Jump to content

Σταθερές τιμές γιατί...


johnsin

Recommended Posts

Στρόνω το ενυδρείο 100 λιτρων 25 μέρες τωρα (μαζι με ψαρια δυστυχός),κάνω καθημερινά αλλαγές νερού της τάξεως 50%.Παρατηρώ την τελευταία βδομάδα οτι οι τιμές ειναι σταθερές και τι ενοώ με αυτό.

Πρην γηνει αλλαγη νερου περνω της μετρήσεις:PH 7,5 NH3/4 O,75 NO2 0 NO3 35~40 Κάνω την αλλαγή νερού και οπως είναι φυσικό οι τιμες πεφτουν αρκετά και ολα καλά,μετα απο 24 ωρες περνω ξανα μετρησεις και οι τιμες

ειναι στα ιδια επιπεδα με χθες.

1.Κανω κατι λαθος ??

ΥΓ. Τα ψαρια τα ταίζω ελάχιστα,ειναι 6 τεμ. στο ενυδρείο(2 γκουραμπι 3 γλειφτες 1 αγγελοψαρο)

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρια μεσα δανεισε τα καπου αν μπορεις και συνεχισε το στρωσιμο συμφωνα με τις οδηγιες που θα βρεις στο forum

Link to comment
Share on other sites

Πρην γηνει αλλαγη νερου περνω της μετρήσεις:PH 7,5 NH3/4 O,75 NO2 0 NO3 35~40 Κάνω την αλλαγή νερού και οπως είναι φυσικό οι τιμες πεφτουν αρκετά και ολα καλά,μετα απο 24 ωρες περνω ξανα μετρησεις και οι τιμες

ειναι στα ιδια επιπεδα με χθες.

Πόσο πέφτουν δηλαδή, και πιες πέφτουν; Δώσε κάποιες τιμές

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πέφτουν δηλαδή, και πιες πέφτουν; Δώσε κάποιες τιμές

Οι τιμές μετα την αλλαγή ειναι : NH3/4 ~0,25 NO2 0 NH3 8~10.

Ποτε περιπου θα δω να κατεβαινει η αμωνια.? :thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δώσε τα ψαράκια. Κρίμα να τα τυραννάς, τους "προσφέρεις" έναν αργό θάνατο έτσι.

Έπειτα πότισε με κάποιο σκεύασμα από έτοιμα βακτήρια τα υλικά του φίλτρου σου (π.χ., Nitrivec) και συνέχισε κανονικά το στρώσιμο. Μόλις ολοκληρωθεί ένας κύκλος, κάνε 50% αλλαγή νερού για να φύγουν τα νιτρικά και ξαναβάλε τα ψαράκια.

Για λίγο καιρό μετά, στενή παρακολούθηση των μετρήσεων για να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δώσε τα ψαράκια. Κρίμα να τα τυραννάς, τους "προσφέρεις" έναν αργό θάνατο έτσι.

Έπειτα πότισε με κάποιο σκεύασμα από έτοιμα βακτήρια τα υλικά του φίλτρου σου (π.χ., Nitrivec) και συνέχισε κανονικά το στρώσιμο. Μόλις ολοκληρωθεί ένας κύκλος, κάνε 50% αλλαγή νερού για να φύγουν τα νιτρικά και ξαναβάλε τα ψαράκια.

Για λίγο καιρό μετά, στενή παρακολούθηση των μετρήσεων για να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι ΟΚ.

Με τα ψαρια μεσα η εξω απο το ενυδρειο δεν νομιζω να δω διαφορα στο στρωσιμο πρεπει να ηπαρχει καποιος λογος που ανεβαινει τοσο γρηγορα η αμωνια και τα νιτρικα. Κατι μου λεει οτι φταιει η αντλια(αλλα δεν εχω δει διαφορα στην ροη)ειναι εσωτερικη με σφουγγαρι και ενα δυκτακι με ανθρακα.και αν δεν φταιει η αντλια φταιει το υποστρωμα(ειναι σαν τρυμενη αλαφροπετρα και εχω βαλει χαλικι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκανα την καθημερινη μου αλλαγη εβγαλα χαλικι και αλαφροπετρα εριξα ξυδι να δω αν αφρησουν αλλα δεν εκαναν τιποτα.

Ελεξα την αντλια αλλα ολα οκ.

Παλι απο την αρχη γκρρρρρρ..!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά στο στρώσιμο δε θα δεις, αυτό που ίσως δεις είναι νεκρά ψάρια. Δεν αντέχουν την αμμωνία, και πολύ περισσότερο τα νιτρώδη.

