Jump to content

νεογεννητα ψαρια MOLLY


gerolikos

Recommended Posts

λοιπον φιλε ακου

το ψαρακι σου θα γινει πριν το πτερυγιο καταμαυρο κ φουσκωμενο

τοτε θα γεννηση εσυ καλο θα ηταν να το εβαζες αυριο κιολας σε μια γεννηστρα ωστ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

μολις γεννηση πετα την εξω κ απλα βαλε τα μικρα σε μια αποχη(εκτος κ αν θελεις να ακουσεις τους φιλους που λενε να τα αφηνετε μεσα στο ενυδρειο ωστε να συνηθιζουν τα μικρα.αυτα ειναι χαζομαρες γιατι οτι πεσει μεσα στα αλλα τα ψαρια θα τα φανε κ χωρις δευτερη σκεψη)κ οπως εχω πει κ παραπανω ωστε το νερο να γυρναει μεσα εκει κ να μην ειναι στασιμο.

προσοχη το νερο θα πρεπει να ειναι πολυ καλο ποιοτικα.

να περιμενεις γυρω στα 20 με 30 μικρα ειναι φανταστικα παντος

...ο φυσικος τροπος μεγαλωματος των μικρων ειναι παντα και ο καλλυτερος γιατι ετσι επιζουν τα δυνατοτερα..στα πλατυ πραγματι τα μικρα τρωνται απο τα μεγαλλυτερα ευκολοτερα αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει απο προσωπικη εμπειρια ομως δεν σημαινει πως η γεννιστρα ειναι η λυση .... το να χαρακτηριζουμε κατι βλακεια ειναι σιγουρα λαθος χωρις να εχουμε γνωση , ιδιαιτερα αν αυτο που λεει καποιος ειναι σωστο και βγαλμενο μεσα απο την δικη του εμειρια .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε ολους ειμαι καινουριος οσον αφορα την εγγραφη αλλα και σαν χομπιστας.Πριν εναν μηνα ελαβα το πρωτο μου ενυδρειο ως δωρο γενεθλιων,μιας και το ειχα μερακι , ενα ενυδρειο 30λ.Το εχω στην κατοχη μου ενα μηνα λοιπον ,μεσα

στο ενυδρειο εχω ενα ζευγαρι molly εναν μονομαχο ,δυο πλατυ δυο γκαπυ.το ζευγαρι λοιπον των molly μου εδωσε μια γεννα σημερα,μου το που αρχισαν να βγαινουν λοιπον τα ψαρια συνηδητιποιησα πως τα ετρωγαν τα υπολοιπα ετσι λοιπον πηρα την μανα και την εβαλα σε ενα δοχειο για να ολοκηρωσει με ασφαλεια ως προσ τα μικρα την γεννα,μολις ολοκληρωσε λοιπον την ξανα εβαλα μεσα στο ενυδρειο και 25 μικρα τησ τα εχω μεσα στην αποχη μεσα στο ενυδρειο για να τα προστατεψω απο τα αλλα ψαρια του ενυδρειου.Θα ανεβασω και φωτο για να δειτε .Θελω να ρωτησω λοιπον τους ποιο εμπειρουσ πωσ να συνεχισω απο δω και περα γιατι δεν γινεται να τα χω συνεχεια στην αποχη,ποτε μπορω να τα αφησω ελευθερα στο ενυδρειο χωρισ να κινδυνευουν απο τα αλλα,σημειωτεο πωσ το ενυδρειο μου δεν εχει φυτα λογο το οτι δεν ειναι και μεγαλο και δεν θελω να το φορτωνω,μονο ενα βαρελι εχω μεσα που εκει μεσα κρυβεται μονιμοσ ο φοβιτσιαρισ ο μονομαχος. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Νικος

post-50272-0-70032700-1342736268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Παιδιά εγώ έχω ένα ενυδρείο 60l με ένα κοπάδι μολλυ και ένα πλεκοατομο.Ειμαι καινούριος και δεν ξέρω ποτε να βάλω την θηλυκιά στην γεννηστρα.Τα αυγά της είναι κοκκνοπα και μερικά έχουν μαύρα σημάδια.

Στο ενυδρείο έχω 3 ψεύτικα φυτά και και δεν ξέρω αν αφήσω μέσα τα νεογνά αν θα ζήσουν.

1:ποτε να βάλω την θηλυκιά στη γεννηστρα?

2:τα νεογνά να τα αφήσω στην γεννηστα ή να τα βάλω σε μια χελωνιερα που έχω?(φοβαμε την θερμοκρασία του νερού στη χελωνιερα).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

 

On ‎20‎/‎7‎/‎2012 at 1:08 ΠΜ, το μέλος nikmpr έγραψε:

Καλησπέρα σε ολους ειμαι καινουριος οσον αφορα την εγγραφη αλλα και σαν χομπιστας.Πριν εναν μηνα ελαβα το πρωτο μου ενυδρειο ως δωρο γενεθλιων,μιας και το ειχα μερακι , ενα ενυδρειο 30λ.Το εχω στην κατοχη μου ενα μηνα λοιπον ,μεσα

