Jump to content

*Πρόβλημα με τέστ Ph*-admin Edited


Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ ΤΕΣΤ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΟΛΙΓΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ)

ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΤΑΘΕΡΑ 8,5 ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, ΕΝΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΕΣ (ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ) ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΟΚ!!!!!

ΟΤΑΝ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ STICK PH ΕΔΕΙΧΝΕ 7, ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ .... ΒΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ 8,5!!!!!!!!

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΤ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΝ ΣΕ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΥΒΛΑΒΙΚΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ.

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ????

ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ PH ΠΡΙΝ ΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Admin Note:

Σας παρακαλώ μήν χρησιμοποιήστε χαρακτηρισμούς για προιόντα εταιριών και βγάζετε αυθόρμητα συμπεράσματα θίγοντας ένα προιόν βασιζόμενος σε προσωπικές παρατηρήσεις και όχι σε επιστημονικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Admin Note:

Σας παρακαλώ μήν χρησιμοποιήστε χαρακτηρισμούς για προιόντα εταιριών και βγάζετε αυθόρμητα συμπεράσματα θίγοντας ένα προιόν βασιζόμενος σε προσωπικές παρατηρήσεις και όχι σε επιστημονικά δεδομένα.

Αγαπητέ Husky_Jim, να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με τη στάση σας στο συγκεκριμμένο θέμα!

Δεν γνωρίζω αν αυτή είναι η πολιτική του ΑΖ συνολικά, αλλά δεν είναι δυνατό να περιμένετε από ένα δημόσιο forum που απευθύνεται σε μεγάλο εύρος ενυδρειόφιλων όλων των ηλικιών, να διατυπώνουν επιστημονικά τεκμηριωμένο λόγο και να αποφεύγουν να πληροφορήσουν τους άλλους φίλους-μέλη για τις προσωπικές τους εμπειρίες σχετικά με προϊόντα που χρησιμοποιούν, για να μη δυσαρεστήσουν κάποιες πιθανόν φιλικές εταιρίες του χώρου!!!

Θεωρείται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι ενημερώνουμε και συζητάμε με βάση, κυρίως, τις προσωπικές εμπειρίες και γνώσεις μας για να προστατευθούμε από κακές επιλογές, πρακτικές και προϊόντα.!!!

Αν οι χαρακτηρισμοί του μέλους (τους οποίους δυσκολεύομαι να εντοπίσω...) είναι ΑΔΙΚΟΙ απέναντι σε κάποιο προϊόν, τότε τα ίδια τα μέλη (μέσα από τις προσωπικές εμπειρίες τους και τον αντίλογο) θα τους καταρρίψουν!

Δεν είναι απαραίτητος τέτοιος και τόσος ΕΛΕΓΧΟΣ και ΦΙΜΩΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος δεν γραφει ονομα εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος δεν γραφει ονομα εταιρειας.

Στην αρχική δημοσίευση έλεγε (πριν γίνει edit το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Aquarius και όχι μόνο.

Πρίν αλλάξω τον τίτλο του πόστ αυτό έγραφε:

ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΟ ΤΕΣΤ PH ΤΗΣ ****** ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ!

και προσπαθούσε να αποτρέψει τα υπόλοιπα μέλη από το να το χρησιμοποιούν.Δεδομένου όπως έχουμε πεί στο παρελθόν το Aquazone είναι ένα χομπίστικο φόρουμ και σε καμία περίπτωση δέν θα μπορούσε να αντέξει μία μήνυσή για συκοφαντική δυσφήμηση (όπως στο παρελθόν έχει παραλίγο γίνει).

Επίσης σάν χομπίστας έχω χρησιμοποιήσει κατα κόρον το συγκεκριμένο τέστ και ποτέ δέν είχα απόκληση πάνω από +- 0,25.

Άρα το ένα μεμονωμένο τέστ να παρουσιάζει πρόβλημα ΔΕΝ μπορεί να χαρακτηρίζει ένα προιόν μιάς εταιρίας και πόσο μάλλον να προτρέπει άλλους να μήν το χρησιμοποιήσουν.

Πιστεύω να συμφωνείς σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική δημοσίευση έλεγε (πριν γίνει edit το θέμα).

Δεν το ηξερα με συγχωρειται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Aquarius και όχι μόνο.

