Jump to content

Στρωσιμο με χρυσοψαρα


Recommended Posts

...κάποιοι που θα θεωρούν...

Όταν υπάρχει επιστημονική εξήγηση για κάτι,τότε δε χωράνε θεωρίες.

Βέβαια το πρόβλημα εδώ είναι βαθύτερο και είναι θέμα παιδείας -όχι απαραίτητα γνώσεων- και κοινωνικής συμπεριφοράς.

Γιατί αρκετά από τα μέλη μας όπως και εγώ έχουν διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο το οποίο αποτελεί και το Ευαγγέλιο του αρχάριου.

Βλέπουμε λοιπόν τώρα μέλη μας να βάλλουν -άλλοτε με ευγενικό τρόπο- εναντίον όσων αναφέρονται στο στρώσιμο με ψάρια.

Να κατηγορούνται -ανώνυμα και μη- καταστήματα για τους κακούς υπαλλήλους τους που έχουν ανύπαρκτες γνώσεις επειδή προτείναν στρώσιμο με ψάρι.

Επειδή αυτό το forum το γουστάρουμε και το γουστάρουμε πολύ μάλιστα,

ας το προστατεύσουμε.Ο τρόπος είναι απλός σε γενικά πλαίσια:

Συμβουλέυουμε και εκφράζουμε την γνώμη μας όταν είμαστε 100% σίγουροι για την ορθότητα του λόγου μας.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα επιστημονικά δεδομένα δεν υπάρχει η απόλυτη σιγουριά.

Κάποτε η άνθρωποι πίστευαν ότι ο ήλιος κινείτε γύρο από την γη και ήταν 100% σίγουρη η επιστήμη προχώρησε και διαπιστώσαμε το αντίθετο. Παρόμοια γεγονότα συμβαίνουν καθημερινά, πράγματα που ήμασταν σίγουρη ότι είναι σωστά ανατρέπονται εν μέρει ή πλήρως. Αυτή είναι η μαγιά της ζωής και η πραγματικότητα.

Εν μέρει λοιπόν έχει ερευνηθεί η βιολογία ενός ποταμού η μιας λίμνης ή και του ενυδρείου αυτά τα ΄΄εν μέρη΄΄ προσπαθούμε να βγάλουμε στην επιφάνια εδώ.

Αδιαμφισβήτητα λοιπόν με 100% βεβαιότητα η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου δεν αποτελεί πειστήριο ότι το ενυδρείο είναι βιολογικά στρωμένο η διαδικασίες είναι πολύ πιο περίπλοκες και όπως προανέφερε και ο Νίκος δεν είναι αδύνατον προς το παρόν με της σημερινές τεχνολογίες να έχουμε μια πλήρης βιολογία σε ένα κλειστό σύστημα. Το τη μπορεί να φέρει το μέλλων δεν το γνωρίσουμε, εμείς ζούμε στο παρών μαθαίνουμε από το παρελθόν για να βαδίσουμε στο μέλλον.

Δεν με αρέσει να περιαυτολογώ αλλά η συνθήκες με κάνουν να αναφέρω ότι έχω στρώσει πάρα πολλά ενυδρεία με ψάρια. Και αυτό γιατί πρώτων βρίσκομαι και ασχολούμαι στον χώρο αυτό πάνω από 20 χρόνια και δεύτερον για ένα διάστημα 7 ετών ασχολούμουν επαγγελματικά με το στρώσιμο, διακόσμηση και συντήρηση ενυδρείων στην Γερμανία σε ιδιώτες ξενοδοχεία ιατρεία κτλ. Ο συνδυασμός των δυο παραπάνω και απο άρθρα διαφορετικών και καταξιωμένων επιστημόνων και ερευνητών που κατά καιρούς διάβασα σε ενυδρειακά περιοδικά με έκαναν να πειστώ ότι η μέθοδος στρωσίματος με ψάρια εάν γίνει σωστά και προσεγμένα δεν επιφέρει το παραμικρό πρόβλημα. Αλλά και γενικά στη Γερμανία ο προτεινόμενος τρόπος στρωσίματος είναι να δουλέψει το ενυδρείο 7 μέρες και μετά τοποθετούμε σιγά σιγά ψάρια όχι όλα με μιας. Και κακά τα ψέματα όταν το χόμπι αυτό ήταν διαδομένο σε όλη την επικράτεια εμείς εδώ βρισκόμασταν στα πρώτα βηματάκια. Με απλά λόγια η άνθρωποι εκεί έχουν μεγαλύτερη πείρα. Όταν εγκαταστάθηκα μόνιμα στην Ελλάδα μου φάνηκε πολύ περίεργος ο τρόπος στρωσίματος με αμμωνία τόσο όσο φαντάζει σε μερικούς ο τρόπος στρωσίματος με ψάρια.

