Jump to content

"Ανάσταση" ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι σιμφορουμίτες-συνχομπίστες,

Πριν μια εβδομάδα περίπου ήρθε στα χέρια μου ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80x45x50, 180 συνολικών λίτρων. Οπότε αφαιρώντας υπόστρωμα και φίλτρο πρέπει να κυμαίνομαι στα 145-150l. Είναι ενεργό 8-9 μήνες τώρα αλλά κάτω από την εποπτεία ενός αρκετά ανεύθυνου ιδιοκτήτη. Να αναφέρω ότι είχα ενυδρείο στο παρελθόν, τότε είχα διαβάσει και αποκομίσει αρκετές πληροφορίες σχετικά με τις ιδανικές συνθήκες των τότε ψαριών μου. Τώρα τα ψάρια και τα φυτά που έχει μέσα και αυτά που θέλω να προσθέσω είναι τελείως διαφορετικά και δεν πολυεμπιστεύομαι τις γνώσεις μου με συνέπεια να χρειάζομαι τα φώτα σας...

Το ενυδρείο περιέχει αναλυτικά:

1) 15-20kg άμμου (υπόστρωμα πάχους 5-6cm)

2) Σχεδόν μηδαμινό διάκοσμο, 2 πλαστικές πέτρες 10-12cm

3) Εσωτερικό φίλτρο BluWave 05 της ferplast (Info)

Το φίλτρο περιέχει:

3.1) Sera Biopur (Info)

3.2) Sera Siporax (Info)

3.3) Sera Super Carbon (Info)

3.4) Λίγο υαλοβάμβακα

3.5) Αλλαγμένο θερμοστάτη 170W

Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι τα υλικά 3.1 και 3.2 δεν έχουν αλλαχτεί και πλυθεί ποτέ καθ’ όλη την διάρκεια ζωής του ενυδρείου (8-9 μήνες). Ο ενεργός άνθρακας αλλάχτηκε μια φορά και έκτοτε υπάρχει ο ίδιος εδώ και 5 μήνες.

4) Φιλοξενούμενα Ψάρια

4.1) 10 x Cardinal Tetra Colombia (Info)

4.2) 5 x Lemon Tetra (Info)

4.3) 3 x Χήρες

4.4) 3 x Ακτινογραφίες

4.5) 1 Κλόουν

4.6) 1 Χρυσόψαρο

4.7) 2 x Δίσκοι

4.7.1) 1 x Yellow Pigeon (Photo) (6cm)

4.7.2) 1 x Blood Pigeon (Photo) (7.5cm)

Υπήρχαν επίσης 5 Gappy και 5 Platty τα οποία και αφαίρεσα λόγο μη υφάλμυρου νερού για τα μεν και γρηγορότερη μύωση της συνολικής αμμωνίας για τα δεν. Σκοπεύω επίσης να αφαιρέσω και το χρυσόψαρο γιατί είναι αρκετά μεγάλο (8-9cm) με αποτέλεσμα να κάνει έντονες και “άγαρμπες” κινήσεις που επηρεάζουν αρνητικά την γενική εικόνα του ενυδρείου. Μην αναφερθώ καν στα ατελείωτα περιττώματα που κρέμονται όλη μέρα απο τα οπίσθια του!

Λίγες μέρες μετά την μεταφορά του ενυδρείου στο χώρο μου (με 30-35% νερό μέσα, το υπόλοιπο 30% με κουβάδες και το 40% ανανεώθηκε) άρχισα τις μετρήσεις για να έχω μια εικόνα.

Ιδού τα αποτελέσματα:

[b]05/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  300
 PH:  8.4
NH3:  0
NH4:  0

[b]06/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  120
 PH:  8.4 (8.2 περίπου)
NH3:  0 
NH4:  0

[b]07/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  120
 PH:  7.8 (7.9-8.0 περίπου)
NH3:  0
NH4:  0

[b]08/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  120
 PH:  7.8 (7.6 περίπου)
NH3:  0
NH4:  0

[b]09/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  120
 PH:  7.8 (7.5 περίπου)
NH3:  0
NH4:  0

[b]10/10/2007[/b]

ΝΟ3:  40
ΝΟ2:  0
 GH:  300
 KH:  120
 PH:  7.2 (7.4 περίπου)
NH3:  0
NH4:  0

Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση μιας και το test που χρησιμοποιώ δεν διακρίνεται για την ακρίβεια της μέτρησης του λόγο απόστασης των μονάδων οπότε σε όσες κρίνεται σκόπιμο έχω συμπληρώσει μια προσωπική εκτίμηση με κριτήριο την διαφορά της απόχρωσης ανάμεσα στις προκαθορισμένες μονάδες.

