Jump to content

Online μαγαζιά??????


Recommended Posts

Μήπως ξέρετε sites στα οποία μπορούμε να αγοράσουμε πράγματα για το ενυδρείο μας online???είτε από ελλάδα (κατά προτίμηση γιατί γλιτώνουμε τα μετφορικά) είτε από εξωτερικό???

βασικά βρήκα ένα σιτε αλλά ενώ το προιόν που ηθελα να αγοράσω έκανε πχ 12 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά έφτανε τα 32ευρώ οπότε δε συμφέρει και έτσι είπα να κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/1f4...rt/tpl/-/lang/1

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...kommenν=1

2 απο γερμανια.

τα μεταφορικα ομως φτανουν περιπου τα 20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/1f4...rt/tpl/-/lang/1

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...kommenν=1

2 απο γερμανια.

τα μεταφορικα ομως φτανουν περιπου τα 20 ευρω

πες κι αλλα,πες κι αλλα γιωργακη...... :blush::blink::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

αυτά είχα βρει κι εγώ αλλά μου φάνηκαν πολλά τα 20ευρώ για μεταφορικά για 5μπουκαλάκια υγρών τεστ πχ που έκαναν 12 ευρώ

κανένα άλλο????από ελλάδα τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

www.seame.com

πανω απο 75 ευρο δε εχει μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ έχω πάρει αρκετά πράγματα και είναι φτηνός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνενοηθεις μαζι με αλλους συνχομπιστες που θελουν κι αυτοι καποια προιοντα απο το www.aquaristic.net και ετσι τα 20ευρω θα τα μοιραστειτε.

Μπορεις να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα για το ποιος ενδιαφερεται να αγορασει κατι απο το συγκεκριμενο σαιτ

και ετσι στελνοντας σου Π.Μ. να συνενοηθειτε.

Το συγκεκριμενο σαιτ ειναι αξιοπιστο και φθηνο σε σχεση με καποια αλλα,αυτο απο προσωπικη εμπειρια. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα εχω κανει παραγγελεια απο το aquaristic με αντικαταβολη αλλα για καμποσο εξοπλισμο και ηταν ολα ενταξει εαν θες να αγορασεις μεμονομενα πραγματα δεν συνφερει εαν παλι ξεκινας το στησημο τωρα και θα παραγγειλεις αρκετα σε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδή άκουσα για αντικαταβολή απο acuaristic, ξέρει κανείς αν υπάρχει ελάχιστο ποσό παραγγελίας για την αντικαταβολή ή ότι παραγγελία και να κάνω μπορώ να την πληρώσω έτσι??? (δεν έχω καρτα... :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι πολλά είδη θα τα βρεις φτηνότερα στο ebay.

τον ίδιο ακριβώς PH controller που είχε ~140 το aquaristic, τον πήρα ~80 από χονκοοονγκ.

το ίδιο και για διαχυτήρες, ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης κλπ, που έρχονται με 5-10 ευρώ μεταφορικά σε 3-4 εργάσιμες. καμία σχέση.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για το aqyaristic που ρωτας ελαχιστη παραγγελεια ειναι τα 170 για αντικαταβολη και εγω ετσι πηρα την αποφαση και το πηρα χωρις πιστωτικη.Οσων αφορα το ebayδεν χερω για εσας παντως ενας κολλητος μου παρηγγειλε ζαντολαστιχα 750 ευρο εστειλε τα λεφτα και 7 μηνες τωρα οσο ειδατε εσεις τις ζαντες τις ειδε και αυτος παρολο που ποσοστα ειχε 97% ο πωλητης παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

thanasis αυτο που λες απλα δεν ισχυει

εαν δεν τα ελαβε ποτε κανει dispute στο PayPal και βρισκει την ακρη (ειτε ο εμπορος πρεπει να φερει αποδειξεις οτι τα εστειλε ειτε να παραδεχτει οτι εκανε λαθος)

αν παλι ο εμπορος τα εστειλε απλα "χαθηκαν" τα λαστιχα στο αυτοκινητο καποιου ταχυδρομικου υπαλληλου τοτε με ασφαλισμενο δεμα περνεις τα λεφτα σου πισω

εαν δεν ειχε ασφαλισμενο δεμα 750 ευρω τοτε γνωριζε το ρισκο και το αποδεχτηκε (και απο το aquaristic μπορει να χαθουν πραγματα απο τα ταχυδρομεια)

crisb εαν θες πες το ebay shop εχεις ψωνισει

Για το aqyaristic που ρωτας ελαχιστη παραγγελεια ειναι τα 170 για αντικαταβολη και εγω ετσι πηρα την αποφαση και το πηρα χωρις πιστωτικη.Οσων αφορα το ebayδεν χερω για εσας παντως ενας κολλητος μου παρηγγειλε ζαντολαστιχα 750 ευρο εστειλε τα λεφτα και 7 μηνες τωρα οσο ειδατε εσεις τις ζαντες τις ειδε και αυτος παρολο που ποσοστα ειχε 97% ο πωλητης παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ebay δεν είναι ένα συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά απλώς εκεί βρίσκεις μαγαζιά και ιδιώτες, τότε σαφώς υπάρχουν και καλοί και σκάρτοι.

