Jump to content

Αντιχλώριο


Αντιχλώριο  

416 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή ανάλογα με το νερο που αλλαζω και ίσως και λίγο περισσότερο λόγω της αλόης που προστατεύει την επιδερμίδα των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρησιμοποιω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου που γινεται απο την βρυση χωρις προετημασια βαζω οσο αντιστηχη, στην ποσοτητα νερου που αλλαξα

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου για το νερο που αλλαζω μονο........πρωσοπικα πιστευω οτι: τζαμπα το αγοραζουμαι...τζαμπα το προσθετουμε και οτι ναι μεν μειωνει το χλωριο αλλα ΔΕΝ το ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ!!!!!!!το γιατι το πιστευω αυτο το εξηγω σε αλλο θεμα της παρουσας....θα μου πειτε κ γιατι το βαζεις τοτε???........ετσι......για να εχω ησυχη τι συνηδειση μου....μην με κατηγορησουν οτι μπορουσα να βαζω κ δεν το εκανα....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βάζω αντιχλώριο μόνο για την ποσότητα του νερού που αλλάζω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χρησιμοποιω για το νερο της αλλαγης.

ΑΛΛΑ!

Ειχε τυχει και ειχα μπερδευτει με τις αναλογιες και εβαζα για περιπου ενα μηνα αμελητεα ποσοτητα αντιχλωριου στο νερο. Οταν το καταλαβα εκανα μετρησεις φοβουμενος οτι ειχα καταστρεψει τη βιολογια μου. Δεν ειχε συμβει τιποτα! Και το νερο δεν το αφηνα σε δοχειο για καποιο χρονικο διαστημα πριν το βαλω στο ενυδρειο για να πω οτι εχανε το χλωριο του. Κατευθειαν απο τον κουβα μεσα.

Τι γινεται τελικα ρε παιδια?!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε τυχει και ειχα μπερδευτει με τις αναλογιες και εβαζα για περιπου ενα μηνα αμελητεα ποσοτητα αντιχλωριου στο νερο. Οταν το καταλαβα εκανα μετρησεις φοβουμενος οτι ειχα καταστρεψει τη βιολογια μου. Δεν ειχε συμβει τιποτα! Και το νερο δεν το αφηνα σε δοχειο για καποιο χρονικο διαστημα πριν το βαλω στο ενυδρειο για να πω οτι εχανε το χλωριο του. Κατευθειαν απο τον κουβα μεσα.

Τι γινεται τελικα ρε παιδια?!

Ποσα λιτρα νερο ηταν το ενυδρειο, τι ειχε μεσα, ποσα λιτρα αλλαζες καθε ποτε και τι αντιχλωριο εβαζες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω βαζω αντιχλώριο μονο στο νερο που κανω την αλλαγη νερου.............

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ έχω γράψει ότι δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο.

Το νερό που φτιάχνω αποτελείτε από 37,5% νερό δικτύου και από 62,5% νερό ΑΟ.

Με αυτό το νερό συντηρώ τα ψάρια κάνω αναπαραγωγές με χαμηλό ποσοστό θνησιμότητας των μικρών κάτω από της φυσιολογικές τιμές θνησιμότητας. Γενικά δεν παρατηρώ πρόβλημα βιολογίας.

Επίσης παλιότερα είχα ενυδρείο Τανγκανίκα και έβαζα 100% νερό δικτύου και πάλη δεν είχα πρόβλημα. Όπως και τους δίσκους που είχα και θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια το νερό αποτελούταν κατά 35% από νερό δικτύου.

Θεωρητικά λοιπόν θα έπρεπε το χλώριο να σκοτώνει και τα βακτηρίδια του φίλτρου μας και γενικά όλους τους μικροοργανισμούς.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει μετά από αλλαγή νερού έκανα μετρήσεις επί 5 μέρες σε καθημερινή βάση και δεν παρατήρησα αυξήσεις στης τιμές του νερού. Επίσης επί 5 μέρες κοίταζα στο μικροσκόπιο τους μικροοργανισμούς στο ενυδρείο μου και αυτή δεν έδιναν να ενοχλούνται.

Από όλα τα παραπάνω κατέληξα στο εξής συμπέρασμα και αφορά καθαρά προσωπική μου γνώμη με βάση της γνώσης μου στον τομέα και όχι επιστημονική, αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει.