Θα παρακαλούσα λοιπόν όλους τους χομπιστες να δουν ορισμένα πράγματα και από μια διαφορετική πλευρά. Μην έχουμε το κόλλημα όπως αναφέρει και ο Μάνος και πιστεύω το αναφέρει με την ένια να είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και όχι προσκολλημένοι σε μια θεωρία και να απορρίπτουμε οτιδήποτε νέο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

με έκαναν να πειστώ ότι η μέθοδος στρωσίματος με ψάρια εάν γίνει σωστά και προσεγμένα δεν επιφέρει το παραμικρό πρόβλημα.

Μπορείς να μου πεις πως ακριβως πειστηκες ότι η μέθοδος στρωσίματος με ψάρια εάν γίνει σωστά και προσεγμένα δεν επιφέρει το παραμικρό πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

…Ο συνδυασμός των δυο παραπάνω και απο άρθρα διαφορετικών και καταξιωμένων επιστημόνων και ερευνητών που κατά καιρούς διάβασα σε ενυδρειακά περιοδικά

Χρησιμοποιώντας την μέθοδο αυτή σε όλα τα ενυδρεία δεν είχα θανάτους ψαριών ούτε περίεργες συμπεριφορές, ούτε τα ψάρια παρουσίαζαν μετά από καιρό συμπτώματα ασθενειών ή οτιδήποτε άλλο που να πρόδιδε ότι τα ψάρια είχαν υποστεί βλάβη σε κάποιο όργανο τους. Με απλά λόγια ζούσαν και βασίλευαν κανονικά.

αυτά

με έκαναν να πειστώ ότι η μέθοδος στρωσίματος με ψάρια εάν γίνει σωστά και προσεγμένα δεν επιφέρει το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oπως έχω δηλώσει και παλαιότερα έχω ξεκινήσει στρώσιμο 4 ενυδρείων χωρίς αμμωνία και αισθάνομαι ιδιαίτερα χαρούμενη που βλέπω και άλλους πιο έμπειρους απο μένα ίσως και πιο διαβασμένους να υποστηρίζουν αυτό που γνωρίζω καθαρά απο εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη όλα τα ψαρια σου Χρήστο πέθαναν από γεράματα?

Εζησαν περίπου στο μεγιστο της ηλικιας που εχει καταγραφεί για το ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη όλα τα ψαρια σου Χρήστο πέθαναν από γεράματα?

Εζησαν περίπου στο μεγιστο της ηλικιας που εχει καταγραφεί για το ειδος?

Όλα όχι βέβαια στο ενυδρείο υπάρχουν θάνατοι που είναι απροσδιόριστη όπως όλοι η οργανισμοί αρρωσταίνουν από ανίατες ασθένειες έτσι και τα ψάρια μπορούν να ψηφίσουν από πολλές διαφορετικές αιτίες. Το ποσοστό που έχασα από μυστήριους θανάτους είναι πολύ μικρό. Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα. Είχα στο ενυδρείο μου 6 σκαλάρια το πρώτο ψόφησε σε ηλικία 6 χρονών το δεύτερο 9 το τρίτο 13 ενώ το τέταρτο 14.

Από ένα κοπάδι 30 καρδινάλιων έχασα τον πρώτο σε 6 μήνες το δεύτερο σε ένα χρόνο τα υπόλοιπα 28 παρέμειναν έτσι για 5 χρόνια. Στον πέμπτο χρόνο έχασα 2 και τα υπόλοιπα 26 άρχισαν να ψοφάν μεταξύ τον 8-10 χρόνο.

Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα διότι κρατάω ημερολόγιο από όλα τα ψάρια μου.

Εάν τα ψάρια πάθαιναν κάποια βλάβη λόγο το ότι έστρωσα το ενυδρείο με αυτά τότε θεωρητικά θα έπρεπε να έχανα πολύ μεγαλύτερο αριθμό ψαριών σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό πέθανε από γεράματα.

Το ξέρω ακούγεται λίγο υπερβολικό και ο κάθε ένας θα μπορούσε να αμφισβητήσει τα γραφόμενα μου.

Διότι διακρίνω μια δυσπιστία σε κάποια ποστ και έχω πλήρες κατανόηση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα λοιπόν όλους τους χομπιστες να δουν ορισμένα πράγματα και από μια διαφορετική πλευρά. Μην έχουμε το κόλλημα όπως αναφέρει και ο Μάνος και πιστεύω το αναφέρει με την ένια να είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και όχι προσκολλημένοι σε μια θεωρία και να απορρίπτουμε οτιδήποτε νέο.

Αμ γεια σου...

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια μου ειναι μικρη για να πω και κατι σε αυτο το ποστ ..αλλα ενω το διαβασα εχω μια απορια...σε καθε αλλαγη νερου μου βαζω sera nitrivec οπως γραφουν οι οδηγιες...το ενυδρειο μου δουλευει εδω και 8 μηνες

καλα κανω ή να το σταματησω??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο φάρμακο, αν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά, από τα έμπειρα χέρια του ειδικού γνώστη, τότε μπορεί να αποτελέσει το χειρότερο δηλητήριο.

Λέγοντας αυτή τη φράση, θέλω να υπογραμμίσω, ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρέπει να παροτρύνουμε οποιονδήποτε άπειρο χομπίστα, να ακολουθεί τη μέθοδο στρωσίματος με ψάρια. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε βασανιστικό θάνατο πολλών ψαριών, μέχρι ο νέος στο χόμπι, να αντιληφθεί όλη τη διαδικασία και την εξελικτική πορεία της και να αποφύγει τα λάθη.

Όπως ανέφερα στις προηγούμενες δημοσιεύεις μου, το στρώσιμο του ενυδρείου με ψάρια, απαιτεί κάποιους κανόνες, τους οποίους πρέπει και οφείλουμε να γνωρίζουμε, πριν ξεκινήσουμε την οποιαδήποτε διαδικασία.

Το αποτέλεσμα των λανθασμένων χειρισμών, θα είναι η απώλεια αθώων ζωών, οι οποίες θα πέσουν στο βωμό της εκπαίδευσης και της προσπάθειας ανακάλυψης του...τροχού.

Έτσι λοιπόν, δεν θα παρότρυνα ΠΟΤΕ κάποιον άπειρο στο χόμπι , να ξεκινήσει τη διαδικασία αυτή, θεωρώντας τη σαν μονόδρομο, στη πορεία της επιτυχίας.

Η αρχική τοποθέτησή μου, αναφερόταν στον καλύτερο και ολοκληρωμένο τρόπο στρωσίματος, που κατά την προσωπική μου αντίληψη, είναι το στρώσιμο με ψάρια και μάλιστα του ίδιου υδροβιότοπου, που θέλουμε να αναπαραστήσουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι, απορρίπτω τις άλλες μεθόδους και πιο συγκεκριμένα τη μέθοδο με χρήση φαρμακευτικής αμμωνίας.

Μάλιστα στην προηγούμενη αναφορά μου, ανέφερα ότι το στρώσιμο με χημική ή φαρμακευτική αμμωνία, δεν μπορεί να αποτελέσει ολοκληρωμένο τρόπο στρωσίματος, αφού σήμερα είναι αποδεδειγμένο, ότι βιολογικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα, σε ένα βιολογικό σύστημα επεξεργασίας οργανικών αποβλήτων, δεν είναι μόνο η οξειδοαναγωγή των παραγώγων της αμμωνίας, αλλά και πλήθος άλλων.