Το ebay απλώς προσφέρει ένα αρκετά ασφαλές περιβάλλον για τις αγοραπωλησίες.

Πάντως το 97% που είχε αυτός δε θεωρείται καλό.

Συγκεκριμένα, για ενυδρειακά από ασία, έχω πάρει πολλά πράγματα και ήρθαν όλα σε 3-4 εργάσιμες με φτηνά μεταφορικά. Μια φορά που έκαναν λάθος στο πακετάρισμα και έλειπε κάτι, μου επέστρεψαν τα λεφτά αμέσως μόλις τους το είπα.

Βέβαια στραβή μπορεί πάντα να γίνει, αλλά εμένα π.χ. μου έτυχαν 2 στραβές από γερμανία και καμία από ebay.

Link to comment
Share on other sites

ούπς!!, τώρα το είδα αυτό.

crisb εαν θες πες το ebay shop εχεις ψωνισει

για ενυδρειακά έχω ψωνίσει από αυτούς:

http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagic

http://stores.ebay.com/logic8421-since-2000

http://stores.ebay.com/Gain-Express-Holdings-Ltd

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν αντιλεγω ουτε ερχομαι σε αντιπαραθεση με κανεναν.Απλα συνεβη ενα περιστατικο σε ενα φιλο και παραθετω την γνωμη μου και ανακεφαλαιωνω οτι εαν ειναι να κανω παραγγελεια απο internet με αντικαταβολη ενας φοβος λιγοτερος γιατι για να πληρωσεις πρεπει να τα παρεις αλλου παπα ευαγγελιο εαν θα ειναι ολη η παραγγελεια στο κουτι. Ο καθενας ζυγιζει και αποφασιζει τι και απο που θα αγορασει.

Φιλικα και παντα με τις καλυτερες προθέσεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

thanasis, καλά έκανες και το είπες, για να μαθαίνουμε τι γίνεται και να μη τη πατάμε.

η πρόθεσή μου ήταν να συμπληρώσω και όχι να διαφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω παραγγείλει απο το aquaristikshop.com 6-7 φυτά , ενα θερμομετρο και ένα αντιχλώριο και εδώ και μία βδομάδα στο στατους λέει In work . Στα εμαιλ δεν απαντάνε.Λέτε να μην έχουν τα φυτά έτοιμα?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το παραπανω τα στειλανε :):):thumbup:

Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις όμως για την παραλαβή, τα στέλνουν σαν δέμα και θα περάσει από το τελωνείο. Φυσικά δεν θα πληρώσεις όμως ίσως υπάρξει κάποια καθυστέρηση. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία από το συγκεκριμένο μαγαζί. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

thanasis αυτο που λες απλα δεν ισχυει

εαν δεν τα ελαβε ποτε κανει dispute στο PayPal και βρισκει την ακρη (ειτε ο εμπορος πρεπει να φερει αποδειξεις οτι τα εστειλε ειτε να παραδεχτει οτι εκανε λαθος)

αν παλι ο εμπορος τα εστειλε απλα "χαθηκαν" τα λαστιχα στο αυτοκινητο καποιου ταχυδρομικου υπαλληλου τοτε με ασφαλισμενο δεμα περνεις τα λεφτα σου πισω

εαν δεν ειχε ασφαλισμενο δεμα 750 ευρω τοτε γνωριζε το ρισκο και το αποδεχτηκε (και απο το aquaristic μπορει να χαθουν πραγματα απο τα ταχυδρομεια)

crisb εαν θες πες το ebay shop εχεις ψωνισει

thanasis αυτο που λες απλα δεν ισχυει

εαν δεν τα ελαβε ποτε κανει dispute στο PayPal και βρισκει την ακρη (ειτε ο εμπορος πρεπει να φερει αποδειξεις οτι τα εστειλε ειτε να παραδεχτει οτι εκανε λαθος)

αν παλι ο εμπορος τα εστειλε απλα "χαθηκαν" τα λαστιχα στο αυτοκινητο καποιου ταχυδρομικου υπαλληλου τοτε με ασφαλισμενο δεμα περνεις τα λεφτα σου πισω

εαν δεν ειχε ασφαλισμενο δεμα 750 ευρω τοτε γνωριζε το ρισκο και το αποδεχτηκε (και απο το aquaristic μπορει να χαθουν πραγματα απο τα ταχυδρομεια)

crisb εαν θες πες το ebay shop εχεις ψωνισει

Ετσι :)

Εχω παραγειλει 3 φορες (Και τροφη) απο ebay και μου εχουν ερθει κανονικοτατα. Να προτιματε παντα πληρωμες με PayPal.

