Jump to content

Ευχηθειτε μου καλη αρχη...


ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Recommended Posts

δηλαδη φανταζομαι οτι η λυση της 1200λιτρα ανα ωρα δεν μπορει να λειτουργησει? και την σωληνα 16/22 που μου λες Νικο προφανως σε υδραυλικα την βρισκω, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλάω για ενυδρειακό σιληκονούχο σωλήνα EHEIM, για να κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν πας στα υδραυλικά και ζητήσεις σιλικονούχο 16/22 πιθανότατα θα σε κοιτούν απορημένοι!!!

Σε ένα ενυδρειακό μαγαζί θα βρεις αυτό που ψάχνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη οι αντλίες χάνουν απόδοση και εξ αιτίας της βαρομετρικής πίεσης ( όσο πιο ψηλά ανεβάζουν το νερό , τόσο περισσότερο χάνουν ) αλλά και από άλλους παράγοντες με συνέπια η απόκλιση από την θεωρητική τους απόδοση να γίνεται πολύ μεγάλη

sump φτιάξε όσο πιο μεγάλο μπορείς και το refugium θα σε βοηθήσει .. εκμεταλλεύσου σωστά το χώρο όπως λέει ο Νίκος .. υπολόγισε και για το chiller που θα σου χρειαστεί το καλοκαίρι και για ένα calcium reactor που πιθανόν να θελήσεις να πάρεις στο μέλλον

overflow box θα βρεις εδώ ..

www.cprusa.com

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Tασο calcium reactor θελω να παρω στο μελλον ομως αν καταλαβα καλα, μπαινει μεσα στο sump?

μπορεί να μπει αλλά καλύτερα να το αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Tασο calcium reactor θελω να παρω στο μελλον ομως αν καταλαβα καλα, μπαινει μεσα στο sump?

Μπορείς και μέσα και έξω. Εγώ θα έλεγα έξω. Μην ξεχάσεις να υπολογίσεις το χώρο, για τη μπουκάλα του CO2.

Link to comment
Share on other sites

paidia sorry για το οτι αργω να απαντησω αλλα λογω δουλειας προσπαθω να απαντω στα διαλλειματα.Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

μια καλή επιλογή είναι

http://www.aquaristic.net/eheim-pump-compa...000.html?lang=1

http://www.aquaristic.net/eheim-pump-compa...000.html?lang=1

ένα από τα δυο μοντέλα ..

εγώ θα έπαιρνα το 3000 ..

εκεί θα δεις και τη διάμετρο του λάστιχου που πρέπει να βάλεις

Link to comment
Share on other sites

ελα δημητρη,τι εγινε πως παει το ενυδρειο????

πεσ μασ κανενα νεο???

σε ποιο σταδιο εισαι??

θελουμε photo :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σχεδιαζω το sump. Θα ειναι 60χ40χ35.Η εισοδος του νερου θα ειναι απο σιλικονουχο λαστιχο 16/22 -οπως μου ειπε ο Νικος- και η εξοδος απο αντλια Eheim compact 3000.Ερωτηση...η επιστροφη του νερου να γινεται με την ιδια 16/22 σωληνα ή πιο μικρη?

Γενικα νε ενημερωσω οτι περιμενω να γινει το sump ουτως ωστε να μπουν σε λειτουργια skimmer , αντιφωσφορος και ανθρακας.Προς το παρον οι λαμπες αναβουν μονο λιγες ωρες την ημερα ενω περιμενω και την Α/Ο για να ξεκινησω σταδιακες αλλαγες νερου...Προς το παρον λοιπον προσπαθω να συντηρησω την κατασταση χωρις να πεσω σε αλγες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η εισοδος του νερου θα ειναι απο σιλικονουχο λαστιχο 16/22 -οπως μου ειπε ο Νικος- και η εξοδος απο αντλια Eheim compact 3000.Ερωτηση...η επιστροφη του νερου να γινεται με την ιδια 16/22 σωληνα ή πιο μικρη?

