Jump to content

Ευχηθειτε μου καλη αρχη...


ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Recommended Posts

Ευχαριστω Νικο! Τα φωσφορικα ειναι στο 2 και τα νιτρικα στα 100!!! Δυστυχως ο φιλος που ειχε το βραχο-ενυδρειο δεν εκανε αλλαγες και δεν ηταν ιδιαιτερα προσεκτικος, αρα πρεπει σιγα σιγα να κανω κινησεις για να φτιαξω το νερο. Την οσμωση να την κρατησω ή να ζητησω να μου φερουν αυτην που ειχα παραγγειλει?

Έγινε επεξεργασία - ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με το TDS ( Total Dissolve Sediments αν δεν κάνω λάθος ) ελέγχουμε πόσο καθαρό νερό μας δίνει η αντίστροφη όσμωση ..

έτσι ξέρουμε και πότε χρειάζεται συντήρηση

σε δυο τύπους

in line

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...7b414aea393e3a0

που σου επιτρέπει να ελέγχεις και το νερό εισόδου κατ’ επιλογή

και ο άλλος τύπος που μοιάζει με στυλό και είναι φορητό

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...7b414aea393e3a0

αποδεκτές τιμές είναι 0-10

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα επρεπε να το παραγγειλω απο τη Roman κι αυτο.Αλλα φανταζομαι οτι αφου ειναι καινουργια η Α/Ο εχω περιθωριο ενος περιπου χρονου φανταζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η οσμωση, ομως αντι για αυτην Roman Αντίστροφη Όσμωση 4 Σταδίων 190 l/d με μονάδα DI μου εστειλαν αυτην Roman Αντίστροφη Όσμωση 285 l/d 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI .Την κραταω?

...και βέβαια τη κρατάς, αφού είναι αρκετά "μεγαλύτερη" (δηλ. πιο παραγωγική) από αυτή που αρχικά παρήγγειλες. (...να υποθέσω ότι στη χρέωσε σαν 190λ/η ή παραπάνω? :hysterical: )

Α...κι επισης τι εστι TDS?

Total Dissolved Solids (TDS)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με μιά εξίσωση της μορφής:

α*x + β*y = γ*z

μπορεί να δωθεί απάντηση στην ερώτηση σου αυτή... :hysterical:

Άσε με να το επεξεργαστώ λιγάκι και θα επανέλθω άμεσα...

Λοιπόν Δημήτρη, όπως σου είπα η εξίσωση είναι η ακόλουθη:

α*x + β*y = γ*z

όπου:

α=τα λίτρα του νερού αλλαγής (φρέσκο νερό)

x=η αλατότητα του νερού της αλλαγής (φρέσκο νερό)

β=τα λίτρα παλιού νερού που απομένουν στο ενυδρείο αφού αδειάσουμε τη ανάλογη ποσότητα νερού για να το ανανεώσουμε με φρέσκο νερό.

y=η υπάρχουσα αλατότητα του νερού στο ενυδρείο.

γ= το σύνολο των λίτρων νερού του ενυδρείου

z=η νέα επιθυμητή αλατότητα του νερού στο ενυδρείο μετά την αλλαγή.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή βοήθεια μη διστάσεις να ρωτήσεις... :hysterical:

Enjoy! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Δημήτρη, όπως σου είπα η εξίσωση είναι η ακόλουθη:

α*x + β*y = γ*z

όπου:

α=τα λίτρα του νερού αλλαγής (φρέσκο νερό)

x=η αλατότητα του νερού της αλλαγής (φρέσκο νερό)

β=τα λίτρα παλιού νερού που απομένουν στο ενυδρείο αφού αδειάσουμε τη ανάλογη ποσότητα νερού για να το ανανεώσουμε με φρέσκο νερό.

y=η υπάρχουσα αλατότητα του νερού στο ενυδρείο.

γ= το σύνολο των λίτρων νερού του ενυδρείου

z=η νέα επιθυμητή αλατότητα του νερού στο ενυδρείο μετά την αλλαγή.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή βοήθεια μη διστάσεις να ρωτήσεις... :hysterical:

Enjoy! :hysterical:

Δημητρη εαν θεσ βοηθεια στην μεταφραση τησ εξισωσης....ξερεισ που ειμαι και ποσο παει η ωρα..... :hysterical::blink::wootwoot::blush:

αντε ρε καλη τυχη........ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.Συγνωμη που επιστρεφω στο θεμα του sump, ομως εχω κολλησει στο εξης..η επιστροφη στο ενυδρειο θα γινεται απο την eheim 3000 compact με σωληνα 16/22..η εξοδος του νερου απο ενυδρειο προς sump ποσο μεγαλη να ειναι? και ρωταω γιατι την ιδια ερωτηση εκανα σε καταστημα και μου εδειξε το παλληκαρι σωληνα τουλαχιστον 5 φορες μεγαλυτερο απο το 16/22....ηταν πολυ μεγαλη..οεο..τι λετε ρε παιδια? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα μου θυμίσεις σε παρακαλώ με ποιο τρόπο θα φεύγει το νερό από το ενυδρείο?

αν βάλεις overflow box θα έχει την καταλληλη <αναμονή> για να συνδέσεις το λάστιχο που απαιτεί το μοντέλο που θα επιλέξεις ..

