς ήδη έχω καταλήξει ότι αυτός είναι ο ιδανικός χώρος γιά την φιλοξενία του μικρού μου υδρόκοσμου, αφού πληρεί πολλές προυποθέσεις τόσο γιά την δική μου λειτουργικότητα, όσο και γιά την υδάτινη ζωή των μικρών μου φίλων..(δίπλα στην τουαλέτα....μακριά απο παράθυρα και καλοριφέρ, μεγάλη άνεση χώρου μπροστά απο την δεξαμενή...εντοιχισμός με πρόσοψη κάτω απο την σκάλα..κ.λ.π)

Φυσικά και συμφωνώ ,σε όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα, και μακάρι να μπορέσω να ξεπεράσω τα 550 που σκέφτομαι κατά πολύ....Ηδη έχω αρχίσει να βάζω στην άκρη τα πρώτα χρήματα ,έτσι ώστε να μην μου έρθουν στο τέλος όλα μαζεμένα.

Και κάτι τελευταίο....ποιές οι διαφορές της α/ο 6 σταδίων απο αυτη των 4;....έχει δοκιμάσει κανείς, γιατί απο ότι βλέπω δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά κόστους.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

1)Sump 482€ τι σχεδιασμο εχει?

2)Eheim κυκλοφορητής 1262Lit/h

3)Skimmer V2 1200 374€ καλυτερα να παρεις H&S

4)Ηydor Korallia κυκλοφορητής 3200Lit/h 118€ Κοιτα τιμες στο WInn, ειναι πολυ καλες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11827

5)Live Sand Carib Sea 508€ Ποσω ??? Στην Αθηνα εχει 32 ευρο - 9 κιλα

6)40 κιλά ζωντανό βράχο 520€ Θελει παρα πανω για 500 λ.

7)TMC Βιολογικό υλικό 15 Lit 66€ δεν ειναι απαρετητο

8)Φωτιστικό sfiligoi 2x150w, 4x25w Σκεψου για φως, και απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και απο τις μαρκες. Κοιτα και ATI :wootwoot:

9)Ψυκτικό μηχάνημα TECO TR20 με UV και θερμοστάτη 965€ Παρε ξεχωριστα

10)Ταίστρα EHEIM 52€

11)Αντίστροφη όσμωση Seachem 400 Lit 692 € Παρα πολυ ακριβο, εχει σε καλυτερες τιμες.

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ Μην τα παιρνεις !!!

13)Φωτιστικό Τ5 Arcadia Marine White T5 55cm 48,60€( γιά το sumb)

Link to comment
Share on other sites

1)Sump 482€ τι σχεδιασμο εχει?

Θα προσπαθήσω να το βγάλω foto και να την αναεβάσω εδω..

2)Eheim κυκλοφορητής 1262Lit/h

3)Skimmer V2 1200 374€ καλυτερα να παρεις H&S

4)Ηydor Korallia κυκλοφορητής 3200Lit/h 118€ Κοιτα τιμες στο WInn, ειναι πολυ καλες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11827

5)Live Sand Carib Sea 508€ Ποσω ??? Στην Αθηνα εχει 32 ευρο - 9 κιλα

περίπου 15 κιλά...άρα μιλάμε για ίδια τιμή

6)40 κιλά ζωντανό βράχο 520€ Θελει παρα πανω για 500 λ.

....ναι θα ανεβάσω παραπάνω, αφού όπως μου είπαν και πρίν μπορώ να βασιστώ μόνο σε αυτον και με καθόλου βιολογικά υλικά.

7)TMC Βιολογικό υλικό 15 Lit 66€ δεν ειναι απαρετητο

8)Φωτιστικό sfiligoi 2x150w, 4x25w Σκεψου για φως, και απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και απο τις μαρκες. Κοιτα και ATI

9)Ψυκτικό μηχάνημα TECO TR20 με UV και θερμοστάτη 965€ Παρε ξεχωριστα

μάλον με πήσατε!!!

10)Ταίστρα EHEIM 52€

11)Αντίστροφη όσμωση Seachem 400 Lit 692 € Παρα πολυ ακριβο, εχει σε καλυτερες τιμες.

και εδω με πήσατε

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ Μην τα παιρνεις !!!

καθόλου:γιατί;

13)Φωτιστικό Τ5 Arcadia Marine White T5 55cm 48,60€( γιά το sumb)

Link to comment
Share on other sites

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ Μην τα παιρνεις !!!

