Jump to content

Ειμαι οκ?


muertto

Recommended Posts

Εγινε φιλε Σταματη,οποτε βραδυ η αυριο θα κανω ενα τεστ αμμωνιας παλι με υγρο,και το στικ που εχω ολα τα αλλα να γινει μια σουμα.

Στο στικ της τετρα ποση ωρα το αφηνεις στο νερο και ποση ωρα εξω μετα για να εμφανιστουν ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Εγινε φιλε Σταματη,οποτε βραδυ η αυριο θα κανω ενα τεστ αμμωνιας παλι με υγρο,και το στικ που εχω ολα τα αλλα να γινει μια σουμα.

Στο στικ της τετρα ποση ωρα το αφηνεις στο νερο και ποση ωρα εξω μετα για να εμφανιστουν ακριβως?

Μηδέν έγινε γιατί ακόμα δεν ξεκίνησε ο κύκλος του Αζώτου.Πρόσθεσε βακτήρια και όταν δεις την αμμωνία να ανεβαίνει κανε αλλαγή νερου 40-50% και αυτό να γίνεται οπότε ανεβαίνει η αμμωνία για να μην πάθει κάτι το ψαράκι σου. ΥΠΟΜΟΝΗ το ίδιο λάθος έκανα και 'γω (35 μέρες καθημερινά αλλαγές)και πάλι ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ εχω βαλει 2 anoubia φυτα,το ενα το εχει ξεσκισει το χρυσοψαρο.

[/url][/img]

Link to comment
Share on other sites

Νεα μετρηση

ΝΟ3 3

ΝΟ2 0

ΝΗ3/ΝΗ4 0,5

Μην αγχώνεσαι κανε υπομονή μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ εχω βαλει 2 anoubia φυτα,το ενα το εχει ξεσκισει το χρυσοψαρο.

dsc00493uo8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης τι αλλο μπορω να βαλω στο ενυδρειο?ειναι 120αρι κ θα βαλω μικρες κηχλιδες.

dsc00494rr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το χρυσοψαρο να το εχεις με χρυσοψαρα.Μπορεις να βαλεις αλλα τρια."Φυτευε" μαρουλακι

στον βυθο για να τρωει για να μην σου τρωει την ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλό ξεκίνημα, το ενυδρείο σου είναι μικρό για κιχλίδες, είχα και εγώ και τις ταλαιπωρούσα είναι πολύ κινητικά ψάρια θέλουν κρυψώνες και τα λίτρα σου δεν βοηθούν. Υπάρχουν αλλές κατηγορίες ψαριών με χρώματα που θα σε ικανοποιήσουν εξίσου.

Τώρα ώς προς το στρώσιμο διάβασε το παρακάτω topic και νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο, όλοι κανουμε λάθη και πρέπει να κάνουμε λάθη αρκεί να μαθαίνουμε από αυτά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12874

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες φιλε μου?Ειμαι ακριβως σ'αυτη τη φαση.Πολυ ομορφο το λινκ που παραθεσες κ να σου πω την αληθεια εχω φιλο μου που εχει 4 ενυδρεια και δεν χρησιμοποιησε καθαρη αμμωνια ποτε και δεν εχει χασει ψαρι.Απλα περιμενε παντα 2 βδομαδες και μετα εριχνε 1 ψαρι με ελαχιστη τροφη.Στους 6 μηνες ειχε μολις 3-4 ψαρακια μεσα κ το ενυδρειο του εστρωσε στους 8 μηνες εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...