Jump to content

νεογεννητα ψαρια MOLLY


gerolikos

Recommended Posts

παιδια αν καποιος ξερει το γιατι ψοφανε τα ψαρακια........

τα μεγαλα ειναι μια χαρα εχω μεσα κ γκαπι κ αυτα παλι ειναι ενταξει

ειναι 2 εβδομαδων κ ξαχνικα απο προχθες μου ψοφαει ενα με 2 καθε μερα

πηρα δειγμα νερου κ το πηγα στο μαγαζι οπου αγοραζω ψαρια κ ειναι ενταξει το νερο.

θερμοκρασια 26 βαθμους

τρωνε μια χαρα ειναι ζωηρα κ ομως στ ξαφνικα ψοφανε

εχω κανει αλλαγη νερου δυο φορες στο μηνα μεσα κ σημερα καθαρισα τον πατο κ με σκουπα το νερο γενικα ειναι κρυσταλλο.

απο τ μαγαζι μου ειπε πως μονο το 10% συνηθος ζουνε εσεις τι λετε

τι πρεπει να κανω για να μην ψοφανε.

υποψην οτι ειναι σε γεννηστρα δεν εχουν επαφη με αλλα ψαρια κ δεν φτανουν να τα ρουφηξουν

κ οτι εχω 3 γκαμπι που περιμενω σημερα αυριο να γεννησουν

pls help :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone .

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου .

Οι μετρήσεις , μας λες ότι είναι καλές αλλά δεν μας λες ποιες είναι .

Το 10% που σου είπαν δεν ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

τις μετρησεις δεν τις ξερω απλα μου ειπε πως ειναι μια χαρα για να ψαρια που εχω μεσα

το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα της ferplast εχω αμμονια carbon κ 1 φιλτρο σφουγκαρι κ 2 υαλοβαμβακα συνολο 3 φιλτρα

ολα της ferplast ta mamisia η αντλια ειναι κ αυτη ferplast κ γυρναει 200 λιτρα την ωρα αποτι μου ειχε πει ο καταστηματασχης

υπαρχει πουθενα που να λεει πανω στην αντλια το ποσα λιτρα γυρναει την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

οκ τα λιτρα τα ειδα λεει 250 λιτρα την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ειναι στην γεννήστρα τι εννοείς; Από αυτές που βάζουμε μεσα στο κύριο ενυδρείο; Αν ναι βγάλε αμέσως τα μικρά απο εκεί.Μόνο να ψοφάνε συνέχεια μπορούν.

Αν δεν εχεις αλλο ενυδρείο για μαιευτήριο καλύτερα αστα μαζί με τα μεγάλα.Με αρκετά φυτά μεσα θα ζήσουν αρκετά.Αλλα μετά απο 2-3 μήνες δεν θα εχεις τι να τα κάνεις..........

Τώρα οσο αφορά τις αλλαγές συνηθίζουμε να κάνουμε μια κάθε εβδομάδα στο 30-40% του νερού.

Οταν έχουμε μικρά ομως καλό ειναι να κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα - το αντιχλώριο δεν το ξεχνάμε ποτέ - και οχι 2 το μήνα. :wootwoot::):(

Για το νερό λέμε οτι ειναι εντάξη ΜΟΝΟ οταν το μετράμε εμεις - με υγρά τεστ και οχι ληγμένα.

Το 10% δεν ισχύει αλλά ουτε "το νερό είναι κρύσταλλο"

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ναι μεν οι μετρησεις του ενυδρειου σου ειναι καλες αλλα τα μικρα βρισκονται στην γεννηστρα και το νερο δεν νομιζω να ανανεωνεται και να φιλτραρεται οπως πρεπει,κι αν ριχνεις και λιγο παραπανω τροφη.Οστωσο τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη,διχως να εχω προσωπικη πειρα στο συγκεκριμενο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι βγαινει εξω δεν το ξανα βλεπω γινεται τροφη

αν ανανεωνω το νερο απο την γεννηστρα 2 με 3 φορες την ημερα δεν θα ειναι καλα?

υποψην οτι η γεννηστρα ειναι γεματη τρυπες κ νομιζω οτι γυρναει το νερο

οχι πολυ καλα αλλα αν ανανεωνω πιστευω θα ειναι ενταξει

τι λετε εσεις?

ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα όπου να'ναι θα γεννησει το μόλλυ μου, τι πρέπει να κάνω ακριβώς! έχω γεννήστρα! να την βάλω εκεί μέχρι να γεννήσει, λογικά από μέρα σε μέρα θα γεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

ακου να σου πω τα μολυ τρωνε τα μικρα τους

αρα βαλε την μανα στην γεννηστρα κ μολις αυτη γεννηση παρε ολα τα μικρα κ βαλτα σε μια μεγαλη αποχη σαν αυτες που εχουν στα μαγαζια τις πρασινες με τισ πολυ μικρες τρυπες.

