Jump to content

Σκαλάρια+;;;


Recommended Posts

Λοιπόν θέλουμε να στήσουμε ένα ενυδρείο γλυκού νερού και θέλουμε σίγουρα σκαλάρια τι άλλο μπορούμε να βάλουμε μαζί τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο?

130 λίτρα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ θες καποια λιτρα παραπανω. Τα 180-200 λιτρα για ενα ζευγαρι σκαλαρια ειναι καλα. Θα πρεπει ομως να προσεξεις το ενυδρειο που θα διαλεξεις να εχει υψος 60εκ. και πανω γιατι τα ψαρια αυτα παιρνουν πολυ σε... μπόι! Μαζι με το ζευγαρι μπορεις να βαλεις 8 corydoras ή 2-4 ramirezi και καποιον μικρο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ θες καποια λιτρα παραπανω. Τα 180-200 λιτρα για ενα ζευγαρι σκαλαρια ειναι καλα. Θα πρεπει ομως να προσεξεις το ενυδρειο που θα διαλεξεις να εχει υψος 60εκ. και πανω γιατι τα ψαρια αυτα παιρνουν πολυ σε... μπόι! Μαζι με το ζευγαρι μπορεις να βαλεις 8 corydoras ή 2-4 ramirezi και καποιον μικρο πλεκο.

Άλλη μια ερώτηση μου είπες για ramirezi τι άλλες κυχλίδες είναι συμβατές εκτός απο αυτά;;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ

ΕΝΑ ΣΚΑΛΑΡΙ ΘΕΛΕΙ 50 ΛΙΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ

ΕΝΑ ΣΚΑΛΑΡΙ ΘΕΛΕΙ 50 ΛΙΤΡΑ

Παιδιά το όνομα τον ξυφοφόρων επιστημονικά πως είναι για να το ψάξω;;; Θέλω να βρώ πληροφορίες για το τι συνθήκες θέλουν για να ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια,κόρι,πλέκο,ραμιρέζι, περλ γκουράμι,κοπαδάκι απο barbus όχι νέον γιατί τα σκαλάρια τα κυνηγάνε για λιχουδιά.

Link to comment
Share on other sites

όχι νέον γιατί τα σκαλάρια τα κυνηγάνε για λιχουδιά.

Αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω, απο τα 10 που εβαλα εχει μεινει 1 που εχει καταφερει να ξεφυγει προς το παρον :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και εγω το ιδιο ερωτημα, τα ραμιρεζι με τα φυτα πως πανε;

Link to comment
Share on other sites

MANIAC ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΙΚΑ ΤΟ ΣΚΑΛΑΡΙ ΣΟΥ?????? :blush::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω, απο τα 10 που εβαλα εχει μεινει 1 που εχει καταφερει να ξεφυγει προς το παρον :buttrock:

Κρίμα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια,κόρι,πλέκο,ραμιρέζι, περλ γκουράμι,κοπαδάκι απο barbus όχι νέον γιατί τα σκαλάρια τα κυνηγάνε για λιχουδιά.

Έλλη σε ευχατιστώ πολύ για τις προτάσεις σου, απλά επειδή δεν ξέρω ακόμα όλα τα ονόματα των ψαριών μπορείς να μου πείς τα κανονικά ονόματα των κόρι και περλ ώστε να τα ψάξω να τα δώ και να βρώ πληροφορίες εδώ που είναι σίγουρα ποιο έγκυρες απο αυτές που θα μου δώσουν στο pet shop;;;

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και εγω το ιδιο ερωτημα, τα ραμιρεζι με τα φυτα πως πανε;

Ώχ! Μην μου πείς πως υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι πραγματικά πανέμορφα και τα θέλω όπως και να χει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

MANIAC ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΙΚΑ ΤΟ ΣΚΑΛΑΡΙ ΣΟΥ?????? :(:blush:

:blink: Εδώ που τα λέμε αυτα γενικά κάνουν αεροπλανικά δεν ξέρω αν του maniac έχουν καποιο ιδιέτερο αεροπλανικό, απλά λέω... :(:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ετυχε να ειχα ramireziμε φυτα δεν ειχα κανενα προβλημα .εχω την εντυπωση ομως οτι τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν α.ο. για να επιζησουν.

Link to comment
Share on other sites

MANIAC ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΙΚΑ ΤΟ ΣΚΑΛΑΡΙ ΣΟΥ?????? :blink::blush:

Τωρα που εχει μεινει μονο ενα νεον (ηρωα τον εχω βαπτισει) δεν εχει ευκαιριες για κολπα, και του εχει φυγει η αρχικη μανια. Αλωστε ο 'ηρωας' ειναι κρυμενος σχεδον συνεχεια στα φυτα.

επειδη ετυχε να ειχα ramireziμε φυτα δεν ειχα κανενα προβλημα .εχω την εντυπωση ομως οτι τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν α.ο. για να επιζησουν.

Απο οτι φαινεται θελουν μαλακο και ποιοτικο νερο. Για μενα δεν κανουν :buttrock:

Καποιο αλλο σμηνοψαρο παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Τα ramirezi μπορουν να ζησουν εως ΡΗ 7.

Link to comment
Share on other sites

Τα ramirezi θέλουν: pH:5-6 GH:5-12.Θερμοκρασία: 24-30C

Δείτε και ΕΔΩ για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση μου είπες για ramirezi τι άλλες κυχλίδες είναι συμβατές εκτός απο αυτά;;;

Δες εδω!

Προσεξε ομως γιατι εχω την εντυπωση οτι παραφορτωνουν τα ενυδρεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ramirezi θέλουν: pH:5-6 GH:5-12.Θερμοκρασία: 24-30C

Δείτε και ΕΔΩ για περισσότερα.

Εχε υπ' οψη οτι τα περισσοτερα ram που κυκλοφορουν στην Ελλαδα ειναι απο αναπαραγωγες.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπ' οψη οτι τα περισσοτερα ram που κυκλοφορουν στην Ελλαδα ειναι απο αναπαραγωγες.

Τι θέλεις να πείς με αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω!

Προσεξε ομως γιατι εχω την εντυπωση οτι παραφορτωνουν τα ενυδρεια τους.

Τώρα με τα αγγλικά δεν τα πάω και πολύ καλά :blush: οπότε δεν πολυβρήκα άκρη... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να πείς με αυτό;;

Αυτο εχει να κανει με τις παραμετρους του νερου,δηλαδη το οτι μπορουν να ζουν σε νερο οπου η σκληροτητα του δεν ειναι η ιδια με το φυσικο τους περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...