Πιστεύω λοιπόν ότι αν το δίκτυο μας περιέχει χλώριο αυτό από την ανατάραξη του νερού ένα μέρος διαφεύγει και ένα μέρος του δημιουργεί χλωραμίνες.

Υπάρχουν πολλές χλωραμίνες όπως η μονοχλωραμίνη, η δηχλωραμίνη, η τριχλωραμίνη, η χλωραμήνη Τ, η χλωραμίνη Β, και όλες δημιουργούνται από αζωτούχες ενώσεις, ουρία, αμινοξέα, κρεατινήνη.

Αν λοιπόν δεν περιέχει το δίκτυο μας χλώριο και περιέχει χλωραμίνες δεν μας είναι άγνωστες στο ενυδρείο μας. Η χλωραμίνες έχουν αργή δράση και μέχρι να δράσουν άλλοι παράγοντες στο ενυδρείο μας της διασπούν και αρκετή από αυτούς μας είναι άγνωστη μερικούς που βρήκα στο ψάξιμο είναι, Natriumthiosulfat Natriumdithionit, Natriumdisulfit, Natriumsulfit, Natriumhypophosphit, Natriumformiat, Natrium-hydroxymethansulfonat, Natrium-hydroxymethansulfinat. Παρόμοια συστατικά περιέχουν και τα αντίχλώρια.

Με απλά λόγια πιστεύω ότι σε ένα βιολογικά στρωμένο ενυδρείο υπάρχουν μηχανισμοί που καταστρέφουν το χλώριο και της χλωραμίνες προτού αυτές γίνουν επικίνδυνες.

Δεν έχω άλλη εξήγηση και ταυτόχρονα αναρωτιέμαι, το χλώριο σκοτώνει τα πάντα.

Γιατί τόσα χρόνια δεν έχω απώλειες;

Γιατί δεν καταστρέφεται η βιολογία του ενυδρείου;

Γιατί η διάφοροι οργανισμοί επιζούν το χλώριο;

Μήπως το χλώριο ή οι χλωραμίνες στο δίκτυο μας είναι σε μικρές συγκεντρώσεις και δεν έχουν την προβλεπόμενη δραστική δύναμη.

Μήπως το νερό του δικτύου μου δεν περιέχει πολλές χλωραμίνες.

Η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Παρόλο αυτά που αναφέρω πιο πάνω δεν θα τολμούσα να προτείνω να μην χρησιμοποιείται αντιχλώριο διότι δεν γνωρίζω το δίκτυο σας το ενυδρείο σας κτλ και δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου.

Απλός τα έγραψα όλα αυτά σε μια προσπάθεια να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το χλώριο, της χλωραμινες, την δράση τους, και το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
....Απλός τα έγραψα όλα αυτά σε μια προσπάθεια να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το χλώριο, της χλωραμινες, την δράση τους, και το αντιχλώριο.

Και πολυ καλα εκανες.

Γι'αυτο δεν ειμαστε εδω για να ανταλλασπυμε εμπειριες και αποψεις.

Ετσι παει το χομπυ μπροστα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για δικαιολογησε κιολας :bowdown:

(μου χε ξεφυγει αυτο το ποστ) :buttrock:

Όταν εξατμίζεται το νερό του ενυδρείου, εξατμίζεται μόνο το νερό και όχι τα άλατά του. Αυτό σημαίνει πως προσθέτοντας νερό βρύσης (με ή χωρίς αντιχλώριο) ανεβάζεις την σκληρότητα.

ΥΓ: Καλά, ε;;;; Έχω γίνει αστέρι!!!! :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Όσοι χρησιμοποιείτε αντιχλώριο μόνο στα λίτρα του νερού της αλλαγής, το ρίχνετε εφόσον είναι το νερό μέσα στο ενυδρείο ή το φτιάχνετε έξω; Κι αν το φτιάχνετε έξω, πόση ώρα θέλει για να δράσει το αντιχλώριο και να είναι έτοιμο να μπει μέσα στο ενυδρείο; Επίσης, όσοι έχετε πολλά λίτρα (πχ 300 και πάνω) που στο καλό το φτιάχνετε το νερό;;; Μιλάμε για 90L νερό αν αλλάζετε το 30%...... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες λένε 5-10 λεπτά. Αλλά ξέρω πολύ κόσμο που το αφήνουν από βραδύς για να γίνει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Όσοι χρησιμοποιείτε αντιχλώριο μόνο στα λίτρα του νερού της αλλαγής, το ρίχνετε εφόσον είναι το νερό μέσα στο ενυδρείο ή το φτιάχνετε έξω; Κι αν το φτιάχνετε έξω, πόση ώρα θέλει για να δράσει το αντιχλώριο και να είναι έτοιμο να μπει μέσα στο ενυδρείο; Επίσης, όσοι έχετε πολλά λίτρα (πχ 300 και πάνω) που στο καλό το φτιάχνετε το νερό;;; Μιλάμε για 90L νερό αν αλλάζετε το 30%...... :bowdown:

Δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια το νερο(εκτος εαν προκειται για ενυδρειο με δισκους).Ριχνεις την

ποσοτητα του αντιχλωριου που αναλογει στα λιτρα που αλλαζουμε απ'ευθειας στο ενυδρειο και

κατοπιν το νερο (αφου κανουμε μιξη κρυο-ζεστο απο τον θερμοσιφωνα για να ειναι κοντα στην

θερμοκρασια που εχει το νερο του ενυδρειου).

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια το νερο(εκτος εαν προκειται για ενυδρειο με δισκους)....

Οφτοπικ αλλα σ'αυτο δεν συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο με δοσολογία βάση των συνολικών λίτρων του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην αρχη χρησιμοποιουσα αντιχλωριο για το συνολο των λιτρων.

Στη συνεχεια μονο για το νερο που αλλαζα και τελος εβαζα εμπειρικα και με το ματι μια ποσοτητα που θεωρουσα εγω σωστη.

Το τελευταιο εξαμηνο σε 2 απο τα 5 ενυδρεια μου δεν βαζω καθολου χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα.

Βεβαια αυτο το κανω σε ενυδρεια που λειτουργουν 3 χρονια.

το μελλον θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ σε κάθε αλλαγή αντιχλώριο μόνο στο νέο νερό που προσθέτεται. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν μου αρέσει να ρισκάρω ούτε μια στο εκατομύριο,

επειδή το κόστος του αντιχλωρίου είναι ασήμαντο και

επειδή προσωπικά θεωρώ ότι οι επιπλέον ουσίες που περιέχουν τα αντιχλώρια πχ αλόη, είναι χρήσιμα για τα ψαράκια

βάζω πάντα αντιχλώριο στην ποσότητα που αντιστοιχεί στο νερό που αλλάζω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω δεν χρησιμοποιω γιατι κανω αλλαγες με Α/Ο!

Link to comment
Share on other sites

και εγω μονο στο νερο που προσθετω αν και σκεφτομαι να αλλαξω σε απιονισμενο και να μην ξαναβαλω αντιχλωριο

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ αντιχλώριο σε όλοι την ποσότητα του ενυδρείου παρόλο που χρησιμοποιώ Α.Ο. και αυτό γιατί εκτός απο το ότι αφαιρεί το χλώριο έχει και άλλες ευεργετικές ιδιότητες όπως το ότι βοηθάει στον επανασχηματισμό της βλένας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αντιχλώριο σε όλοι την ποσότητα του ενυδρείου παρόλο που χρησιμοποιώ Α.Ο. και αυτό γιατί εκτός απο το ότι αφαιρεί το χλώριο έχει και άλλες ευεργετικές ιδιότητες όπως το ότι βοηθάει στον επανασχηματισμό της βλένας.

Εννοεις για το Aloe Vera που εχει μεσα?????

Αν ναι υπαρχουν ειδικα σκευασματα μονο με Aloe Vera μεσα...χωρις αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλεον αλλαγες με Α.Ο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό αντιχλώριο πρέπει να υπάρχει πάντα ανεξαρτητα αν έχουμε ΑΟ .

Βοηθάει πολύ στην βλένη των ψαριών και περιστασιακά μόνο καλό κάνει αλλά και σε περιπτωσεις κτυπημάτων είναι η πρώτη άμεση βοήθεια που μπορείς να δώσεις στο ψάρι . Είναι πολύ χρήσιμο επίσης στις προσαρμογές ψαριών γιατί μειώνει το στρες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι συμερασματα βγαζουμε απο αυτη την ψηφοφρια ? :bowdown: ...χρειαζεται η οχι και κατι αλλο σε συτηματα αυτοματου γεμισματος το αντιχλωριο μπαινει μετα η οχι? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...