Jump to content

Επιτελους!


Recommended Posts

Μετα απο δυο εβδομαδες στρωσιματος αποφασισα χτες να βαλω 2 χρυσοψαρα.

Οι μετρησεις που πηρα πριν τα βαλω ηταν NH3 - NH2 σχεδον μηδενικα,ΝΟ2 και ΝΟ3 το ιδιο, KH 4, PH 8 μετα αλλαξα νερο με απεσταγμενο και πιθανον να επεσε, θα παρω μετρηση αυριο,και GH 9.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο εβδομαδες στρωσιματος αποφασισα χτες να βαλω 2 χρυσοψαρα.

Οι μετρησεις που πηρα πριν τα βαλω ηταν NH3 - NH2 σχεδον μηδενικα,ΝΟ2 και ΝΟ3 το ιδιο, KH 4, PH 8 μετα αλλαξα νερο με απεσταγμενο και πιθανον να επεσε, θα παρω μετρηση αυριο,και GH 9.

Όταν λες "Μετα απο δυο εβδομαδες στρωσιματος" τι ακριβώς έκανες για να στρωσεις το ενυδρείο σου?

Γιατί οι τιμές που δίνεις δείχνουν παντελώς αστρωτο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

xrisimopoiisa to nitrivec tis sera, o tipos pou pira to enidreio mou eipe meta apo mia ebdomada na balo psaria alla ego ebala meta apo 2 kai kati, episis sto diastima ayto xrisimopoiisa kai trofi xoris psaria mesa.

Tora oi metriseis einai statheres.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις που πηρα πριν τα βαλω ηταν NH3 - NH2 σχεδον μηδενικα,ΝΟ2 και ΝΟ3 το ιδιο ....

Οι μηδενικές τιμές νιτρικων, αυτό δείχνουν συνήθως.

Εκτός αν έχεις ήδη πάρα πολλά φυτά...

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα δεν ειναι βλαβερα?

επισης ειδα και σε καποια ενυδρεια τα νιτρικα ηταν μηδενικα

Link to comment
Share on other sites

Είναι βλαβερά αλλά επίσης είναι το τελικό προιον του κύκλου του αζωτου. Αν δεν εχουμε το τελικό προιον, δεν εχει ολοκληρωθεί ο κύκλος.

Τα νιτρικά απομακρύνονται με τις αλλαγές νερού ή τα καταναλώνουν τα φυτά.

Και σε εμένα είναι μηδενικά εδώ και κανένα χρόνο, για τη ακρίβεια εγώ προσθέτω κιόλας, αλλά το ενυδρείο μου είναι πραγματική ζούγκλα με φουλ φωτα, λιπάσματα και co2.

Οι μετρήσεις σου τι δείχνουν τώρα? Ελπίζω να μετράς με σταγόνες...

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου ειναι οι ιδιες με αυτες παραπανω μονο που εχει ανεβασει ελαχιστη αμμωνια 0,5 με PH 8.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικές μετρήσεις άστρωτου ενυδρείου...

Τώρα αυξάνει η αμμωνία (0,5 ΔΕΝ είναι λίγο), σε μερικές μέρες θα αρχίσουν να αυξάνουν τα νιτρωδη και τέλος θα αυξηθούν τα νιτρικά.

Για να είναι στρωμμένο το ένυδρείο σου πρέπει αμμωνία και νιτρώδη να είναι ΜΗΔΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε να ριχνεις nitrivec,ταιζε μια φορα την ημερα λιγη τροφη,κανε συχνες αλλαγες νερου,μην

βαλεις αλλα ψαρια και κανε συχνα test αμμωνιας.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, λοιπον σημερα πηρα μετρησεις και η αμμωνια εχει ανεβει ο,5 ακομα. Εριξα νιτριβεκ και εκανα και αλλαγη νερου. Ελπιζω μονο να μην παθουν κατι τα ψαρια. Μετραω με σταγονες. Το PH ειναι λογικο να ειναι σε αυτα τα επιπεδα? Αφου χρησιμοποιω πιο πολυ απιονισμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι εχω ριξει ακομα 3 ψαρια μεσα νομιζοντας με αυτα που μου ειπαν απο το μαγαζι οτι εχει στρωσει το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση αμεση να κανω ή να περιμενο?

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι οι εξής:

1. Επιστρεφεις τα ψαρια μέχρι να στρωσει το ενυδρείο.

2. Παίρνεις "μπολι" από κάποιον φίλο με ενυδρείο.

3. Ταίζεις ελάχιστα μέρα - παρα μέρα, κάνεις συχνές αλλαγές νερού αν είναι δυνατόν κάθε μέρα και περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Μενει κανεις εδω κοντα, εγω μενω Σπατα ωστε να μπορει να μου δωσει το μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...