Ανέφερα, να χρησιμοποιήσεις σωλήνα 16/22, για επιστροφή στο κυρίως ενυδρείο. Αντίθετα ο σωλήνας της υπερχείλισης θα πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

Να συμπληρώσω ότι και στις δύο διαδρομές θα πρέπει να υπάρχει βάνα για ακριβείς ρυθμίσεις της ροής και απομόνωσης του sump, όταν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Αυτες τις μερες θα ερθει η Α/Ο.Ξερω οτι το νερο της οσμωσης βγαζει νερο με ΚH και GH μηδεν.Το ΚH και GH σε τι τιμες θα πρεπει να ειναι πριν κανω την αλλαγη νερου στο ενυδρειο? Το ποσο αλατι πρεπει να ριξω σε αυτο εξαρταται και απο την αλατοτητα του ηδη υπαρχοντος θαλασσινου νερου στο ενυδρειο? Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ για τις χαζες ερωτησεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει μόνο η τιμή του ΚΗ. Πρέπει να την φέρεις όσο πιο κοντά γίνεται στην τιμή του ενυδρείου σου, ιδιαίτερα αν έχεις οργανισμούς.

Εννοείται πως η αλατότητα θα είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα φερω το KH στην επιθυμητη τιμη? Με καποιο σκευασμα? και οσον αφορα την αλατοτητα, αν στο ενυδρειο πχ ειναι 1020 τοτε το νερο που αλλαζω τι αλατοτητα πρεπει να εχει?1024 ή κατι παραπανω για φερω το συνολο του νερου στο ενυδρειο στο 1024?

Έγινε επεξεργασία - ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η αλατότητα στο reef πρέπει να είναι 1025-1026 (μέση τιμή).

Πάντα να μετράς με ρεφακτόμετρο.

Αν έχεις 1020 θα πρέπει να την ανεβάσεις σιγά-σιγά, και το νερό της αλλαγής σου να το κάνεις να είναι 1027-1028.

Φυσικά εξαρτάται και απο την ποσότητα του νερού αλλαγής (προτείνω 20-30%).

ΚΗ θα έλεγα να μην μετράς στο νερό αλλαγής, αλλά μόνο στο ενυδρείο.

Χρησιμοποίησε αλάτι tropic-marine pro που έχει καλές τιμές kh,mg,ca.

Για ΚΗ πρόσθετο, θα πρότεινα το builder tis Seachem.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

και πως θα φερω το KH στην επιθυμητη τιμη? Με καποιο σκευασμα?

Δημήτρη, καλή αρχή και από μένα... :buttrock:

Υπάρχουν διάφορα σκευάσματα, και συνήθως λέγονται buffers ή builders. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Triple-Buffer της Tropic Marin. Στο τελευταίο στάδιο προετοιμασίας του νερού αλλαγής προσθέτω το buffer. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο γιατί φαίνεται να δουλεύει το συγκεκριμένο.

και οσον αφορα την αλατοτητα, αν στο ενυδρειο πχ ειναι 1020 τοτε το νερο που αλλαζω τι αλατοτητα πρεπει να εχει?1024 ή κατι παραπανω για φερω το συνολο του νερου στο ενυδρειο στο 1024?

Νομίζω ότι με μιά εξίσωση της μορφής:

α*x + β*y = γ*z

μπορεί να δωθεί απάντηση στην ερώτηση σου αυτή... :thumbup:

Άσε με να το επεξεργαστώ λιγάκι και θα επανέλθω άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να ειναι το νερο στο ενυδρειο σου 1020 ? Ακομα και θεωρητικα δεν στεκει το ερωτημα...θα μπορουσαν να δεχτω να ειναι ψηλα η αλατοτητα λογο μην αναπληρωσεις νερου απο εξατμιση οταν ειναι η ωρα της αλλαγης...αλλα να ειναι τοσο χαμηλα? πως θα γινει αυτο ? :buttrock:

Οταν κανω αλλαγες φροντιζω παντα το νερο στο ενυδρειο μου να ειναι οσο πρεπει...δηλαδη πριν την αλλαγη συμπληρωνω το νερο που εξατμιστικε, το ενυδρειο ειναι στο 1025 και το νερο της αλλαγης το ιδιο. Μην μπερδευεσε με μαθηματικους υπολογισμους...το παραπανω ειναι οτι πιο απλο μπορεις να κανεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω και πάλι ότι το νερό της αλλαγής θα πρέπει να έχει όσο το δυνατό πλησιέστερο ΚΗ με το ενυδρείο, ειδικά όταν έχουμε οργαισμούς.