στο ενυδρειο εχω ενα ζευγαρι molly εναν μονομαχο ,δυο πλατυ δυο γκαπυ.το ζευγαρι λοιπον των molly μου εδωσε μια γεννα σημερα,μου το που αρχισαν να βγαινουν λοιπον τα ψαρια συνηδητιποιησα πως τα ετρωγαν τα υπολοιπα ετσι λοιπον πηρα την μανα και την εβαλα σε ενα δοχειο για να ολοκηρωσει με ασφαλεια ως προσ τα μικρα την γεννα,μολις ολοκληρωσε λοιπον την ξανα εβαλα μεσα στο ενυδρειο και 25 μικρα τησ τα εχω μεσα στην αποχη μεσα στο ενυδρειο για να τα προστατεψω απο τα αλλα ψαρια του ενυδρειου.Θα ανεβασω και φωτο για να δειτε .Θελω να ρωτησω λοιπον τους ποιο εμπειρουσ πωσ να συνεχισω απο δω και περα γιατι δεν γινεται να τα χω συνεχεια στην αποχη,ποτε μπορω να τα αφησω ελευθερα στο ενυδρειο χωρισ να κινδυνευουν απο τα αλλα,σημειωτεο πωσ το ενυδρειο μου δεν εχει φυτα λογο το οτι δεν ειναι και μεγαλο και δεν θελω να το φορτωνω,μονο ενα βαρελι εχω μεσα που εκει μεσα κρυβεται μονιμοσ ο φοβιτσιαρισ ο μονομαχος. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Νικος

post-50272-0-70032700-1342736268_thumb.jpg

Φίλε μου,στείλε φωτο το ενυδρείο για να σου πω ποτέ πρέπει να αφήσεις τα μικρά ελεύθερα με βάση τον βυθό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου λέτε ποσο αγοράζετε τα μολλυ και τα πλατυ γιατί νομίζω πως με πιάσανε κότσο.Επίσης μπορώ να βάλω νέον μαζί με μολλυ???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Παιδιά μου λέτε ποσο αγοράζετε τα μολλυ και τα πλατυ γιατί νομίζω πως με πιάσανε κότσο.Επίσης μπορώ να βάλω νέον μαζί με μολλυ???

 

Νεον χρειαζονται μαλακο νερο, μολλυ και πλατυ - σκληρο.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη ζητηση απο μολλυ ή πλατυ. Τα μικρα με 20-30 λ (και αν!), αν δεν εχεις καποιο σπανιο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Νεον χρειαζονται μαλακο νερο, μολλυ και πλατυ - σκληρο.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη ζητηση απο μολλυ ή πλατυ. Τα μικρα με 20-30 λ (και αν!), αν δεν εχεις καποιο σπανιο ειδος.

τι ενοεις μικρά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

τι ενοεις μικρά?

Μικρα - 2-3 μηνων

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μικρα - 2-3 μηνων

Αν θελεις, κανε ερευνα αγορας στα διπλανα πετσοπ. Ειμαι σχεδον 100% σιγουρη, οτι θα σου πουν , οτι και τζαμπα δεν τα θελουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Δεν κατάλαβες καλά.Ενοω ποσο τα αγοράζετε μεγάλα?

 

Εμεις;

Αν θελεις βαλε αγγελια. Νομιζω ,γνωριζεις οτι, πανω απο 2-3€ δεν τα εχουν ουτε τα καταστηματα (πετσοπ)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί πόσο κάνουν στα καταστήματα ο Μιχάλης, όχι πόσο θα αγοράζαμε εμείς τα δικά του! 

0.20€ για ψάρι μου φαίνεται πολύ απίθανο, εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά. Κάπου στα 2€ αν δεν κάνω λάθος πωλούνται. Εσύ πόσο τα πήρες και φοβάσαι πως σε έπιασαν κορόιδο;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μάλλον εννοεί πόσο κάνουν στα καταστήματα ο Μιχάλης, όχι πόσο θα αγοράζαμε εμείς τα δικά του! 

0.20€ για ψάρι μου φαίνεται πολύ απίθανο, εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά. Κάπου στα 2€ αν δεν κάνω λάθος πωλούνται. Εσύ πόσο τα πήρες και φοβάσαι πως σε έπιασαν κορόιδο;;

Αστο.7,50€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Αστο.7,50€.

 

Μήπως είναι κάποια ιδιαίτερη ποικιλία του είδους; Δεν εξηγείται διαφορετικά. 7,5€ είναι όντως τσιμπημένη τιμή αλλά μη σκας, απλά δεν ξαναπας εκεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Μήπως είναι κάποια ιδιαίτερη ποικιλία του είδους; Δεν εξηγείται διαφορετικά. 7,5€ είναι όντως τσιμπημένη τιμή αλλά μη σκας, απλά δεν ξαναπας εκεί. ;)

Το προβλημα μου ειναι πως ειναι το μονο κοντινο pet shop και το αμεσως επομενο ειναι 30χλμ μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα μολλυ που εχω ειναι gold molly,black molly και εχω ενα θυληκο που ειναι διαφανο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μάλλον εννοεί πόσο κάνουν στα καταστήματα ο Μιχάλης, όχι πόσο θα αγοράζαμε εμείς τα δικά του! 

0.20€ για ψάρι μου φαίνεται πολύ απίθανο, εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά. Κάπου στα 2€ αν δεν κάνω λάθος πωλούνται. Εσύ πόσο τα πήρες και φοβάσαι πως σε έπιασαν κορόιδο;;

Ελεγα μηπως εχει σκοπο να πουλησει τα μικρα,που θα εχει μετα τις γεννες :)

Που να παει το μυαλο μου, οτι ρωταει απλα τιμες απο πετσοπ(που εχει ιντερνετ και μπορει και μονος του να δει τις τιμες σε πολλα καταστηματα)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...