Jump to content

To Neo Mou Enidreio!apories K Simvoules...


Recommended Posts

Simera telika kateliksa stin agora tou enidriou mou... 85 litra kathara Resun...

Eksoplismos:

1 filtro Resun Magi-380

1 thermostati Resun RH900 100W

1 thermometro eksoteriko aytokolito LCD k pali ths Resun...

1 lampa Resun D- 15W fthoriou

(Mallon to magazi pou ta agorasa sympathei poly thn Resun...Giati oti pira pou ta proteine aytos...)

Diakosmisi:

Ypostroma Aqualit F17 ths HOBBY,

Xalaziaki ammos

2 fita tis protis fotos,

1 fyto ths deyteris

1 fyto tis triths

1 fyto ths tetarths

Gia ta fita den ksero onomasies... an mporeite na me voithisete me tis onomasies tha sas eimai eugnomon...

Episis 2 kormous pou apo oti mou eipe o tupas den einai mopani...alla kati allo gia na rixnei to ph...

Ta evala ola simfona me tis odigies tou polhth k telika lathos... opos me simvoulepse o ΧΡΗΣΤΟΣ (euxaristo polu...) Ego evala ta fita me ta glastrakia (odigia tou magazatora)

An mporeite na mou peite pos fiteuete to kathe eidos tha sas eimai k pali eugnomon,... :thumbup:

K pira loipon k tis protes metriseis me ygra test...

Ph: 7,2 (API)

Ammonia 0,5mg/lt (WATERLIFE)

GH: 18 dGH (API)

KH: 15 dKH (API)

Thermorasia 26.5 C

perimeno loipon tis simvoules sas gia oti kalytero...

PS1. arxika sto enidreio tha mpei o monomaxoulis mou pou mou kanane doro se mia mikri gialitsa prin liges meres..k o opoios itan h aformi gia na asxolitho me to forum ayto kathos episis k me ta enidreia... ksekinisa na skeftomai gia ena 20ltr alla telika pira ena 85!!! xeexexex e dikaiomatika pisteuo oti aksizei na mpei aytos protos mesa san vasilias... :bowdown:)))

PS2. O tipas mou eipe apo simera to vradi na ton valo mesa gia na voithisei ston kiklo tou azotou..k pos den tha iparxei provlima me ammonia k nitrika se ena toso megalo enidrio k me ena monomaxo mono.... (Isxuei???) Apo oti exo diavasei edo pisteuo pos oxi...

post-5025-1190323190_thumb.jpg

post-5025-1190323240_thumb.jpg

post-5025-1190323371_thumb.jpg

post-5025-1190323412_thumb.jpg

post-5025-1190323841_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostasthess_
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικα τα αποκτηματα σου!!!

Τωρα σχετικα με το αν μπορεις να τον βαλεις μεσα... Σωστα πιστευεις!

Θα πρεπει τα test να σου δινουν μηδεν αμμωνια μηδεν ΝΟ2 και καποια νιτρικα (ΝΟ3) πανω απο το μηδεν. Τα ΝΟ3 δεν πειραζουν αν δεν ειναι σε μεγαλες συγκεντρωσεις οποτε μην ανησυχείς. Και μεγαλες συγκεντρωσεις δεν παρατηρουνται αν κανεις τακτικα τις αλλαγες νερου που πρεπει (30% καθε βδομαδα). Για να επισπευσεις την διαδικασια του στρωσιματος δες μηπως κανεις στρωσιμο του ενυδρειου σου με τη μεθοδο του μπολιασματος για να μην ταλαιπωρείται ο μονομαχος.

Για τα φυτα δεν γνωριζω να σου πω.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικα τα αποκτηματα σου!!!

Για να επισπευσεις την διαδικασια του στρωσιματος δες μηπως κανεις στρωσιμο του ενυδρειου σου με τη μεθοδο του μπολιασματος για να μην ταλαιπωρείται ο μονομαχος.

Eyxaristo poly... oso gia to mpoliasma na sou po tin alitheia to fovamai more gia arrosties klp klp... mias pou ksekinisa as perimeno ligo parapano... :thumbup: k oso gia to monomaxo apo to potiraki pou ton eixan i guala einai "enidreio"... xeexexxe k otan mpei sto enidreio tha ta xasei o kaimenoulis... xeexexexe

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα:

Βγαζεις το φυτο απο το γλαστρακι και προσεκτικα αφερεις το βαμβακι που υπαρχει.

Αφου απελευθερωσεις ολες τις ριζες, κοβεις περιπου τις μισες με ψαλιδι και πλενεις προσεχτικα ολο το φυτο.

ανηγεις ενα λακο με τα δαχτυλα σου και το φυτευεις.

