Jump to content

Τη βοηθειά σας για την αρχή ενος "low badget" ενυδρείου!Πολλές απορίες!


jumaru82

Recommended Posts

Καταρχήν σας χαιρετώ όλους και σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τη βοήθεια σας!!!!ήθελα καιρό να ασχοληθώ με το θέμα αλλά δεν ειχα τον απαιτούμενο χρόνο και χρήμα και ετσι απλά διάβαζα από εδώ και από εκεί@@Αποφάσισα να ασχοληθώ πλέων ενεργά και ξεκινώ άμεσα τη κατασκευή του ενυδρείου μου αλλά θέλω τα "φώτα"java script:emoticon(':thumbup:', 'smid_10')

:hysterical: σας!!1ον επιλογή ενυδρείου: είμαι αναμεσα σε δυο α)121*51*62

β)101*41*50 το οποίο διαθέτη ομώς φωτισμό, 2 λάμπες, φίλτρο, κυκλοφορητή, θερμαντήρα!

2ον τι είναι απαραίτητο για να ξεκινήσω το ενιδρείο με σκοπώ να το κάνω reef!!

Θέλω απλώς να μου πείτε τα βασικά γιατί σαν φοιτητής δεν διαθέτω και πολλά όμως έχω πολύ όρεξη,"ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΟΝΩΝ" και αρκετό μεράκι!!!!!!!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Ειμαστε εδώ για να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε και ξέρουμε.

Η πρόταση μου είναι να διαλέξεις το πρώτο ενυδρείο που είναι μεγαλύτερο γιατί τα καλούδια που έχει το δεύτερο θα τα πετάξεις εαν κάνεις reef. Και άλλα ballast και λάμπες θα χρειαστείς και το εσωτερικό φίλτρο θα βγάλεις οπότε ένας θερμαντήρας και κυκλοφορητης δεν κάνουν διαφορά ενώ το μέγεθος κάνει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στην παρεα μας!

Χωρις συζητηση το πρωτο ενυδρειο ειναι πιο καταλληλο... οπως λεει και ο Ανδρεας τα εξτρα που εχει το δευτερο δεν θα σου χρειαστουν.. ενω αντιθετα θα χρειαστεις το εξτρα πλατος και υψος !

Θα σου προτεινα να διαβασεις τα σχετικα αρθρα που θα βρεις στην Κατηγορια Θαλασσινων Αρθρων ξεκινωντας απο τα 3 αρθρα του Discos "Ξεκινωντας ενα θαλασσινο ενυδρειο" ...

Μετα μπορεις να μας ρωτησεις πιο συγκεκριμενα πραγματα και να το συζητησουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα έλεγα ότι το πρώτο ενυδρίο είναι πιο κατάληλο για reef λόγο των διαστάσεων του έτσι θα έχεις πιο πολύ χόρο να βάλεις πράγμα(ψάρια,διακοσμιτικά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας και απο εμένα...

Ευτυχώς ή δυστυχώς θα σου προτείνω και εγώ την Α λύση!

Να σαι σίγουρος ότι θα είναι μία κίνηση που δεν θα σε απογοητεύσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχας ευχαριστω για τη θερμη σας υποδοχη!!!Οι αποριες ειναι πολλες!!!Το αρθρακι που μου συστησατε το διαβασα αλλ μου δημιουργησε και αλλες απορίες....!!!Δεν βρικα αυτο που ηθελα στο αρθρακι αυτο!Π.Χ για το φιλτραρισμα τι θα χρειαστω ακριβωςγια ενα ενυδριο 390 λιτρων??μονο σκιμερ?Τι τυπο σκιμερ?Εχω σκοπο ξεκινοντας να παρω μονο τα βασικα για να φτιαξω το νερο μου και ενα βραχο αλλα δεν λεει πουθενα τα βασικα πια ειναι και τους τυπους!!!ΕΧΩ πελαγοση!!!Please βοηθηστε με!!Ο χωρος ειναι απιστευτα τεραστιος και δεν θςλω να εμπιστευτω καποιο pet shop για να μου πει τι ακριβως χρειαζομαι για να αρχισω!!!!Σας ευχαριστω εκ των προτερον!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Παιδια καταρχας ευχαριστω για τη θερμη σας υποδοχη!!!Οι αποριες ειναι πολλες!!!Το αρθρακι που μου συστησατε το διαβασα αλλ μου δημιουργησε και αλλες απορίες....!!!Δεν βρικα αυτο που ηθελα στο αρθρακι αυτο!Π.Χ για το φιλτραρισμα τι θα χρειαστω ακριβωςγια ενα ενυδριο 390 λιτρων??μονο σκιμερ?Τι τυπο σκιμερ?Εχω σκοπο ξεκινοντας να παρω μονο τα βασικα για να φτιαξω το νερο μου και ενα βραχο αλλα δεν λεει πουθενα τα βασικα πια ειναι και τους τυπους!!!ΕΧΩ πελαγοση!!!Please βοηθηστε με!!Ο χωρος ειναι απιστευτα τεραστιος και δεν θςλω να εμπιστευτω καποιο pet shop για να μου πει τι ακριβως χρειαζομαι για να αρχισω!!!!Σας ευχαριστω εκ των προτερον!!!

