Jump to content

Ξεκινάω ένα 60άρι από την αρχή


mahites9

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.

έχω ένα ενυδρείο 60λίτρων (60εκΧ30εκΧ30εκ περίπου)το οποίο το έχω εδώ και τρία χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο ήταν αχρησιμοποίητο).είχε πιάσει πολύ βρώμα όπως μπορείτε να φανταστείτε αλλά το έχω καθαρίσει και θέλω να το ξαναλειτουργήσω.

έχω κάνει μια λίστα με το τι θα χρειαστώ και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας και οποιαδήποτε παράλειψη μπορεί να υπάρχει

1)μία βάση

2)ένα εσωτερικό φίλτρο γιατί το προηγούμεο είναι διαλυμένο (ακουώ και προτάσεις τι να πάρω)

3)θερμοστάτη έχω τον παλιό που λέω να τον κρατήσω γιατί τον έβαλα στη πρίζα και φάνηκε να δουλεύει

4)μια αεραντλία

5)υπόστρωμα με χαλαζία ή χαλίκια

6)ένα θερμόμετρο (έχω ήδη ένα)

7)διακοσμητικά ενυδρείου (καμιά πέτρα η κάποιο ξύλο)

8)έχω μια αμφιβολία ως προς το καπάκι.η λάμπα ανάβει(το έβαλα στην πρίζα) αλλά είνι ψιλοβρώμικο και δεν ξέρω κατά πόσο μπρεί να καθαριστεί αυτο)και ψιλοσπασμένο σε κάποια σημεία.να το αλλάξω ή όχι?πόσο κοστίζει ένα καινουριο περίπου??

9)φυτά (ακούω πάλι προτάσεις)

10)και φυσικά ψάρια

εδώ σκέφτηκα διάφορα αλλά δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικά για το μικρό μέγεθος του ενυδρείου

πχ μου είπαν σε ένα μαγαζί ΄τοι μπροώ να βάλω μέχρι 2 δίσκους.σε ένα άλλο μου είπαν ότι είναι μικρό για δίσκους αλλά μπορεί να κάνει για ένα puffer (η αλήθεια είναι ότι η 2η ιδέα μου άρεσε).για αγγελόψαρα τι λέτε????

συγνώμη για το μέγεθος του ποστ αλλά θέλω να αποφύγω λάθη του παρελθόντος

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Προτού κάνουμε οποιαδήποτε κίνηση το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να γεμίσεις το ενυδρείο με νερό και να το αφίσες μερικές μέρες για να δεις εάν είναι όλα οκ.

Αρκετές φορές όταν ένα ενυδρείο μήνη εκτός λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα η σιλικόνη του ξεραίνεται γίνετε πορώδες και σπάει η ξεκολλά με την πρώτη μεγάλη πίεση. Για να εξακριβώσεις ότι στο δικό σου ενυδρείο δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς χωρίς χαλίκια χωρίς φίλτρα,χωρίς τίποτα.μόνο νερό έτσι????

Link to comment
Share on other sites

εννοείς χωρίς χαλίκια χωρίς φίλτρα,χωρίς τίποτα.μόνο νερό έτσι????

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υχαριστώ πολύ και πάλι.

καθότι ανυπόμονος στην περίπτωση που είναι όλα οκ,αυτά που έχω σημειώσει για να δουλέψω το ενυδρείο πως σου φαίνονται??????

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να εξετάσεις τα υπόλοιπα εξαρτήματα εάν λειτουργούν κανονικά. Αυτό άγω δεν μπορώ να το ξέρω. Το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα το ενυδρείο είναι άκρος ακατάλληλο για σκαλάρια και για δίσκους είναι ψάρια που θέλουν ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα. Προτού όμως μιλήσουμε για ψάρια πρέπει να γνωρίζεις ότι κάποια ψάρια θέλουν όξινο νερό και κάποια αλκαλικό νερό. Εσύ πρέπει να γνωρίζεις το νερό της βρύσης σου ώστε να ξέρεις τη ψάρια μπορείς να φιλοξενήσεις εάν παράδειγμα το νερό σου είναι πολύ σκληρό τότε θα πρέπει να στραφείς σε αφρικανικές κιχλίδες, αλλά λόγο του μεγέθους που έχει το ενυδρείο σου η επιλογές είναι λίγες. Εάν παρόλο αυτά θέλεις να βάλεις ψάρια που ζουν σε μαλακό νερό τότε πρέπει να δημιουργείς εσύ το νερό είτε με αποσταγμένο είτε με αντίστροφη όσμωση.