Οι μετρήσεις έγιναν με τα παρακάτω προϊόντα:

spa0149et5.th.jpgspa0153ww1.th.jpgspa0152lu2.th.jpg

Ο τελικός προορισμός του ενυδρείου είναι να φιλοξενεί 3-4 δίσκους, μερικά φυτά και αρκετά μικρά ψάρια και όλα αυτά να συμβιώνουν αρμονικά και ισορροπημένα. Εδώ επίσης να σας πω ότι την δεύτερη μέρα του ενυδρείου στο χώρο μου, επισκέφτηκα ένα γειτονικό κατάστημα για πιο εξειδικευμένη και κυριότερα άμεση βοήθεια. Ο φίλος εκεί μου έδωσε daphnia, από την οποία και μου είπε να προσθέτω μια πολύ μικρή ποσότητα 1 φορά την εβδομάδα για να μην επηρεαστούν τα επίπεδα αμμωνίας περεταίρω. Μου έδωσε επίσης βακτηρίδια που τα πρόσθεσα την ίδια μέρα σε ποσότητα 35ml. 2 αμπούλες οι οποίες αν κατάλαβα καλά ελέγχουν τα επίπεδα αμμωνίας και λειτουργούν σαν θεραπεία. Η πρώτη τοποθετήθηκε την ίδια μέρα και μου συνέστησε μια εβδομάδα αργότερα να βάλω την επόμενη. Τέλος, μου έδωσε και δυο τροφές τις οποίες προσθέτω καθημερινά μια αρκετά μικρή ποσότητα. Παρακάτω επισυνάπτω φωτογραφίες και των 4ον προϊόντων για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης μου.

spa0140mj9.th.jpgspa0142ef1.th.jpgspa0145wo1.th.jpgspa0150zq8.th.jpg

Ερωτήσεις:

1) Θεωρώ σκόπιμο να αλλάξω το εσωτερικό φίλτρο με ένα καινούργιο εξωτερικό λόγο μικρής ροής αντλίας (350l/h), άποψη εργονομίας και περισσότερου χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου. Ποιο προϊόν θα μου προτείνατε και πια διαδικασία να ακολουθήσω κατά την αλλαγή?

2) Τα είδη υπάρχοντα ψάρια είναι συμβατά μεταξύ τους? Αν όχι πιο-α πρέπει να αφαιρεθούν?

3) Τα βακτηρίδια με τι συχνότητα και σε τι ποσότητα πρέπει να προστίθενται?

4) Που μπορώ να βρω ηλεκτρονικά μέσα μετρήσεων για πιο ακριβείς μετρήσεις και σε τι τιμές κυμαίνονται?

5) Ποια φυτά είναι κατάλληλα για την τελική σύνθεση του ενυδρείου μου, τι extra λιπάσματα-χημικά πρέπει να προμηθευτώ και σε τι συχνότητα πρέπει να τα προσθέτω?

6) Κάθε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις για να υπάρχει μια σωστή εικόνα της χημείας του νερού?

7) Η θερμοκρασία του θερμοστάτη είναι ρυθμισμένη στους 29C και το αυτοκόλλητο θερμόμετρο στο τζάμι παίζει συνήθως ανάμεσα στους 30 με 32C. Η θερμοκρασία είναι κατάλληλη? Αν όχι, πια είναι η ιδανική?

8) Πίσω από το φίλτρο υπάρχουν 4-5 λωρίδες πλαστικού κολλημένες στο τζάμι με σιλικόνη η οποίες και στερέωναν το φίλτρο που υπήρχε πριν αντικατασταθεί με το BluWave. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις αφαιρέσω με το νερό μέσα χωρίς να χαραχτεί το τζάμι και να επηρεαστεί το νερό? Αν όχι σε περίπτωση που μεταφέρω νερό και ψάρια σε κουβάδες τι πρέπει να χρησιμοποιήσω για να διασπαστεί η σιλικόνη και βέβαια τι επιπτώσεις θα έχει το συγκεκριμένο χημικό στο νερό που θα επανατοποθετηθεί αργότερα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση του παρόντος και τις όποιες απαντήσεις δοθούν.

Link to comment
Share on other sites

1) Θεωρώ σκόπιμο να αλλάξω το εσωτερικό φίλτρο με ένα καινούργιο εξωτερικό λόγο μικρής ροής αντλίας (350l/h), άποψη εργονομίας και περισσότερου χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου. Ποιο προϊόν θα μου προτείνατε και πια διαδικασία να ακολουθήσω κατά την αλλαγή?

