Jump to content

Κάνουν για αρχή?


McZab

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει αρκετό διάβασμα κυρίως για το είδος των ψαριών με τα οποία θα μπορούσα να ξεκινήσω. Αισθητικά μου αρέσουν πολύ οι αφρικανικές κιχλίδες, μου τις συνέστησαν δε και σε μαγαζί (από αυτά που διαφημίζονται εδώ) ως πιο ανθεκτικές στις ασθένειες και πιο εύκολες για ξεκίνημα. Ανέφεραν βέβαια ότι είναι λίγο "τσαμπουκάδες" οπότε χρειάζεται καλή κατασκευή σπηλαίων και κρυψώνων ώστε να μην έχουμε δράματα... :thumbup:

Το υποψήφιο ενυδρείο θα είναι γύρω στα 120L με εξωτερικό έξτρα φίλτρο και όλα τα κομφόρ...Θετικό επίσης ότι δεν χρειάζονται φυτά, κάτι που μου άρεσε και οπτικά.

Ισχύει η πρόταση του μαγαζιού ή μήπως για αρχή συνιστάται κάτι άλλο σε είδος ψαριού και μέγεθος ενυδρείου?

Θα προτιμούσα πάντως ένα ενυδρείο με λίγα και μεγάλα ψάρια παρά πολλά και μικρά.

Ευχαριστώ...

ΥΓ. Τι σημαίνει "φυτεμένο" ενυδρείο, και ποια η διαφορά από τα άλλα?

Έγινε επεξεργασία - McZab
Link to comment
Share on other sites

Το λεει και η λεξη φυτεμενο ειναι αυτο που εχει φυτα μεσα.Για τις Αφρικανες οσο ποιο πολλα λιτρα τοσο καλυτερα τα 120λ.δεν φθανουν παρα μονο για ενα ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσόρισες !

Διάβασε εδώ, το topic είναι σχετικό με το ερώτημά σου.

Επίσης και εδώ, και εδώ σχετικά topics.

Φυτεμένο ενυδρείο σημαίνει προφανώς ενυδρείο με φυτά :thumbup: Η διαφορά από τα άλλα (δηλαδή η διαφορά από ενυδρεία όπως αφρικάνικα malawi, tanganyika, κρύου νερού κλπ) είναι ότι εδώ έχεις φυτέψει φυτά στο ενυδρείο κάτι που απαιτεί από σένα -πέρα από τα βασικά στοιχεία συντήρησης που είναι κοινά σε όλα τα ενυδρεία- διαφορετική ρουτίνα στησίματος, φροντίδας και γενικότερα προσέγγισης (υποστρώματα, ανάπτυξη, λίπανση, κλαδέματα, παράμετροι νερού κλπ).

Για παράδειγμα, ένα ενυδρείο malawi δεν είναι φυτεμένο (αν θέλουμε να προσεγγίσουμε κάπως και τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών) εκτός ίσως από μερικά φυτά που σποραδικά συναντώνται στη λίμνη (valisneria ας πούμε). Υπάρχουν περιπτώσεις όπου στα φυτεμένα ενυδρεία ο βασικός στόχος είναι πλέον η περιποίηση και η ανάπτυξη των φυτών δηλαδή η δημιουργία ενός υποβρύχιου κήπου παρά τα ψάρια τα οποία πλέον "διακοσμούν τα φυτά" αντί το αντίθετο. Δες και εδώ περί ενυδρείων τύπου Amano και εδώ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις...

Με βάλατε σε σκέψεις γιατί δεν θα ήθελα ένα ενυδρείο στο οποίο τα φυτά θα παίζουν τον πρώτο ρόλο οπότε θα πρέπει να πάω σε περισσότερα λίτρα για να πάω σε κιχλίδες Αφρικής όπως φαίνεται από άλλους φίλους στα σχετικά links. Αυτό ισχύει και για τις άλλες κιχλίδες ή αν πάμε σε Αμερικής πχ αρκούν τα 120L?

Έγινε επεξεργασία - McZab
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις...

Με βάλατε σε σκέψεις γιατί δεν θα ήθελα ένα ενυδρείο στο οποίο τα φυτά θα παίζουν τον πρώτο ρόλο οπότε θα πρέπει να πάω σε περισσότερα λίτρα για να πάω σε κιχλίδες Αφρικής όπως φαίνεται από άλλους φίλους στα σχετικά links. Αυτό ισχύει και για τις άλλες κιχλίδες ή αν πάμε σε Αμερικής πχ αρκούν τα 120L?

Στα λίτρα σου μπορείς άνετα να οργανώσεις

α) ένα φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με νανοκιχλίδες Αμερικής (apistogramma, ramirezi) μαζί με ένα κοπαδάκι cardinal ή neon ή ροδόστομους και 4-5 corydoras.

β) Εναλλακτικά μπορείς πάλι να φτιάξεις ένα φυτεμένο με lifalilli ή kribensis (κιχλίδες Δυτικής Αφρικής μικρού σχετικά μεγέθους).

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα ζεύγος κιχλίδες.

