Jump to content

χαλασε το ενυδρειο..........


Recommended Posts

δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος γι'αυτο το θεμα

δεν ειναι ουτε 3 μερες που εβαλα νερο στο ενυδρειο μου που μου το αγορασαν την προηγουμενη τριτη...σας ρωτησα κιολας καποια πραγματα...και τωρα...

επρεπε να του αλλαξω θεση...εβγαλα νερο και παρατηρησα οτι στο κατω μερος υπηρχε υγρασια...

δεν ειμαι σιγουρη αν βγαζει απο πουθενα αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε την στεναχωρια μου...μαλλον ομως βγαζει απο ενα σημειο που η σιλικονη δεν ειναι οπως θα επρεπε....αυριο θα το δω καλυτερα....

αν τρεχει τι να κανω?????? :buttrock::blush::blink::(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι κάποιας εταιρείας προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί βέβαια να έχεις κρατήσει την απόδειξη. Τα περισσότερα ενυδρεία για να μην πω όλα έχουν εγγύηση. Θα επιστρέψεις πίσω το ελαττωματικό και θα πάρεις καινούργιο. Το πρόβλημα είναι αν μέσα έχεις ψάρια, που ελπίζω να μην έχεις γιατί από ότι κατάλαβα τώρα το στρώνεις. Γενικά όμως να ξέρεις ότι το ενυδρείο δεν είναι κάτι που το μετακινούμε συνεχώς από την θέση του καθώς είναι πολύ εύκολο να πάθει κάποια ζημιά, λόγω όγκου και βάρους. Εύχομαι ειλικρινά να μην είναι τίποτα και η υγρασία να είναι από νερό που μπορεί να χύθηκε κατά την αφαίρεση του. Τοποθέτησε μερικές πετσέτες γύρω από το ενυδρείο, έτσι που σε περίπτωση υπάρχει διαρροή νερού να το συγκεντρώσουν αυτές και να μην πλημμυρίσεις. Εύχομαι το καλύτερο. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος γι'αυτο το θεμα

δεν ειναι ουτε 3 μερες που εβαλα νερο στο ενυδρειο μου που μου το αγορασαν την προηγουμενη τριτη...σας ρωτησα κιολας καποια πραγματα...και τωρα...

επρεπε να του αλλαξω θεση...εβγαλα νερο και παρατηρησα οτι στο κατω μερος υπηρχε υγρασια...

δεν ειμαι σιγουρη αν βγαζει απο πουθενα αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε την στεναχωρια μου...μαλλον ομως βγαζει απο ενα σημειο που η σιλικονη δεν ειναι οπως θα επρεπε....αυριο θα το δω καλυτερα....

αν τρεχει τι να κανω?????? :blush::blink::(:(:(:(

Να τρέχει πιστεύω πως είναι δύσκολο γιατί τότε δεν θα έβρισκες "λίγη" υγρασία, αλλά δεν φαντάζομαι και τι μπορεί να είναι. Θα σου πεί κάποιος ποιο έμπειρος. :buttrock: Πάντως υσήχασε και αν τρέχει το κατάλαβες νωρίς και δεν κυνδίνευσαν τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι ακριβως αυτο το ενυδρειο ηταν ενα δωρο που μου εκαναν και ενω εχει 3 χρονια εγγυηση δεν εχω και δεν κρατησαν τα παιδια που μου το εδωσαν την αποδειξη...

οσο για ψαρακια ευτυχως μονο νερο ειχε και λιπασμα με πετρουλες...

το ξερω οτι δεν μετακινουνται γι'αυτο κ ηθελα να το βαλω σε μια αλλη μονιμη θεση γιατι δεν ειχα υπολογισει οτι ο ανηψιος μου τελικα εφτανε το ενυδρειο...

και ετσι δεν ξερω τι να κανω απο δω και περα...

:buttrock::(:blush::(:blink:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν τελικά το ενυδρείο χάνει νερό από κάποιο σημείο της σιλικόνης το μόνο που έχεις να κάνεις αφού δεν έχεις την απόδειξη, είναι να το αδειάσεις τελείως και μετά να περάσεις όλη την γωνία του ενυδρείου που έχει πρόβλημα με σιλικόνη ενυδρείου. Πρέπει να το κάνεις όμως προσεκτικά χωρίς να αφήσεις φυσαλίδες. Αν η σιλικόνη απλωθεί ομοιόμορφα και την περάσεις και με το δάχτυλο σου (για να απλώσει καλύτερα) τότε το πιθανότερο είναι να κλείσει η τρυπούλα που μπορεί να υπάρχει και όλα να πάνε κατ' ευχήν. Πάντως αν το ενυδρείο το είχες 3 μέρες γεμάτο με νερό και είχε διαρροή θα είχες σίγουρα πλημμυρίσει. Φαντάζομαι ότι κατά την μετακίνηση θα έπεσε λίγο νερό στο τζάμι και από εκεί θα έφτασε στον πάτο του ενυδρείου. Πάντως βάλε τις πετσέτες καλού κακού και βλέπεις αύριο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν τελικά το ενυδρείο χάνει νερό από κάποιο σημείο της σιλικόνης το μόνο που έχεις να κάνεις αφού δεν έχεις την απόδειξη, είναι να το αδειάσεις τελείως και μετά να περάσεις όλη την γωνία του ενυδρείου που έχει πρόβλημα με σιλικόνη ενυδρείου. Πρέπει να το κάνεις όμως προσεκτικά χωρίς να αφήσεις φυσαλίδες. Αν η σιλικόνη απλωθεί ομοιόμορφα και την περάσεις και με το δάχτυλο σου (για να απλώσει καλύτερα) τότε το πιθανότερο είναι να κλείσει η τρυπούλα που μπορεί να υπάρχει και όλα να πάνε κατ' ευχήν. Πάντως αν το ενυδρείο το είχες 3 μέρες γεμάτο με νερό και είχε διαρροή θα είχες σίγουρα πλημμυρίσει. Φαντάζομαι ότι κατά την μετακίνηση θα έπεσε λίγο νερό στο τζάμι και από εκεί θα έφτασε στον πάτο του ενυδρείου. Πάντως βάλε τις πετσέτες καλού κακού και βλέπεις αύριο.