Τον άνθρακα σου λέω να τον βγάλεις. Δε σου χρειάζεται τώρα, κράτα τον άμα ρίξεις κάνα φάρμακο και θες να καθαρίσεις αργότερα το ενυδρείο σου.

Το υπόστρωμα πως να ανεβάσει τα νιτρικά ή την αμμωνία; Μόνο τη σκληρότητα επηρεάζει καμιά φορά. Η αμμωνία ανεβαίνει άμα ταΐζεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά στο στρώσιμο δε θα δεις, αυτό που ίσως δεις είναι νεκρά ψάρια. Δεν αντέχουν την αμμωνία, και πολύ περισσότερο τα νιτρώδη.

Τον άνθρακα σου λέω να τον βγάλεις. Δε σου χρειάζεται τώρα, κράτα τον άμα ρίξεις κάνα φάρμακο και θες να καθαρίσεις αργότερα το ενυδρείο σου.

Το υπόστρωμα πως να ανεβάσει τα νιτρικά ή την αμμωνία; Μόνο τη σκληρότητα επηρεάζει καμιά φορά. Η αμμωνία ανεβαίνει άμα ταΐζεις πολύ.

Φιλε μου μην βιαζεσαι...δεν μηλισα για νιτρωδι αλλα για νιτρικα(τα νιτρωδι μου ειναι 0)

Φυσικα επιρεαζει το υποστρωμα αν ειναι ασβεστουχο η αν ειναι τριμενο κοχιλι ανεβαζει την αμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, μάλλον έχεις δίκιο εσύ για το υπόστρωμα. Εγώ νέος στο χόμπι είμαι άλλωστε...

Για την αμμωνία επιμένω πάντως, τα ψάρια δε την αντέχουν για πολύ εκτός και αν είναι απ' τα 'ανθεκτικά' (μονομάχοι, κοινά χρυσόψαρα, κλπ).

Προφανώς δεν έχει στρώσει καλά ακόμα. Ρίξε ένα έτοιμο σκεύασμα που σου λέω. Εγώ έτσι έκανα, έστρωσε ΑΜΈΣΩΣ και οι μετρήσεις μου εδώ και μέρες είναι μόνιμα στο μηδέν (νιτρικά περίπου στο 10- τα τρώνε τα φυτά).

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, μάλλον έχεις δίκιο εσύ για το υπόστρωμα. Εγώ νέος στο χόμπι είμαι άλλωστε...

Για την αμμωνία επιμένω πάντως, τα ψάρια δε την αντέχουν για πολύ εκτός και αν είναι απ' τα 'ανθεκτικά' (μονομάχοι, κοινά χρυσόψαρα, κλπ).

Προφανώς δεν έχει στρώσει καλά ακόμα. Ρίξε ένα έτοιμο σκεύασμα που σου λέω. Εγώ έτσι έκανα, έστρωσε ΑΜΈΣΩΣ και οι μετρήσεις μου εδώ και μέρες είναι μόνιμα στο μηδέν (νιτρικά περίπου στο 10- τα τρώνε τα φυτά).

Καλησπερα και απο εμενα, εδω και δυο μηνες τρεχω ενα ενυδρειο 75 λιτρων περιμενοντας να στρωθει, δεν κανω τιποτα αλλο εκτος να περιμενω.Εχω ριξεια και αυτο το σκευασμα αλλα τιποτα, η αμμωνια μου ειναι σε υψηλα επιπεδα. οταν ολοκληρωθει ο κυκλος εξαφανιζεται η αμμωνια και γινετε νιτρικα και νιτρωδη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ένα στρωμένο ενυδρείο δεν έχει ποτέ αμμωνία και νιτρώδη. Μόνο νιτρικά, τα οποία είναι και το τελευταίο προϊόν του κύκλου του αζώτου.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Εμένα μέσα σε δύο περίπου εβδομάδες είχε στρώσει (ή απλά χάλασαν όλα μου τα tests ταυτόχρονα! :thumbup:). Είσαι σίγουρος ότι ακολούθησες σωστά τη διαδικασία;

Αν έχεις χρόνο διάβασε αυτά τα δύο θέματα, εγώ όσα λένε εδώ (και σε μερικά ακόμα θέματα) ακολούθησα: showtopic=98, showtopic=100.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα, εδω και δυο μηνες τρεχω ενα ενυδρειο 75 λιτρων περιμενοντας να στρωθει, δεν κανω τιποτα αλλο εκτος να περιμενω.Εχω ριξεια και αυτο το σκευασμα αλλα τιποτα, η αμμωνια μου ειναι σε υψηλα επιπεδα. οταν ολοκληρωθει ο κυκλος εξαφανιζεται η αμμωνια και γινετε νιτρικα και νιτρωδη ετσι δεν ειναι?

