Jump to content

Γαλάζιος αστακός


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι περίπου στα 300 λίτρα με Γκουράμι , Αγγελόψαρα, Σεβερούμ και πλακόστομους μπορώ να βάλω μαζί και ένα γαλάζιο αστακό ; αν ναι με τι τρέφεται;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι περίπου στα 300 λίτρα με Γκουράμι , Αγγελόψαρα, Σεβερούμ και πλακόστομους μπορώ να βάλω μαζί και ένα γαλάζιο αστακό ; αν ναι με τι τρέφεται;

γεια σου φιλε μου,και καλως ηρθες στην παρεα μας.....

ο αστακος (οπως και ολοι οι αστακοι),τρεφεται με ολα αυτα που αναφερες οτι εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.... :buttrock::blush: .ναι...ειναι αληθεια....

εαν σε ενδιαφερει το ειδος,θα πρεπει να το εχεις μονο του,γιατι αλλιως δεν θα μεινει ψαρι για ψαρι..θα γινουν ολα μεζες....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι περίπου στα 300 λίτρα με Γκουράμι , Αγγελόψαρα, Σεβερούμ και πλακόστομους μπορώ να βάλω μαζί και ένα γαλάζιο αστακό ; αν ναι με τι τρέφεται;

[/quot

ΔΙΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΑΚΟΥΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ 500 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΤΡΕΙΣ ΜΠΛΕ ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΟ

ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΔΕΝ

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 40 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥΣ ΑΣΤΑΚΟΥΣ

ΟΠΟΥ ΑΝΑ 6ΑΜΗΝΟ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ 180 ΛΙΤΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι περίπου στα 300 λίτρα με Γκουράμι , Αγγελόψαρα, Σεβερούμ και πλακόστομους μπορώ να βάλω μαζί και ένα γαλάζιο αστακό ; αν ναι με τι τρέφεται;

[/quot

ΔΙΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΑΚΟΥΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ 500 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΤΡΕΙΣ ΜΠΛΕ ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΟ

ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΔΕΝ

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 40 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥΣ ΑΣΤΑΚΟΥΣ

ΟΠΟΥ ΑΝΑ 6ΑΜΗΝΟ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ 180 ΛΙΤΡΩΝ.ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΑΣΧΩΛΗΘΕΙ ΜΕ

ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΚΡΥΨΩΝΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ

ΚΕΛΥΦΟΣ ΜΕΓΑΛΟΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΥΣΤΗΚΟΥΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ

ΝΑ ΤΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΨΑΡΙΑ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ

ΤΣΙΜΠΙΔΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗ ΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ

2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΕΡΕΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ

ΤΩΝ ΛΕΓΩΜΕΝΩΝ ΜΟΥ

ΤΟ E-MAIL ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ niks1970@otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Eγω διαφωνο καθετα με τον κυριο saprikis,οπου δεν μπορει τωρα να μας παρουσιαζει τους αστακους σαν αθωα πλασματα.Εδω εχει μαλλιασει η γλωσα μας τοσο καιρο να λεμε πως τετοια ειδη ειναι καλυτερα να τα κραταμε σε σπισις ενυδρεια.Φιλε bobouras πραγματικα πιστεψε με και μην το κανεις,πριν χρονια οπου δεν γνωριζα ειχα ξεκινησει κι εγω το ενγειρημα παροτρηνομενος απο εναν υπαλληλο ενως καταστηματος λεγωντας πως δεν πειραζουν τα ψαρια και τρεφονται παρα μονο με ταμπλετες.Στην συνεχεια αποδειχτηκε πως πρωτα προσπαθουσε να φαει τα ψαρια και αν δεν μπορουσε την χρονικη εκεινη στιγμη ,τοτε ετρωγε την ταμπλετα.Και μετα απο κανα δυο ωρες ξαναξεκινουσε τις επιθεσεις του.Δυστυχως ειχα πολλες απωλειες. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η περισσότεροι αστακοί είναι παμφάγοι, στη φύση τρέφονται με προνύμφες εντόμων, έντομα, και με ψάρια αρρωστημένα αδύναμα η ψόφια, ακόμη στο μενού τους ανήκουν και τα φυτά. Ένας καλοταϊσμένος αστακός δεν επιτίθεται σε ψάρια. Όπως και ένα χορτασμένο λιοντάρι δεν επιτίθεται στην αντιλόπη ακόμη και να περάσει από δίπλα του. Όπως αναφέρει ο φίλος Σαπρίκης τον αστακό του τον έχει σε ενυδρείο με κιχλίδες και τον ταΐζει δυο φορές την ημέρα οπότε το ζώο δεν χρίαζεται να βγει για κυνήγι ανεύρεσης τροφής.