Συμφωνώ και εγώ θα είχε γεμίσει το σπίτι νερό σε περιπτωση που είχες 3 μέρες διαροή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την λυση...θα περιμενω μεχρι το πρωι να δω τι θα δειξουν οι πετσετες...

παντως το εχω αδειασει τωρα και εχω μονο ενα δαχτυλο νερου για καλο και για κακο...

εκει που βλεπω υγρασια ειναι απο την εξωτερικη πλευρα (προφανως) σ'αυτο το μαυρο το πλαστικο που υπαρχει...χωρις ομως να σταζει...

ευχαριστω και παλι παντως για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

με ένα δάχτυλο νερό δεν θα δεις αν υπάρχει διαρροή για δύο λόγους. Πρώτον μπορεί η στάθμη του νερού να είναι τώρα χαμηλότερα από το σημείο που χάνει και δεύτερον η πίεση που ασκεί ένα δάχτυλο νερό σίγουρα δεν είναι η ίδια με αυτήν που ασκείται όταν το ενυδρείο είναι γεμάτο ή μισό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και χωρις την αποδειξη, επικοινωνεις με το καταστημα που το αγορασες.

Τα περισσοτερα μας φακελωνουν ηλεκτρονικά και ξερουν ακριβως τι αγορασαμε και ποτε...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...δεν το πηρα εγω...αλλα θα δουμε...αν δεν μου το αλλαξουν μπορω να τους το αφησω για επισκευη???η να μου πουν που να το παω?γιατι οσο καλη λυση και να ειναι αυτη με τη σιλικονη δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αδειασε το εντελως,βγαλε το ενυδρειο στο μπαλκονι γεμισε το με νερο και παρακολουθησε το

μερικες ημερες.Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εκανα.ειναι στο μπαλκονι...δεν σταζει απο πουθενα προς το παρων αλλα το μαυρο πλαστικο που υπαρχει αν το πιεσω λιγο βγαζει ελαχιστο νερο... και μαλλον δεν ειναι καλο αυτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να εξετάσεις το ενδεχόμενο να έχει απλά κρατήσει λίγο νερό στη βάση του και να μήν υπάρχει καν διαροή.

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο ευχομουνα...αλλα οταν εβγαλα το ενυδρειο στο μπαλκονι ηταν στεγνο.τωρα ειναι παλι υγρο το τζαμι χωρις να σταζει ομως...

οποτε μαλλον τελικα κατι δεν λειτουργει καλα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την λυση...θα περιμενω μεχρι το πρωι να δω τι θα δειξουν οι πετσετες...

παντως το εχω αδειασει τωρα και εχω μονο ενα δαχτυλο νερου για καλο και για κακο...

εκει που βλεπω υγρασια ειναι απο την εξωτερικη πλευρα (προφανως) σ'αυτο το μαυρο το πλαστικο που υπαρχει...χωρις ομως να σταζει...

ευχαριστω και παλι παντως για το ενδιαφερον

μηπως νερο εξατμησεις που τρεχει απο το καπακι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δεν ειναι απο αυτο...οπως εγραψα λιγο πιο πανω το εχω χωρις καπακι πλεον γεματο γεματο στο μπαλκονι και το μαυρο πλαστικο που βρισκεται γυρω απο το ενυδρειο απο την πλευρα του πατου αν το πιεσω βγαζει καποιες σταγονες νερου.δεν τρεχει ομως...δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο αλλα δεν νομιζω...:buttrock::(:blush: :'(

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δεν ειναι απο αυτο...οπως εγραψα λιγο πιο πανω το εχω χωρις καπακι πλεον γεματο γεματο στο μπαλκονι και το μαυρο πλαστικο που βρισκεται γυρω απο το ενυδρειο απο την πλευρα του πατου αν το πιεσω βγαζει καποιες σταγονες νερου.δεν τρεχει ομως...δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο αλλα δεν νομιζω...:buttrock::(:blush: :'(

Όπως το λές δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό αλλά πιστεύω πως αν το αναφέρεις στο κατάστημα που στο πήρανε θα βρείς κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπαν οτι δεν ειναι φυσιολογικο αυτο και να παω να μου το φτιαξουν...

τουλαχιστον δεν θα μεινω χωρις ενυδρειο...

σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια οταν ενα ενυδρειο εχει διαροη αυτη πρεπει να ειναι τοσο μεαλη που να βρεις τον χωρο που βρισκεται με νερα στο πατωμα;

δεν θα μπορουσε να ειναι μια πολυ μικρη τρυπα ισα ισα να περναει μια σταγονα καθε 5-10 λεπτα

ποσοτητα που δεν πλυμιριζεις αλλα εχεις υγρασια

φυσικα πρεπει να φτιαχτει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...