Καλώς τον και ας βιάζετε! :hysterical:

Καταρχήν συστήνω ψυχραιμία και υ-π-ο-μ-ο-ν-ή. :thumbup:

Το χόμπυ από τούτη τη μεριά, είναι αρκετά "αλμυρό" και δεν σηκώνει βιασύνες. Έχεις ακούσει το "...είναι πολλά τα λεφτά 'Αρη!" ? :hysterical:

Ένα link για να ξε...δώσεις :angry:

http://www.fishlore.com/SaltwaterAquariumSetup.htm

και ένα για να μελετήσεις... :thumbup:

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

Σ ι γ ά - σ ι γ ά κ α ι χ α λ α ρ ά φ ί λ ε μ ο υ . . .

Έχεις όλο το χρόνο να κάνεις σωστή δουλεία και τελικά μέσα στο budget σου...

Καλό διάβασμα-καλή συνέχεια. :wacko:

Υ.Γ. Από περιέργεια...το ενυδρείο που σκέφτεσαι είναι το Rio 300?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν ξέρω πιο είναι το ενυδρείο ακριβώς!!!Υπάρχει μια σκέψη να το κατασκευάσω μονός μου (πιάνουν αρκετά τα χεράκια μου και έχω καλό φίλο τζαμά)!Πάντως αυτό μου το πρότεινε μια φίλη η οποία δουλεύει στο χώρο αλλά δεν κατέχει δύστυχος πολλά!!!!Με πηρε τηλ που τι ρώτησα και μου πρότεινε αυτό και μου είπε τις διαστάσεις :thumbup::hysterical: !!

ΥΣ΄ aquarius ευχαριστω για τα λινκ!!!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Πως παει το διαβασμα ? :thumbup:

Μην αγχωνεσε τοσο πολυ για τον εξοπλισμο... θα τη βρουμε την ακρη :hysterical:

Αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι να παρεις ενα καλο skimmer (τουλαχιστον για διπλασια λιτρα απο οσο θα ειναι το ενυδρειο σου) και την βιολογια σου να την κρατησεις μονο με το ζωντανο βραχο και αμμο (χωρις καποιο αλλο φιλτρο). Αυτο ειναι το λεγομενο Natural System το οποιο τωρα πια χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι... απο εκει και περα θα χρειαστεις καποιο φιλτρο για χημικο φιλτραρισμα (ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο) και εισαι μια χαρα απο θεμα φιλτραρισμα...

Μετα φυσικα πρεπει να δουμε και τα σημαντικα θεματα φωτισμου και κυκλωφοριας του νερου αλλα αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να διαβασεις οσο πιο πολυ μπορεις! Δες και την κατηγορια της Βιβλιογραφιας Θαλασσινου μηπως αγορασεις και καποιο βιβλιο γιατι το Internet ποτε δεν ειναι αρκετο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σαε ευχαριστω θερμα για την υποστηρηξη!!!Αλλα επειδη το budget ανεβαινει επικινδυνα αποφασησα και ξεκιναω μαλλον τελος του μηνα(αρχες του αλλου το βλεπω ολοι διακοπες κανουν)!!Ενα nano reef στα 120λτ!!!Ευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες σας τα λεμε στην κατηγορια nano απο Σεπτεμβρη!!!!!Πακεταρο και παω για μπανακια!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ και παλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας, αγαπητέ Φίλε.

Όπως ήδη θα έχεις καταλάβει, το μέγεθος είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στο reef.

Θα σου πρότεινα να μελετήσεις καλά το αντικείμενο, πρωτού ξεκινήσεις κάτι στα βιαστικά.

Το κόστος είναι κάτι που μπορείς να το καθορίσεις. Ξεκινώντας σιγά σιγά, μπορείς να κάνεις σταδιακές αναβαθμίσεις, παράλληλα με την εξέληξή σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...