Jump to content

γαριδες


Recommended Posts

εχω μεγαλο προβλημα με τις γαριδες αν και μου αρεσουν πολυ μεσα στο ενυδριο οσες φορες δοκιμασα απετυχα τελιως. η θα τις τρωνε τα ψαρια η θα πετιουντε εξω απο το ενυδριο τι κανω καμια προταση

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πρόσφατα στο ενυδρείο σου θεραπεία για κάπιοα ασθένεια ψαριών ή/και χρησιμοποιείς υγρό λίπασμα φυτών?Αν ναι αυτο τις σκότωσε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείνα τις έφαγε ψάρι εκτός κι αν έχεις μεγάλο oscar.Tί είδος είναι? Japonica? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω υγρο λιπασμα αλλα δεν ψοφανε πηδανε εξω οσκαρ δεν εχω αλλα εχω δει να τις κυνηγανε λιγο τα goyrami

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πρόσφατα στο ενυδρείο σου θεραπεία για κάπιοα ασθένεια ψαριών ή/και χρησιμοποιείς υγρό λίπασμα φυτών?Αν ναι αυτο τις σκότωσε όλες.

γιατι ρε παιδια τα λιπασματα σκοτωνουν τις γαριδες?για πεστε.........

σκεφτομαι να βαλω τις japonica

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Τα γκιουπάμι αποκλείεται να τις τρώνε.Μόνο οι κιχλίδες.Είναι η θερμοκρασία σωστή?(περ.25 βαθμοί)?Κάνε ph test. Το πεχά πρέπει να ειναι περίπου 6.8 (με μικρές διακυμάνσεις).Τέλος μήπως στρεσσάρονται από το κυνήγι και πηδούν έξω?(το τελευταίο λίγο απίθανο το βλέπω)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκιουπάμι αποκλείεται να τις τρώνε.Μόνο οι κιχλίδες.Είναι η θερμοκρασία σωστή?(περ.25 βαθμοί)?Κάνε ph test. Το πεχά πρέπει να ειναι περίπου 6.8 (με μικρές διακυμάνσεις).Τέλος μήπως στρεσσάρονται από το κυνήγι και πηδούν έξω?(το τελευταίο λίγο απίθανο το βλέπω)

θα κανω τεστ ph και κλεινω και τα 2 ανοιγματα του ενυδριου στην πλατη του εκει που βγαινουν τα καλωδια η θερμοκρασια ειναι σταθερη γυρω στους 28 και απο το πετ σοπ μου ειπαν ειναι καλη εχω χαλασει περιπου 50 euro για τις γαριδες και ηταν 2 ειδων κατι ασπρες κοινες και κατι κιτρινες πιο μεγαλες

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη λάθος πληροφια μερικά είδη γκιουράμι τις τρώνε.Είναι ευαίσθητεσ στην αμμωνία (το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου είναι το παν).Τα λιπάσματα περιέχουν μέταλλα απαραίτητα στα φυτα μεν αλλά καταστροφικά δε για τα ασπόνδυλα και τοων εξωσκελετό των γαρίδων

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη λάθος πληροφια μερικά είδη γκιουράμι τις τρώνε.Είναι ευαίσθητεσ στην αμμωνία (το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου είναι το παν).Τα λιπάσματα περιέχουν μέταλλα απαραίτητα στα φυτα μεν αλλά καταστροφικά δε για τα ασπόνδυλα και τοων εξωσκελετό των γαρίδων

τα 2 goyrami που εχω ειναι τα νανοι goyrami colisa lalia τα μπλε δηλαδη επεισης τα σαλιγγαρια και τα στρειδια ειναι μια χαρα ενω το στρωσημο εγινε πιστευω καλα γιατι και τα ψαρια και τα φυτα αναπτυσοντε αρκετα καλα

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος δεν πρέπει να τρέφεται με γαρίδες (κυρίως με προνύμφες,σκουλίκια κ.α.)Μήπως όμως κατά την έκδυση (ανανέωση εξωσκελετού) γίνονται βρώσιμες?Το σίγουρο είναι ότι θέλουν την κρυψώνα τους.Όταν λες <στρείδια> τί εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος δεν πρέπει να τρέφεται με γαρίδες (κυρίως με προνύμφες,σκουλίκια κ.α.)Μήπως όμως κατά την έκδυση (ανανέωση εξωσκελετού) γίνονται βρώσιμες?Το σίγουρο είναι ότι θέλουν την κρυψώνα τους.Όταν λες <στρείδια> τί εννοείς?