καθόλου:γιατί;

Θα σου ανεβασει τα νιτρικα... πολυ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ανεβασει τα νιτρικα... πολυ... :wootwoot:

...μάλιστα..άρα μείον ακόμη κάποια ευρουλάκια και προς όφελος ψαριών και τσέπης...καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες Γιαννη στο θαλασσινο κομματι μας. Πιστευω εδω να βρεις οτι χρειαζεσε για να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα. Με αλλη γνωση και εξοπλισμο απο αυτο που υπηρχε 10 χρονια πριν. Που θα σου επιτρεψει να κανεις πολλα πραγματα εαν εχεις μερακι, κλασεις ανωτερα απο οτι καλυτερο μπορουσες να κανεις τοτε. Οι λοιποι φιλοι ειπαν αρκετα πριν και σε καλυψαν σχεδον σε ολα. Απλα θα καλυψω λιγο οτι ισως χρειαζετε μια ακομα εξηγηση. :)

1)Sump 482€ τι σχεδιασμο εχει?

Θα προσπαθήσω να το βγάλω foto και να την αναεβάσω εδω..

Πρεπει να γινει γιατι εαν κατι ειναι λαθος θα ταλαιπωρηθεις στην πορεια πολυ.

2)Eheim κυκλοφορητής 1262Lit/h

Εξαιρετικη αντλια, αλλα να προτιμησεις παλι ΕΗΕΙΜ την campact 5000. Καλυτερα γκαζια... :(

3)Skimmer V2 1200 374€ καλυτερα να παρεις H&S

Τα H&S ειναι πραγματικα το κατι αλλο σε αποδοση μαζι με τα deltec. Τυφλα σου προτεινω κατι τετοιο. Παντα ομως να ειναι τουλαχιστον 2Χ τα συνολικα λιτρα σου.

4)Ηydor Korallia κυκλοφορητής 3200Lit/h 118€ Κοιτα τιμες στο WInn, ειναι πολυ καλες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11827

Καλυτερα να παρεις την Korallia 4 με 4600 λιτρα ανα ωρα. Σαφως καλυτερη επιλογη για τα λιτρα σου.

5)Live Sand Carib Sea 508€ Ποσω ??? Στην Αθηνα εχει 32 ευρο - 9 κιλα

περίπου 15 κιλά...άρα μιλάμε για ίδια τιμή

6)40 κιλά ζωντανό βράχο 520€ Θελει παρα πανω για 500 λ.

....ναι θα ανεβάσω παραπάνω, αφού όπως μου είπαν και πρίν μπορώ να βασιστώ μόνο σε αυτον και με καθόλου βιολογικά υλικά.

50 κιλα ειναι καλα για τα λιτρα σου. Ειδικα εαν στηθει σωστα.

7)TMC Βιολογικό υλικό 15 Lit 66€ δεν ειναι απαρετητο

8)Φωτιστικό sfiligoi 2x150w, 4x25w Σκεψου για φως, και απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και απο τις μαρκες. Κοιτα και ATI

Το φωτιστικο το παραγγελνεις αφου εχεις το ενυδρειο στα χερια σου. Ετσι και αλλιως θα χρειαστεις τουλαχιστον 2-3 μηνες μεχρι να πρωτο-ανοιξεις τα φωτα. Για να εχεις σιγουρες τις διαστασεις και οτι σου κανει, αφου οι διαστασεις σε αυτα τα φψτιστικα ειναι στανταρ και δεν σου επιτρεπουν ευαιλιξια εαν ειναι λιγο διαφορετικο.

9)Ψυκτικό μηχάνημα TECO TR20 με UV και θερμοστάτη 965€ Παρε ξεχωριστα

μάλον με πήσατε!!!

Ξεχωριστα 100% ειδικα αφου θα εχεις και sump που θα σου κανει την ζωη τοσο ευκολη...

10)Ταίστρα EHEIM 52€

Μονο για διακοπες ειναι κατα καποιο τροπο απαραιτητη. Οποτε δεν την χρειαζεσε τωρα αλλα λογικα του...χρονου.

11)Αντίστροφη όσμωση Seachem 400 Lit 692 € Παρα πολυ ακριβο, εχει σε καλυτερες τιμες.

και εδω με πήσατε

Πολυ καλες Α/Ο οι Ro-man. Αξιζουν καθε ευρω.

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ Μην τα παιρνεις !!!

καθόλου:γιατί;

Γιατι στην πορεια λειτουργουν σαν βιολογικο φιλτρο ενω γεμιζουν βρωμια σταδιακα που σαπιζει εκει και "μολυνει" σε μονιμη βαση το ενυδρειο. και αυτο ειναι κατι που δεν θελουμε.

13)Φωτιστικό Τ5 Arcadia Marine White T5 55cm 48,60€( γιά το sumb)

Αυτα τα χρηματα ομως ειναι χωρις ballast και ανακλαστηρα λογικα. Το συνολικο κοστος παει στα 100 ευρω περιπου. Στην αρχη ομως δεν το χρειαζεσε εαν δεν θα βαλεις καποια αλγη, οταν θα εχεις αλγη κατω βαζεις φωτισμο. Οποτε και αυτο στην αρχη το αφαιρουμε.

Καλη συνεχεια!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

προς όφελος σκιμμερ και βραχο !!!!