Αυτό όμως το γεγονός δεν αποτελεί αδιάψευστο στοιχείο ότι ο αστακός δεν επιτίθεται σε ψάρια . Πολύ από εμάς δεν έχουν τον χρόνο να ταΐζουν έναν αστακό δυο φορές την ημέρα. Άλλοι πάλη δεν των ταΐζουν καθόλου. Εξαναγκάζουν το ζώο να πιάσει ψάρια για να κατευνάσει την πίνα του.

Υπάρχουν όμως και φορές που ο αστακός παρόλο που είναι χορτάτος δεν μπορεί να αντισταθεί στο ένστικτο του εάν του στηθεί μπροστά του ένα ψάρι το οποίο δεν αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο. Τέτοια ψάρια είναι τα κόρυ τα όποια αμέριμνα όπως είναι τρώγονται εύκολα από τον αστακό.

Επίσης υπάρχουν και αστακοί με διαφορετικό χαρακτήρα άλλος επαναπαύεται στης ταμπλέτες και τα λαχανικά και άλλος προτιμά το κυνήγι.

Βασικά ο αστακός έχει αρκετή νοημοσύνη και μπορεί να ξεχωρίσει πια ψάρια μπορεί να τα πιάσει και πια όχι.

Το ότι λοιπόν σε ένα ενυδρείο δεν πειράζει τα ψάρια δεν αποτελεί αδιάψευστο στοιχείο ότι ο αστακός δεν τρώει ψάρια, διότι υπάρχουν και πολλά παραδείγματα που αστακοί γευματίζουν τα ψάρια του ενυδρείου. Επίσης έχω ακούσει την ημέρα να μην πειράζουν κανένα ψάρι και το βράδυ να κάμνουν επιδρομές. Εάν όλοι αυτή η αστακοί που τρώνε ψάρια τα τρώνε λόγο λανθασμένων ενεργειών από τους χομπίστες δεν το γνωρίζω το μόνο βεβαιώ είναι ότι ο αστακός τρώει ψάρια και ανήκουν στο διαιτολόγιο του. Τώρα εάν με ιδιαίτερη φροντίδα κατορθώσουμε να κάνουμε τον αστακό να μη τρώει ψάρια είναι άλλο θέμα

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο φίλος μας ο Σπρίκής έχει καλές εμπειρίες με αστακούς σε αφρικάνικό ενυδρείο με συγκεκριμένα ψάρια υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Αλλά υπάρχουν τόσα πολλά ψάρια και τόση πολύ συνδυασμοί ψαριών και αστακού που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων την συμπεριφορά των αστακών σε διαφορετικές συνθήκες με διαφορετικά ψάρια .

Αστακός στο ενυδρείο με ψάρια προϋποθέτει τάισμα με ταμπλέτες και με λαχανικά όπως αγγουράκι κτλ. Και πάλη δεν είναι εγγύηση ότι δεν θα επιτεθεί σε ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ, θα κάνω το εγχείρημα και τα ξαναλέμε σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ, θα κάνω το εγχείρημα και τα ξαναλέμε σε λίγες μέρες.

Δηλαδη αποφασισες να τον βαλεις αν και οι περισσοτεροι σου λενε το αντιθετο ? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι υπάρχει διαφωνία απόψεων , θα το επιχειρήσω προσπαθώντας να τον έχω καλοταϊσμένο και με αγγουράκι όπως μου έγραψε ο Χρήστος .