Ανάλογα με τα ψάρια που θα τοποθετήσουμε διαμορφώνουμε και το ενυδρείο κάποια θέλουν πέτρες, άλλα ρίζες, άλλα λίγα φυτά, άλλα πολλά φυτά, άλλα φωτεινό ενυδρείο, άλλα σκοτεινό ενυδρείο κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Αφου κανεις νεα αρχη προτεινω να το κανεις σωστα και να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο, το οποιο θα κανει πιο σωστη δουλεια και θα σου αφησει ελευθερο χωρο στο ενυδρειο.

Κοιτα λοιπον το Eheim 2213.

Οικονομικο και εγγυημενο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μετρήσεις του νερού της βρύσης και έχουμε τα εξής:

ΝΟ3,ΝΟ2 σχεδόν μηδενικά(το ΝΟ2 άντε να είναι στο 1mg/l)

KH 0d

pH7.6

GH μεταξύ 10 και 16d

πως ερμηνεύονται αυτές οι μετρήσεις???

τα puffer και τα αγγελόψαρα ανήκουν στα σκαλάρια????

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα εννοείς το ΝΟ3 ότι είναι περίπου στο 1mg/l και το ΝΟ2 μηδέν.

ΚΗ να έχεις 0 είναι αδύνατον. Ξανακοίτα το ΚΗ κάπου έκανες λάθος μέτρηση

Gh είναι οκ για αρκετά ψάρια.

Τα αγγελόψαρο ή αλλιώς σκαλάρι είναι το ίδιο ψάρι επιστημονικά ονομάζεται pterophyllum scalare

Τα puffer είναι τελείως διαφορετικά ψάρια και δεν ενδείκνυνται για αρχάριους θέλουν ζωντανή τροφή και ζωντανά σαλιγκαράκια. Υπάρχουν αρκετά είδη γλυκού νερού τα περισσότερα ανήκουν στην οικογένεια Tetraodon

Link to comment
Share on other sites

μόλις ξαναέκανα μετρήσεις με το τεστ της τετρατεστ (τα στικ) στο νερό της βρύσης και είναι ως εξής

ΝΟ3,ΝΟ2 μηδενικά

το GH μεταξύ 10 και 16d

KH μεταξύ 0 kai 3d αλλά πιο κοντά στο 0

και το ρΗ γύρω στο 8(μεγάλο δεν είναι?)

τι σου φαίνετε περίεργο????

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ με στικ μας δείχνουν στο περίπου της τιμές του ενυδρείου μας και καταρρέουν συνήθως όταν η τιμές είναι μικρές.

Όπως προαναφέρεις πιο πάνω την μια σε έβγαλε Ph 7,6 και τώρα 8.

Συνήθως όταν έχουμε υψηλό Ph έχουμε και υψηλό Gh, Kh. Είναι πολύ σπάνιο το νερό του δικτύου να έχει πολύ χαμηλό Kh υψηλό Gh και Ph. Φυσικά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε αλλά προσωπικά δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Βασικά πιστεύω το πρόβλημα εστιάζεται όχι σε εσένα αλλά στα στικ, έχουν αναφερθεί από πολλούς περίεργες μετρήσεις. Καλό θα είναι να αγοράσεις υγρά τεστ που είναι πολύ πιο αξιόπιστα και ακριβές σε σύγκριση με τα στικ.

Πάντως εάν προϋποθέσουμε ότι η τιμές είναι σωστές το νερό σου είναι κατάλληλο για πολλά είδη ψαριών και θα είσαι από τους υχερούςαυτούς που ονειρεύονται να είχαν τέτοιο νερό. Γιατί εάν υποθέσουμε ότι έχεις 1 Kh και Ph 8 τότε το νερό σου περιέχει σχεδόν μηδέν CO2 (και αυτό σπάνιο), με το που θα βάλεις το νερό στο ενυδρείο σου το Ph θα πέσει με λίγα ψάρια στο 6,5 εφόσον τα ψάρια εκπνέουν CO2 και άνετα μπορούν να ανεβάσουν το CO2 στο 8.

Ενημερωτικά το Kh,Ph, και το CO2 βρίσκονται σε μια ισορροπία αναμεταξύ τους που δεν μπορεί να αλλάξει πχ δεν μπορείς να έχεις ph 9 Kh 1 και CO2 30.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...