Jump to content

Μεταφορά Ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !!! Βασικα θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα....Σε μια με δύο βδομάδες μετακομίζω από Πάτρα ατην Αθήνα και έχω 4 ψαρακια περίπου 6 cm και εναν γλυφτη περίπου 10 cm και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να τα μεταφέρω με το αυτοκινητο μου και αν θα αντέξουν.Έχω δύο μικρά ενυδρεία 10 lt που θεωρητικα θα μπορούσα να τα βάλω μεσα αλλα με κανένα απότομο φρενάρισμα φοβάμαι πως θα φύγουν όλα τα νερα και θα σκουπίζω με τις ώρες.Μου είπαν στο πέτ σηοπ να τα βάλω σε σακούλες του σουπερ μάρκετ αλλά αυτεσ τρυπάνε για πλάκα....Είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε ιδέα.....Ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μεταφορά του κοινωνικού ενυδρείου μου 120 λίτρων στην Κρήτη,

διάρκεια ταξιδιού 10 ώρες με αρκετά μικρά ψαράκια και δεν έχασα κανένα .

Έβαλα στο πλαστικό βαρελάκι που κάνω τις αλλαγές 50 λίτρα νερό από το ενυδρείο, μπήκαν και τα ψαράκια μαζί με μια αεραντλία, και όλα πήγανε μια χαρά.

Να ξέρεις ότι γι’ αυτό τον λόγο υπάρχουν αεραντλίες που λειτουργούν με μπαταρίες .

Link to comment
Share on other sites

To AlexPak έχει κάτι πολύ καλά δοχεία 40 λίτρων που είναι κοντά και φαρδιά.

Ότι πρέπει για τη μεταφορά. Κόστος 12 €.

Και βέβαια υποχρεωτικά την αεραντλία με τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!Θα κοιτάξω να βρώ καμια αεραντλία,ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ ακριβή.....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση με αυτον τον τροπο(μεγαλο πλαστικο βαρελακι+αεραντλια) να μεταφερθουν δισκοι?μηπως η αεραντλια επιρεασει τις τιμες του νερου?γιατι στο ενυδρειο δεν εχω.

προκειτε στο αμεσο μελλον να μετακομισω θηβα και πρεπει να αρχισω να το σκεφτομαι.τα ψαρια μου ειναι 4 και βεροια θηβα ειναι περιπου 5 ωρες.απο βαρελακια εχω 2 τριανταλιτρα(απο lidl) και 1 πενηνταλιτρο.

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση με αυτον τον τροπο(μεγαλο πλαστικο βαρελακι+αεραντλια) να μεταφερθουν δισκοι?μηπως η αεραντλια επιρεασει τις τιμες του νερου?γιατι στο ενυδρειο δεν εχω.

προκειτε στο αμεσο μελλον να μετακομισω θηβα και πρεπει να αρχισω να το σκεφτομαι.τα ψαρια μου ειναι 4 και βεροια θηβα ειναι περιπου 5 ωρες.απο βαρελακια εχω 2 τριανταλιτρα(απο lidl) και 1 πενηνταλιτρο.

Δεν θα έχεις πρόβλημα εφόσον είναι μικρό το ταξίδι(5 ώρες).Ο βασικότερος κανόνας είναι να μην έχουμε ταΐσει τα ψάρια την προηγούμενη μέρα έτσι ώστε να περιορίσουμε την αμμωνία που θα παραχθεί στο νερό κατά την μεταφορά τους. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρια απο τα εκτροφια ερχονται σε σακουλες καταψηξης κ αυτο γιατι ειναι αντοχης δεν παθαινουν τιποτα

απο αθηνα κανει 6 ωρες να ερθει κοζανη κ ομως δεν καταλαβαινουν τιποτα

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα καταψύχουν τα ψάρια???? :wootwoot: Πλακα κάνω έτσι....Δεν είναι άσχημα ιδέα πάντως,κλείνουν και ερμητικά αυτες.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...