Jump to content

Βοήθεια με φίλτρο


Recommended Posts

παιδιά έχω ψάξει για το συγκεκριμένο φίτλρο στα post δεν έχω βρει τίποτα... κ έχω κάποιες απορίες....

1) το φίλτρο έχει μέσα (αντιγράφω απο το φυλλάδιο του) Filter sponge, Filter Cartridge, Carbon Cartridge,Activated Carbon...

είναι επαρκή?πώς τα καθαρίζω? κάθε πότε?

2) έχει ένα σωλήνα με τρύπες για να ρίχνει το νέρο απο την επιφάνεια.. δεν το έχω βάλει αυτο...

μήπως να το βάλω?

3) έχει ένα σωληνάλι που βγαίνει εκτός ενυδρείου για να λειτουργεί σαν αεραντλία...

την έχω βάλει.. έκανα καλα?

Παρουσιάση του ενυδρείου έχω κάνει σε προηγούμενο post...

ευχαριστώ πολλύ...

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε απο την αρχη Activated Carbon το βγαζεις αμεσως αλλα δεν το πετας.Το συγκεκριμενο φιλτρο εχει τρεις τροπους οξυγωνοσης του ενυδρειο οπου του ανεφερες παραπανω.Καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι οταν το ενυδρειο οξυγονωνεται απο την κινηση της επιφανεια του νερου.Δεν μαρεσουν οι πλαστηκουρες και τα τεχνιτα μεσα μπουρμπουληθρων.

Φιλικα .........Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Στράτο έχω βγάλει τον άνθρακα κ διαβασα λιγάκι σχετικα με αυτό το θεμα... ευχαριστω πολυ...

τωρα.. κάτω κάτω έχει ένα μαύρο σαν σφουγκάρι με πολλές τρύπες...

στην θέση του άνθρακα τι μπορώ να βάλω??? τώρα έιμαι μόνο με το σφουγκάρι....υαλοβάμβακα μπορώ να βαλω στην θέση του άνθρακα??και αν ναι αυτος που έιχαν τα φυτά μεσα στο γλαστράκι κάνει???

Plz λίγο βοήθεια με το φίλτρο μου γιατί δεν έχω βρει κάτι σχετικο...

Link to comment
Share on other sites

Στράτο έχω βγάλει τον άνθρακα κ διαβασα λιγάκι σχετικα με αυτό το θεμα... ευχαριστω πολυ...

τωρα.. κάτω κάτω έχει ένα μαύρο σαν σφουγκάρι με πολλές τρύπες...

στην θέση του άνθρακα τι μπορώ να βάλω??? τώρα έιμαι μόνο με το σφουγκάρι....υαλοβάμβακα μπορώ να βαλω στην θέση του άνθρακα??και αν ναι αυτος που έιχαν τα φυτά μεσα στο γλαστράκι κάνει???

Plz λίγο βοήθεια με το φίλτρο μου γιατί δεν έχω βρει κάτι σχετικο...

loipon... να μαι πάλι... σκέφτηκα την εξής διαμόρφωση του φίλτρου μου ύστερα απο διάβασμα...

κάτω κάτω υαλοβάμβακα

μετά το μαυρο αυτό σφουγκάρι (που σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με μπλε)

μετά μακαρόνι (τι είδους όμους? ή μήπως siporax...)

και τέλος επάνω το μάυρο σφουγκάρι ή τον ενεργό άνθρακα ανάλογα την περίσταση...

λοιπον τι λέτε... κ ποιες ποιότητες να προτιμήσω να αγοράσω...?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μήπως να έπερνα ένα καινούριο φίλτρο γιατι αυτό σαν πολύ μικρο στο μέγεθος μου φένεται κ που θα τα χωρέσω όλα αυτά??? αν και εχει τη δυνατότητα να φιλτράρει 380λίτρα/ώρα...

ποιο προτείνεται...?? θα προτιμούσα εσωτερικό λόγο προβλήματος χώρου...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βα κατι για τη βιολογια σιυ οπως βιοσφαιρες,μακαρονι η Substrat,αυτα ομως ειναι καλυτερ να τα δανειστεις απο καποιο φιλο και οχι για μια χουφτα που θα χρειαστεις να ξοδεψεις ενα σωρο λεφτα,

Link to comment
Share on other sites

εχω το συγκεκριμενο φιλτρο σε παρομοιο ενυδρειο.

στο κατω μερος εχω αφησει το μαυρο σφουγγαρι ενω στη θεση του ανθρακα εβαλα μπλε σφουγγαρι.

κεραμικα υλικα δεν χρησιμοποιησα, ουτε υαλοβαμβακα και λειτουργει μια χαρα εδω και ενα χρονο.

σωληνακι για αερα-μπουρμπουληθρες δεν ειναι αναγκαιο, ουτε αυτο με τις πολλες τρυπες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα λοιπόν τις αλλαγές στο φίλτρο...

κάτω κάτω έβαλα λευκό σφουγκάρι..

στη μέση siporax

κ πάνω πάνω ξανα σφουγκάρι...

πώς σας φένεται??

έκανα και μπόλιασμα απο στρωμένο ενυδρείο ενός φίλου...

θα επιστρέψω σε λίγο με νέες μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...