ωστε να μην μπορουν τα ψαρια να βγουν εξω κ να γινουν τροφη.

αυτο εκανα εγω κ τελικα σωθηκαν μονο 5 απο τα 22.

την αποχη την βαζουμε γιατι εχει πολλες τρυπες κ ετσι γυρναει το νερο πολυ καλα μεσα

αν γινεται να την βαλεις σε σημειο που ρουφαει το φιλτρο ειναι καλυτερα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

α στηριξε την αποχη στο ενυδρειο σου ωστε να βγαινει απο το νερο 1 δαχτυλο για να μην βγαινουν τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να βάλεις περισσότερα φυτά στο ενυδρείο σου και να αφήσεις τα μικρά μαζί τα ενήλικα ψάρια. Αν τα μικρά έχουν κρυψώνες θα καταφέρουν να επιβιώσουν. Τάιζε δύο φορές την μέρα με πολύ λίγη τροφή (περίπου όση μπορούν να φάνε σε 1 λεπτό). Τα μικρά έξω από την γεννήστρα θα μεγαλώσουν γρηγορότερα και τα ενήλικα ψαράκια σου θα πάψουν να τα βλέπουν σαν τροφή. Άσε που με αυτόν τον τρόπο θα συνηθίσουν και την παρουσία τους με αποτέλεσμα να μην έχεις προβλήματα στις υπόλοιπες γέννες σου. Έγω προσωπικά αφήνω πάντα τα μικρά μέσα στο ενυδρείο και δεν χρησιμοποιώ καθόλου την γεννήστρα που έχω. Από φυτά προτείνω να βάλεις όποια ποικιλία Ceratophyllum demersum θέλεις αν και προτείνω και πάλι την 'Foxtail'. Επίσης προτείνω και το Vesicularia dubyana για υπόστρωμα και διακόσμηση ξύλων ή πέτρας. προσφέρει καταπληκτικές κρυψώνες για τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω να ταΐζεις δύο φορές την μέρα, γιατί τα μικρά χρειάζονται περισσότερη τροφή. Προμηθεύσου τροφή για νεογνά καθώς επίσης και αρτέμια για την οποία κυριολεκτικά τρελαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μην την βαλεις στη γεννηστρα ειναι αμαρτια θα την στρεσαρεις και μπορει να μην σου γεννησει. Αν εχεις αλλο ενυδρειο βαλτην μονη της εκει αλλα να εχεις βαλει αρκετα φυτακια για να μπορεσουν να κρυφτουν τα μωρακια. Θα παρεις για τροφη, για τα μικρα σου, την σκονη απ το πετ σοπ και θα αρχισεις το ταϊσμα μετα απο 24 ωρες γιατι την πρωτη μερα δεν τρωνε και θα λερωσεις αδικα το νερο.

Link to comment
Share on other sites

kala paidia den yparxei periptosi na mhn genisi i thilikia opoy k na thn balei oso k na zoristei ayta prepei na bgoun.

oso gia to allo enidreio einai isos i kalyterh lysh

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά...

Παιδιά εγώ όταν πήρα το μόλλυ μου είπαν από το πετ σοπ ότι σε 10 περιπού μέρες θα γεννήσει... Έχουν περάσει 15 κ ακόμα τίποτα.. Από που θα μπορέσω να καταλάβω ότι θα γεννήσει για να πάρω τα κατάλληλα μέτρα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε ακου

το ψαρακι σου θα γινει πριν το πτερυγιο καταμαυρο κ φουσκωμενο

τοτε θα γεννηση εσυ καλο θα ηταν να το εβαζες αυριο κιολας σε μια γεννηστρα ωστ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

μολις γεννηση πετα την εξω κ απλα βαλε τα μικρα σε μια αποχη(εκτος κ αν θελεις να ακουσεις τους φιλους που λενε να τα αφηνετε μεσα στο ενυδρειο ωστε να συνηθιζουν τα μικρα.αυτα ειναι χαζομαρες γιατι οτι πεσει μεσα στα αλλα τα ψαρια θα τα φανε κ χωρις δευτερη σκεψη)κ οπως εχω πει κ παραπανω ωστε το νερο να γυρναει μεσα εκει κ να μην ειναι στασιμο.

προσοχη το νερο θα πρεπει να ειναι πολυ καλο ποιοτικα.