.. για ροή 3000 λίτρων ο σωλήνας θα είναι μεγαλύτερος από 1 ίντσα .. πιθανόν 1,5

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα υπαρχει overflow box δικης μου κατασκευης...τρομαρα μου... κι αυτο γιατι μεσα απο το ενυδρειο υπαρχουν κοντρες που μου αποκλειουν το ενδεχομενο ''ετοιμης'' υπερχειλησης.Απλα πρεπει η πατεντα μου να ειναι αεροστεγης για να εχει υποπιεση και να δουλεψει..

Link to comment
Share on other sites

είχα το ίδιο πρόβλημα με τις κόντρες που δεν μου επέτρεπαν να κρεμάσω κουτί ..

έκοψα τη μια πλαϊνή .. και έκανα δουλειά ..

με τον τζαμά που έκανε το κόψιμο ( ο ίδιος έφτιαξε και το ενυδρείο ) αποφασίσαμε ότι το ρίσκο ήταν πολύ μικρό .. τα πλαϊνά τζάμια συνήθως δεν κινδυνεύουν από καμπυλώσεις λογο πίεσης

η κόντρες των μεγάλων πλευρών εξακολουθούν να είναι κολλημένες στις άκρες τους με τις μικρές πλευρές ..

τα λέω γιατί νομίζω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να κατασκευάσεις overflow box ..

ποιο σχέδιο θα ακολουθήσεις ? αυτό με τον εσωτερικό σωλήνα σαν της tunze η τον άλλον της CPR ?

εδώ θα πάρεις μια ιδέα .. και αν ψάξεις στο δίκτυο φαντάζονται θα βρεις και άλλα σχέδια

http://www.melevsreef.com/acrylics/overflow.html

Link to comment
Share on other sites

Το κοψιμο το φοβαμαι λιγο και δεν ξερω αν ο τζαμας θα ερθει τελικα..Παντως καλη σκεψη Τασο...Πλαστικο δοχειο νερου λεω να χρησιμοποιησω να του κανω τρυπες και να προσπαθησω να μην παιρνει αερα..δυσκολο το βπεπω κι εγω αλλα λεω να το προσπαθησω..αν οχι τοτε θα δω ισως να παω στη λυση που λες

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να τα καταφέρεις.

'Οταν λες πλαστικό εννοείς ακρυλικό?

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις ότι το βασικό πρόβλημα σε αυτά τα κουτιά είναι οι φυσαλίδες που μαζεύονται στη κορφή του σιφονιού ..

ο οζονιστηρας είναι για οικιακή χρήση … δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο :hysterical: .. πιθανόν .. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αχ αυτες οι δουλειες ρε παιδια θα μας φανε...Εχω ολο τον εξοπλισμο και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω...Τελος παντων.Εχω μαζεψει 75 λιτρα νερο οσμωσης, εχω ριξει αλατι Tropic Marin Pro 2 κιλα και κατι, 24 ωρες με κυκλοφορητη και μετραω με το RHS-10ATC αλατοτητα μου δειχνει 1021. Ριχνω την επομενη μερα κι αλλο αλατι και μετα απο μια μερα μου δειχνει την ιδια αλατοτητα.Τι γινεται? Παιζει ρολο το οτι μετραω αλατοτητα ενω το νερο δεν εχει θερμοκρασια 26 βαθμους ή κανω κατι λαθος?

Υ.Γ.. το ρεφρακτομετρο μου δειχνει 1026 στο υπαρχον νερο του ενυδρειου και οταν μετρησα νερο της βρυσης μου εδειχνε 1000..

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις πάντα καλό ξέπλυμα με γλυκό νερό, και καλό στέγνωμα στο τζαμάκι,............................ κάνε καλυμπραρισμα με το κατσαβιδάκι του.

Τσεκάρισε το με ένα άλλο να δεις εάν υπάρχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε νομιζω οτι φταιει το ρεφρακτομετρο Αποστολη κι αυτο γιατι στο υπαρχον νερο του ενυδρειου μου το βγαζει 1026. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζεψει 75 λιτρα νερο οσμωσης, εχω ριξει αλατι Tropic Marin Pro 2 κιλα και κατι, 24 ωρες με κυκλοφορητη και μετραω με το RHS-10ATC αλατοτητα μου δειχνει 1021. Ριχνω την επομενη μερα κι αλλο αλατι και μετα απο μια μερα μου δειχνει την ιδια αλατοτητα.Τι γινεται? Παιζει ρολο το οτι μετραω αλατοτητα ενω το νερο δεν εχει θερμοκρασια 26 βαθμους ή κανω κατι λαθος?

Υ.Γ.. το ρεφρακτομετρο μου δειχνει 1026 στο υπαρχον νερο του ενυδρειου και οταν μετρησα νερο της βρυσης μου εδειχνε 1000..

Έριξες κατ' αρχήν, την προτεινόμενη ποσότητα αλατιού, σύμφωνα με τις οδηγίες διάλυσης???

Αυτή η διαδικασία (προσθήκη αλατιού) δεν τελειώνει κάποια στιγμή???

Όσο αλάτι και αν ρίξεις, πάλι την ίδια αλατότητα δείχνει???

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει αδιάλυτο αλάτι (ίζημα) στο δοχείο παρασκευής???

Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εφτασα την αλατοτητα στα 1026 αλλα με προσθηκη περισσοτερου αλατιου.Στις οδηγιες λεει οτι ριχνεις 4 λιτρα αλατι σε 120 λιτρα νερου και λεει οτι η αλατοτητα θα φτασει 1022-1025 χωρις να λεει ποσο ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...