Η Αμωνία μετατρεπεται μετην βοηθεια βακτηριδιων σε νιτρωδι και στην συνεχεια αλλη ομαδα βακτηριδιων μετατρεπει τα νιτρωδι σε νιτρικα τα νιτρικα δεν ειναι τοσο βλαβερα για τα ψαρια και φευγουν ευκολα με αλλαγη νερου.

αυτος ειναι ο κυκλος Αζωτου.

Δες Εδω.

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντιση απο τους παλιούς τι αλλο μπορει να φταιει.?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην βιαζεσαι...δεν μηλισα για νιτρωδι αλλα για νιτρικα(τα νιτρωδι μου ειναι 0)

Φυσικα επιρεαζει το υποστρωμα αν ειναι ασβεστουχο η αν ειναι τριμενο κοχιλι ανεβαζει την αμωνια.

:bowdown: Συγνώμη, αυτό που το διάβασες, ή ποιός σου το είπε;

Ντάξει, μάλλον έχεις δίκιο εσύ για το υπόστρωμα. Εγώ νέος στο χόμπι είμαι άλλωστε...

Για την αμμωνία επιμένω πάντως, τα ψάρια δε την αντέχουν για πολύ εκτός και αν είναι απ' τα 'ανθεκτικά' (μονομάχοι, κοινά χρυσόψαρα, κλπ).

Προφανώς δεν έχει στρώσει καλά ακόμα. Ρίξε ένα έτοιμο σκεύασμα που σου λέω. Εγώ έτσι έκανα, έστρωσε ΑΜΈΣΩΣ και οι μετρήσεις μου εδώ και μέρες είναι μόνιμα στο μηδέν (νιτρικά περίπου στο 10- τα τρώνε τα φυτά).

Οταν λέμε ΑΜΕΣΩΣ; :thumbup: Ποιό σκεύασμα χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι σαφές ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο. Μην ψάχνεις αλλού για ανύπαρκτες αιτίες, και είναι φυσιολογικό να έχεις ανεβασμένο ΝΗ πρώτα ανεβαίνει αυτό μετά το ΝΟ2 και μετά το ΝΟ3 πιο αναλυτικά διάβασε το παρακάτω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

και για να στρώσης το ενυδρείο σου σωστά αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι σαφές ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο. Μην ψάχνεις αλλού για ανύπαρκτες αιτίες, και είναι φυσιολογικό να έχεις ανεβασμένο ΝΗ πρώτα ανεβαίνει αυτό μετά το ΝΟ2 και μετά το ΝΟ3 πιο αναλυτικά διάβασε το παρακάτω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

και για να στρώσης το ενυδρείο σου σωστά αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Δεν βλεπω κατι καινούργιο ...τα εχω διαβασει.. το θεμα ειναι ποτε να περιμενω να δω διαφορα.

Εξαλου η αμωνια και τα νιτρικα ειναι πανω, δεν θα επρεπε να εχω δει μετα απο 25 μερες μια αυξιση εστω και μικρη στα νιτρωδι που σημενει οτι η καλιεργεια βακτηριδιων αρχιζει να δουλευει(να καταναλωνουν αμωνια και να δημιουργουν νιτρωδι)γιαυτο με βλεπεται προβληματισμενο.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Συγνώμη, αυτό που το διάβασες, ή ποιός σου το είπε;

Οταν λέμε ΑΜΕΣΩΣ; :thumbup: Ποιό σκεύασμα χρησιμοποίησες;

Μεσα στο Forum.. θα το βρω και θα ποσταρω.

Απο βακτηρια το BasterLife της Waterlife

Και το aquatan με καθε αλλαγη

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο Forum.. θα το βρω και θα ποσταρω.

