Jump to content

θελω βοηθεια


Recommended Posts

Μετά τις διακοπές μου όταν γύρισα διαπίστωσα ένα θάνατο ενος χρυσόψαρου στο 60λτ ενυδρείο και μετά απο μια μέρα ακολουθησε ο θάνατος ενος γκουράμι και ενος ρούμπυ κλόουν στο 120λτ ενυδρείο μου. Ευτυχώς στα άλλα δυο ενυδρεία όλα εντάξει.

Εκανα αλλαγές νερού και μετά όταν έκανα μετρήσεις τρελλάθηκα διότι στο 120λτ ενυδρείο το kh 3 kai no3 50 !!! (ph 7,5, Nh3nh4 0, no2 0) και στο 225λτ ήταν τα νιτρικά 50! δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό και εαν φταίνε τα μπαλλάκια τροφής που είχα ρίξει για 15 μέρες ή η ζέστη διότι κανένα ψάρι δεν ήταν άρρωστο πριν να φύγω και οι μετρήσεις ήταν τέλειες.

Στα άλλα δυο ενυδρεία το 200λτ και το 60λτ οι μετρήσεις ήταν κανονικές ευτυχώς.

Στα δυο ενυδρεία με το πρόβλημα έριξα αντιχλώριο, βακτήρια και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή νερού και ίσως να προσθέσω φυτά γιατί τα περισσότερα τα έφαγαν και ορισμένα (παρόλους τους χρονοδιακόπτες φωτος) χάλασαν τα φύλλα τους και τα κλάδεψα (μήπως τα νιτρικά ανεβαίνουν αν μειωθούν τα φυτά?) πάντως καλού κακού στα 2 ενυδρεία την επόμενη μέρα δεν τάισα καθόλου.

Πείτε μου γιατί ανέβηκαν τόσο τα νιτρικά και γιατί έπεσε το ΚΗ στο 3 στο ένα ενυδρείο ? αυτό γιατί έγινε και πως διορθώνεται ? γιατί το ph είναι 7.5 και το ΚΗ έπεσε τόσο πολύ στο 120 λτ ?

Ευχαριστώ και συγνώμη αλλά θέλω να διορθώσω την κατάσταση και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπαλλακια τροφής έριξες και πόση ήταν η θερμοκρασια του ενυδρείου σου?

Νιτρικά 50 είναι μεν πολλά αλλά όχι τόσο ώστε να προκαλέσουν τόσους θανάτους.

Μια πιθανη εξηγηση για την πτωση το ΚΗ είναι τα χαλασμένα φυτά που πιθανόν σαπιζουν?? μεσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι τώρα την μάρκα γιατί είμαι στο γραφείο. Τα φυτά τα κλάδεψα όπως σου είπα ήδη, ξαναμέτρησα το ΚΗ και ήταν πάλι 3 μετά και απο αλλαγή νερού. Θανάτους δεν είχα άλλους αλλά αν δεις σε άλλα ποστ μου έπαθα την μεγάλη καταστροφή στο μεγάλο μου ενυδρείο το 225λτ όπου δυστυχώς μου πέθαναν 6 μεγάλα ψάρια. Το κακό σταμάτησε τώρα αλλά τι να κάνεις ...

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο ενυδρεία με το πρόβλημα έριξα αντιχλώριο, βακτήρια και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή νερού

To αντιχλωριο γιατι το εριξες??Αφου ΝΗ3 και ΝΟ2 ειχες 0 τα βακτηρια ειναι αχρηστα!!Μια καλη αλλαγη νερου θα βοηθουσε πιο πολυ πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ολα έχουν φτιάξει τώρα back to normal...ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ολα έχουν φτιάξει τώρα back to normal...ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...