Jump to content

μετρήσεις


Recommended Posts

πόσο κοστίζουν τα τεστ για τις μετρήσεις?

μου είπαν ότι υπάρχει ηλεκτρονική συσκευή που μετράει τα πάντα και κάνει 150ευρώ. δε συμφέρει?

συστήνετε κάποια μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αρχήσεις με τέστ υγρών καθώς έχουν περισσότερη ακρίβεια μέτρησης από τα στίκ αλλά είναι φυσικά φθηνότερα από τις ηλεκτρονικές μονάδες της αγοράς.

Οι τιμές των υγρών τέστ κυμαίνονται από τον τύπο του τέστ αλλά και την μάρκα και κοστίζουν περίπου από 8 εώς 30 ευρώ.

Οι ηλεκτρονικές μονάδες μέτρησης ξεκινούν από 80 εώς 2000 ευρώ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αρχήσεις με τέστ υγρών καθώς έχουν περισσότερη ακρίβεια μέτρησης από τα στίκ αλλά είναι φυσικά φθηνότερα από τις ηλεκτρονικές μονάδες της αγοράς.

Οι τιμές των υγρών τέστ κυμαίνονται από τον τύπο του τέστ αλλά και την μάρκα και κοστίζουν περίπου από 8 εώς 30 ευρώ.

Οι ηλεκτρονικές μονάδες μέτρησης ξεκινούν από 80 εώς 2000 ευρώ... :wootwoot:

το ενυδρείο δουλεύει 20 μέρες. έβαλα το easybalance και το aquasafe της tetra την 1η μέρα. και δουλεύει 15 μέρες με 2 χρυσόψαρα. έχω πλαστικά φυτά και ένα φυσικό απολιθωμένο κοράλι.

έκανα την 1η μέτρηση με το easy test 5 in 1 της JBL και μου βγήκαν όλα χάλια:

NO2:100

NO3:10

GH: >21 d

KH: 10 d

PH: 8 d

ενώ στης βρύσης το νερό που δοκίμασα έβγεναν καλύτερα. τουλ. τα ΝΟ2 ΝΟ3 μηδενικά!

τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μεχρι να στρωσει!!!!!

Η βρυση ειναι λογικο να βγαζει μηδενικες τιμες καθως δεν επιβαρυνεται με τα οργανικα καταλοιπα των ψαριων!

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα το κοράλι για να πέσει το ph και έβαλα ένα φυτό για να τραβάει σιγά σιγά τα νιτρικά! και υπομονή μέχρι να στρώσει....!!!!!!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα το κοράλι για να πέσει το ph και έβαλα ένα φυτό για να τραβάει σιγά σιγά τα νιτρικά! και υπομονή μέχρι να στρώσει....!!!!!!

ευχαριστώ πολύ!

:wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...