γ) Επίσης μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο malawi με ένα είδος όπως labidochromis

δ) ή ένα ενυδρείο Tanganyika με σχετικά μικρού μεγέθους κιχλίδες (π.χ. Neolamprologus Mulltifasciatus)

Ή να πας σε άλλα ψάρια, υπάρχουν τόσες όμορφες επιλογές (π.χ. ένα ωραίο ασιατικό με colisa lalia ή άλλα μεγαλύτερα gourami)

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την πολύ συγκεκριμένη απάντηση. Συνεχίζω τη μελέτη και επανέρχομαι...

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Α, τι γνώμη έχετε για το Juwel Rio 125?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα χρήματα που πληρώνεις για ενυδρείο και βάση ΑΡΙΣΤΗ κατά την γνώμη μου επιλογή.

Στην τιμή παίρνεις και ένα από τα καλύτερα εσωτερικά φίλτρα της αγοράς καθώς και θερμαντήρα και δύο λάμπες Τ8 των 18 watt με ηλεκτρονικό ballast (αν και απ΄ότι ξέρω στην νέα έκδοση πιθανόν οι λάμπες να είναι T5 και δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές).

Δες στο forum και τιμές πηγαίνοντας στην ενότητα καταστήματα και ψάξε για πρόσφατες προσφορές.

Είχα ένα record 60 κάποτε (πολύ παλιά, το χάρισα) τώρα διατηρώ ένα RIO125 φυτεμένο και ένα RIO300 malawi χωρίς πρόβλημα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις και κανένα μεταχειρισμένο στις αγγελίες, ίσως και μεγαλύτερο (μεταχειρισμένο) στα ίδια λεφτά με το καινούργιο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις και κανένα μεταχειρισμένο στις αγγελίες, ίσως και μεγαλύτερο (μεταχειρισμένο) στα ίδια λεφτά με το καινούργιο... :thumbup:

Έχω βρει ένα καλό πακέτο μεταχειρισμένου Rio 180 το οποίο όμως δίνεται με ένα φίλτρο άμμου Otto. Ποια είναι η διαφορά από τα χημικά στην απόδοση? Κάνει ή θα χρειαστεί αγορά άλλου?

Link to comment
Share on other sites

Με το χημικά προφανώς εννοείς τα βιολογικά εσωτερικού η εξωτερικού τύπου. Το φίλτρου άμμου είναι ξεπερασμένη τεχνολογία και μόνο προβλήματα θα έχεις με αυτό.

Η καλλίτερη λύση είναι το εξωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα προφανή, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω σε ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο? Αν λειτουργούσε ως θαλασσινό έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα προφανή, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω σε ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο? Αν λειτουργούσε ως θαλασσινό έχει σημασία?

Παρακαλώ βοηθήστε για να δω και αν αξίζει τον κόπο ή να πάω σε καινούργιο με τα διπλά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Αν το μεταχυρισμενο ενυδρειο ειτε γλυκου ειτε αρμυρου νερου αν δεν ειναι σε καλη κατασταση θα το καταλαβεις και μονος σου φθανει να δεις τις ενωσεις και τη σηλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μεταχυρισμενο ενυδρειο ειτε γλυκου ειτε αρμυρου νερου αν δεν ειναι σε καλη κατασταση θα το καταλαβεις και μονος σου φθανει να δεις τις ενωσεις και τη σηλικονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...ήδη στο σπίτι μου βρίσκεται το μεταχειρισμένο Rio 180 το οποίο ήταν σε άριστη κατάσταση :buttrock: . Κατέληξα επίσης στο να βάλω Κιχλίδες Αφρικής όπως ήταν και το αρχικό σχέδιο, και συγκεκριμένα labidochromis caurelius και Nimbochromis venustus ή Iodotropheus sprengerae.

Επίσης λέω να ακολουθήσω το στρώσιμο που συστήνει η Sera.

Δεν θα χρησιμοποιηθεί το εσωτερικό φίλτρο της Juwel για αισθητικούς λόγους οπότε προκύπτουν οι ακόλουθες ερωτήσεις:

- Τι δυναμικότητας πρέπει να είναι το εξωτερικό?

- Χρειάζεται extra κυκλοφορητής?

- Χρειάζεται αντλία Ο2?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θα έχεις φυτά στο ενυδρείο σου χρειάζεσαι ένα φίλτρο που να γύρνα το νερό του ενυδρείου 5-6 φορές . Και επειδή στο συγκεκριμένο ενυδρείο δεν χρειάζεσαι CO2 μπορείς να έχεις μεγάλη ανατάραξη νερού στην επιφάνεια. Με τον τρόπο αυτό θα διώχνεις το CO2 και θα παραμένει υψηλό το Ph (απαραίτητο για της αφρικάνες) ενώ ταυτόχρονα και λόγο της υψηλής ανατάραξης το ενυδρείο σου θα οξυγονώνεται μια χαρά. Έξτρα κυκλοφορητή δεν είναι απαραίτητο να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο στήθηκε και φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά με τη βοήθεια ενός Fluval 205 (εντυπωσιακά αθόρυβο), 30 κιλών άμμου και του κατάλληλου φωτισμού. :blush:

Το νερό έχει φθάσει του 27C.