Τα ψαρια - δεν ειναι ακριβα.

Οταν θα φτιαξεις το ενυδρειο, θα σκεφτεις ποσο ψαρια θα βαλεις, για να μην χαλασουν τα παντα με τις βρομιες τους... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

.Ενοείται ότι θα εκμεταλευτώ όλο τον χώρο κάτω απο την σκάλα, απλά θα πρέπει να αφήσω στο ύψος κάποιον χώρο γιά να μπορώ να δουλεύω στην δεξαμενή.

αν βάλεις κρεμαστό φωτιστικό με λάμπες metal halide το κενό που θα σου αφήνουν μέχρι το νερό είναι αρκετό για <βουτιές > ..

αν πας σε λάμπες Τ5 θα τις κρεμάσεις μάλλον πιο χαμηλά οπότε καλό είναι πίσω από το φωτιστικό να υπάρχει χώρος ώστε αν χρειαστεί να το σπρώξεις λίγο για να κάνεις δουλειά ..

αν πάλι αποφασίσεις να κλείσεις με ντουλάπια το χώρο πάνω από το ενυδρείο και να φτιάξεις το φωτισμό σου πιο <χύμα> αλλά πιο ευέλικτο και οικονομικό , καλό είναι να μελετήσεις και καλό αερισμό .. πολύ σημαντικό ..

αν πας σε κλασσικό καπάκι ενυδρείου είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα σε κουράσει .. ( θα εκφραζόμουν διαφορετικά αν δεν μιλούσα εδώ ) να το αποφύγεις

12)Σφουγγάρια 50χ50cm 165€ Μην τα παιρνεις !!!

καθόλου:γιατί;

εκτός από αυτά που είπαν τα παιδιά η τιμή τους εκτός πραγματικότητας .. πόσα σφουγγάρια λογαριάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες και πάλι στο θαλασσινό ενυδρείο...

Οι προλαλήσαντες ήταν κατατοπιστηκότατοι και με κάλυψαν πλήρως.

Πρωτού αγοράσεις οτιδήποτε σιγουρέψου και διάβασε!!!

Θα γλιτώσεις κούραση, χρήματα και χρόνο!!!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες απαντήσεις είναι σχεδόν σίγουρο, ότι τα λάθη μου θα μειωθούν πάρα πολύ, ιδιαίτερα όταν ο χρόνος καθυστέρησης αυτης της υλοποίησης λόγω επισκευών του σπιτιού λειτουργεί στα υπέρ μου!!!

Σε λίγες ημέρες θα έχω ακριβές διαστάσεις γιά τον ελεύθερο χώρο που μου μαίνει κάτω απο την σκάλα και έτσι θα μπορω να αποφασήσω τι θα κάνω με το θέμα αυτό.Πάντως σήμερα με μιά πρώτη ματιά και μετά απο κάποιες αλλαγές που αποφάσησα στον ίδιο χώρο, εκτιμώ ότι θα μπορέσω να φτάσω και πάνω απο 1.000 lit δεξαμενή και αν επαληθευτούν οι μελέτες μου θα το κάνω.

Επιδή λοιπόν έχω μεγάλο χώρο τόσο σε μήκος όσο και σε φάρδος αλά μάλλον και σε ύψος, θα ήθελα να μου πείτε στην κατασκευή που να μεγαλώσω περισσότερο.Εγω λέω σε μήκος, μετά σε φάρδος και μετά σε ύψος.Εσείς τι λέτε;Υπάρχει πρόβλημα π.χ να έχω μήκος 2,20 και φάρδος 60-65 πόντους;..ποιός συνδιασμός διαστάσεων θεωρείται καλύτερος και εύχρηστος γιά 1.000 λίτρα,πόσο θε πρέπει να είναι το sub και για τι τιμές περίπου μιλάμε;

Επίσης καταλαβαίνω ότι θα ανέβει το κόστος μηχανημάτων και υλικών, αλά βρε παιδιά ,μιλάμε γιά μόνιμη εγκατάσταση(ήδη μίλησα με τον υδραυλικό γιά βρύση και αποχέτευση στο πίσω μέρος του ενυδρείου, δηλαδή στον πίσω τοίχο που θα φιλοξενεί την δεξαμενή)και τα πολλά λίτρα κανείς δεν τα κάνει εύκολα πέρα, ειδικά εαν έχει τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο μου ήρθε μιά πρώτη προσφορά στην διαδικασία έρευνας αγοράς που έχω ξεκινήσει γιά ενυδρείο διαστάσεων 2,20χ0,70χ0,70 (1.078 Lit)με τζάμια 15 χιλιοστών χωρίς καπάκια και βάση στα 2.600 €.....πως σας ακούγεται;....εντός της ημέρας πάντως θα έχω και μιά άλη προσφορά στις ίδιες διαστάσεις γιά να δω τις διαφορές εαν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...