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι υπάρχει διαφωνία απόψεων , θα το επιχειρήσω προσπαθώντας να τον έχω καλοταϊσμένο και με αγγουράκι όπως μου έγραψε ο Χρήστος .

Δεν υπάρχει διαφωνία απόψεων όλοι έχουν δίκαιο κανένας δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα 100% ότι θα φαγωθούν ή όχι τα ψάρια σου. Απλός η περισσότερη σε προτείνουν να μην βάλεις διότι υπάρχει ένα ρίσκο (όχι μικρό). Δηλαδή ρισκάρεις και λες ή θα πετυχω κανέναν καλό αστακό που θα επαναπαύεται στης ταμπλέτες και θα είναι λίγο τεμπελάκος ή θα πετυχης σε κανέναν τσαχπινάτο που θα έχει αδυναμία στο φρέσκο σπαρταριστό ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ο αστακός βρίσκετε στο ενυδρείο από την Παρασκευή το μεσημέρι , η αλήθεια είναι ότι είχα μια απώλεια ,ένα σεβερουμ στο πρώτο τρίωρο που τον έβαλα, συμπεριφορά του τις άλλες μέρες δεν θα έλεγα ότι είναι επιθετική , μάλλον νωχελικά και επειδή ενοχλείτε από τα άλλα ψάρια κάποιες φορές σηκώνει τις δαγκάνες του ,την περισσότερη ώρα είναι μέσα σε μία τρύπα - φωλιά που έχει ανοίξει μόνος του, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποιες φορές περπατάει πάνω από τους πλεκοστομους χωρίς αυτοί να ενοχλούνται η να δυσανασχετούν.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν του αρεσει ο μεζες πλεκοστομος. :buttrock:

φιλε μου απο φιλους που ειχα σου λεω επειδη το ειδα με τα ιδια μου τα ματια

5 στις 5 περιπτωσεις καλοταισμενη αστακοι και 3 στους 5 ήταν μπλε καταβροχθιζαν ψαρακια,παρολο την γεματη τους κοιλια. αν 1 περιπτωση στις 40 δεν τα πειραξει τότε ρισκαρεις, :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον αστακό κοντεύει τις 15 μέρες στο ενυδρείο, η μοναδική απώλεια ήταν το σεβερούμ όπως ανέφερα στην αρχή και πιστεύω ότι ήταν νηστικός από το pet shop.

Η μέχρι τώρα συμπεριφορά του είναι εντελώς αδιάφορη στα ψάρια είτε μικρά είτε μεγαλύτερα και μου δίνει την εντύπωση ότι μερικές φορές φοβάται τους πλεκό ,αφού μπαίνουν μέσα στη φωλιά του κι αυτός περιφέρετε από έξω μέχρι να βγουν.

Τον ταΐζω δυο φορές την ημέρα , αγγουράκι δεν κατάφερα να τον δώσω ακόμη επειδή προβαίνουν τα άλλα ,πάντως από αυτά που βλέπω ως τώρα θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα είναι κάτι πολύ διαφορετικό μέσα στο ενυδρείο

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί το γκουράμι φαίνεται σαν κάτι να τρώει πάνω από τον πλεκόστομο είναι παράσιτα η κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επιμεινω στην αποψη μου οτι ειναι επικινδυνο ειδος για τα ψαρια σου....

εαν εχεις καμερα με νυχτερινη ληψη και την στησεις μεσα στη νυχτα,απεναντι απο το ενυδρειο σου,θα δεις ενα θεαμα και που δεν εχεις ξαναδει,και που δεν θα ηθελες να το ξαναδεις μεσα στο ενυδρειο σου....

η απολυτη μεταμορφωση του ''ησυχου''αστακου της ημερας,σε εναν μανιωδη κυνηγο-φονια......

εαν επιμενεις μπορω να σου δωσω μερικες 10δες τηλεφωνα απο φιλους και γνωστους που επιμενανε να διατηρουνε αστακους μαζι με ψαρια.....

ολοι θα σου πουνε οτι ειναι κακος συνδιασμος,αφου ολοι οσοι επιμεινανε,τα χασανε ολα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...