Καλα πλησημο σε οτιδηποτε τοποθετεις μεσα στο ενυδρειο και στο φυλτρο.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες και προσπαθησε να γραφεις Ελληνικα.Το πρωτο φυτο ειναι ανουμπια και δενεται πανω

σε ξυλα και πετρες,το αφηνεις κανενα μηνα δεμενο και μετα αφαιρεις το δεσιμο οι ριζες του θα

εχουν πιασει επανω στο ξυλο 'η στην πετρα.

Link to comment
Share on other sites

K pira loipon k tis protes metriseis me ygra test...

Ph: 7,2 (API)

Ammonia 0,5mg/lt (WATERLIFE)

GH: 18 dGH (API)

KH: 15 dKH (API)

Thermorasia 26.5 C

Έριξες αμμωνία μέσα εσύ??? πως και έχεις μέτρηση αμμωνίας χωρίς ψάρια μέσα????

Άχω την εντύπωση ότι οι μονομάχοι αγαπούν το μαλακό νερό, μήπως είναι ψηλά ph, kh και gh??? σε αυτό βέβαια θα βοηθήσουν οι πιο σχετικοι....

PS2. O tipas mou eipe apo simera to vradi na ton valo mesa gia na voithisei ston kiklo tou azotou..k pos den tha iparxei provlima me ammonia k nitrika se ena toso megalo enidrio k me ena monomaxo mono.... (Isxuei???) Apo oti exo diavasei edo pisteuo pos oxi...

Η σωστή ερώτηση βέβαια είναι τι είναι προτειμότερο ο μονομάχος στο άστρωτο ενυδρείο ή στην γυάλα...

Μάλλον το πρώτο είναι η άποψη μου (με φροντίδα φυσικά, παρακολούθηση παραμέτρων, αλαγές αν είναι αναγκαίο και λίγο ταϊσμα)...

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... τα φυτά τα φύτεψα... ολα οκ...

όσο για τις μετρησείς δεν ξέρω γιατι έχω αμμωνία χωρίς ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

τωρα το ειδα το νεο θεμα..

καλοριζικα και καλη αρχη..

στο ζουμι τωρα..

η αμμωνια θα επρεπε να ειναι μηδεν..μηπως φταιει το τεστακι?ειναι στικ ή υγρο?

συμφωνω οτι ειναι καλυτερα ο μονομαχος να μπει στο ενυδρειο με τα πολλα λιτρα και με τα ζωντανα φυτα..

απλως περιμενε να καθαρισει και λιγο το νερο απο τη θολουρα..

αφου τον βαλεις,αλλαγη 20%καθε 3μερες για 2-3βδομαδες..τον δικο μου μονομαχο αρχικα τον ειχα σε γυαλα σε 5L και προσθεσα μετα το φιλτρο,ακολουθωντας τη διαδικασια που σου ειπα..λαθος μου αλλα δεν ηξερα..ολα ομως πηγαν καλα..

μην περιμενεις να δεις υψηλες συγκεντρωσεις αμμωνιας και νιτρικων κατα το στρωσιμο..οι μονομαχοι δεν λερωνουν πολυ..να τα'ι'ζεις λιγο και να κανεις τις αλλαγες..στην ουσια το φιλτρο θα αποκτησει με τις μερες βιολογια για ενα μονομαχο σε τοσα λιτρα και μετα θα κανεις εβδομαδιεες αλλαγες κανονικα..

το νερο σου ειναι οντως αρκετα σκληρο για τον μονομαχο..νομιζω πως με λιγη τυρφη σε ενα καλτσακι πισω απο το φιλτρο κατι θα γινει..

επισης ψαξε να βρεις almond leaves..ειναι φυλα που απελεφθερωνουν στο νερο ουσιες ευεργετικες για τους μονομαχους και μαλακωνουν το νερο..μην περιμενεις θαυματα στις σκληροτητες απο αυτα τα φυλα,αλλα ειναι τα καλα που προσφερουν..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

τωρα το ειδα το νεο θεμα..

καλοριζικα και καλη αρχη..

στο ζουμι τωρα..

η αμμωνια θα επρεπε να ειναι μηδεν..μηπως φταιει το τεστακι?ειναι στικ ή υγρο?

συμφωνω οτι ειναι καλυτερα ο μονομαχος να μπει στο ενυδρειο με τα πολλα λιτρα και με τα ζωντανα φυτα..

απλως περιμενε να καθαρισει και λιγο το νερο απο τη θολουρα..

αφου τον βαλεις,αλλαγη 20%καθε 3μερες για 2-3βδομαδες..τον δικο μου μονομαχο αρχικα τον ειχα σε γυαλα σε 5L και προσθεσα μετα το φιλτρο,ακολουθωντας τη διαδικασια που σου ειπα..λαθος μου αλλα δεν ηξερα..ολα ομως πηγαν καλα..

