Jump to content

Επιλογή ψαριών - Παπαγαλόψαρα


yboul

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 60lt και για αρχή έβαλα μέσα 3 παπαγαλόψαρα (η τουλάχιστον έτσι μου τα είπαν στο pet shop) περίπου 2-3cm το καθένα. Διστυχώς αργότερα διάβασα ότι είναι υβριδικά προϊόντα αλλά τώρα δεν μπορώ φυσικά να κάνω κάτι :thumbup:

Anyway, το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Με τι είδους ψάρια μπορώ να τα συνδιάσω? Κάπου διάβασα ότι είναι επιθετικά και δεν μπορώ να τα έχω μαζί με κιχλίδες.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη!

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο δυστυχως δεν μπορεις να βαλεις απολυτως κανενα αλλο ψαρι ,και αυτα που εβαλες ειναι πολλαααααααααααααα για τοσα λιγα λιτρα .

Γνωμη μου ειναι να τρα επιστρεψεις πισω και να βαλεις στην θεση τους καποια αλλα ψαρακια γκαπυ η μολυ η ξιφοφορους

Link to comment
Share on other sites

2 - 3 cm δεν είναι λίγο για παπαγαλόψαρα?

τα περισσότερα που έχω δει σε petshop είναι πάνω από 10 cm.

μήπως τελικά δεν είναι παπαγαλόψαρα.

πόσο τα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

2 - 3 cm δεν είναι λίγο για παπαγαλόψαρα?

τα περισσότερα που έχω δει σε petshop είναι πάνω από 10 cm.

μήπως τελικά δεν είναι παπαγαλόψαρα.

πόσο τα πήρες?

Πρεπει να ειναι μικρα σε ηλικια,οταν μεγαλωσουν γινονται τοσο οσο γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ψαράκια είναι όντως 2-3cm αλλά από το pet shop μου είπαν ότι είναι μικρά και το πολύ να γίνουν διπλάσια. Βέβαια ψάχνοντας στο Internet βρήκα κάποιες φωτογραφίες από παπαγαλόψαρα που δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μου (αργότερα το βράδυ θα στείλω και φωτογραφία για να μου πείτε αν όντως είναι παπαγαλόψαρα ή όχι)

Το ότι δεν μπορώ να βάλω άλλα μέσα, το λες λόγω μεγέθους (όταν μεγαλώσουν) ή επειδή είναι επιθετικά από τη φύση τους?

Όσον αφορά στη τιμή τα πήρα 9€/ένα.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις πάρει παπαγαλόψαρα το καλύτερο, κατά την άποψη μου, που μπορείς να κάνεις για αυτά είναι η ευθανασία, θα τα γλυτώσεις από το βάσανο που τους έχουμε επιβάλει. Εάν θέλεις περισσότερα για το γιατί στο προτείνω διάβασε εδώ.

Στο μικρό σου ενυδρείο, μπορείς να βάλεις μερικά σαλιγκάρια, 4-5 γαρίδες, μόλυ ή guppies και γενικότερα, κοινωνικά μικρά (αφού θέλεις πλήθος) ψαράκια. Μπορείς να το φυτέψεις και θα δεις ότι θα γίνει ένα όμορφο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - aafent
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως με το τι ψάρια είναι , διaβάστε αν θέλετε όσα αναφέρονται παρακάτω για τα παπαγαλόψαρα και οχι μόνο:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Έγινε επεξεργασία - OTTO
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις πάρει παπαγαλόψαρα το καλύτερο, κατά την άποψη μου, που μπορείς να κάνεις για αυτά είναι η ευθανασία, θα τα γλυτώσεις από το βάσανο που τους έχουμε επιβάλει.

Σε περίπτωση που σκέφτεσαι να τους κάνεις ευθανασία, αυτό δε σημαίνει «τα ρίχνω στην τουαλέτα και τραβάω καζανάκι».

Ένας απλός τρόπος ευθανασίας είναι να αναμίξεις 1 μέρος οινοπνεύματος με 4 μέρη νερού, και να αφήσεις τα ψαράκι στο μείγμα αυτό για κάνα 20λεπτο. Ή αν έχεις το κουράγιο, τομή στα γρήγορα ακριβώς πίσω από τα μάτια, που διαπερνά όλο σχεδόν το κεφάλι (στην ουσία χωρίζεις τον εγκέφαλο από το σώμα- εντελώς ανώδυνος τρόπος). Μπορείς ακόμα να το βάλεις στην κατάψυξη. Το ψαράκι σιγά-σιγά μουδιάζει και στο τέλος πεθαίνει.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, ακόμα δεν σκέφτομαι την ευθανασία. Και σίγουρα δεν περασε από το μυαλό μου να τα ρίξω στο καζανάκι. (Έλεος!!)

Δεν νομίζω να μπορώ να την κάνω όσο ανώδυνη και αν μπορεί να είναι. Ακόμα και το μείγμα με οινόπνευμα και νερό μου φαίνεται too much! Για την τομή δεν το σηζητώ!

Στο συνημμένο στέλνω μια φωτογραφία του ψαριού, για να μου επιβεβαιώσει όποιος μπορεί το είδος των ψαριών.

Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους με βοηθάνε με τα post τους.

Link to comment
Share on other sites

χμ....μήπως ξέρει κανείς πώς προσθέτουνς attachments??? Με το που κάνω προσθήκη, εξαφανίζεται το αρχείο...

Any ideas??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό με το καζανάκι για πλάκα το είπα, δε νομίζω κανείς να το έκανε αυτό... :thumbup:

Το θέμα με την τομή πίσω απ' το κεφάλι, είναι αν «μπορείς» να το κάνεις, αν έχεις το κουράγιο δηλαδή να «σφάξεις» το ψαράκι.

Άμα δε λειτουργούν τα attachments, ανέβασε την εικόνα σε μια ιστοσελίδα όπως το imageshack.us.

Link to comment
Share on other sites

OK, δεν το έπισασα το αστείο :bowdown:

Ευχαριστώ και για το url, οπότε η φωτογραφία του ψαριού μου βρίσκεται στο

http://my.imageshack.us/registration/setlo...3466babb525bde5

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο δίκτυο βρήκα ότι μπορεί να είναι Cichlasoma nigrofasciatum (?) με ελληνικό όνομα κατάδικος (convict). Θα μπορούσε κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μου πει τη γνώμη του? :thumbup:

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ουπσ λάθος url πάλι. (Που θα πάει θα τα συνηθίσω)

Το σωστό είναι

http://img391.imageshack.us/my.php?image=fishms7.jpg

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...