Jump to content

Ερώτηση περί άνθρακα


Recommended Posts

μέσα στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου μου έχω άνθρακα.Κάθε πότε χρειάζεται να τον αλλάζω????

Link to comment
Share on other sites

αναλογως το ποσα ψαρια θα εχει μεσα το ενυδρειο σου και τι και ποσο ταιζεις. ααα και τι ποσοτητα ανθρακα εχει το φιλτρο σου.

για μενα καλυτερα να αλλαζεις καθε 20-30 ημερες.αν παρεις ανθρακα του εμποριου καθε εταιρεια δινει στις οδηγιες ακριβως οτι ζητας.αλλα ακομη ενας τροπος ειναι με το να μετρας παραμετρους και σιγα σιγα με την εμπειρια να καταληξεις καθε ποτε θελει αλλαγη ο ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 150λίτρα και έχει 3 pleco & 3 red belly 3-4εκ.το τι ανθρακα έχω δεν το θυμάμαι καθώς δεν είμαι σπίτι.θα δω μόλις παω.

ποιες παραμέτρους επηρεάζει??εννοώ από που μπορώ να καταλάβω ότι χρειάζεται αλλαγή??

Link to comment
Share on other sites

Tον ανθρακα γιατι τον εχεις μεσα???Βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια για να τραβηξει τα υπολειμματα του φαρμακου!!

Link to comment
Share on other sites

αναλογως το ποσα ψαρια θα εχει μεσα το ενυδρειο σου και τι και ποσο ταιζεις. ααα και τι ποσοτητα ανθρακα εχει το φιλτρο σου.

για μενα καλυτερα να αλλαζεις καθε 20-30 ημερες.αν παρεις ανθρακα του εμποριου καθε εταιρεια δινει στις οδηγιες ακριβως οτι ζητας.αλλα ακομη ενας τροπος ειναι με το να μετρας παραμετρους και σιγα σιγα με την εμπειρια να καταληξεις καθε ποτε θελει αλλαγη ο ανθρακας.

Μετρησεις παραμετρων για αλλαγη ανθρακα????????

Καθε 20-30 μερες αλλαγη?????????????

Αναλογως τα ψαρια και την τροφη?????????????

Ανθρακα βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια για 5-7 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η θεωρια οτι αν δεν εχεις φυτα στο ενυδρειο βαζεις ανθρακα για να τραβαει ουσιες σαν κι αυτες που τραβουν τα φυτα αλλα και οποιες αλλες.

Προσωπικα την υποστιριζω.

Link to comment
Share on other sites

όπα παιδιά με τρομάξατε....

το φίλτρο μου είναι ένα bluewave 05(πρωτη φορά ακούω κι εγώ τη μάρκα αλλά ήταν πακέτο με το ενυδρείο) και έχει 5 θήκες.1 για θερμοστάτη, 1 για δυο μπλε σφουγγαρια,2 στις οποίες βάζω bio-chem stars και κάτι σαν μπάλεσ με γραμμές και άλλο 1 στην οποία είχε μαύρο σφουγγάρι και μου έιπαν από εκεί που πήρα το ενυδρείο ότι μπορώ να βάλω άνθρακα για καλύτερη διαύγεια νερού(και μου τον έδωσαν κιολας).Ο ''ανθρακας'' που έχω είναι σακουλίτσα με μπλε μικρά σαν χαπάκια.

Για το ίδιο πράγμα δεν μιλάμε?????άνθρκας δεν είναι αυτό????Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο φίλτρο????Τόσους μήνες που το έχω πάντως δεν μου έχει εμφανίσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Stelios_Rjk Δημοσιεύθηκε 26/10/2007, 01:18:20

Υπαρχει και η θεωρια οτι αν δεν εχεις φυτα στο ενυδρειο βαζεις ανθρακα για να τραβαει ουσιες σαν κι αυτες που τραβουν τα φυτα αλλα και οποιες αλλες.

Προσωπικα την υποστιριζω.

Αν δεν εχεις φυτα συνεχισε ετσι οπως κανεις μεχρι σημερα.Επειδη δε χρησιμοποιω ανθρακα (εκτος απο τους λογους που ανεφερα) δε ξερω καθε ποτε θελει αλλαγη.Ας βοηθησει καποιος που χρησιμοποιει ανθρακα

για τους λογους που ειπε ο stelios_rjk.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω σε αυτο που εχω τωρα γιατι εχει φυτα, σε ενα τυπου malawi χωρις καθολου φυτα που θα στησω ομως σκοπευω να βαλω στο φιλτρο. Υποθετω οτι εαν βαλεις ανθρακα μονιμα και εχεις φυτα θα περιοριστει η αναπτυξη τους εως θα παρουσιασουν προβληματα. Υποθετω ομως... δεν το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας βοηθαει στην περιπτωση του φιλου απότι καταλαβαινω.