Επίσης τόνισα, πως η βιολογική ωρίμανση, θα επέλθει κάποια στιγμή κατά την πορεία, σε ένα σύστημα, το οποίο ξεκίνησε τη βιολογική δραστηριότητα, με χρήση χημικής αμμωνίας. Το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Όπως και ο κίνδυνος για την απώλεια των πρώτων φιλοξενούμενων οργανισμών, μέχρι την ολοκληρωτική ωρίμανση του συστήματος, αν δεν τηρηθούν οι κανόνες, που εμείς οι παλιοί γνωρίζουμε καλά, ενώ οι νεώτεροι οφείλουν να μάθουν.

Τελειώνοντας, τη διασαφηνιστική αυτή τοποθέτησή μου, θα ήθελα να υπογραμμίσω συμπερασματικά, πως η περίοδος στρωσίματος ενός ενυδρείου, αποτελεί μια πολύ σοβαρή και υπεύθυνη εργασία, που ελλοχεύει κινδύνους, οι οποίοι μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο τις ζωές των πρώτων ψαριών μας, είτε αυτά φιλοξενούνται από τις αρχικές ημέρες της έναρξης της διαδικασίας, είτε κατά την πορεία, όταν τα τεστ μας, δείξουν για πρώτη φορά, μηδενικές τιμές.

Το αρνητικό της όλης αυτής υπόθεσης, είναι ότι, πολλές φορές, αυτοί που καλούνται να ασχοληθούν, με την τόσο σοβαρή και υπεύθυνη διαδικασία του στρωσίματος, οι μόνες εμπειρικές ή θεωρητικές γνώσεις, που διαθέτουν για τα ψάρια, περιορίζονται μόνο στα……”τηγανητά”.

Πιστεύω, πως ο κάθε αναγνώστης, που θα έχει την τύχη να διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα μας, θα μπορέσει να αντιληφθεί, πως έχουν πράγματα, και να κάνει τη σωστή επιλογή του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια μου ειναι μικρη για να πω και κατι σε αυτο το ποστ ..αλλα ενω το διαβασα εχω μια απορια...σε καθε αλλαγη νερου μου βαζω sera nitrivec οπως γραφουν οι οδηγιες...το ενυδρειο μου δουλευει εδω και 8 μηνες

καλα κανω ή να το σταματησω??

Το post σου χάθηκε ανάμεσα στα άλλα. Ναι να σταματήσεις, βάλε το προϊόν στο ψυγείο και ξέχασε το.

Μετά από 8 μήνες πρέπει να έχεις «Ώριμο» ενυδρείο, μετρήσεις ΝΟ3 και ΝΟ2 (με υγρά) μπορείς να κάνεις και να μας πείς ;

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ψαλτη μπορειτε να αναφερεται εδω ή σε καποιο αρθρο τους κανονες αυτους για τους οποιους κανετε λογο? Για να μαθαινουν και οι νεοτεροι, και γιατι κι εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ψαλτη μπορειτε να αναφερεται εδω ή σε καποιο αρθρο τους κανονες αυτους για τους οποιους κανετε λογο? Για να μαθαινουν και οι νεοτεροι, και γιατι κι εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να γνωριζω.

Στη δημοσίευσή μου Νο10, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα:

-Επιλέγουμε ψάρι -ια, σε αναλογία με τα λίτρα του ενυδρείου, που διαθέτουμε. Πχ στα 300lt, μπορούμε να βάλουμε ένα ενήλικο ψάρι, αλλά σε ένα 45lt, θα πρέπει να επιλέξουμε ένα ψαράκι 0,5ψμ για παράδειγμα

-Ταίζουμε με ελάχιστη τροφή, παρακολουθώντας την πορεία του κύκλου

-Διακόπτουμε το τάισμα όταν χρειαστεί

-Όταν οι τιμές είναι αποδεκτές και σταθεροποιηθούν, αυξανουμε τη βιοφόρτιση σταδιακά, παρακολουθώντας ΠΑΝΤΑ την πορεία των τιμών καθημερινά κοκ

Link to comment
Share on other sites

Πολλα εχουν ακουστει και εδω και αλλου για το συγκεκριμενο θεμα... Ομως ο σκοπος υπαρξης ενος forum ειναι εκτος απο το να δεινει καποιες τυποποιημενες απαντησεις να προσπαθησει να οδηγησει το χομπι μπροστα ή εστω να προσπαθησει να ανοιξει λιγο τους οριζοντες μας.