Πρίν αλλάξω τον τίτλο του πόστ αυτό έγραφε:

ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΟ ΤΕΣΤ PH ΤΗΣ ****** ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ!

και προσπαθούσε να αποτρέψει τα υπόλοιπα μέλη από το να το χρησιμοποιούν.Δεδομένου όπως έχουμε πεί στο παρελθόν το Aquazone είναι ένα χομπίστικο φόρουμ και σε καμία περίπτωση δέν θα μπορούσε να αντέξει μία μήνυσή για συκοφαντική δυσφήμηση (όπως στο παρελθόν έχει παραλίγο γίνει).

Επίσης σάν χομπίστας έχω χρησιμοποιήσει κατα κόρον το συγκεκριμένο τέστ και ποτέ δέν είχα απόκληση πάνω από +- 0,25.

Άρα το ένα μεμονωμένο τέστ να παρουσιάζει πρόβλημα ΔΕΝ μπορεί να χαρακτηρίζει ένα προιόν μιάς εταιρίας και πόσο μάλλον να προτρέπει άλλους να μήν το χρησιμοποιήσουν.

Πιστεύω να συμφωνείς σε αυτό.

ΔΕΚΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ , ΟΠΩς ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΤΟ FORUM ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΒΟΗΘΟ!

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ

1. ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΟΝΟΜΑ????? ( ΜΙΑ ΑΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ)

2. Η ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΕΚΕΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΣΤΟΧΙΕΣ!!!!! (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ!!))

3. ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΚΛΠ) ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΩΣ ΤΩΡΑ .

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

.....

.....ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΑΙΡΟΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΑΣ

ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΠΕΡΙ ΑΣΤΟΧΙΑΣ ΕΝΟΣ ΥΛΙΚΟΥ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΖΩΝΤΕΣ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ......

......Ο ΦΟΒΟΣ ΤΩΝ ΜΥΝΗΣΕΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ

ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΙΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ...

.......ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΑΤΟΜΑ-

ΤΙΚΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ .....

.......ΟΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΜΥΝΗΣΗΣ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ .....

.......

.......ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ

ΦΕΡΕΙ ΕΥΘΗΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ

ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥΣ .......

........

........

........ΔΕΚΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ

ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ........

........

........

........ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ/ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Το περιεχόμενο και οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο Aquazone.gr αποτελούν μία προσφορά προς τον επισκέπτη/χρήστη του Aquazone.gr και γενικά προς την κοινότητα των χρηστών του Internet και δε δύνανται σε καμιά περίπτωση να εκληφθούν ως έγκυρες πληροφορίες ή/και συμβουλές ούτε υποκρύπτουν σε καμία περίπτωση οποιαδήποτε προτροπή για την επιχείρηση ή μη συγκεκριμένων πράξεων. Το Aquazone.gr αναλαμβάνει τη συλλογή, επεξεργασία και διανομή του περιεχομένου του, χωρίς όμως σε καμιά περίπτωση να εγγυάται την αρτιότητα, την πληρότητα, την επάρκεια και γενικά την καταλληλότητα αυτού και την απουσία ενδεχομένων λαθών πολύ δε περισσότερο λόγω του ιδιαιτέρως μεγάλου όγκου του, καθώς και της συμμετοχής και τρίτων φορέων (φυσικών ή νομικών προσώπων) κατά την πρωτογενή παραγωγή και συλλογή του. Συνεπώς, οι επισκέπτες / χρήστες του Aquazone.gr, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του με δική τους πρωτοβουλία, αναλαμβάνουν και τη σχετική ευθύνη διασταύρωσης των παρεχομένων πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

......Ο ΦΟΒΟΣ ΤΩΝ ΜΥΝΗΣΕΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ

ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΙΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ...

Και ομως φιλε μου στο παρελθον ειχαμε αντιμετωπισει τετοιο προβλημα. Και πιστεψε με κανεις εδω μεσα δεν εχει χρονο και ορεξη να τρεχει στα δικαστηρια οποια και αν ειναι η καταληξη.

Ελπιζω αυτο να ειναι σεβαστο και απο εσενα αλλα και απο οσους συμμετεχουν στο φορουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεκτές οι απαντήσεις αλλά ποιός μου λέει ότι δέν ήταν τυχαίο γεγονός?

-Πώς μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το προιόν μιάς εταιρίας σαν ελαττωματικό κρίνοντας μόνο από ένα τεστ μπροστά στα εκατομύρια που παράγει η εταιρεία?