Πχ η Resun Wave Maker απο το aquaristik βγαινει περιπου 120 Ευρο με τα μεταφορικα (Αν θυμαμαι καλα)

ενω απο Ebay βγαινει 90.

Οσο για τα Online καταστηματα δεν ειναι απαραιτητο ενα να ειναι παντα και το φθηνοτερο. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως αναλογα το ειδος μπορει το ενα να ειναι πιο φτηνο απο το αλλο, με τα online καταστηματα της Αγγλιας (Παρολο την διαφορα της Λυρας με το Ευρο) να ειναι κατα μεσο ορο πολυ φθηνοτερα απο Ελλαδα και καποιες φορες απο γερμανια. Πολλες φορες ομως η διαφορα με ενα καταστημα στην Ελλαδα ειναι αμελητεα και εχεις και την υποστισηξη του καταστηματος.

Για αμερικη δεν το συζηταω ειναι μακραν καλυτερα αν θελει να παρει κανεις το ρισκο του τελωνιου και της διαφορας 110v με 200.

Το εχω κανει 2 φορες και δεν μου τα σταματησε το τελωνιο.

Μερικα παραδειγματα:

http://www.onlineaquariumstore.com/

http://www.swelluk.com/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις όμως για την παραλαβή, τα στέλνουν σαν δέμα και θα περάσει από το τελωνείο. Φυσικά δεν θα πληρώσεις όμως ίσως υπάρξει κάποια καθυστέρηση. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία από το συγκεκριμένο μαγαζί. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

Από 14/11/2007 έχω παραγγείλει από το aquaristikshop, ένα εξάρτημα σκούπας βυθού EHEIM και είναι σε In Work status. Έστειλα email αλλά απάντηση δεν πήρα. Αναγκάστηκα να κάνω dispute στο paypa μια που και σήμερα να το στείλουν θα έρθει τα Χριστούγενναl. Θα περιμένω μέχρι 14/12 και θα προχωρήσω σε claim. Παρόλα αυτά ο βυθός έχει μείνει ασκούπιστος όλο αυτόν τον καιρό με ότι συνέπειες μπορεί να έχει. Πολύ κακή εντύπωση μου έχει κάνει ιδιαίτερα η άρνησή τους να απαντήσουν στα email.

Link to comment
Share on other sites

kopa56 τα πράγματα απο γερμανία πάνε τελωνείο? Νόμιζα απο ΕΕ δεν περνάνε ή κάτι τέτοιο... Πάντως έχω πάρει αριθμό φορτωτικης και παρακολουθώ το δέμα απο το νετ :)

Link to comment
Share on other sites

kopa56 τα πράγματα απο γερμανία πάνε τελωνείο? Νόμιζα απο ΕΕ δεν περνάνε ή κάτι τέτοιο... Πάντως έχω πάρει αριθμό φορτωτικης και παρακολουθώ το δέμα απο το νετ :)

Το συγκεκριμένο μαγαζί στέλνει τα πράγματα σαν δέμα κια το παραδίδει στη DHL η οποία στη γερμανία συνεργάζεται με το κρατικό ταχυδρομείο. Στην ουσία το δέμα έρχεται μέσω ταχυδρομείου, αλλά επειδή έχει την ένδειξη DHL επάνω περνάει απο τελωνείο σαν διαδικασία, χωρίς όμως άλλη επιβάρυνση.

Όσον αφορά την παρακολούθηση θα σε απογοητεύσω: Ο αρ. της φορτωτικής δεν αναγνωρίζεται απο το "track & trace" των ΕΛΤΑ ( !!! ναι, υπάρχει και τέτοιο!!! ) μιας και φτάνοντας το δέμα στη Ελλάδα παιρνει άλλον αριθμό.

Μόνη λύση το τηλέφωνο αν δεις οτι αργεί. Πιο πολλά εδώ :

http://212.205.82.71/trackandtrace

Πάντως από προσωπική πείρα, δεν παραγγέλνουμε τίποτα από εξωτερικό μετά την 1η Δεκέμβρη. Ο φόρτος λόγω γιορτών είναι τεράστιος παγκοσμίως και οι χρόνοι παραλαβής μπορεί να σε κάνουν να κόψεις φλέβες.

Από Ebay παραλαμβάνω σε μια εβδομάδα από ΗΠΑ ή Χονγκ Κογκ και μου έτυχε να παραλάβω μετά από 2 μήνες επειδή έπεσα πάνω στις γιορτές. Τουλάχιστον ποτέ δεν έχασα κάτι. Suerte !

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω στη βδομάδα το χαρτάκι απο ΕΛΤΑ να πάω να το παραλάβω..

Ασχετο παιδιά αλλά παρήγγειλα 6-7 φυτά απο το aquaristik...

Σίγουρα δεν χαλάνε τόσες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...