Για αρχη ο ορος "δηλητηριο" εχει προελθει απο εναν καθηγητη πανεπιστημιου, βιολογο, που οσοι ειδαν το σεμιναριο απο κοντα ξερουν! Υπαρχει και ηχογραφημενο αν υπαρχει αμφισβητηση.

Οσο αφορα τα κολληματα...ειναι εμφανες οτι μερος της internetικης κοινοτητας της χωρας μας εχει κολλησει στην μεθοδο της προσθηκης αμμωνιας και δεν δεχεται καμια αλλη ανεξαρτητα απο επιχειρηματα! Και το αστειο ειναι οτι οι υποστηρικτες της μεθοδου δεν μπορουν να πουν και πολλα επιχειρηματα για το αντιθετο! Και αν πει καποιος οτι υπαρχουν τοσα και τοσα links αυτο ειναι απολυτα λογικο αφου ειναι μια μεθοδος που χρησιμοποιειται, δεν αμιφσβητησαμε αυτο!

Αυτο ομως που πραγματικα δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ολοι προσπερνανε και καλα αδιαφορα το οτι ολοι οσοι μιλησαμε εναντια στη μεθοδο ειπαμε οτι χρησιμοποιουμε τη μεθοδο του ταισματος! Οχι των ψαριων! Δεν εχω στρωσει ποτε ενυδρειο με ψαρια αλλα και ποτε με αμμωνια... αυτο λεει κατι ? Το οτι θεωρουμε τη μεθοδο της αμμωνιας ανεπαρκη δεν σημαινει οτι θεωρουμε τη μεθοδο των ψαριων ιδανικη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως που πραγματικα δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ολοι προσπερνανε και καλα αδιαφορα το οτι ολοι οσοι μιλησαμε εναντια στη μεθοδο ειπαμε οτι χρησιμοποιουμε τη μεθοδο του ταισματος! Οχι των ψαριων! Δεν εχω στρωσει ποτε ενυδρειο με ψαρια αλλα και ποτε με αμμωνια... αυτο λεει κατι ? Το οτι θεωρουμε τη μεθοδο της αμμωνιας ανεπαρκη δεν σημαινει οτι θεωρουμε τη μεθοδο των ψαριων ιδανικη!

Η κάθε μέθοδος στρωσίματος κατά τη γνώμη μου, απευθύνεται σε διαφορετικές «ομάδες» γνώσεις και εμπειρίας. Η μέθοδος στρωσίματος με ζωντανό οργανισμό, είναι η πιο παρακινδυνευμένη για έναν αρχάριο, αφού δε ξέρει πως πρέπει να χειριστεί το ζωντανό, και το ενυδρείο του.

Η μέθοδος της αμμωνίας «φαίνεται» η ορθότερη, γιατί προστίθεται ένα καθαρό σκεύασμα, που ξέρεις ΤΙ είναι, και ξέρεις ότι δε θα βλάψει μακροπρόθεσμα το ενυδρείο σου. Και πιθανώς η καλύτερη για κάποιον αρχάριο, και η πιο εύκολη. Οι αποικίες βακτηρίων, θα ολοκληρωθούν εν καιρώ έτσι κι αλλιώς.

Τέλος, το τάισμα ενός κενού ενυδρείου, αφήνει την εντύπωση της «βρωμιάς» μέσα σε αυτό, καθώς εάν δε γνωρίζεις ότι η τροφή θα μετατραπεί σε αμμωνία, δε ρισκάρεις να ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθεσω και εγω με την σειρα μου οτι η αμμωνια ειναι ξεπερασμενη μεθοδος και οχι η καλυτερη δυνατη. Συγκεκριμενα εχει αναφερθει και στη συζητηση αυτη, οτι ο καλυτερος τροπος να στρωσουμε ενυδρειο ειναι η τροφη, διοτι ο κυκλος της αμμωνιας δεν ειναι ο μονος κυκλος που υπαρχει στο ενυδρειο μας..