-Ποιός είναι σίγουρος ότι φταίει το τέστ και όχι το μαγαζί που μπορεί να είχε το τέστ πεταμένο στην αποθήκη ή στον ήλιο καταστρέφοντας το?

-Ποιός μπορεί να πεί ότι είχε πρόβλημα κρίνοντας μόνο την παράλληλη μέτρηση με ένα στίκ τέστ,το οποίο είναι γνωστό ότι είναι το λιγότερο ακριβές?

-Συγκρίναμε το τέστ με αντίστοιχο καλυμπραρισμένο ηλεκτρονικό?

Επειδή τίποτε από αυτά δέν έχει γίνει ούτε μπορεί να διαπιστωθεί με σιγουριά έχω να πώ τα παρακάτω....

Βεβαίως όπως είπε και ο φίλος SOIPROCS όταν κρίνετε η ζωή των οργανισμών του ενυδρείου μας αλλά και των δικαιωμάτων μας σάν καταναλωτές και σαν χομπίστες πρέπει να προσπαθούμε και να απαιτούμε το καλύτερο απο τα μαγαζιά και τις εταιρίες αλλά σίγουρα όχι να δυσφημούμε έτσι αόριστα και χωρίς στοιχεία.

Επειδή η εταιρία που παράγει το τέστ δέν μετέχει στο Aquazone άρα δέν υπάρχει αντίλογος, θα πρότεινα στον φίλο pasok άν το μαγαζί που προμηθεύτηκε το τέστ είναι στην κατηγορία των καταστημάτων του Άκουαζον να ανοίξει αντίστοιχο θέμα εκεί, ρωτώντας το κατάστημα για το πρόβλημα του.

Κλείνοντας έχω να πώ ότι σε ερώτηση που έκανα στον Dr. Ron Shimek για την αξιοπιστία των τέστ που κυκλοφορούν στην αγορά μου απάντησε ότι ακόμα και τα καλύτερα τέστ έχουν αποκλίσεις μετά το πέρας 6 μηνών από το άνοιγμα τους,άσχετα από την ημερομηνία λήξης.....Αυτά τα ολίγα....

Link to comment
Share on other sites

Δεκτές οι απαντήσεις αλλά ποιός μου λέει ότι δέν ήταν τυχαίο γεγονός?

-Πώς μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το προιόν μιάς εταιρίας σαν ελαττωματικό κρίνοντας μόνο από ένα τεστ μπροστά στα εκατομύρια που παράγει η εταιρεία?

-Ποιός είναι σίγουρος ότι φταίει το τέστ και όχι το μαγαζί που μπορεί να είχε το τέστ πεταμένο στην αποθήκη ή στον ήλιο καταστρέφοντας το?

-Ποιός μπορεί να πεί ότι είχε πρόβλημα κρίνοντας μόνο την παράλληλη μέτρηση με ένα στίκ τέστ,το οποίο είναι γνωστό ότι είναι το λιγότερο ακριβές?

-Συγκρίναμε το τέστ με αντίστοιχο καλυμπραρισμένο ηλεκτρονικό?

Επειδή τίποτε από αυτά δέν έχει γίνει ούτε μπορεί να διαπιστωθεί με σιγουριά έχω να πώ τα παρακάτω....

Βεβαίως όπως είπε και ο φίλος SOIPROCS όταν κρίνετε η ζωή των οργανισμών του ενυδρείου μας αλλά και των δικαιωμάτων μας σάν καταναλωτές και σαν χομπίστες πρέπει να προσπαθούμε και να απαιτούμε το καλύτερο απο τα μαγαζιά και τις εταιρίες αλλά σίγουρα όχι να δυσφημούμε έτσι αόριστα και χωρίς στοιχεία.

Επειδή η εταιρία που παράγει το τέστ δέν μετέχει στο Aquazone άρα δέν υπάρχει αντίλογος, θα πρότεινα στον φίλο pasok άν το μαγαζί που προμηθεύτηκε το τέστ είναι στην κατηγορία των καταστημάτων του Άκουαζον να ανοίξει αντίστοιχο θέμα εκεί, ρωτώντας το κατάστημα για το πρόβλημα του.