Απο βακτηρια το BasterLife της Waterlife

Και το aquatan με καθε αλλαγη

Ok, Θα περιμένω γιατί είμαι πολύ περίεργος φίλε johnsin. Για μένα πάντως δεν είναι έτσι... Να μου πεις πως το υπόστρωμα μπορεί να επηρεάσει το PH ή την σκληρότητα, να το καταλάβω... Αλλά την αμμωνία :bowdown:

Οσο για το σκεύασμα βακτηρίων και το "ΑΜΕΣΩΣ" η ερώτηση αφορούσε τον φίλο ~AED :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok, Θα περιμένω γιατί είμαι πολύ περίεργος φίλε johnsin. Για μένα πάντως δεν είναι έτσι... Να μου πεις πως το υπόστρωμα μπορεί να επηρεάσει το PH ή την σκληρότητα, να το καταλάβω... Αλλά την αμμωνία :thumbup:

Το βρήκα δεν ελεγε για Αμωνια αλλα για PH ειχες απολιτο δικιο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια που ειναι ετσι τα πραγματα ζητα απο καποιον φιλο σου τη "μουργα" που βγαινει οταν καθαριζει κανεις το φιλτρο του. Αυτη εχει ετοιμες αποικιες βακτηριδιων οι οποιες θα κατσουν στο φιλτρο σου και θα αρχισουν να μειωνουν τα ΝΗ3/4 και ΝΟ2.

Αν δεν εχεις καποιον φιλο με ενυδρειο βαλε μια αγγελια και ζητα απο εδω να σου δωσει καποιος που εχει υγειες ενυδρειο μουγρα ή και αν εχεις εξωτερικο φιλτρο και υλικα απο το φιλτρο του (αρκει να του τα αντικαταστησεις του ανθρωπου). Θα σου εδινα εγω αλλα το φιλτρο μου το καθαρισα προσφατα και εχω πολυ μικρο ενυδρειο (25λιτρα) οποτε η ποσοτητα δεν θα ηταν αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε ΑΜΕΣΩΣ; :thumbup: Ποιό σκεύασμα χρησιμοποίησες;

Σαφώς και πέρασε κάποιος χρόνος. Ήθελα να πω πως δε πέρασε κάνας μήνας όπως διαβάζω εδώ μέσα (κάπου είδα για 40+ μέρες?).

Άμα βρω τις αποδείξεις από τα καταστήματα (για να δω τις ημερομηνίες) θα σου πω σίγουρα. Αυτό που ξέρω όμως, είναι πως αγόρασα το ενυδρείο στις 25 Αυγούστου και λειτουργεί κανονικά (στρωμένο) για πάνω από βδομάδα.

Απλά παρασύρθηκα λίγο απ' την... ταχύτητα, σαφώς το "αμέσως" ήταν υπερβολή. Αλλά ρε παιδί μου, βλέπω εδώ μέσα 30 μέρες για στρώσιμο, 45 μέρες, δυο μήνες κάποιοι και μένω! :bowdown:

---------

Edit: ξέχασα να πω τι έριξα... prodibio biodigest (τις αμπούλες) και το nutrafin (νομίζω) cycle.

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επιτέλους ενα γνωστό μου να μου δώσει μπολι τις επόμενες μέρες μαλον τα βασανά μου τελειώνουν.

Μια ερωτιση μονο την μπίχλα απο το φιλτρο του την βαζω μεσα στο ενυδρειο η μεσα στο σφουγγαρι του φιλτρου μου?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πέρασε κάποιος χρόνος. Ήθελα να πω πως δε πέρασε κάνας μήνας όπως διαβάζω εδώ μέσα (κάπου είδα για 40+ μέρες?).

Άμα βρω τις αποδείξεις από τα καταστήματα (για να δω τις ημερομηνίες) θα σου πω σίγουρα. Αυτό που ξέρω όμως, είναι πως αγόρασα το ενυδρείο στις 25 Αυγούστου και λειτουργεί κανονικά (στρωμένο) για πάνω από βδομάδα.

Απλά παρασύρθηκα λίγο απ' την... ταχύτητα, σαφώς το "αμέσως" ήταν υπερβολή. Αλλά ρε παιδί μου, βλέπω εδώ μέσα 30 μέρες για στρώσιμο, 45 μέρες, δυο μήνες κάποιοι και μένω! :thumbup:

---------

Edit: ξέχασα να πω τι έριξα... prodibio biodigest (τις αμπούλες) και το nutrafin (νομίζω) cycle.

Εγω πιστευω την πατησα γιατι εβαλα την πεμπτη μερα ψαρια(με την υποδειξη του pet shop)και δεν αφησα ποτε την αμωνια να ανεβει σε παρα πολυ μεγαλα επιπεδα και οκυκλος του αζωτου να κυλισει ποιο γρηγορα και αμεσα αρα το μονο που μου εμεινε μπολι και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο Θεός. Αφού βρέθηκε λύση...

:thumbup:

Με τη «μπίχλα» ποτίζεις τα υλικά του φίλτρου σου (μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι, βιόμπαλες, ό,τι έχεις).

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...