Υπαρχει ο ετεροτροφικος επισεις καθως και αλλοι. Πως διασπατε κυριοι η τροφη σε αμμωνια? Μονη της? Οχι βεβαια. Οπως επισης επισης τα ψαρια αποβαλλουν μονο αμμωνια? Ουτε και αυτο. Υπαρχουν πολλες ενωσεις που πρεπει να αποκτισουν το κυκλο τους διοτι μονο με την αμμωνια κανεις κυκλο του αζωτου, βαζεις ψαρια και μετα τα ψαρια εχουν την υπερφορτωση του συστηματος απο οργανικα γιατι ακομα τα βακτηριδια για αυτο το κυκλο της μετατροπης τους σε αμμωνια δεν υπαρχει ακομα. Δεν εχει ξεκινησει καν... Οποτε εχουμε στρες, ίσως και θανατους απο ουσιες που υπαρχουν σιγουρα, αλλα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ χομπιστικο τεστ να τις μετρησει....

Αυτο ειναι το καλυτερο δυνατο?? Αυτο θελουμε για τα ψαρακια μας? Τι ειναι να ριχνουμε λιγη τροφη καθημερινα? Ας βρωμισει το νερο, τα ψαρια θα το βρωμισουν χειροτερα με τις αναλογες ενωσεις οταν μπουν.

Ολα αυτα εχουν αναφερθει ηδη στα προηγουμενα ποστ του θεματος. Κια ειναι κατι παρα πολυ απλο στην τελικη.. Ειναι ο τροπος που δουλευει η φυση, και θελουμε να μιμιθουμε την φυση οσο ποιο πολυ γινετε. Με την τροφη το πετυχαινουμε.

Ο τελειος τροπος βεβαια ειναι με μπολιασμα μιας ποσοτητας υλικου απο αλλο φιλτρο, που οσο μεγαλυτερη η ποσοτητα τοσο καλυτερα. Ουσιαστικα ειναι ο καλυτερος τροπος. Αλλα εαν δεν υπαρχει αυτη η λυση, η τροφη ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη μας για ολους τους παραπανω λογους..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, το τάισμα ενός κενού ενυδρείου, αφήνει την εντύπωση της «βρωμιάς» μέσα σε αυτό, καθώς εάν δε γνωρίζεις ότι η τροφή θα μετατραπεί σε αμμωνία, δε ρισκάρεις να ρίξεις.

Φιλε AED πραγματικα δεν υπαρχει τετοιο θεμα...αντιθετα με τον τροπο αυτο θα εισαι σιγουρος οτι θα δημιουργηθουν και βακτηρια τα οποια δεν μπορουν να τραφουν με την απλη αμμωνια και θα σου χρησιμεψουν αργοτερα και που θα ταιζεις και που θα εχεις ψαρακια (...και τις ακαθαρσιες τους) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο ενυδρείου με τροφή... Υπάρχει κάποιος έστω γενικός κανόνας "ποσότητα/λίτρα"; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο ενυδρείου με τροφή... Υπάρχει κάποιος έστω γενικός κανόνας "ποσότητα/λίτρα"; :thumbup:

Κανόνας δεν υπάρχει, παρά μόνο η συνεχής παρακολούθηση του κύκλου του αζώτου.

Ρίχνεις λίγα φυλλαράκια, καθημερινά ή κατεψυγμένη τροφή, τα οποία τα λειώνεις με τα δάκτυλά σου, μέσα στο νερό, ώστε να λιώσουν όσο γίνεται καλύτερα.

Ταυτόχρονα καθημερινά, παίρνεις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών, για να μπορείς να παρακολουθείς την όλη πορεία. Αν οι τιμές της αμμωνίας σου ξεφύγουν, τότε σταματάς το τάισμα και περιμένεις να πέσουν.

Όταν εξαφανιστούν οι ενδείξεις της αμμωνίας και τα νιτρώδη αφού έδωσαν μια υψηλή τιμή και μετά από σταδιακή μείωση, μηδενίστηκαν, ενώ τα νιτρικά κάνουν την εμφάνισή τους, τότε σημαίνει πως ο κύκλος "ολοκληρώθηκε".