Κλείνοντας έχω να πώ ότι σε ερώτηση που έκανα στον Dr. Ron Shimek για την αξιοπιστία των τέστ που κυκλοφορούν στην αγορά μου απάντησε ότι ακόμα και τα καλύτερα τέστ έχουν αποκλίσεις μετά το πέρας 6 μηνών από το άνοιγμα τους,άσχετα από την ημερομηνία λήξης.....Αυτά τα ολίγα....

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ, ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ HUSKY JIM ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΣΤ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΜΕΛΛΟΝ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ:

1. ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ "ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΚΡΙΒΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΕΜΑΧΙΟ (ΚΟΥΤΙ): (ΙΔΟΥ ΓΙΑΤΙ):

Α) ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΧΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ Η ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ.

Β) ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΕ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΟ ΠΡΩΤΥΠΟ ΥΛΙΚΟ (ΟΠΩΣ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ Η ΕΝΔΕΙΞΗ PH 8,5 (ΙΣΧΥΡΑ ΑΛΚΑΛΙΚΟ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΥΣΤΙΚΟΥ!!!!!!!!! ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ ΕΥΔΑΠ - ΑΘΗΝΑΣ!!!!!!! (ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΤΙΜΗ PH 8,5 ΣΤΟ ΠΟΣΙΜΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ... ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ!!!!)

2) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΥΝΧΟΜΠΙΣΤΕΣ, Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΕΝΟΣ ΥΛΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΝ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟΘΙ ΣΕ ΑΣΤΟΧΙΕΣ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ .

3) ΤΕΛΟΣ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ , Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΙΟ (ΧΑΠΙ) , ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΤΙΔΑΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ (ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΣΚΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΑΜΕΣΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ). ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟΙ (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΙΤ PH ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΘΕΜΑ????)

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΚΕΝΟ ΕΔΩ , ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΕΥΡΥ ΚΟΙΝΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΥΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!!

ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΘΕΤΙΚΑ Η ΑΡΝΗΤΙΚΑ. (Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟΣ)

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα γράψω παρακάτω δεν έχει ίχνος διάθεσης για αψιμαχίες με το οποιοδήποτε μέλος, moderator, admin, κλπ.

Χωρίς να είμαι απο τα πλέον ενεργά μέλη στο aquazone, αλλα έχοντας περάσει ώς ενεργό μέλος απο δεκάδες fora, 2 δεκαετίες τώρα, με μεγάλη εμπειρία στο Internet, και πάσης φύσεως ομάδες συζήτησεις, απο την εποχή των BBS μέχρι σήμερα, θα πώ το εξής... :

Με τέτοιες φοβίες , φτάνουν ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα fora, κάποια στιγμή στην ζωή τους, να είναι στο επίπεδο του :

"Ενα ανέκδοτο"

"Ελάτε να γελάσουμε"

"Χρόνια πολλά στον Σουλη, Κουλη, Μπουλη, Κουλη"

κλπ.

Ενα στόχο έχει το οποιοδήποτε Forum.

Την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών του.

Οταν αυτο δεν είναι πια δυνατόν, γιατι το Forum μεγάλωσε, και κάποιους τους ενοχλεί...

τότε λυπάμε πολύ που θα το πώ, αλλα ήδη έχει πάρει την κατηφόρα. Ο πάτος είναι κοντά.

Ευχομαι απο τα βάθη της καρδιάς μου να βγω λάθος! Απλά το έχω ξαναδεί το επεισόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andreasp νομίζω οτι η προσέγγισή σου είναι υπερβολική. Δε νομίζω οτι διαφώνισε κανείς στο ότι τέτοια περιστατικά πρέπει να δημοσιοποιούνται, αυτό που συζητάμε είναι ο τρόπος που πρέπει να γίνεται αυτό και οι εντυπώσεις που δημιουργούνται.

Αν κοιτάξεις παλαιότερα θέματα θα δείς οτι κατά καιρούς έχουν δημοσιοποιηθεί και άλλες τέτοιες περιπτώσεις χωρίς να υπάρξει παρέμβαση απο τους administrators. Συγκεκριμένα θυμάμαι τουλάχιστον ένα που είχα κάνει εγώ για ένα ελαττωματικό ενυδρείο. Ο Δημήτρης δεν απαγόρευσε σε κανέναν να βγεί και να πεί την εμπειρία του, απλά έθεσε κάποια πλαίσια στα οποία μπορεί να γίνεται η "καταγγελία". Και νομίζω ότι έχει δίκιο σε αυτό. Δε μπορείς να κατηγορήσεις ενα προϊόν ως αναξιόπιστο λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα ενός δείγματος. Καταλαβαίνω πως το εννοούσε ο φίλος που το έγραψε, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν ήταν σωστά διατυπωμένο.

