Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


mahites9

Recommended Posts

έχω ξεκινλήσει να στρώνω ένα ενυδρείο

ρίχνω αμμωνία εδώ και 7-10 μέρες και σήμερα που έκανα μετρήσεισ η αμμωνία ήταν στο 1,5mg/l, το ΝΟ3 στο 25-50 και τα ΝΟ2 κολημένα στο 0.Τα νιτρικά δεν θα έπεπε να είναι στο μηδέν και τα νιτρώδη στα ύψη????τι γίνεται????μήπως το ενυδρείο έχει ήδη στρώσει και δεν το ξέρω.να κάνω καμιά αλλαγή νερού?????

επίσης βλέπω κανα δυο φύλα από τα φυτά που έχω να ξερένονται.θέμα αμμωνίας είναι αυτό???

για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κατάστασή μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12593

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια μέτρηση ΝΟ3 της βρύσης μπορεί να είναι αυξημένο.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω και θα ενημερώσω.αλλά πάλι το ΝΟ2 δε θα έπρεπε να έχει ανέβει έστω λίγο??με τη μέθοδο της αμμωνίας το στρώσιμο δε γίνεται πιο γρήγορα?????

έχεισ κάποια άποψη για τα φυτά???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ααα να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως η αμμωνία μετά από λίγες ημέρες ξεθυμένει???γιατί τω΄ρα έχω την εντύπωση ότι δε μυρίζει τόσο έντονα όσο τις πρώτες φορές

Link to comment
Share on other sites

έκανα μετρησεις του νερού ρτης βρύσης και ΝΟ3 και ΝΟ2 είναι μηδενικα???τι μπορεί να τρέχει λοιπονν???

γιατί αρχίζω να ανησυχώ μήπως φωρτώνω το ενυδρείο με αμμωνία χωρίς λόγο....και τα φυτά όπως είπε και πριν δεν τα βλέπω πολυ καλα

μπορεί κανείς να βοηθήσει με συμβουλές?

Link to comment
Share on other sites

κανεις καμιά καλή ιδέα????σκέφτομαι να κάνω μια καλή αλλαγή νερού και να ξανακάνω τις μετρήσεις μου......

Link to comment
Share on other sites

όχι νομίζω είναι τετρα.είναι πιο αξιόπιστα τα σερα???

Link to comment
Share on other sites

είναι πιο αξιόπιστα τα σερα???

Το ακριβως αντίθετο. Σε πολλές περιπτώσεις έχει αναφερθει να μετράνε αλλα αντι άλλων...

Link to comment
Share on other sites

άρα αφού οι μετρήσεις είναι μάλλον οκ,τι να κάνω????????

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινλήσει να στρώνω ένα ενυδρείο

ρίχνω αμμωνία εδώ και 7-10 μέρες και σήμερα που έκανα μετρήσεισ η αμμωνία ήταν στο 1,5mg/l, το ΝΟ3 στο 25-50 και τα ΝΟ2 κολημένα στο 0.Τα νιτρικά δεν θα έπεπε να είναι στο μηδέν και τα νιτρώδη στα ύψη????τι γίνεται????μήπως το ενυδρείο έχει ήδη στρώσει και δεν το ξέρω.να κάνω καμιά αλλαγή νερού?????

επίσης βλέπω κανα δυο φύλα από τα φυτά που έχω να ξερένονται.θέμα αμμωνίας είναι αυτό???

για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κατάστασή μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12593

To ιδιο ακριβος φαινομενο ειχα παρατηρισει και στο δικο μου και μετα απο 28 μερες ειδα για πρωτη φορα νιτρωδι και πτωση αμωνιας που σημαινει παρουσιαση αρκετων βακτηρηδιων.Κανε υπομονη.

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

28 ημέρες???????υποτίθεται ότι το στρώσιμο με αμμωνία είναι πολύ πιο γρήγορο.εγώ σήμερα που ξαναέκανα μετρησεις η αμμωνία ήταν σχεδόν μηδενικη.θα κανω μια καλή αλλαγή νερού και ξανά μετρήσεις και βλέπουμε.

μπορεί να έπεξε ρόλο ότι το ενυδρείο απλά το ξαναέστησα,δηλ τα σφοθγγάρια λειτουργόυσαν κανονικά για 8 μήνες οπότε πήρε λιγότερο χρόνο για να στρώσει.ειδωμενννννν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...