Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε μου κάποια σχόλια στα Αγγλικά, είναι λόγω αλληλογραφίας με το εξωτερικό.

Αναμένουμε σχόλια και παρατηρήσεις από τους πιο έμπειρους.

ΥΓ. Το αρχείο είναι Excel συμπιεσμένο σε .rar γιατί δεν ανέβαινε αλλιώς.

Rio_180_log.rar

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα... :buttrock:

Rio_180_log.xls

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

τελικά παιδιά ποια είναι τα συμπεράσματα σας σχετικα με αυτη τη μέθοδο; Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά δεν έχει δοθεί κάποια τελική απάντηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα μια νεα εξυπνη αγορα ενα rio 125

σκευτομαι αφου εχω ενα μπουκαλι safe star να το χρεισιμοποιησω

εβαλα σημερα αντιχλωριο κ την παρασκευη θα βαλω το safe star σαββατο θα κανω μετρησεις κ οπως λενε μετα θα προσθεσω δυο ψαρακια.

ελπειζω ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινήσει κι εγώ με το safe start. Έβαλα το πρώτο φυτό και αμμωνία και νιτρώδη μηδενικά. Την πέμπτη θα μπουν τα ψάρια και θα ενημερώσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω πως το ενυδρειο μου το εστρωσα με τα προιοντα της sera. και νομιζω οτι εχει δημιουργηθει ισχυρη βιολογια στο φιλτρο μου. αποδειξη οτι δεν εχασα κανενα ψαρι και ραγδαια αναπτυξη των φυτων μου χωρις οποιοδηποτε λιπασμα!!

το ενυδρειο τρεχει απο τον μαιο.

οργανισμοι-->

8 cardinal

1 αρσενικο guppy (ειχα καμοια 30αρια λογω εκτεταμενων γεννων αλλα τα εδωσα και κρατησα μονο τον μπαμπα!)

1 pleco ancistrus

1 apple snail

2 shrimp red crystal

2 shrimp red cherry

φυτα-->

1 egeria densa

1 κερατοφυλλο foxtail

1 ανουμπια nana

2 ανουμπια platyfilla

java moss

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο το ξεκινησα τριτη μπηκε αντιχλωριο πεμτη μπηκε safe start κ μετα απο καποιες ωρες 4 ροδοστομοι εκανα 2 με 3 φορες την ημερα μετρησεις κ ειχα λιγα νιτρωδει ανεβασμενα σημερα ειναι ολα μηδενικα δεν προτρεχω να πω οτι ειναι στρωμενο απλα ενημερωνο πως δεν εχει κανενα ψαρακι προβλημα τα κεφαλια τους ειναι κατακοκκινα (καπου διαβασα οτι η ροδοστομοι αν δεν τους αρεσει η ποιοτητα του νερου χανουν το χρωμα τους ) κ ολα δειχνουν να πειγενουν καλα θα συνεχεισω να κανω μετρησεις για τουλαχιστον 15 μερες ακομα κ αν κατι αλλαξει ενημερωνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σταμάτη γειά χάρα.Αρχάριος(με πολύ διάβασμα)

Την μέθοδο δεν την ακολούθησα ακριβώς αλλά κάποια συμπεράσματα μπορούν να βγούν.

Το ενυδρείο μου το έστησα 2 Νοεμβρίου(φυτεμένο,rio 180lt,εξ.φιλτρο 1000lt/h)και χρησιμοποίησα το sera nitrivec όπως μου το σύστησε φίλος μου που εχει κατάστημα με ενυδρεία.Ψάρια έβαλα τη 3η ήμερα(1 μονομ

άχο και 3 serpae tetra).Δεν κράτησα ημερολόγιο αλλα απ'οτι θυμάμαι, με κανονική δόση κάθε μέρα και με αυτα τα ψάρια,οι τίμες ΝΗ4 και ΝΟ2(με tests της sera) μηδενίστηκαν σε λιγότερο απο 15 μέρες(17 Νοέμβριου έκανα αλλαγή νερού 30% και στο ενυδρείο είχε αναπτυχθει και λίγη άλγη).Aπ'την αρχή είχα βάλει και κάποια φυτά(κερατόφυλο,anubias,βαλισνέριες κ.α)Στίς 25 Νοεμβρίου έβαλα 4 amano και 3 red crystal γαρίδες,και 1Horse face loach.Μέχρι σήμερα είναι ολα τέλεια.Βέβαια δεν γνωρίζω αν θα αλλάξει κάτι τώρα που θα αρχίσω να βάζω περισότερα ψάρια,αλλά δε νομίζω να προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το καινούριο ενυδρείο που έστησα εδώ και 20 μέρες 520 λτ με μια μέθοδο με ζωντανά βακτήρια σε μπουκαλάκια τα οποία μπαίνουν μέσα στο ένα βιολογικό φίλτρο (εχω 2 φίλτρα) το οποίο βοηθάει στο στρώσιμο και την ωρίμανση του νερού. Ψάρια έβαλα σταδιακά, μετρήσεις τέλειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θέμα κλειδώνει λόγο του ότι βγήκαν τα συμπεράσματα μετά από ενάμιση χρόνο που ήταν αναρτημένο ότι:

Οι εταιρίες πλέον έχουν βγάλει σκευάσματα τα οποία είναι ικανά και με ασφάλεια να μας στρώσουν στο ξεκίνημα τα ενυδρεία μας , φτάνει να μην κάνουμε υπερβολές ως προς τον αριθμό των ψαριών και τη το τάισμα .

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και τη πολύ καλή περιγραφή των :

AquaBoy

Kristi

nikoskon

stav

McZab

nidal

zapetros

mikerrgp

Settler

petros-sofia

jimis

elli

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ κάτι που το έμαθα πρόσφατα .

Τα βακτήρια δεν μπορούν να κατοικίσουν στα βιολογικά υλικά μας αν δεν δημιουργηθεί ένα βιοφίλμ από κολλοειδής ουσίες που το χρησιμοποιούν σαν υπόστρωμα .

Ενα σκεύασμα που κάνει αυτή τη δουλειά είναι το Bactozym της Tetra .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...