Το ενυδρείο σου μπορεί να δεχθεί τους πρώτους κατοίκου, κατά τη γνώμη μου τους πιο ανθεκτικούς του υδροβιότοπου, που θέλεις να αναπαραστήσεις και κατόπιν προσθέτεις σταδιακά, παρακολουθώντας πάντα την ωρίμανση του βιολογικού σου μηχανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο ενυδρείου με τροφή... Υπάρχει κάποιος έστω γενικός κανόνας "ποσότητα/λίτρα"; :bowdown:

Ο Νικος ποιο πριν τα ειπε τελεια. Ειναι ο ποιο σωστος τροπος. Αλλα με την εμπειρια μου απο ενυδρεια γλυκου νερου -κυριος αφρικανες, δισκους κτλ- υπαρχει ενας ποιο απλος τροπος για τους αρχαριους. Απλα θελει υπομονη.

Ριχνουμε καθε 2 ημερες περιπου το 1/3 απο την τροφη που υπολογιζουμε να ριχνουμε στο ενυδρειο κανονικα αφου την εχουμε πολτοποιηση. Σε ενα διαστημα που ειναι απο 30 - 40 περιπου ημερες, το ενυδρειο ειναι στωμενο κανονικα, απλα εχει αρκετα νιτρικα και πριν μπουν ζωντανα κανουμε μια καλη αλλαγη νερου για να μειωσουμε το φορτιο αυτο.

Αυτος ειναι ο ποιο απλος τροπος. Συναμα και ευκολος για τον αρχαριο. Να προσθεσω μονο πως καλο ειναι να εχουμε μια θερμοκρασια 28 βαθμους σαν μινιμουμ για να εχουμε επιταχινση του μεταβολισμου των ολων βακτηριδιων, οποτε θα εχουμε και ποιο γρηγορο κυκλο.. :thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κανόνας δεν υπάρχει, παρά μόνο η συνεχής παρακολούθηση του κύκλου του αζώτου.

Ρίχνεις λίγα φυλλαράκια, καθημερινά ή κατεψυγμένη τροφή, τα οποία τα λειώνεις με τα δάκτυλά σου, μέσα στο νερό, ώστε να λιώσουν όσο γίνεται καλύτερα.

Ταυτόχρονα καθημερινά, παίρνεις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών, για να μπορείς να παρακολουθείς την όλη πορεία. Αν οι τιμές της αμμωνίας σου ξεφύγουν, τότε σταματάς το τάισμα και περιμένεις να πέσουν.

Όταν εξαφανιστούν οι ενδείξεις της αμμωνίας και τα νιτρώδη αφού έδωσαν μια υψηλή τιμή και μετά από σταδιακή μείωση, μηδενίστηκαν, ενώ τα νιτρικά κάνουν την εμφάνισή τους, τότε σημαίνει πως ο κύκλος "ολοκληρώθηκε".

Το ενυδρείο σου μπορεί να δεχθεί τους πρώτους κατοίκου, κατά τη γνώμη μου τους πιο ανθεκτικούς του υδροβιότοπου, που θέλεις να αναπαραστήσεις και κατόπιν προσθέτεις σταδιακά, παρακολουθώντας πάντα την ωρίμανση του βιολογικού σου μηχανισμού.

Ο Νικος ποιο πριν τα ειπε τελεια. Ειναι ο ποιο σωστος τροπος. Αλλα με την εμπειρια μου απο ενυδρεια γλυκου νερου -κυριος αφρικανες, δισκους κτλ- υπαρχει ενας ποιο απλος τροπος για τους αρχαριους. Απλα θελει υπομονη.

Ριχνουμε καθε 2 ημερες περιπου το 1/3 απο την τροφη που υπολογιζουμε να ριχνουμε στο ενυδρειο κανονικα αφου την εχουμε πολτοποιηση. Σε ενα διαστημα που ειναι απο 30 - 40 περιπου ημερες, το ενυδρειο ειναι στωμενο κανονικα, απλα εχει αρκετα νιτρικα και πριν μπουν ζωντανα κανουμε μια καλη αλλαγη νερου για να μειωσουμε το φορτιο αυτο.