μην περιμενεις να δεις υψηλες συγκεντρωσεις αμμωνιας και νιτρικων κατα το στρωσιμο..οι μονομαχοι δεν λερωνουν πολυ..να τα'ι'ζεις λιγο και να κανεις τις αλλαγες..στην ουσια το φιλτρο θα αποκτησει με τις μερες βιολογια για ενα μονομαχο σε τοσα λιτρα και μετα θα κανεις εβδομαδιεες αλλαγες κανονικα..

το νερο σου ειναι οντως αρκετα σκληρο για τον μονομαχο..νομιζω πως με λιγη τυρφη σε ενα καλτσακι πισω απο το φιλτρο κατι θα γινει..

επισης ψαξε να βρεις almond leaves..ειναι φυλα που απελεφθερωνουν στο νερο ουσιες ευεργετικες για τους μονομαχους και μαλακωνουν το νερο..μην περιμενεις θαυματα στις σκληροτητες απο αυτα τα φυλα,αλλα ειναι τα καλα που προσφερουν..

Γιαννή γειά σου και πάλι... Ευχαριστώ πόλύ... μόλις πήρα μετρήσεις με υγρά τεστ... πιο πάνω γράφω ποιας μάρκας το καθένα... λοιπόν έχουμε και λέμε

Ph 7.2

19 dGH

9 dKH

2,5 mgs/ltr Αμμονία

26,5 θερμοκρασία

όσο για να μαλακώνει το νερό έχω βάλει 2 ξύλα μέσα που μου είπε ο τύπος απο το petshop... την τύρφη πως θα την βάλω...

PS. και τώρα παρατήρησα ένα σαλιγκαράκι επάνω στο φυτό... αν μπορεις και ξέρεις πες μου τι να κάνω... το έχω ανοίξει σε καινούριο θέμα αυτό το τελευταίο... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ph 7.2

19 dGH

9 dKH

2,5 mgs/ltr Αμμονία

26,5 θερμοκρασία

όσο για να μαλακώνει το νερό έχω βάλει 2 ξύλα μέσα που μου είπε ο τύπος απο το petshop... την τύρφη πως θα την βάλω...

PS. και τώρα παρατήρησα ένα σαλιγκαράκι επάνω στο φυτό... αν μπορεις και ξέρεις πες μου τι να κάνω... το έχω ανοίξει σε καινούριο θέμα αυτό το τελευταίο... ευχαριστώ

οι μονομαχοι γενικα δεν εχουν μεγαλο προβλημα στις παραμετρους του νερου,ομως το ιδανικοτερο ειναι να εχουμε σχετικα μαλακο νερο..το ph ειναι καλο..αυτο που με ανησυχει ειναι η GH!απο οτι εχω διαβασει το σκληρο νερο ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που προκαλουν finrot στους μονομαχους..καλα σου ειπε για τα ξυλα,αλλα δεν κανουν και θαυματα..απλα βοηθανε λιγο την κατασταση..

την τυρφη,επειδη ειναι σαν χωμα,θα την βαλεις σε ενα κομμενο καλτσον ας πουμε,θα το δεσεις και απλα θα το τοποθετησεις μεσα στο ενυδρειο..καπου να μην φαινεται..

η τυρφη θα βγαλει τις ουσιες της και μετα απο ενα διαστημα δεν θα εχει να προσφερει κατι..τοτε θα θελει αλλαγη..η τυρφη χρωματιζει το νερο αναλογα και με το ποση θα βαλεις (χρωμα τσαγιου),και το μειονεκτημα της ειναι οτι δεν διατηρει σταθερες τις τιμες..αν ομως με μετρησεις μπορεσεις να καταλαβεις καθε ποτε αρχιζει να φθινει η αποδοση της και να την αλλαζεις τοτε δεν θα εχεις προβλημα..

almond leaves να βρεις οπωσδηποτε,κανουν καλη δουλεια γενικοτερα..

ξεχασα πριν να σου πω οτι απο τις φωτο μου αρσει αρκετα το πως το διαμορφωσες..νομιζω στην πορεια θα γινει ακομη καλυτερο..

Α!το σαλιγκαρακι μαλλον ειναι λαθρεπιβατης απο τα φυτα..ολα τα ενυδρεια με φυτα καποια στιγμη τα αποκτουν..δεν κανει κακο,εκτος και να δεις οτι αυξανεται πολυ ο πληθυσμος τους ή δεις οτ τρωνε φυλλα..δεν το κανουν ολα τα ειδη οποτε μην αγχωνεσαι..βγαλ'το αν δεν σου αρεσει αλλα λογικα θα υπαρχουν και αλλα..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

επισης,για οτι απορια σου προκυψει,κανε ενα search στο φορουμ..πχ τυρφη σαλιγκαρια κτλ..