αφου μιλαει για φρεσκοστημενο ενυδρειο ρε παιδια.

αρα δεν εχει καλη βιολογια ακομα και δεν εχει και πολλα φυτα(ή και καθολου).

αρα καλυτερα να βοηθησει το ενυδρειο να καθαριζεται χημικα.αν αργοτερα θελει να το φυτεψει ...αλλο αυτο δεν αντιλεω!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και σχεδόν 1 χρόνο απλά τον αύγουστο άλλαξα τον ήδη υπάρχων άνθρακα που είχα μέσα.αυτό που περιέγραψα άνθρακας δεν είναι (θα το βγάλω και μια φοτο από βδομάδα΄)???

το ενυδρείο είναι 150λίτρα και έχει 4 φύτα + κερατόφυλλα.μπορείτε να το δείτε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13280

δηλαδή από τη στιγμή που έχει φυτά δεν είναι καλό να υπάρχει άνθρακας????να τον αντικαταστήσω με απλό σφουγγάρι???θα μου δημιουργησει πρόβλημα αν τον αφήσω???τα< φυτά τα εμποδίζει να αναπτυχθούν ή τα κιτρινίζει???

πάντως ως τώρα (το ενυδρείο έχει αυτή τη μορφή πάνω από 1 μήνα) δεν παρατήρησα κάτι και τα φυτά νομίζω ότι μεγαλώνουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεία γλυκού νερού, ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος.

Ο άνθρακας απορροφάει κάποιες ουσίες από το νερό, βοηθώντας να το "γυαλίσουμε". Βοηθάει δηλαδή στη γενικότερη διαύγεια του νερού. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αφαίρεση φαρμάκων μετά από κάποια θεραπεία.

Η αλλαγή γίνεται εμπειρικά και εξαρτάται από την ποσότητα που θα έχουμε χρησιμοποιήσει, τα λίτρα μας και το βιοφορτίο μας.

Ένας κακής ποιότητας άνθρακας, ή η αμέλεια από την πλευρά μας να τον αντικαθιστούμε σε τακτά χρονικά διαστήματα, ενδέχεται να δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα.

Εν κατακλείδι, αν δεν συντρέχουν ειδικές συνθήκες, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για τη χρήση άνθρακα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρισ5τώ πολύ και πάλι

δηλαδή αν τον βγάλω και βάλω το παλιό σφουγγάρι που είχε μέσα (το οποίο βέβαια έχει μείνει αχρησιμοποίητο για μήνες) θα είμαι οκ???χωρίς να επηρεαστεί η βιολογία του ενυδρείου μου???

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δε βοηθούσε τη βιολογία σου έτσι και αλλιώς.

Το σφουγγάρι που αναφέρεις είναι το κλασσικό μπλέ που χρησιμοποιείται για φιλτράρισμα έτσι;

Ξέπλυνέ το καλά σε ένα κουβαδάκι με νερό του ενυδρείου και βάλτο. Δε θα επηρεάσει αρνητικά τη βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγάρι είναι ένα μάυρο το οποίο ήταν εκεί που ήταν ο άνθρακας στο σημείο (στήλη) από όπου βγαίνει το νερό του φίλτρου

δυστυχώς δε θα μπορέσω να βάλω φοτο μέχρι δευτέρα τρίτη για να καταλάβετε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε οτι ειπε ο φιλος ο ΤΟRM παραπανω.

αλλα αν θελεις να αντικαταστησεις το καρβουνο με απλο σφουγγαρι απλως καντο.

στο σημειο του φιλτρου σου αντι για το μαυρο βαλε το μπλε.

ετσι κι αλλιως η ποσοτητα που συζηταμε του ανθρακα(σε σφουγγαρι για τοσα λιτρα ενυδρειου?) τοση ωρα ειναι αμελητεα. δεν θα επηρρεαστει καμία συνθηκη του ενυδρειου σου ειτε το χρησιμοποιησεις ειτε οχι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλοιως το μαυρο σφουγγαρι που ειναι ανθρακας εαν το εχει χρησιμοποιησει καιρο δεν

ειναι πλεον ανθρακας αλλα ενα απλο σφουγγαρι σαν το μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...