Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! OSCAR ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω πρόβλημα με το oscar μου.

Ενώ του βάζω φαγητό που υπό κανονικές συνθήκες "τσακίζει", τις τελευταίες 2 μέρες δε βάζει μπουκία στο στόμα του, και συν τοις άλλοις κάθεται πολύ κοντά στην επιφάνεια του ενυδρείου & βγάζει σχεδόν έξω το στόμα του.

Όλα στο ενυδρείο είναι ΟΚ, έκανα τεστ & όλα φυσιολογικά, θερμοκρασία περίπου στους 29 (λόγω ζέστης, αλλά καθε καλοκαίρι έτσι είναι & ποτέ άλλοτε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα φαγητού).

Το oscar δεν έχει κανενα εξωτερικό σημάδι ασθένιας (hole in the head κτλ).

Παιδιά βοήθεια...όποτε κάποιο ψάρι σταματάει να τρώει, τα νέα δεν είναι ευχάριστα...

Απαντήστε άμεσα τί μου προτείνετε μπας και το προλάβω το κακό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω πρόβλημα με το oscar μου.

Ενώ του βάζω φαγητό που υπό κανονικές συνθήκες "τσακίζει", τις τελευταίες 2 μέρες δε βάζει μπουκία στο στόμα του, και συν τοις άλλοις κάθεται πολύ κοντά στην επιφάνεια του ενυδρείου & βγάζει σχεδόν έξω το στόμα του.

Όλα στο ενυδρείο είναι ΟΚ, έκανα τεστ & όλα φυσιολογικά, θερμοκρασία περίπου στους 29 (λόγω ζέστης, αλλά καθε καλοκαίρι έτσι είναι & ποτέ άλλοτε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα φαγητού).

Το oscar δεν έχει κανενα εξωτερικό σημάδι ασθένιας (hole in the head κτλ).

Παιδιά βοήθεια...όποτε κάποιο ψάρι σταματάει να τρώει, τα νέα δεν είναι ευχάριστα...

Απαντήστε άμεσα τί μου προτείνετε μπας και το προλάβω το κακό...

γραψε μας ομως αγαπητη,τι εννοεις οτι ολες σου οι μετρησεις ειναι καλες...ποιες ειναι αυτες..??

για αρχη παρατηρεις,και κανε μερικες αλλαγες νερου να φρεσκαρεις το περιβαλλον.μονο καλο θα κανεις.....

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αλλαγή νερού;

Το ψάρι σε τι κατάσταση είναι σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

mono mia allagh neroy isos na se sosi

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τελικά όλα έληξαν καλώς. Μετά από 1 μίνι-αλλαγή νερού & άλλη μία μέρα αφαγείας το ψάρι τρώει κανονικότατα από εχθές. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

ΥΓ: Του άλλαξα τροφή, του έδωσα Tetra Pro που του έδινα & παλιότερα, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...