υπαρχουν πολλα ποστ για καθε θεμα,που μπορει να σε βοηθησει επιπλεον απο οσα σου πουμε εδω.. :thumbup:

μπορει να σου φαινονται πολλα για διαβασμα για αρχη,ομως στην πορεια θα βλεπεις ποια ειναι που πρεπει να διαβασεις και σε ενδιαφερουν απο μονος σου..

προταση μου σχετικα με την τυρφη ειναι να μην μπλεξεις ακομα..δεν νομιζω να εχεις προβλημα..απλα εχε το στο μυαλο σου σαν λυση αν προκυψει προβλημα..διαβασε και εδω κατω κατω που λεει για τις συνθηκες που μπορουν να ζησουν..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Έκανα μια αλλαγή νερού (την πρώτη μου)... έβαλα αντιχλώριο κ από ένα άλλο μπουκαλάκι που λέει <<General Cure Aquarium Remedy For Tropical Fish>>

Το νερό ξεθώλοσε αρκετά μπορω να ομολογήσω...

έδεσα τις ρίζες τις ανουμπια πάνω στο ξύλο κ άφησα 3 ρίζες στο υπόστρωμα κ άμμο αλλα όχι βαθιά γιατί όπως διάβασα θα σαπίσουν αν τις δέσεις βαθιά...

Σε πόση ώρα τώρα να επαναλάβω τις μετρήσεις??

και από όσο διάβασα στο σύνδεσμο που μου έδωσες ο μονομάχος ζει μέχρι 25 dGH... εγώ είχα 19 κ θα προσπάθήσω να το ρίξω με τους τρόπους που μου προτείνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Έκανα μια αλλαγή νερού (την πρώτη μου)... έβαλα αντιχλώριο κ από ένα άλλο μπουκαλάκι που λέει <<General Cure Aquarium Remedy For Tropical Fish>>

Το νερό ξεθώλοσε αρκετά μπορω να ομολογήσω...

έδεσα τις ρίζες τις ανουμπια πάνω στο ξύλο κ άφησα 3 ρίζες στο υπόστρωμα κ άμμο αλλα όχι βαθιά γιατί όπως διάβασα θα σαπίσουν αν τις δέσεις βαθιά...

Σε πόση ώρα τώρα να επαναλάβω τις μετρήσεις??

και από όσο διάβασα στο σύνδεσμο που μου έδωσες ο μονομάχος ζει μέχρι 25 dGH... εγώ είχα 19 κ θα προσπάθήσω να το ρίξω με τους τρόπους που μου προτείνεις...

οι ανουμπιες εχουν ενα χοντρο οριζοντιο κορμο απο οπου ξεκιναν τα φυλλα και οι ριζες..αυτος ο οριζοντιος κορος δεν πρεπει να σκεπαστει..οι ριζες ας μπουν βαθια..

μετρησεις κανε σε2-3ωρες..για τη σκληροτητα,οπως σου ειπα το ιδανικο ειναι πιο μαλακο νερο..αν μπορεσεις με τα ξυλα και τα almond leaves να το μαλακωσεις λιγο καλο θα ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ kostasthess καταλαβαίνω και συνερίζομε τον ενθουσιασμό σου και της απορίες σου αλλά προσπάθησε να μην ανοίγεις πολλά παρόμοια θέματα και λαμβάνεις της ίδιες απαντήσεις από διαφορετικά μέλη σε διαφορετικά ποστ. Προσπάθησε να λύνεις μια μια της απορίες σου και μετά να προχωρείς στην επόμενη ερώτηση ώστε να μπορούμε και εμείς να σε απαντήσουμε πιο άρτια. Με αυτών των τρόπο βοηθάς εσένα και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι...

μπόλιασα το ενυδρείο μου... :thumbup: άλλαξα τα υλικά φίλτρο μου... :bowdown:

κ πήρα νέες μετρήσεις...

ph 7,2

kh 8

gh 18

NH3/NH4 <0.50

NO2 0

NO3 <12.5

Τι λέτε μήπως να βάλω το μονομαχούλι μου μέσα...?????

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε μήπως να βάλω το μονομαχούλι μου μέσα...?????

να το βαλεις φιλε μου..

σου εξηγησε και ο χρηστος με την καταπληκτικη αναλυση του για το nh3/nh4..

καλη αρχη..

και τωρα σιγα σιγα προσπαθησε να κανεις οτι ειπαμε πιο πανω..

και περιμενουμε φωτο.. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...