Jump to content

Βάζοντας πέτρες


Recommended Posts

Έχω βρει μία εταιρία που εμπορεύεται μόνο πέτρες, άμμο και υλικά διακόσμησης κυρίως. Βρήκα εκεί κάτι ωραίες μεγάλες πέτρες με τρύπες για να φτιάξεις σπηλιές και λέω να πάω να πάρω μερικές. Το πρόβλημα είναι ότι είναι η κάθε μία πολύ μεγάλη για να μπορέσω να τις βράσω. Κάνω δουλειά με ένα καλό πλύσιμο και στέγνωμα της πέτρας. Στο παρελθόν σε μία τεράστια πέτρα που έχω τώρα στο ενυδρείο μου εδώ και χρόνια, την οποία με χίλια ζόρια έφερα από την θάλασσα, έκανα αυτήν την διαδικασία χωρίς βράσιμο και δεν είχα πρόβλημα.

Να το προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να τις βράσεις μπορείς να τις βάλεις σε ένα δοχείο και να τους ρίξεις βραστό νερό. Η δουλεια θα γίνει αρκετά καλή...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να τις βράσεις μπορείς να τις βάλεις σε ένα δοχείο και να τους ρίξεις βραστό νερό. Η δουλεια θα γίνει αρκετά καλή...

Αρκεί αυτό λες, ε; Ωραία! Επίσης το υλικό είναι φυσικό, δηλαδή πέτρα που προφανός τρυπήθικε σε σκάψιμο δρόμο ή κάτι άλλου σε βράχο. Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση όσο αφορά το υλικό της πέτρας σωστά; Ίσως είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις αλλά έχω πολλά χρόνια τα ψάρια, από κούτσικα τα έχω κάνει σαν μουσκάρια και δεν θέλω από μία λεπτομέρια να τα πάρω στο χέρι.

Άσε που ο ποιο γέρος μου που έχω ως Avatar μας άφησε πριν από κάτι μέρες μετά από πολλάαααα χρόνια κολίμπι! Σνιφ! :thumbup:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πέτρωμα είναι ασβεστολιθικό δεν μας κάνει!

Για να το διαπιστώσεις αυτό δοκίμασε το τέστ με το ξύδι!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν το πέτρωμα είναι ασβεστολιθικό δεν μας κάνει!

Για να το διαπιστώσεις αυτό δοκίμασε το τέστ με το ξύδι!

:thumbup:

Εξαρταται απο τα ψαρια που θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...