Για εμένα ήταν πολύ σωστή η κίνησή του πρώτου φίλου να προειδοποιήσει όλους όσους χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο τέστ, ώστε να τσεκάρουν και οι ίδιοι αν το δικό τους παρουσιάζει πρόβλημα. Απλά με το συγκεκριμένο τίτλο δημιουργούνταν εντυπώσεις που δε μπορούσαν να υποστηριχθούν από ενα μόνο περιστατικό και που μάλλον ήταν αντίθετες ακόμη και με το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.

Αυτά από εμένα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης δεν απαγόρευσε σε κανέναν να βγεί και να πεί την εμπειρία του, απλά έθεσε κάποια πλαίσια στα οποία μπορεί να γίνεται η "καταγγελία". Και νομίζω ότι έχει δίκιο σε αυτό. Δε μπορείς να κατηγορήσεις ενα προϊόν ως αναξιόπιστο λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα ενός δείγματος. Καταλαβαίνω πως το εννοούσε ο φίλος που το έγραψε, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν ήταν σωστά διατυπωμένο.

Για εμένα ήταν πολύ σωστή η κίνησή του πρώτου φίλου να προειδοποιήσει όλους όσους χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο τέστ, ώστε να τσεκάρουν και οι ίδιοι αν το δικό τους παρουσιάζει πρόβλημα. Απλά με το συγκεκριμένο τίτλο δημιουργούνταν εντυπώσεις που δε μπορούσαν να υποστηριχθούν από ενα μόνο περιστατικό και που μάλλον ήταν αντίθετες ακόμη και με το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.

Αυτά από εμένα.

:buttrock:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΕΝΙΚΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ... ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΪΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΕΞΑΛΛΟΥ, Ο ΟΡΟΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΙΓΜΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΑΒΟΝΤΑΙ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΙΔΗ ΣΟΒΑΡΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙΚΑ!!!!!!!!!!!

(ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΕΝΙΚΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ... ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΪΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΕΞΑΛΛΟΥ, Ο ΟΡΟΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΙΓΜΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΑΒΟΝΤΑΙ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΙΔΗ ΣΟΒΑΡΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙΚΑ!!!!!!!!!!!

(ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ)

Ναι έχεις δίκιο. Το admin edit νομίζω ότι θα έπρεπε να μην αφορά το όνομα αλλά μόνο τον χαρακτηρισμό που θα μπορούσε να προκαλέσει λανθασμένες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος πως αν το προιον ειναι μεγαλης εταιριας προκειται για καποια αστοχια υλικου, καποιο μεμωνομενο γεγονος. Ομως θα ηθελα να ξερω την εταιρια για να ειμαι ενημερωμενος.

Θα ηθελα λοιπον το ονομα της εταιριας απο τον πασοκ με πμ (αν δεν εχουν αντιρηση οι αδμιν και ο πασοκ)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος πως αν το προιον ειναι μεγαλης εταιριας προκειται για καποια αστοχια υλικου, καποιο μεμωνομενο γεγονος. Ομως θα ηθελα να ξερω την εταιρια για να ειμαι ενημερωμενος.

Θα ηθελα λοιπον το ονομα της εταιριας απο τον πασοκ με πμ (αν δεν εχουν αντιρηση οι αδμιν και ο πασοκ)

Ευχαριστω.

Kαι εγώ επίσης, θα ήθελα να ενημερωθώ για το ποιο τεστ είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος έχει συμπεράνει πως κάποιο προιόν είναι προβληματικό, μπορεί να το ανακοινώσει στην εταιρεία μέσω της ειδικής κατηγορίας της, εφόσον αυτή αντιπροσωπεύεται στο forum μας.

Αυτό άλλωστε έχει συμβεί, αρκετές φορές κατά το παρελθόν, με διάφορα προιόντα.

Έτσι θα έχουμε όλοι μας μια σωστή πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...