να περιμενεις γυρω στα 20 με 30 μικρα ειναι φανταστικα παντος

Link to comment
Share on other sites

να δώσω μια ιδέα? εγώ όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα έφτιαξα ένα "φράγμα" με ψιλό τούλι από πάνω μέχρι το βυθό που χώριζε το ενυδρείο μεγάλα και νεογέννητα και κράτησα το 1/4 περίπου χόρο για να μεγαλώσουν γρήγορα τα μικρά :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε ακου

το ψαρακι σου θα γινει πριν το πτερυγιο καταμαυρο κ φουσκωμενο

τοτε θα γεννηση εσυ καλο θα ηταν να το εβαζες αυριο κιολας σε μια γεννηστρα ωστ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

μολις γεννηση πετα την εξω κ απλα βαλε τα μικρα σε μια αποχη(εκτος κ αν θελεις να ακουσεις τους φιλους που λενε να τα αφηνετε μεσα στο ενυδρειο ωστε να συνηθιζουν τα μικρα.αυτα ειναι χαζομαρες γιατι οτι πεσει μεσα στα αλλα τα ψαρια θα τα φανε κ χωρις δευτερη σκεψη)κ οπως εχω πει κ παραπανω ωστε το νερο να γυρναει μεσα εκει κ να μην ειναι στασιμο.

προσοχη το νερο θα πρεπει να ειναι πολυ καλο ποιοτικα.

να περιμενεις γυρω στα 20 με 30 μικρα ειναι φανταστικα παντος

Έχω δύο ενυδρεία με ζωοτόκα. Σε πληροφορώ ότι κανένα ενήλικο δεν ενοχλεί τα μικρά. Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες για να δείς τα ενυδρεία. Είναι γεμάτα με μικρά που κολυμπούν μια χαρά μαζί με τα ενήλικα. Αν έχουν φυτά για να κρυφτούν τις πρώτες μέρες στην συνέχεια δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα :thumbup:

Προσωπικά σου προτείνω να ακούς τις γνώμες των φίλων που θέλουν να σε βοηθήσουν και να μην συγκρατείς μόνο αυτά που σε βολεύουν. Στην τελική εσύ έχεις το πρόβλημα και αυτοί σε βοηθούν πρόθυμα. Συγγνώμη κιόλας και χωρίς παρεξήγηση.

Πάντως όσον αφορά αυτό που σου είπε ο Kanetidis συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά τα ζωοτόκα φυσικά. Έχω δει πάρα πολλά ενυδρεία με ενήλικα ζοωτόκα ψάρια να συζούν με τα νεογέννητα μωρά τους μεγέθους λίγων χιλιοστών. Αυτό το έχω συναντήσει τόσο σε ενυδρεία γκάπυ όσο και σε μόλυ και πλάτυ. Φυσικά πιστεύω ότι είναι πιό δύσκολο για ένα ενήλικο μόλυ να συνηθίσει την παρουσία μικρών στο ενυδρείο, παρά για ένα γκάπυ που έχει μικρότερη διαφορά με τα μικρά του. Σιγά-σιγά τα αντιμετοπίζουν ως ψαράκια κι όχι ως ζωντανή τροφή. Κυρίως έχω συναντήσει τέτοια ενυδρεία σε πετ σοπ, διότι οι μαγαζάτορες δε νοιάζονται τόσο για τα μικρά που τυχαία γεννήθηκαν στο ενυδρείο και δε φροντίζουν να τα απομακρύνουν. Τα αφήνουν στην τύχη τους και όμως αυτά σιγά-σιγά εντάσσονται χωρίς να κινδυνεύουν πια.

Προσωπικά στο ενυδρείο μου δε συμβαίνει αυτό γιατί όσες φορές προσπάθησα να βάλω κάποια μικρά μέσα, τα λυπήθηκα μετά απο λίγο κυνήγι που τους κάναν τα μεγάλα και τα έβγαλα. Εγώ αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκι περίπου 20λ. (στο οποίο δε βάζουμε πάνω απο 30 μικρά γιατί αρχίζουν και ψοφάν) και τα μεγαλώνω εκεί.

Τη γεννήστρα θα σε συμβούλευα να μη τη χρισημοποιείς για να μεγαλώνεις ψαράκια παρά μόνο για κάποιες μικρές διαδικασίες. Εγώ έχω δύο αλλά δεν τις χρησιμοποιώ παρ΄μόνο όταν είναι ανάγκη.

