Jump to content

ζωήφια


Recommended Posts

αγόρασα ένα ceratofylum demersum από μαγαζί και παρατήρησα ότι μέσα στο ενυδρειο μου τώρα έχει πολλά μικρά σαν ζωήφια ,σαν σαλιγκαρακια πολύ πολύ μικρά που κινούνται στο τζάμι και κυρίως πάνω στα φυτά! δυστηχώς σε φώτο δε φαίνονται.

τι είναι? μήπως πρέπει να τα απομακρύνω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο τα συγκεκριμενα ζωηφια να ειναι σαλιγκαρια και να ειρθαν με την αγορα του φυτου.Αν θελεις να τα απομακρυνεις αυτο εξαρταται απο την δικη σου κριση.Υπαρχει καποιο προιον της JBL για την εξοντωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο τα συγκεκριμενα ζωηφια να ειναι σαλιγκαρια και να ειρθαν με την αγορα του φυτου.Αν θελεις να τα απομακρυνεις αυτο εξαρταται απο την δικη σου κριση.Υπαρχει καποιο προιον της JBL για την εξοντωση τους.

ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ . ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ. ΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΡΟΦΗ ΘΑ ΤΑ ΜΑΖΕΥΕ ΛΕΤΕ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο να ειναι σαλιγκαρια.

Θα σου ελεγα να μην χρησημοποιησης φαρμακα καθως δεν δημιουργουν προβληματα

αν τα διατηρουμε σε μικρους πληθυσμους προσεχοντας να μην ριχνουμε πολυ τροφη.

Link to comment
Share on other sites

ναι !! :hysterical: έχουν μικρές κεραίες. δεν τρωνε τα φυτά απλα βολτάρουν!!!! αν πολλαπλασιαζονται γοργά δε μαρεσει! ισωσ τα βγάλω γιατι είναι καμια 10ρια εμένα. φαρμακο δε βαζω γιαυτο!

πάντως έχω εντυπωσιαστεί με το κερατόφυλο ντεμερσούμ!!!! είναι πανέμορφο σαν πευκάκι!!! αν μου τραβήξει και τα νιτρικα..... :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...