Jump to content

Γέννα Severum Albino


skurias

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους! Ειμαι νεος στο χωρο (γυρω στους 5 μηνες) εχω ενα ενυδρειο 100lt με εσωτερικο φιλτρο. Σημερα γυρισα απο τη δουλεια και προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν να δω το ζευγαρακι μου Severum Albino να εχει γυρω στα 30 νεογεννητα... !!!! :thumbup: Αρχικα απομακρυνα ολα τα υπολοιπα ψαρακια που ειχα μεσα και αφησα μονο τον γλυφτη και τα Severum με τα μικρα τους...

Απο εδω και περα τι πρεπει να κανω????

Πως θα ταϊσω τα νεογεννητα?

Με τις λαμπες τι να κανω? Μεχρι σημερα τις ανοιγω γυρω στις 4 ωρες καθε βραδυ. Χρειαζονται τοσο τα μικρα? Καποιος φιλος μου ειπε να προσεξω μην τα φανε οι γονεις. Υπαρχει τετοια περιπτωση?

...και τελος... πρεπει να κανω κατι γενικοτερα για την επιβιωση των μικρων?

Συγνωμη αν σας κουρασα, απλως λογω απειριας δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχαιρός. Εγώ προσπαθούσα κοντά 6 χρόνια για να πάρω γέννα απο Severum. Τα Severum γεννάνε εκατοντάδες αβγά (200-500)!! Αν κατάλαβα μας λες ότι είδες 30 νεογέννητα να κολυμπάνε ?!! Αν ναι τότε έχεις χάσει πολλά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια εξελιξη εδω ? Επιβιωσε κανενα μικρο . Δυστηχως δεν ειδα το θεμα εγκαιρα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον εχω χασει πολλα επεισοδια γιατι εβλεπα εδω και 2 εβδομαδες το ζευγαρακι να σκαβει στην αμμο και δεν εδινα σημασια... :thumbup: Ακομα ειναι καμια 30αρια. Μιλησα με το pet shop οπου τα πηρα και μου ειπε να τους ριξω τροφη για νεογεννητα. Αυριο πρωι πρωι θα γινει και αυτο. Ελπιζω να εχω σωσει καποια μεχρι αυριο... Δυστυχως λογω ασχετοσυνης δεν το προσεξα καθολου το ολο θεμα... Μου ειπαν να αφησω για 3-4 μερες τις λαμπες αναμενες... Τι λετε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μήν ανυσυχείς, το πράγμα θέλει υπομονή και ηρεμία......

Θα ακολουθήσουν και άλλες γέννες..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη θα ηταν και η επομενη ερωτηση μου, οποτε με καλυψες σε αυτο. Θα ηταν κριμα να μην ειχα αλλη γεννα τωρα που εχω το νου μου. Θα εκτιμουσα πολυ και τις δικες σας συμβουλες οσον αφορα στην επιβιωση των μικρων και το μεγαλωμα τους. Ευχαριστω!

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...