Επίσης θα μπορούσες να κάνεις και το άλλο. Να τα μεγαλώνεις κάπου χώρια και όταν θα είναι τόσο μεγάλα για να μην κινδυνεύουν θα τα εντάξεις. Στην επόμενη γέννα θα τα βάλεις τα μικρά σε λίγο μικρότερο μέγεθος στο ενυδρείο. Κάνοντας κάθε φορά την ίδια διαδικασία (δηλαδή το να μειώνεις κάθε φορά το χρόνο που ζουν χώρια) θα συνηθήσουν να ζουν ακόμα και με τα νεογέννητα μικρά τους. Αυτό αν δε θες να τα βάλεις με τη μία μέσα με μεγάλες πιθανότητες να χάσεις πολλά μικρά μέχρι να συνηθήσουν να ζουν μαζί.

Σαν πολλά έγραψα!! :hysterical:

:hysterical::thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σου προτείνω να ακούς τις γνώμες των φίλων που θέλουν να σε βοηθήσουν και να μην συγκρατείς μόνο αυτά που σε βολεύουν. Στην τελική εσύ έχεις το πρόβλημα και αυτοί σε βοηθούν πρόθυμα. Συγγνώμη κιόλας και χωρίς παρεξήγηση.

Φίλε miltosbitoulis δεν ξέρω σε ποιόν απευθύνεσαι αλλά αν απευθύνεσαι σε μένα μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι εγώ ότι μου λέτε όλοι εσείς κ απαντάτε στις ερωτήσεις μου εγώ κατευθείαν τα κάνω.. Οπότε δεν αψιφώ κανενός τον λόγο

Παρ'όλ'αυτά σας ευχαριστώ κ πάλι όλους... :thumbup: Επειδή δεν έχω φυτά στο ενυδρείο (αυριο θα βάλω) το μόλλυ το έχω στο ίδιο ενυδρείο μαζι με όλα τα άλλα ψάρια κ κάθομαι κ προσέχω για όταν γεννήσει τι μπορώ να κάνω.. Όταν όμως λείπω για ώρες από το σπίτι (πχ δουλειά) τότε το μόλλυ το βάζω στη γεννήστρα... Γιατί αν γεννήσει όταν δεν είμαι εγώ στο σπίτι κ φαγοθούν τα μικρά εγω θα έχω άγνοια κ θα περιμένω ακόμα να γεννήσει... :hysterical:

Οπότε περιμένω την γέννα κ θα σας έχω νεότερα :hysterical:

κανετίδης θα βάλω τα φυτά που μου πρότεινες κ θα σου πώ τα νέα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από μενα.

Μερικές φορές από υπερβάλοντα ζήλο μου φαίνεται πως κάνουμε κάποια περιττά πράγματα. Το να μετακομίζεις το ψάρι σου συνέχεια, θα σου φέρει αρνητικά αποτελέσματα. Αν φοβάσαι τόσο πολύ μήπως γεννήσει είναι προτιμότερο να το έχεις συνέχεια απομονωμένο παρά να το στρεσάρεις συνέχεις που είναι επικίνδυνο και για το ίδιο και για τα μικρά. Έχω βγάλει κι εγώ αρκετές γενναιές μόλυ και ποτέ μου δεν απομόνωσα τη μαμά μόλυ. Ίσως να είχα μερικές απώλειες αλλά 25 ψαράκια τη φορά που έβρισκα δε νομίζω να ήταν λίγα. Τις πρώτες γεννιές τις έβαζα σε γεννήστρα(από την πρώτη έμειναν πολύ λίγα και υποθέτω επειδή ήταν νέα η μητέρα και καινούρια η γεννηστρα). Αργότερα έφτιαξα ένα μικρό 25 λιτρο ενυδρείο και τα έβαζα μέσα. Αφού το περιβάλλον τους ήταν σαφώς μεγαλύτερο και μαζί με μια μικρή αύξηση στην τροφή ο ρυθμός ανάπτυξής τους έφτασε και τον διπλάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν για να φάει η μαμά μόλλυ τα μικρά της???

Link to comment
Share on other sites

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν για να φάει η μαμά μόλλυ τα μικρά της???

Αν δεν υπάρχουν χώροι όπου μπορούν να κρυφτούν τα μικρά τότε οι πιθανότητες είναι πολλές!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα και απο μενα.η δικη μου εμπειρια αν μου επιτρεπεται να σας την πω ειναι η εξης:το ενυδριο πηρε ψαρια την δευτερα, ενα κοπαδι μολυ 1-2,ενα κοπαδι πλατυ1-3.χτες ειχα τα πρωτα γενητουρια με 10 μικρα (νομιζα οτι ηταν 8 αλλα τελικα σημερα μετρησα αλλα 2).ειναι κρυμενα σε ενα ξυλο ή στο κερατοφυλλο.δεν υπαρχη καμια επιθετικοτητα απο τα ενηλικα.δεν ξερω αν ειμαι εγω τυχερος ή ειναι νωρις ακομα.καλη συνεχεια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...