Αυτος ειναι ο ποιο απλος τροπος. Συναμα και ευκολος για τον αρχαριο. Να προσθεσω μονο πως καλο ειναι να εχουμε μια θερμοκρασια 28 βαθμους σαν μινιμουμ για να εχουμε επιταχινση του μεταβολισμου των ολων βακτηριδιων, οποτε θα εχουμε και ποιο γρηγορο κυκλο.. :thumbup::lmao:

Ευχαριστώ :blink:

Τα δικά μου ενυδρεία τα έχω στρώσει με την μέθοδο της αμμωνίας, θα ήθελα όμως μελλοντικά να δοκιμάσω και την εναλλακτική της τροφής :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο με τροφή έχει και ένα μειονέκτημα.

Το 90κάτι % της διάσπασης των τροφών που ρίχνουμε μέσα, γίνεται από μύκητες.

Όταν λοιπόν τελειώσει το στρώσιμο και έρθουν τα ψάρια, θα βρεθούν παρέα με τεράστιες συγκεντρώσεις μυκητών (ακόμα και αν γίνει 100% αλλαγή νερού). Ακόμα λοιπόν και αν είναι όλοι αυτοί οι μύκητες από τα συνηθισμένα είδη, ένα ψάρι που έχει ήδη το στρές της μεταφοράς και αλλαγής παραμέτρων νερού, είναι σε μειονεκτική θέση.

Σχετικά με τη σκέτη αμμωνία, δεν βλέπω πουθενά να υποστηρίζει κανείς ότι είναι αρκετή για να ωριμάσει ένα ενυδρείο. Είναι όμως απολύτως ικανή μέθοδος για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου από την μορφή της αμμωνίας και μετά.

Το ότι η μέθοδος της σκέτης αμμωνίας δεν οδηγεί σε πλήρη ωρίμανση δεν σημαίνει ότι ξεχνάμε πόσο σοβαρότερη για την υγεία τους είναι η παρουσία αμμωνίας και νιτρωδών, σε σχέση με την έλλειψη ετεροτροφικών.

Πιστεύω ότι ειδικά για έναν αρχάριο, η ασφαλέστερη πρόταση είναι να συνδιάσει αμμωνία με ελάχιστη τροφή.

Αν μπορούσε κανείς να κάνει μια στατιστική για τις αιτίες θανάτων και ασθενειών ψαριών σε αρχάριους θα έβγαζε ευκολότερα τα συμπεράσματά του για την σημασία της κάθε επι-μέρους ωρίμανσης.

Στη φύση, μόνο ένα μέρος της νιτροποίησης περνάει από ετεροτροφικά, αφού τα ψάρια παράγουν άμεσα και αμμωνία. Άρα λοιπόν θα μιμηθεί καλύτερα τη φύση κανείς αν συνδιάσει αμμωνία και τροφές.

Σχετικά με την χρήση ψαριών εξ' αρχής, έχω την εξής "απορία". Όταν λέμε ότι πρέπει να γίνεται αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα (σε στρωμένο μάλιστα ενυδρείο), πως είναι μια χαρά να τα βάζουμε μέσα χωρίς αλλαγές μέχρι να ανέβουν οι συγκεντρώσεις τόσο όσο χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ο κύκλος σε εύλογο χρόνο (δηλαδή υψηλές). Είναι σα να λέμε ότι το ψάρι θέλει αλλαγές νερού εκτός αν έχει αρκετή αμμωνία και νιτρώδη στο νερό του. Και όλα αυτά στην χειρότερη στιγμή του ψαριού (την αλλαγή βιότοπου).

Είναι προφανές ότι με αρκετή προσοχή, το ψάρι θα αντέξει, αλλά δε θα είναι και στις καλύτερες συνθήκες.

Τέλος, υπάρχει και το γνωστό ερώτημα: με ποια κριτήρια να στρώσουμε... τι είναι γρηγορότερο, τι είναι επιστημονικότερο, τι μας βολεύει, ή τι θα προτιμούσε το ψάρι αν το ρωτάγαμε?

Είμαι σίγουρος ότι η αμμωνία φαρμακείου έχει πολύ καλή φήμη εκεί που πάνε τα ψαράκια όταν τα κακαρώνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...