Διαλέγεις φίλτρο και υλικά. Βγάζεις κάνα σφουγγάρι απ' το παλιό (όχι όλα!) και το «στύβεις» πάνω στα υλικά του νέου φίλτρου. Μετά βάζεις και τα δύο να λειτουργούν για περίπου δύο εβδομάδες (και κάνα μήνα άμα δε βαριέσαι, δε βλάπτει). Στη συνέχεια αφαιρείς το παλιό, και κάνεις κάθε μέρα μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών για να είσαι σίγουρος πως όλα είναι ΟΚ.

2) Τα είδη υπάρχοντα ψάρια είναι συμβατά μεταξύ τους? Αν όχι πιο-α πρέπει να αφαιρεθούν?

ΌΧΙ!

Ανάλογα με το βιότοπο που θέλεις να εξομοιώσεις θα διαλέξεις τα ψάρια. Για παράδειγμα τα χρυσόψαρα δεν έχουν καμία σχέση με τους δίσκους! Πρώτα διαλέγεις τι ενυδρείο θέλεις (με δίσκους, κρύου νερού, κλπ) και ύστερα τα βρίσκουμε. Πάντως τα 150 λίτρα σου είναι λίγα για τέσσερις δίσκους.

3) Τα βακτηρίδια με τι συχνότητα και σε τι ποσότητα πρέπει να προστίθενται?

Εφόσον το ενυδρείο τρέχει έξι-οκτώ μήνες δε χρειάζονται. Κράτα τα, και ρίχνε λίγα όταν βάλεις το νέο φίλτρο.

4) Που μπορώ να βρω ηλεκτρονικά μέσα μετρήσεων για πιο ακριβείς μετρήσεις και σε τι τιμές κυμαίνονται?

Τι να τα κάνεις; Η τιμή τους είναι πολύ υψηλή (300+ €) και δε σου χρειάζονται. Υγρά test, αντιδραστήρια θα πάρεις.

5) Ποια φυτά είναι κατάλληλα για την τελική σύνθεση του ενυδρείου μου, τι extra λιπάσματα-χημικά πρέπει να προμηθευτώ και σε τι συχνότητα πρέπει να τα προσθέτω?

Και αυτό εξαρτάται από το βιότοπο που θέλεις να εξομοιώσεις. Για παράδειγμα οι δίσκοι θέλουν περισσότερες ρίζες, παρά φυτά. Και πάλι διαλέγεις τι ενυδρείο θα φτιάξεις, και βλέπουμε μετά.

6) Κάθε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις για να υπάρχει μια σωστή εικόνα της χημείας του νερού?

Εφόσον είναι στρωμένο και ισορροπημένο, μια φορά τη βδομάδα αρκεί. Αλλιώς κάθε μέρα.

7) Η θερμοκρασία του θερμοστάτη είναι ρυθμισμένη στους 29C και το αυτοκόλλητο θερμόμετρο στο τζάμι παίζει συνήθως ανάμεσα στους 30 με 32C. Η θερμοκρασία είναι κατάλληλη? Αν όχι, πια είναι η ιδανική?

Και πάλι, εξαρτάται... ναι, η καραμέλα. Απ' το βιότοπο που θέλεις. Για τα χρυσόψαρα τέτοιες θερμοκρασίες είναι θάνατος. Απ' την άλλη, οι δίσκοι είναι τροπικά ψάρια. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι οι δίσκοι και τα χρυσόψαρα είναι ένας πολύ... «περίεργος» τέλος πάντων συνδυασμός.

:buttrock:

8) Πίσω από το φίλτρο υπάρχουν 4-5 λωρίδες πλαστικού κολλημένες στο τζάμι με σιλικόνη η οποίες και στερέωναν το φίλτρο που υπήρχε πριν αντικατασταθεί με το BluWave. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις αφαιρέσω με το νερό μέσα χωρίς να χαραχτεί το τζάμι και να επηρεαστεί το νερό? Αν όχι σε περίπτωση που μεταφέρω νερό και ψάρια σε κουβάδες τι πρέπει να χρησιμοποιήσω για να διασπαστεί η σιλικόνη και βέβαια τι επιπτώσεις θα έχει το συγκεκριμένο χημικό στο νερό που θα επανατοποθετηθεί αργότερα?

Ξυστράκι για τζάμια. Κανένα χημικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...