Jump to content

περι καθαρισμου


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

καλημερα,αν και 2 χροννια και κατι στον χωρο εχω μερικες ερωτησεις οσο αφορα,1)αν και καθε ποτε αλλαζουμε τα πετραδακια του βυθου? 2)καθε ποτε κανουμε σκουπα βυθου? 3)ποιος ο καταλληλοτερος τροπος καθαρισμου του ενυδρειου μας εξωτερικα? και ποιος εσωτερικα? υπαρχουν καποια ειδικα καθαριστικα?παρακαλω πολυ για την ενημερωση μας σχετικα με τα παραπανω,σας ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω ποτέ αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος!

2) Ανάλογα πάντα με την ιχθυοφόρτωση και την φυτομάζα!

3) Με νερό καθαρό και ένα πανί που το έχουμε είδικά για αυτή την εργασία (ποτε δηλαδή να μην έχουμε βάλει χημικά σε αυτό ή να έχει χημικά απο το εργοστάσιο όπως συμβαίνει με πολλά σφουγγαράκια)!

4) Όπως και για το μέσα μόνο που εδώ εγώ βάζω και λίγο ξύδι στο νερό για καλύτερο καθάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

σε ευχαριστω για τις απαντησειες που μου εδωσες,ιδιαιτερα για το ξυδι καλη ιδεα το δοκιμασα και :hysterical: .χιλια ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Πόσο περίπου ξύδι πρέπει να μπεί;;

Χρησιμοποιούμε ξύδι απο σταφύλι (σκουρόχρωμο) ή λευκό ξύδι;;

Επίσης, τί ακριβώς καταπολεμά (καθαρίζει) το ξύδι;;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πόσο περίπου ξύδι πρέπει να μπεί;;

Χρησιμοποιούμε ξύδι απο σταφύλι (σκουρόχρωμο) ή λευκό ξύδι;;

Επίσης, τί ακριβώς καταπολεμά (καθαρίζει) το ξύδι;;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Το ξυδι καθαριζει τα αλατα,αλλα προσοχη να μην πεσει στο νερο του ενυδρειου.Με αυτο

καθαριζεις οταν το ενυδρειο ειναι αδειο και μετα το ξεπλενεις με νερο 'η τα σημεια του ενυδρειου

που δεν εχουν επαφη με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='stav' post='103024' date='03/10/2007, 12:53:02']
Το ξυδι καθαριζει τα αλατα,αλλα προσοχη να μην πεσει στο νερο του ενυδρειου.Με αυτο
καθαριζεις οταν το ενυδρειο ειναι αδειο και μετα το ξεπλενεις με νερο 'η τα σημεια του ενυδρειου
που δεν εχουν επαφη με το νερο.
[/quote]
καλημέρα τις τελευταιες μέρες δοκιμασα μια καινουργια τεχνικη καθαρισμου.καθαρισα τα τζαμια με πανακια αρωματικα και ηταν :buttrock: :blush:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα τις τελευταιες μέρες δοκιμασα μια καινουργια τεχνικη καθαρισμου.καθαρισα τα τζαμια με πανακια αρωματικα και ηταν :buttrock::blush:

πιστεύω όχι από το εσωτερικό του ενυδρείου.Κάπου είχα διαβάσει στο forum ότι το minus της tetra κάνει καταπληκτική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανέρχομαι και πάλι στο θέμα γιατί πριν μια εβδομάδα βρήκα στο super market κατι υγρα μαντιλακια ΑΖΑΧ ΚLORIN τα οποια και αγορασα,ειναι μικρα αρωματικα πανακια που περιεχουν χλωρινη και κάνουν τέλειο καθαρισμο εξωτερικό στο ενυδρείο!!!ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτά τα πανάκια περιέχουν συνήθως χημικά. Θα μπορούσες να πάρεις κάτι οικολογικά πανάκια για τα τζάμια που τα χρησιμοποιείς μόνο με νερό, υπάρχουν πολλά τέτοια άμα ψάξεις.

Εγώ τα χρησιμοποιώ και στα τζάμια του σπιτιού και είναι τέλεια, και όταν είναι πολύ βρόμικα βάζω ή λίγο ξύδι ή λίγο σαπούνι, αυτό που χρησιμοποιούμαι στα πιάτα (όχι στο ενυδρείο). Το ξύδι έχει την ιδιότητα να γυαλίζει τα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξυστράκι για τα τζάμια, με προσοχή όμως μη «τραυματίσεις» τη σιλικόνη στις ενώσεις. Μ' αυτό διώχνεις άλγες, άλατα, τα πάντα, και σε «βοηθάει» το νερό του ενυδρείου όπου χρειαστεί.

Εξωτερικά κάνε Ό,ΤΙ θέλεις, αρκεί να μην έρθει σε επαφή με ό,τι υπάρχει μέσα. Καθάρισε και με καθαρό χλώριο άμα θες, εφόσον δεν περάσει μέσα, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω AED και ολους για τις αποψεις σας περι του θεματος,τελικα κατελειξα,εσωτερικα την ξυστρα και εξωτερικα ξυδακι με νερακι σχετο!!!! :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθαριζω με Αζαξ εξωτερικα,με μαγνητη εσωτερικα και με σκουπα βυθου τον πατο καθε 2/3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθαριζω με Αζαξ εξωτερικα,με μαγνητη εσωτερικα και με σκουπα βυθου τον πατο καθε 2/3 μηνες.

Αυτα μιλοντας για γλυκο νερο ξεχασα να τονισω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...