Σε περίπτωση μεγάλης αλλαγής, όταν έχουμε τιμές ΚΗ πχ 11, στο ενυδρείο και κάνουμε αλλαγή με νερό ΚΗ 6, τότε μπορεί να έχουμε σοβαρές επιπτώσεις σε ευαίσθητους οργανισμούς, όπως για παράδειγμα στα clams.

Για το λόγο αυτό, αφού διαλύσει το αλάτι, ελέγχουμε το ΚΗ και προσθέουμε ΚΗ builder, για να το φέρουμε κοντά στις παραμέτρους του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι το νερό της αλλαγής πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πλησιέστερα στις παραμέτρους του ενυδρείου.

Προσωπικά προσέχω αλατότητα και θερμοκρασία.

Χρησιμοποιώ πάντα αλάτι Tropic Marine Pro.

Έχω μετρήσει μια φορά (στο νερό αλλαγής) τις τιμές Mg,KH,CA και τις βρήκα γενικά αποδεκτές.

Δεν μετρώ σε κάθε αλλαγή το ΚΗ, γιατί νομίζω ότι αρκετές μετρήσεις έχουμε στο reef.

Προσέχω όμως να διατηρώ σταθερά στο ενυδρείο το ΚΗ στο 9 με 10 με καθημερινή πρόσθεση builder.

Μετά τις αλλαγές (περίπου 20 %) δεν υπάρχει μεταβολή στις τιμές και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα σε clams και λοιπούς κατοίκους.

Φυσικά αν δεν βαριέσε (σαν εμένα), μπορείς να μετράς ΚΗ στο ενυδρείο , ΚΗ στο νερό αλλαγής και να τα φέρνεις στο σωστό επίπεδο .

Αλλά προσωπική μου γνώμη, είναι να διαλέξεις ένα καλό αλάτι και να μετράς κάθε 3-4 μέρες ΚΗ στο ενυδρείο.

Επίσης οι εξισώσεις για υπολογισμό της αλατότητας το θεωρώ και εγώ υπερβολή.Φέρε την αλατότητα του ενυδρείου στο 1025 και φτιάχνε την αλλαγή σου στο 1025.

Στον ενθουσιασμό του ξεκινήματος μπορείς να κάνεις άπειρους υπολογισμούς-μετρήσεις κ.λ.π.

Γενικά είμαι της άποψης ,ότι όσο πιο εύκολη κάνεις την διαδικασία διατήρησης του reef σου, τόσο πιο πολύ θα το κρατήσεις.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους, ειστε κατι περισσοτερο απο κατατοπιστικοι...Αναρωτιεμαι χωρις εσας τι θα καναμε οι αρχαριοι...

Υ.Γ....σημερα ερχεται η Α/Ο.... :hysterical: επιτελους.....

Αρα λογικα στο weekend θα εχω την πρωτη αλλαγη νερου και θα δω τι τιμες εχω και πως θα συνεχισω...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις στην πρώτη φορά να πετάξεις αρκετό καλό νερό παραγωγής απο την όσμωση.

Νομίζω 40-50 λίτρα.

Φυσικά θα μετρήσεις και με TDS να πάρεις ένδειξη 0. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η οσμωση, ομως αντι για αυτην Roman Αντίστροφη Όσμωση 4 Σταδίων 190 l/d με μονάδα DI μου εστειλαν αυτην Roman Αντίστροφη Όσμωση 285 l/d 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI .Την κραταω?

Α...κι επισης τι εστι TDS?

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλορίζικη η οσμωση....

Αλήθεια γιατι θελεις να κανεις αλλαγή?

Οι τιμές σου που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...