δεν ξερω πως λεγοντε τα βρηκα σε καταστημα μεγαλο του πειραια ειναι σαν κυδωνια στο σχημα αλλα εχουν το χρωμα του μυδιου οσο για κρυψωνα εχω καμποσα φυτα αλλα περιμενω να παρω και καποια φυτα μπαλες μου φαινεται λεγοντε αλλα απο τελη σεπτεμβρη τωρα δεν υπαρχη τιποτα αν ξερεις κανα αλλο φυτο πες σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Cladophora aegagropila (μπάλα που προτιμούν οι γαρίδες) ,Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya', Monosolenium tenerum (''Pellia'')(ή αλλιώς Java Moss) , Limnophila aquatica , Echinodorus x barthii.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Cladophora aegagropila (μπάλα που προτιμούν οι γαρίδες) ,Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya', Monosolenium tenerum (''Pellia'')(ή αλλιώς Java Moss) , Limnophila aquatica , Echinodorus x barthii.

ευχαριστω πολυ κατι αλλο τωρα αν ξερεις βεβαια κανω τεστ ph και βγαινει 7,2 με 7,6 το τεστ nitrite βγαινει 0 και το τεστ αμμονια 0 me ta streidia παντος εχθες ειχαι και αλλα το μαγαζι αν θες να τα δεις και εχουν 3,00 εuro το1

Link to comment
Share on other sites

Το πεχά σου είναι καλό.Ευχαριστώ και εγώ για την πληροφορία.Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα άρθρων του aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Το πεχά σου είναι καλό.Ευχαριστώ και εγώ για την πληροφορία.Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα άρθρων του aquazone.

και κατi τελευταιο το ενυδριο ειναι 1 juwel 80 84 λιτρων και εχω 3 μονομαχους 2 θυλ+1 αρσ 2 gyrami 2 clowfish γλυκου 10 pristella 5 zebrakia 2glyftes 2 cory γατοψαρα 1 αγγελοψαρο και 5 εργατες loach einai polla?

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου έζησαν 3 ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ?Πρόβλημα ίσως αντιμετωπίσεις στο μέλλον καθώς τα clown loach ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου έζησαν 3 ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ?Πρόβλημα ίσως αντιμετωπίσεις στο μέλλον καθώς τα clown loach ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ! :thumbup:

οι 2 ειναι θυληκοι και ο 1 αρσενικος και μπορω να πω πως ειναι ψιλο αδιαφορα το1 για το αλλο οσο για τα loach δεν το ξερα οτι μεγαλωνουν τοσο πολυ αυτα ειναι που μοιαζουν με χελια αλλα πολυ μικρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λοατσ που πρέπει να εννοείς δεν μεγαλώνουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λοατσ που πρέπει να εννοείς δεν μεγαλώνουν πολύ.

κανενα μαγαζι με ποικιλια σε ψαρια και φυτα σε πειραια η αθηνα να μου προτινεις γιατι μαρεσει να γυρναω και να βλεπω καινουργια ειδη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γιατι ρε παιδια τα λιπασματα σκοτωνουν τις γαριδες?για πεστε.........

σκεφτομαι να βαλω τις japonica

Οχι τα λιπάσματα δεν σκοτώνουν τις γαρίδες Αμάνο.

Θέλουν τουλάχιστον 3 ώρες προσαρμογή οταν ειναι καινούργιες.

Μπορείς να τις χάσεις απο απότομες ματαβολές του νερού οταν ειναι παλιές

και απο κακή προσαρμογή οταν ειναι καινούργιες.

Σημειώνω πως κατα την μεταφορά τους μπορούν να στρεσαριστούν αν βρίσκονται σε άδειο σακουλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...