Ξεκίνησα το στρώσιμο που συνιστά η Sera και κουβεντιάζεται σε άλλο thread, βάζοντας τα κατάλληλα σκευάσματα και μόνον.

Κανονικά σήμερα το βράδυ (24 ώρες) θα πρέπει να βάλω το 10% των ψαριών που στην περίπτωσή μου είναι ένα ψάρι (ένας labidochromis yellow), δεν αισθάνομαι όμως σίγουρος... :buttrock:

Να το τολμήσω όπως συνιστά η μεθοδολογία της Sera?

Αυτοί που ακολούθησαν τη μέθοδο έκαναν ακριβώς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα labidochromis caurelius και τα Iodotropheus sprengerae (αν βρεις) είναι καλός συνδυασμός. Επίσης καλός συνδυασμός είναι μαζί και με cyntoliapia afra. Nimbochromis venustus μην βάλεις, mbuna με haps δεν πάει. Τα τελευταία πέρα από ότι είναι θηρευτές των άλλων θέλουν και πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.

Διάβασε εδώ.

Κατά τα άλλα για τη μέθοδο sera ας απαντήσουν άλλοι φίλοι.

Προσωπικά στρώνω με τροφή και βακτηρίδια ή (συνήθως) με μπόλιασμα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σήμερα το βράδυ (24 ώρες) θα πρέπει να βάλω το 10% των ψαριών που στην περίπτωσή μου είναι ένα ψάρι (ένας labidochromis yellow), δεν αισθάνομαι όμως σίγουρος... :buttrock:

Να το τολμήσω όπως συνιστά η μεθοδολογία της Sera?

Αυτοί που ακολούθησαν τη μέθοδο έκαναν ακριβώς αυτό?

Εαν και δεν εχω κανει αυτην την μεθοδο να το τολμησεις.

Link to comment
Share on other sites

post-5029-1192609100_thumb.jpg

Εαν και δεν εχω κανει αυτην την μεθοδο να το τολμησεις.

Το τόλμησα...Όλα φαίνονται ΟΚ και θα προχωρήσω όπως ακριβώς απαιτεί η μέθοδος...Μόνο οι πέτρες επείγουν πλέον. :buttrock:

Ορίστε και η πρώτη φωτό του νέου συγκάτοικου...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πρωτος,θελουμε οταν με το καλο τελειωσεις να μας μεταφερεις την εμπειρια σου βημα-βημα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε εύχομαι καλές επτιτυχίες και καλορίζικο το ενυδρείο.Να επισημάνω μόνο την τροφή την δίνουμε χωρίς υπερβολές ( ποσότητα ) ώστε το φίλτρο να ωριμάσει σταδιακά και σωστά.Ολα θα πάνε καλά.

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους :blush:

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε εύχομαι καλές επτιτυχίες και καλορίζικο το ενυδρείο.Να επισημάνω μόνο την τροφή την δίνουμε χωρίς υπερβολές ( ποσότητα ) ώστε το φίλτρο να ωριμάσει σταδιακά και σωστά.Ολα θα πάνε καλά.

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους :blush:

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :buttrock:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και το καλωσόρισμα...

Οι μετρήσεις της τρίτης ημέρας είναι:

pH 8,0

T 27C

NO2 <<0,25

NH4/NH3 <0,25

Συνεχίζω με Nitrivec καθημερινά

Μια διευκρίνηση μόνο για την τροφή γιατί φαίνεται ότι είναι το αδύνατό μου σημείο. Υπάρχει κανόνας για την ποσότητα ή βάζουμε στο περίπου?

Επίσης τώρα ταίζω μόνο με Vipan. Θα πρέπει να προσθέσω και άλλου τύπου και πότε?

Έγινε επεξεργασία - McZab
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και το καλωσόρισμα...

Οι μετρήσεις της τρίτης ημέρας είναι:

pH 8,0

T 27C

NO2 <<0,25

NH4/NH3 <0,25

Συνεχίζω με Nitrivec καθημερινά

Μια διευκρίνηση μόνο για την τροφή γιατί φαίνεται ότι είναι το αδύνατό μου σημείο. Υπάρχει κανόνας για την ποσότητα ή βάζουμε στο περίπου?

Επίσης τώρα ταίζω μόνο με Vipan. Θα πρέπει να προσθέσω και άλλου τύπου και πότε?

Δίνεις τόση τροφή οση θα καταναλωθεί απο το ψαράκι γρήγορα ωστε να μην πέφτει το υπόλοιπο στο πάτο του ενυδρείου.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το ομαλό στρώσιμου του ενυδρείου.Η ποικιλία στις τροφές κατα την γνώμη μου κάνει καλό στη σωστή υγεία των ψαριών.Αυξάνοντας τον πληθυσμό μπορείς να πάρεις και άλλες τροφές.Ακόμα και τώρα για ποικιλία μπορείς να προσθέσεις εναλλάξ ακόμα μια τροφή για αφρικανικές κιχλίδες.

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...